Ale Dolomiti in minicamper (Graz, Munich, Lago di Braies, Tre Cime, Verona, Venezia, Padova, Istra)

Ale Dolomiti in minicamper (Graz, Munich, Lago di Braies, Tre Cime, Verona, Venezia, Padova, Istra)

Show Video

U nisëm për një aventurë të re, këtë herë në nëntor, nëpërmjet Zagrebit, ku kaluam natën me miqtë që u takuam në Greqi me pushime vitin e kaluar. Në mëngjes vazhduam rrugët lokale përmes Sllovenisë, drejt Austrisë dhe Mureck, ku kaluam kufirin në lumin Mura. Shtëpia e kulturës... është vërtet bukur.

Shikoni më poshtë! Po, edhe atje është mirë. Vendi i parë për t'u vizituar ishte Graci, i cili të kujton në mënyrë të parezistueshme Lubjanën. Qëndruam në Graz deri në mbrëmje, natën e kaluam me miqtë që u takuam në Turqi duke kampuar në liqenin Salda. Moti i keq të nesërmen nuk ishte pengesë për një turne në rajonet e bukura malore të Austrisë qendrore, duke përfshirë liqenin Altaussee.

(Tani kthehu majtas, pastaj kthehu pak majtas.) Pas aventurës së borës, morëm një pushim drekë në qytetin e famshëm të banjës Bad Ischl. Rruga për në Salzburg e udhëhequr nga liqeni Folfgangsee. (Gjithçka është vërtet fantastike, gjithçka është e gjelbër...) (Këtë e filmova kur mbërritëm.)

Arritëm në Salzburg në mbrëmjen e hershme, për një shëtitje të shkurtër nëpër qytet për të vazhduar në autostradën për në Mynih ku kaluam dy ditë si mysafirë të kumbarëve. Gjatë qëndrimit në Mynih, vizituam kështjellën e famshme Neuschwanstein të njohur si modeli i kështjellave të Disneyland. Nga Mynihu u nisëm për në Innsbruck për të kaluar Alpet përmes Brenerit dhe për të hyrë në Itali. Dhe shikoni atje Mustang, Geox, GSS Sport, Aldo, Olimp... Në lumin Reinz, bëmë një pushim piknik për të zbritur në Dolomites në orët e vona të pasdites për të vizituar Liqenin e njohur Braies në pothuajse 1500 mnd.

Natën e kaluam pranë liqenit dhe në mëngjes vazhduam drejt atraksionit të madh të Dolomitëve, ngjitjes së Tre Cime di Lavaredo. Rrugës vizituam disa liqene si Lago di Dobbiaco në një mjedis joreal alpin për të parkuar pranë liqenit Antorno në 1400 m mbi nivelin e detit. Rruga sezonale 6 km e gjatë deri në rrëzë të Tre Cime di Lavaredo ishte e mbyllur, ndaj vazhduam në këmbë.

Në lartësinë rreth 1800 metra mbi nivelin e detit u ngjitëm në 2400 metra deri në rrëzë të Tre Cimës, ku është shtëpia malore. Atje është poshtë pellgut. Është një luginë... përtej kodrave. Oooo... kërce!

Këtu janë më shumë... le të shkojmë le të shkojmë! Ai kërcen për të kapur, shikojeni atë. Kape në fluturim... hajde! Hajde tani... 3.4 tani!

Hajde prapë, hajde... oops! Eja! E kapi! Ji i zellshëm, njeri. Ky kap gjithçka. Eja! Nuk ka mundësi që dikush tjetër të bjerë ... shikojeni atë! Jo më! Pamja nga ky shkëmb është ndoshta më e bukur. Epo, ka një pamje nga ana tjetër.

Tre Cime di Lavaredo është pikë referimi më e famshme e Dolomiteve, është maja më e lartë. Tre Cime janë tre forma karakteristike guri të ndërlidhura. Ka një shtëpi malore, ka një shteg, ata në fakt kanë dy shtigje! Por kjo të çon poshtë në luginë. ... jemi nga Holanda, bëjmë foto. - Ne rregull ne rregull. A do ta postonit në kanalin tuaj në YouTube? Po! Për çfarë do të flisnin, me çfarë rasti? Hollanda është e sheshtë, ndryshe nga Italia? Po, po... por unë i kam rrënjët italiane nga Siçilia.

Ne ngjitemi kodrave atje për dhi dhe dele, por për holandezët këtu është e vështirë. Ne jemi këtu për katër ditë, duke bërë foto... Ne vizituam San Giorgio, Magdalena, Lago di Braies dhe vende të tjera të zonës në katër ditë. A e keni vizituar ndonjëherë Serbinë? - Jo akoma, jo akoma. Duhet, duhet... - Është e vështirë të arrish gjithçka! Nuk kam qenë, por e di që ajo zonë është e bukur.

Mund të provoni raki serbe. - Mirë. A e dini se çfarë është? E di, rakia është turke. Ashtu si në Serbi, mendoj se është bërë me anise? Jo me anise, është nga kumbullat. Është tradicionale. Herën tjetër, sillni, që të pimë në mal! Mirë, faleminderit shumë! Ju lutemi kaloni bukur në Itali! - Mirë. Ka një shteg rrethor ecjeje rreth tre majave që përfshin pamje të bukura mbi Dolomitet karakteristike.

Tashmë ishte errësirë, kur arritëm në makinë hëngrëm darkë dhe vazhduam udhëtimin për në liqenin e Gardës ku e kaluam natën në një parking pranë liqenit. (Tani kthehu majtas.) Mendon se duhet të kthehem djathtas? Shikoni këtu është parkingu! Mund të ndalemi për kafe. Filloi të bjerë shi... (shpërthyese). (Pas 700 metrash kthehu djathtas.)

Dëshiron që të ndalemi këtu? - Eja. Lago di Garda ndodhet në afërsi të Veronës. Ne parkuam në një pikë fantastike mbi qytet.

Ashtu si Romeo dhe Zhulieta, është tortë, bardh e zi. Një specialitet nga Verona! Kaluam gjithë ditën në Verona dhe në mbrëmje mbërritëm në Padova, rreth 90 km nga Verona, rrugës për në Venecia. Padova na befasoi me bukurinë e saj të veçantë dhe rrugët e shumta të ngushta me kolonada të mëdha. Qyteti është i njohur edhe për universitetin e tij, një nga më të vjetrit dhe më prestigjiozët në Evropë. Pas një dite të plotë në Padova, pasdite vazhduam udhëtimin tonë për në Venecia, ku gjetëm strehim në një autokamp me një qendër relaksi spa në afërsi . Shkuam në Venecia me autobus periferik, kishim gjithë ditën për të ecur nëpër këtë qytet unik.

Venecia ka mbi 150 kanale, me gjerësi dhe gjatësi të ndryshme. Kanali më i madh është Kanali i Madh, urat e këmbësorëve të Kanalit të Madh lidhin stacionin kryesor të trenit të Santa Lucia me qendrën e qytetit. Një atraksion kryesor turistik i Venecias janë gondolat , të cilat janë punuar me dorë nga druri i bredhit, zakonisht të zbukuruara me dekorime dhe ngjyra të pasura. Përveç gondolave ​​dhe maskave veneciane, xhami Murano është një tipar i qytetit, ai prodhohet vetëm në ishullin e afërt Murano.

Chiesa della Pietà, njihet si kisha ku kompozitori Antonio Vivaldi krijoi muzikën e tij dhe stërviti vajzat nga një jetimore aty pranë për të luajtur violinë. Kjo nuk ishte e zakonshme në atë kohë, kështu që "vajzat Vivaldi" u bënë simbol i talentit dhe arsimit në Venecia. Hotel Danieli ka një ambient dhe arredim karakteristik, është një nga hotelet më të vjetër i njohur për qëndrimin e shumë njerëzve të famshëm dhe për koleksionin e pasur të veprave të artit. Monumenti më i madh arkitektonik i qytetit është Trg Sv. Marka me një kishë të stilit gotik dhe Palazzo Ducale, e cila ishte selia e sundimtarëve të Republikës së Venedikut, e zbukuruar me vepra të shumta të piktorëve si Tintoretto.

Në Venecia qëndruam deri në orët e mbrëmjes dhe në mëngjes vazhduam udhëtimin për në Palmanova. Kujdes, kujdes... çiklistin! A keni bërë një foto të një çiklist? - Unë e bëra. Palmanova është një qytet utopik i konceptuar në një skemë të rregullt tetëkëndëshe me një mur të qytetit dhe një kanal uji mbrojtës. Rrugës për në Trieste të nesërmen, morëm një rrugë të shkurtër lokale duke ecur përmes fshatit kodrinor.

Ku jeni gomerë... ejani këtu? Këtu shkon një! Hajde... mirupafshim. Arrivederci! Bëmë pushime në vendet piktoreske të Gjirit të Triestes për të kaluar përmes qendrës së Triestes, rrugës për në kufirin slloven.

Mbërritëm në slloven Portorož në mbrëmje, për një pushim për darkë dhe një shëtitje të shkurtër për të vazhduar udhëtimin tonë në bregdetin kroat të Istrias, ku gjetëm strehim në Rovinj të bukur. Në mëngjes, vizituam qytetin e vjetër në Rovinj, morëm pjesë në meshën e së dielës në katedralen e qytetit dhe vazhduam udhëtimin tonë për në Pula, një vend tjetër i bukur, i njohur për Pula Arena. Në mbrëmje hipëm në autostradë, i ashtuquajturi Istrian Epsilon me stuhi afër Rijekës, u nisëm drejt Zagrebit. Në mbrëmje pamë kryeqytetin e Kroacisë dhe kaluam natën atje para se të niseshim për në Serbi në mëngjes. Rrugës patëm një pushim të këndshëm në Sava afër fshatit Kuzmin për të mbërritur në shtëpi në Beograd në mbrëmje pas 13 ditësh të këtij udhëtimi.

2023-05-21 17:36

Show Video

Other news