Welcome to Çanakkale Turkey (BEAUTIFUL)

Welcome to Çanakkale Turkey  (BEAUTIFUL)

Show Video

Shpresoj të shkoni për një notim të këndshëm, është shumë ftohtë o zot o zot Mirësevini në Çanakale këtu në ngushticën e Dardaneleve, e cila është me rëndësi të madhe për të historia e luftës së parë botërore si pikë strategjike dhe gjithashtu për historinë e Trojës e cila ndodhi jo shumë larg nga këtu dhe sot do të shkojmë dhe do të eksplorojmë ky qytet i bukur buzë oqeanit, fushata e Galipolit ishte një fushatë ushtarake që u zhvillua ne gadishullin e galipoli ne perendim ke egje dhe det dhe ne lindje dardanet drejt, kështu që Naomi thjesht po thoshte se ky vend është historikisht tepër i rëndësishëm dhe fushata e galipoli rezultoi në qindra mijëra viktima dhe vdekje që rezultuan përfundimisht në suksesin apo fitoren e turqve osmanë mori vetë fushata e Galipoli vend midis shkurtit 1915 dhe janarit 1916 dhe në thelb ishte një përpjekje për të dobësuar perandoria e fuqishme osmane turke e cila në thelb çoi në një dështim total dhe të plotë të kësaj strategjie në fakt ishte një ide e tmerrshme sepse siç do ta shihni, ne do t'ju tregojmë djem në distancë kodra mbi kodra dhe ata patën një betejë të vështirë, britanikët dhe shumë forca kundërshtare patën një betejë e vështirë për të luftuar gjermanët dhe turqit në atë kohë dhe rezultoi në një dështim total erdhëm në Çanakkale për t'u çlodhur dhe për t'u çlodhur pak për shkak të numrit të udhëtimeve që bënim në muajt e fundit dhe nuk mund të kishte një vend më të mirë se Çanakkale për ta bërë pikërisht këtë sepse ka një hijeshi të qytetit të vogël, atmosferën e qytetit të vogël , kështu që gjithçka këtu është shumë e relaksuar dhe e sjellshme të qetë, por ju gjithashtu merrni ngarkesa dhe ngarkesa opsionesh këtu, kështu që për sa i përket kafene restoranteve ju mund të shkoni në plazh ka muze nëse doni të shihni pak vende të lidhura historikisht këtë mund ta bësh edhe me Trojën dhe padyshim gjithë historinë rreth luftës së parë botërore këtu përreth, kështu që pa marrë parasysh se çfarë po kërkoni, patjetër që mund ta gjeni këtu thjesht bëni si për shembull një ditë në plazh dhe një ditë eksplorimi të zonës është thjesht vërtet e mahnitshme, ne pyetëm mikpritësit tanë të airbnb se ku mund të gjenim plazhin më të mirë këtu në zonë dhe ata na thanë të shkonim në Kabatepe që është në anën tjetër të ngushticës së Dardaneleve kështu që si të arrini atje, në thelb mund të merrni një traget besoj për nëntë lira turke gjatë gjithë rrugës në Eceabat që është si 20 ose 30 minuta në traget dhe më pas mund të merrni një autobus për të shkuar në kabatepe e cila është pikërisht ajo që ne do të bëjmë tani dhe do t'ju marrim në udhëtim me ne wow kështu që ne morëm rrugën tonë në këtë traget dhe ne do të kalojmë së shpejti ngushtica e mahnitshme e dardaneleve dhe këtu në buzë të kësaj varke apo trageti të bukur do të keni pamje të pabesueshme mbi ngushticën e Dardanelës, hidhini një sy ju keni ujë të bukur blu të pastër Naomi na mori disa pije freskuese morëm ca çaj të ftohtë me limon dhe sigurisht që çmimet në anije do të jenë pak pak më shumë se sa janë kthyer në tokë, por kujt i intereson kjo pamje e mahnitshme nga ky traget, kjo është e gjitha ia vlen ne jemi kaq të emocionuar të shkojmë dhe të kontrollojmë Eceabat dhe gjithashtu plazhin e mrekullueshëm që kemi më thanë plazhi i mrekullueshëm i kabatepe, kështu që le të shkojmë, unë jam duke mësuar pak turqisht dhe e bëra të gjithë porosinë në turqisht dhe madje më pëlqen e kërkova dhe gjithçka në turqisht dhe ai më kuptoi unë jam shumë krenar për veten time mirë jam krenar për ty kjo është e pabesueshme po ne jemi të dy të emocionuar që do ta kontrollojmë këtë vend, shpresojmë të shkojmë për një notim të këndshëm në detin Egje gjithashtu dhe padyshim që ju sjell me vete djema dhe ju tregoj gjithçka gjatë rrugës të gjithë të drejtë njerëz kështu që ne sapo u ankorua në një vend në anën evropiane të Turqisë të quajtur Eceabat dhe tani po shkojmë në gjueti për të gjetur autobusin që na nevojitet për të shkuar në plazh që shkon me emrin kabatepe ky traget ishte absolutisht i bukur ju kishit pamje mahnitëse të gjithë matanë rrugës dardane, siç sapo përmenda atje, ia vlen paratë për të kaluar dhe koha totale e tragetit është diku midis 20 dhe 40 minuta në varësi të shpejtësisë që po shkoni Unë me të vërtetë po pyes veten gjithashtu sa herë që marrim një traget në turqi se si e bëjnë atë kaq të përballueshme Më duket sikur tragetet këtu në turqi duken të jenë edhe më pak të shtrenjtë se autobusët autobusët lokalë, kështu që sa herë që merrni një traget, zakonisht shikoni në një lloj prej nëntë ose dhjetë lirash në atë gamë ne nuk kemi paguar asgjë më shumë deri më tani, me të vërtetë pyesim veten se si po e bëjnë këtë shumë i përshtatshëm vetëm i vendosur drejtpërdrejt përballë vendit ku mbërriti trageti gjetëm një autobus që është nisur në drejtim të plazhit kabatepe kështu që është shumë vapë është shumë lagësht besoj se tani është rreth 34 gradë celsius kështu që po djersitet shumë këtu ndihem sikur ata e kanë sistemin këtu me autobusët dhe tragetet me të vërtetë shumë mirë megjithatë, sepse sapo të mbërrini me tragetin, fjalë për fjalë janë dy ose tre autobusë që presin që ju të shkoni në kabatepe dhe ata largohen pothuajse menjëherë, kështu që është shumë shumë i përshtatshëm ne rregull djema ashtu si ne kemi arritur ne zonen e kabatepe perballe në anën e kundërt të vendit ku zbritëm nga vetë traget ishte një udhëtim i shpejtë 15 minuta me autobus sa kushtonte autobusi ne fakt autobusi eshte 15 lira turke per person po kaq shume i lire Ideja e udhëtimit ditor për ju djema nëse jeni duke vizituar Çanakalanë, sigurisht që do të eksplorojmë Çanakalanë pak më shumë në këtë video por tani për tani le të shkojmë dhe të shijojmë një plazh të bukur ne jemi në zonën e plazhit dhe ju përshëndetni menjëherë me një pyll të tërë plot me pisha dhe mund të dëgjosh cirkada në distancë nuk e di nëse mund ta dëgjosh në kamerë, do të të kthej Shpresoj se ju mund të dëgjoni cirkadat nga këtu, sikur të jeni në të vërtetë këtu, patjetër që mundeni dëgjo cikadat në distancë dhe tani po i afrohemi ujit dhe duket blu si kurrë më parë dhe ju mund të shihni gjithashtu se ata kanë ngarkesa dhe shumë lehtësira këtu vizitorët kështu që ka plot tavolina pikniku ka një restorant të vogël nga ajo që mund të shoh nga këtu dhe madje shumë e shumë shezllone dhe njerëz duket se po kënaqen kështu ne jemi shumë të ngazëllyer për të kontrolluar se kjo është zyrtarisht e para zhytja e vitit që ne e kemi pritur këtë për një kohë të gjatë, është i ftohtë i ftohtë ky ujë është absolutisht i pastër kristal këtu i pastruar bukur 10 lira turke për person për të hyrë në plazhin e Kabatepe ia vlen çdo qindarkë sepse ato kanë shezllone dielli në plazh që janë të lira dhe të gatshme për t'u përdorur dhe ka shumë turq vendas këtu që shijojnë ditën e tyre është një bukuri e marte me diell e marte pasdite ketu dhe wow nuk behet shume me bukur se kjo meqënëse ne sapo kontrolluam hartat e Google atje, nuk jam i sigurt nëse më herët në video e thashë këtë është një ishull, në fakt nuk është një ishull, ky është pjesa e fundit e kontinentit evropian kështu që ky është paksa një gadishull sepse ne po shkonim me një traget që isha unë i bindur se ky ishte një ishull, por definitivisht nuk është dhe nga këtu mund të shihni në të vërtetë në distancë dy ishuj të ndryshëm aktualë këtu është një ishull grek me emrin samothrace apo samothraki eshte e bukur nga ajo qe jam nga ajo qe kam pare ne google eshte e mrekullueshme ishulli grek që ka rreth dy mijë e gjysmë njerëz që jetojnë në të gjë që e bën atë tepër interesante, do të thoja se ka shumë të paprekura ose të pazbuluara Natyra ka shumë histori si me të gjithë ishujt grekë dhe ju gjithashtu mund të shihni një ishull turk vetëm në distancën që quhet Gökçeada, tani nuk e kam idenë për asnjërën të këtyre dy ishujve, por ne thjesht jemi lloji i njerëzve ku shohim diçka dhe pastaj hapemi google maps dhe ne fillojmë ta shikojmë nga ky këndvështrim, por megjithatë ishujt grekë Ishujt janë padyshim mijëra prej tyre për të zgjedhur dhe jam i sigurt se janë shumë të lehta i arritshëm nga i gjithë bregdeti në Turqi dhe ju gjithashtu keni disa ishuj mjaft të lezetshëm turk si mirë që unë jam i sigurt se janë mahnitëse për të shkuar dhe për të parë se ju mund të merrni një traget nga këtu Kabatepe në Gökçeada nuk jam i sigurt se sa e shtrenjtë do të ishte, por është padyshim shumë interesant dhe do të doja të shikoja ishullin atje sepse duket shumë epike gjithashtu sapo fillova regjistrimin e  ndalesave të cirkadës desha të them cicale cicale është circada në italisht nuk e di që nëna ime i quan citale edhe ne gjermanisht prandaj po e perserit citale jo se eshte me interes kjo përvojë këtu në plazh ishte shumë relaksuese dhe luke është pak e djegur nga dielli po, si gjithmonë ju e dini se unë kam lëkurë irlandeze, kështu që patjetër që bëhem vjollcë shumë kohë përpara se të kthehem kafe ky plazh 100 si naomi tha se vlen çdo sekondë ia vlente padyshim tarifa e hyrjes si mirë, ne kaluam dy orë e gjysmë tre orë e gjysmë këtu dhe tani për shkak të sasisë së kohës që kaluam në plazh, ndihemi mjaft të uritur, kështu që menduam se do t'ju sjellim djema kthehemi në Çanakkale dhe ju sjellim në restorantin tonë të preferuar që kemi përjetuar kështu tani ne Çanakkale bejne pite te pabesueshme ne furre me dru pide dhe lamacun dhe një tufë e tërë ushqimesh të tjera turke, kështu që le të shkojmë të mbushim barkun Herën e fundit që shkuam edhe atje na premtuan një pide të ëmbël me tahini me sa kuptova kështu që me pastë si susami dhe mezi pres të provoj se jam shumë i emocionuar mirë djema kështu që bëmë Kthehemi këtu në Çanakala të bukur dhe tani jemi në rrugën e të dyve, siç thashë restoranti i preferuar që kur kemi mbërritur në Çanakala dhe quhet Torunç Pide nuk mund të pres që ky vend bën një ushqim vërtet të jashtëzakonshëm kështu që ne sapo u ulëm në restorant porositëm ushqimin tonë dhe unë sapo u dëshmova ose thjesht ne u dëshmova për këtë kuzhinier të mrekullueshëm dhe se si ai mbledh dhe bashkon pide dhe pastaj ai e kap ose ajo që unë mund të përshkruaj vetëm është një objekt i madh që e rrëshqet në furrën e zjarrit me dru është tepër interesante shija dhe aroma e kësaj pide është e pakrahasueshme me asgjë që gjithsesi e kemi provuar deri tani në turqi dhe jemi të dy të uritur dhe të emocionuar ta provojmë këtë pjatë e veçantë tani po ashtu ndihem sikur gjëja më e veçantë e këtij restoranti është se ata bejeni pide sipas porosise si zakonisht kur shkoni ne furre buke padyshim qe do te kene pide e përgatitur tashmë e cila është gjithashtu shumë e shijshme , por është paksa më e veçantë nëse ata në fakt e bëjnë atë për ju dhe ju e merrni si të nxehtë në tryezë dhe është super super e shijshme sapo porositëm një pide me besoj mish të grirë dhe vezë dhe porositëm një me djathë vezën dhe në fund e lajnë në thelb pak me gjalpë që e bën super e shijshme dhe e lëngshme dhe mezi pres ta ha, siç thashë, shija e pakrahasueshme shkrihet fjalë për fjalë në gojën tuaj Mezi pres t'ju tregoj djema kur të dalin edhe këto nga ajo furrë e bukur Faleminderit Oh Zoti im kjo është arsyeja pse ne u kthyem këtu pikërisht për këtë arsye Naomi po përpiqet të marrë këndin më të mirë për ato perime që ende po fryjnë ato janë ende duke flluska larguar pasi mund ta shihni se ato fjalë për fjalë i nxorrën këto perime dhe janë të ndezura të nxehta dhe shkojnë në mënyrë perfekte me pide tesekkürler nice you got a sprite si dhe vetëm dy sprite vetëm për të ndihmuar në pastrimin e vetë pides dhe siç mund t'i shihni këtu ato shtoni si kukulla gjalpë mbi pide vetë kjo këtu është pide me djathë dhe vezë dhe pastaj ky këtu është më shumë mish i grirë dhe vezë po ashtu dhe pastaj ju merrni edhe këta djem të këqij të cilat janë si pak erëz erëz e preferuara ime po megjithatë le të gërmojmë dhe shijojmë ky vakt është në rregull, kështu që ne presim me durim që kjo darkë të ftohet që të mund ta hamë më në fund Unë jam shumë i emocionuar se si dëshironi të hani, në thelb ju dëshironi të shtoni pak këto perime mbi një fetë të çfarëdo pide që ju zgjidhni kjo është ajo me të grire ky eshte ai me djath dhe veze besoj se edhe ky ketu ka veze kështu që ju thjesht dëshironi të shtoni pak perime sipër saj dhe më pas të hyjë në gojën tuaj sapo mund ta prekim me duar pa u djegur qepë - Shpresoj të mos bjerë. Mirë, ra. megjithatë kemi ende pak qepë shume nxehte të gjitha dritat, ne po bëjmë pak festë këtu oh zot, kjo është kaq e shijshme, aq e freskët e dalë nga furra me lëng e lyer me gjalpë nuk mund ta përsëris shumë është e mahnitshme në rregull e mrekullueshme jam jashtëzakonisht i emocionuar tani sepse do të provoj djathin dhe një vezë tha djali kur po kërkonim të porosisnim nuk e dinim vërtet se çfarë ishim duke porositur kaq padyshim që është një menu turke dhe kështu ne po e lexonim dhe po përpiqeshim ta bënim deshifroni me google translate në thelb se çfarë po ndodhte dhe çfarë tha ai ishte të shkoni për të Opsioni i djathit dhe vezëve është absolutisht i bukur , kështu që duke u thënë se do ta provoj këtë pjesë gezim djema ai nuk po gënjeu kur tha se është e bukur shija e bukës është thjesht e bukur në çdo mënyrë është e mundur dhe më vjen keq që këtu ka fëmijë që bërtasin me bukën djathi i pabesueshëm shkrihet në ju goja vezen si dhe qe lyen siper eshte joreale eja ketu dhe provoje sa me shpejt është e mrekullueshme që mund të shihni vërtet se është një restorant familjar pafundësisht me sasinë e fëmijët këtu për momentin, por kjo i jep shumë jetë dhe është e mahnitshme kështu që ne do të shkojmë shijojeni këtë ushqim herën e fundit që ishim këtu dhe të dy e favorizuam këtë, mendoj të fundit kur ishim këtu, ne provuam tre pide të ndryshme , por dy të tjerët nuk arritën në këtë renditje dhe kështu këtë herë ne porositëm përsëri të preferuarin tonë që është mishi i grirë dhe veza, por tani që provuam një të re njëra besoj se mund të kem një të preferuar të ri që është djathi dhe vezët, kështu që ky Nuk mund ta përshkruaj me fjalë shijen që arrijnë të pjekin në këtë pjatë buke është kaq e thjeshtë kur mendon se është fjalë për fjalë bukë pak vezë dhe mish është bërë në një furrë të thjeshtë me dru të shkollës së vjetër, gjithçka varet nga cilësia e teknikës përbërësit dhe kush është kuzhinieri dhe rezultatet këtu në torunç pide në Çanakkale janë thjesht spektakolare 10 nga 10 gjatë gjithë ditës është aq mirë sa kam ngrënë pas kamerës, unë vetë jam një adhurues i madh i ushqimeve pikante dhe në fakt naomi që kur kemi qenë në Meksikë ka gjithashtu bëhuni një adhurues i ushqimeve pikante dhe për shkak të kësaj ne të dy po biem në dashuri me kuzhinën turke ata ju japin gjithmonë një anë të këtyre djegësve, këta nuk do t'ju heqin kokën në të vërtetë shumë të bukur dhe të ëmbël, por ato kanë pak aromë shtesë dhe goditje shtesë që do t'ju ndihmojë gjatë rrugës tuaj ndërsa jeni duke ngrënë këtë ushqim të jashtëzakonshëm cheers djema ju mund t'i shihni të gjitha ato fara atje ku është nxehtësia nga ajo është pikërisht atje përditësim mbi situatën aktuale, ne i pastruam ato pjata, hëngrëm absolutisht gjithçka dhe ne jemi plot shumë kënaqësi, kështu që tani ajo që po bëjmë është thjesht duke marrë pak një pushim çai i cili është shumë i zakonshëm këtu në turqi edhe pse besoj se zakonisht kanë të   tyren çaji në fund të një vakti është një lloj i ngjashëm me italinë në mënyrën se si ata kanë një ekspres pas një vakti. zakonisht ha cai turke të këndshme në fund të vaktit, por nuk është fundi i vaktit për ne megjithatë ne jemi duke pritur për një ëmbëlsirë tradicionale turke që na është rekomanduar Herën e fundit që erdhëm këtu në këtë restorant dhe këtë herë na duhej ta provonim Ne gjithashtu këtë herë i kërkuam shefit të kuzhinës të zgjidhte ëmbëlsirën, kështu që si ne nuk e dimë se çfarë do të bëjnë për ne, thjesht tregova ëmbëlsirën pjesë e menusë dhe e pyeti se cila ëmbëlsirë do të ishte më e mira dhe ai vetëm tha ma lini mua në thelb ai i di gjërat e tij kështu që ëmbëlsira është duke u përgatitur dhe duket se është një përpjekje familjare, kontrolloni këtë Luke po filmon jo vetem qendro ne kamer babai është pak i turpshëm kur bëhet fjalë për kamerën, por ky ushqim duket oh zot shumë i mahnitshëm kaq shumë përpjekje bëhen për këtë saqë rreth ai nuk do të them një proces 20 hapash deri sa u bë dhe mendoj se janë afër realizimit dhe unë jam i tillë Unë thjesht e shoh atë dhe e nuhat atë dhe mund të ndjej të gjithë pështymën në gojën time po, ne duhet të hamë këtë popull të mirë, kështu që kjo ëmbëlsirë u përgatit vetëm e nxehtë dhe e freskët dhe unë u dëshmova të gjithën ashtu siç mund t'ju kishte treguar Naomi ju djema wow hap pas hapi nuk mund ta imagjinoj mirë sasinë e përgatitjes tani e kam parë në fakt sasinë e përgatitjes që hyn në këtë pjatë përpara herës së parë kur erdhëm këtu për të torunç pide thamë të dy është kaq e shijshme, sepse është kaq e thjeshtë dhe në fakt ka shumë për të shkuar këtë pjatë më vjen keq që as nuk mund të flas sepse jam i emocionuar që ta provoj këtë pjatë por ka kaq shumë hapa dhe procese të ndryshme që hyjnë në këtë ëmbëlsirë të veçantë kaq shumë të ndryshme shtresa shijesh që ai thjesht vazhdoi t'i shtonte sipër dhe tani unë do të provoj kafshatën e parë ja ku shkojmë zgjidh një pjesë menjëherë, nuk e di nëse është në të vërtetë nuk e di nese eshte akoma vape pothuajse duket si nje cope bakllava por eshte ndryshe kjo eshte si bakllava me perdredhje prandaj ja ku shkoni djema brohoritje oh zot, është temperatura perfekte që shkrihet në gojën tënde çfarë shije ka ajo shije e ngjashme me diçka që Unë e kam shijuar më parë, por është thjesht e pabesueshme po, as nuk mund ta përshkruaj me fjalë, jam plotësisht ashtu siç jam në të vërtetë guaska e tronditur se sa e mirë është kjo është ndoshta ëmbëlsira më e shijshme që kam provuar ndonjëherë në të jeta dhe unë kam pirë vetëm një kafshatë wow ka një pjatë të tërë për të shijuar dhe vetëm pas kësaj një copë mund t'ju them se është e ëmbël dhe është absolutisht e shijshme Naomi do të provojë një pjesë për momentin ajo është super e emocionuar po pres me durim pas kamerës sikur oh zot mundeni a mund ta provoj edhe këtë pjatë, është shumë e mirë, kështu që ja ku shkojmë është atje mjaltë edhe këtë nuk e pashë nga sa pashë të jem i sinqertë nuk e kam idenë wow ata i shtuan shumë, në rregull le të provojmë a më përshtatet në gojën time eshte çfarë është e pabesueshme që ka, besoj se ka pak ndoshta tahini ose diçka atje kështu që ju keni një shije të susamit për të keni një shije të fëstëkut, kështu që keni si arrën aspekti i tij besoj se ka edhe mjaltë në të dhe pastaj shumë gjëra të tjera është shumë te ndryshme te pabesueshme si cfare do ti jepnit nga 10 per sa i perket embelsirave qe keni provuar ndoshta një 15. është aq e mirë sa shija si profili i shijes është kaq kompleks por gjithçka lidhet së bashku në mënyrë të përsosur, gjë që nuk më pëlqente ta shihja më parë, mendoja se ndoshta po ndodh shumë ju e dini, por të gjitha profilet e shijes lidhen në mënyrë perfekte dhe është kaq e shijshme oh zot kështu që djema nëse nuk e kemi vërtetuar tashmë që duhet të vini këtu për të torunç pide në Çanakkale dhe jepini këtij vendi një pamje që ju nevojitet , sepse është një restorant turk i drejtuar nga familja dhe më lejoni t'ju them diçka që familja është absolutisht e mrekullueshme dhe babai Unë besoj se djali është shefi i kuzhinës dhe ai në thelb gatuan të gjitha pjatat dhe ndoshta është ai që do ta shihni më së shumti në këtë video, por kjo është e mahnitshme me të vërtetë shumë e mirë dhe diçka që ju patjetër nuk do ta keni e keni provuar më parë nëse nuk keni qenë ende në Turqi, kështu që shkoni këtu sa më shpejt që të mundeni ta provoni Unë do të ha gjithçka, fjalë për fjalë thjesht do të mbledh gjithçka dhe do ta tërheq në gojën time ne jemi kthyer në akomodimin tonë dhe kontrolloni se ata kanë këtë tarracë të mahnitshme në çati është kaq e bukur këtu lart dhe ajo darkë vetëm atje zot im, ishte mënyra e përsosur për të përfunduar qëndrimi ynë në Çanakkale absolutisht po djema nesër ne jemi në një qytet të ri që nuk do ta themi se ku është ende, por ne jemi shumë të emocionuar që të vazhdojmë t'ju tregojmë djema rreth Turqisë siç thamë më parë ne jemi këtu për tre muaj të gjatë kështu që kemi shumë më shumë eksplorime dhe video nga turqia po vijnë në rrugën tuaj, por tani për tani është koha për të thënë mirupafshim emri im është luke emri im është naomi ne jemi dy eksploruesit e çmendur dhe kjo është kujtesa juaj për të vazhduar eksplorimin shihemi djema në videon tjetër, faleminderit që shikoni ciao

2022-08-23 03:01

Show Video

Other news