VAN LIFE MONTENEGRO : We Hate That This Happened

VAN LIFE MONTENEGRO : We Hate That This Happened

Show Video

është gjithmonë një ditë emocionuese kur shkojmë në një vend të ri dhe sot është ajo ditë që do të shkojmë në Mal të Zi tani ne ju djema ndoshta e dini se kemi qenë në Mal të Zi më parë, por është ende diçka e re dhe e freskët dhe nuk jemi Ne po kalojmë nëpër një zonë krejtësisht të ndryshme herën e fundit që kaluam bregdetin, kaluam shumë qytete shumë të lezetshme dhe Gjirin e Cotorit këtë herë ne do të shkojmë në malësi, mirëpo nuk e dimë se çfarë ne do të shohim në Mal të Zi, por ne jemi të entuziazmuar që po fillojmë diçka të re, por së pari kaluam këtë kufi, u ngjitëm në stacionin kufitar të arkës së Shqipërisë në 250 në orën 3:03, ne jemi kontrolluar zyrtarisht nga Shqipëria dhe jemi kontrolluar në Mal të Zi. përfshinte hyrjen dhe blerjen e sigurimit të detyrueshëm të furgonit për Malin e Zi kufiri super i shpejtë super i lehtë i pa mbushur me njerëz dhe një pjesë e kësaj ishte ndoshta 5 minuta pritje sepse kishim tre makina në radhë përpara nesh, kështu që kufijtë këtu edhe kur nuk jeni në BE-ja ose zona e Shenanit janë mjaft efikase dhe mjaft të shpejta në krahasim me atë që jemi mësuar nga Amerika Latine drejt Kurt po vërtet e lehtë, mendoj se u desh më shumë kohë për të marrë sigurim sesa për të kaluar përmes kufirit, por disa gjëra djema nafta është pak më e lirë këtu, kështu që ne kemi pak karburant, duhet të marrim pak karburant që qëllimisht nuk e mbushëm para se të largoheshim nga Shqipëria duke e ditur se do të ishte më lirë këtu në Mal të Zi, kështu që ne do të jemi në radhë të parë. duke u mbushur me naftë dhe më pas kemi zgjedhur një kamping që është rreth 45 minuta larg, por për të arritur atje kalojmë me makinë përmes kryeqytetit të Malit të Zi të cilin nuk e kemi parë ende, kështu që nuk e dimë se sa i madh do të jetë trafiku Aventura fillon si duhet [Muzika] tani ne rregull po kemi mbushjen tone te pare ketu perseri ne Mal te Zi dhe ju thashe se e ndaluam sepse eshte me e lire ketu eshte 149$ ose a49$ per karburant ketu kundrejt pothuajse a190 ose 90 poshtë në Shqipëri diferencë kaq e madhe dhe kjo është për litër jo për gallon kështu që për litër në thelb pothuajse 2 dollarë për gallon diferencë e drejtë Kurt po po po po po ka qenë një ditë e gjatë me makinë, kotelet sapo kanë mbaruar dhe kanë filluar të na thonë duke filluar të vërshojë rreth këmbëve tona dhe D G po bën shumë mjaullime dhe bërtitje me ne, ne kemi edhe 33 minuta në kampin tonë, djema, Kampi ynë i parë në Mal të Zi dhe ne e zgjodhëm atë vetëm për ju djema, duhet të jetë një gjë e mirë vend për disa shëtitje me kotele në rregull djema ne kemi qenë në Mal të Zi për rreth 40 minuta gjithsej nga koha kur kaluam kufirin ne kemi një rezervuar të plotë karburant dhe morëm karta SIM dëbora mori sigurim që ishte mjaft i shtrenjtë mendoj ishte pak më shumë se hera e kaluar, nuk jam i sigurt se do të duhet të kontrollojmë dyfish, por sa borë ka qenë pak më shumë se 1 € dhe të jem i sinqertë me ju djema, mendoj se ne disi u shkatërruam, është një biznes vetëm me para në dorë atje në kufi dhe unë nuk kisha zgjidhje tjetër, e pyeta dhe madje i tregova se ku e kishim blerë sigurimin më parë, por kjo nuk kishte një çmim mbi të, mendoj se u mashtruam, por do të kontrollojmë dy herë. regjistroni dhe shikoni, por lajmi i mirë është se të dhënat për kartën SIM ishin 1 15 € për 500 koncerte, kështu që ne nuk do të jemi këtu për aq kohë sa më shumë të dhëna se sa na duhen 15 dollarë, kështu që jemi të gatshëm të shkojmë po. rreth 30 minuta nga kampingu ynë dhe dhe ne do të shkojmë nuk e di nëse kalojmë nëpër qytet apo nëse dalim ju e dini skajin jashtë por kryeqyteti i Malit të Zi është unë mendoj se është Po gissa dhe ne jemi definitivisht arritja në periferi të saj tani një gjë që nuk e kemi përmendur vërtet për ju djema është se ju e dini se koha e vizës së shenanit është ajo që na dikton të kthehemi dhe të kthehemi në veri dhe të jemi në gjendje të kthehemi në shenen dhe të gjitha këto, por nuk mund ta përcaktojmë më mirë për disa arsye sezoni do të hapet atje poshtë në atë bregdetin e Adriatikut dhe do të jetë i mbushur me njerëz dhe sot termostati në furgon tonë tha 87° f që do të thotë se moti i verës këtu poshtë është pothuajse pothuajse këtu është koha për të shkuar në veri për të vrapuar nga vapa çdo gjë po kthehet që nga koha kur kemi qenë në Evropë, ne kemi vrapuar nga i ftohti, por ashtu si kjo është koha për të shkuar në veri sepse do të bëhet nxehtë pranvera dhe fryrja shumë e emocionuar dhe nëse vini re se shumë pemë kanë filluar të ndodhin marrin gjethet e tyre dhe gjithashtu hardhitë e rrushit kanë filluar të gjelbërojnë, mbijnë dhe bëhen të mëdha, kështu që ne jemi vërtet të ngazëllyer për faktin që kemi kaluar gjatë gjithë rrugës nëpër Evropë dhe kemi parë të gjitha këto fusha ulliri dhe vreshta rrushi, por vreshtat e mëdha ishin të zhveshura dhe kështu do të jemi të emocionuar për të parë përparimin e këtyre vreshtave dhe nëse kampingu ynë funksionon se ku po shkojmë, është vetëm 29 minuta larg tani, në fakt është në një Vreshti të vogël familjar Kirk, po ne do të shkojmë te jemi duke fjetur mes grepave dhe me sa kuptoj une do marrim nje gote te mireseardhjes me veno kur te mberrijme atje pak voo do te ishte Keno le te shpresojme qe do te hapet kur te shkojme atje djema jemi gati per nje kamp kotelet jane gati për një kamp G paratë do një gotë verë ai është një Wier në fakt ai ka qenë një djalë mjaft i mirë sot Ditët e Porter Crossing janë zakonisht një ditë e vështirë për të gjithë kështu që zonja e Google Map zbuloi një aksident në rrugën kryesore dhe na devijoi dhe ne humbëm devijimi i parë sepse dukej si një rrugë kaq e vogël, por ne shkuam mbrapa dhe mbrapa vendosëm të bënim kthesën e dytë sepse ishte rreth 12 minuta diferencë dhe na merrte duke na çuar në disa rrugë të vogla të ngushta, por deri tani ajo është duke bërë një punë të mirë tani nuk dua të flas shumë shpejt ajo ende duhet të na kthejë në rrugën kryesore po do të shohim, por ndoshta do të jetë një fitore për zonjën e Google sepse ajo nuk ia del gjithmonë rekuizita në 100 ft kthehu majtas mbi toy shumica 762 ne do ta dimë në 1000 ft nëse ajo merr të korra apo jo oh shiko gjithë atë trafik atje poshtë ajo bëri mirë, ne thjesht gjetëm dikë që do të na lejojë në Kurt's duhet të vozisim si një vozit shqip si shqiptar nuk e beri ai humbi dritaren e tij Google lady ishte nje ere dhe Kurt cfare ndodhi mire dua te them nuk e di ku do te shkoj por mendoj se mund te shkoj mu ketu dhe kjo djali do të shkojë ky është një mashtrim i vogël sekret pikërisht këtu mm kështu që ne kemi arritur në vendin tonë të kamerës vetëm të tashmen time dhe ne ky është rrushi uh Loa raaka Grappa Grappa graaa graa graa por kjo është Grappa e veçantë sepse unë vendosa mbi rrënjët oh mbi rrënjët mali ynë uh kjo është afër ndoshta dhe uh uh 20 kilm uh-huh uh emri i rrënjëve zemër zemër zemër zemër Rrënjë zemër zemër qëndrim uh Rrënjë uh dy muaj ju vendosni rrënjët e rrushit aty për dy muaj dy muaj pas dy muaj uh uh ndryshimi i ngjyrës ndryshimi i aromës së ngjyrës dhe aromës por kjo është kjo kjo është e keqe kjo është po jo 145 142 141 alkool ndonjë jo 15 ju mund ta ndizni ne zjarr nuk mundeni por ky eshte produkti im pa komercial 50% alkool dhe ju e beni me rrenjet e graa dhe graa graa graa dhe rrenjet e graa per dy muaj dhe kjo eshte ajo qe i jep ngjyre wow kjo eshte super e lezetshme dhe aroma uaaaaaaaaaaaaaaake qe me rrushin tuaj nuk beni vere ju beni raki E kuptoj faleminderit shume wow vetem ne momentin qe kemi ardhur ne kampingun tone dhe djema duhet t'ju them se eshte me mire nga sa prisnim eshte e bukur para së gjithash macja ka një shëtitje 1 orë e gjysmë, dua të them se ata sapo ishin këtu duke shijuar barin duke shijuar fermën duke shijuar natyrën dhe ne jemi parkuar këtu midis pemëve të rrushit dhe pronari Dragon sapo na solli disa racky dhe mendoj se ai do të pijë pak me ne ai ka pak me ne wo e kuptoj që kam bërë shumë punë në shtëpinë time faleminderit zotëri Shefi Cheers Cheers jo vetëm pak jo shumë largim i monagrit të [ Muzika] Amerikane oh sa mirë ky është Rocky më i mirë që kam pasur dhe kam pasur Rocky në Kroaci Shqipëri Mali i Zi po është vërtet shumë mirë kjo është vërtet e mirë por jo e njëjta ofia e Malit të Zi dhe C jo jo e njëjta po sepse kjo është jashtë i nje prej rrushit ah gjyshja ime babai im dhe babai im i njejti nga i rrushit emri i rrushit vut ah branas vut vut emri i gra ky eshte vecanerisht i madh sepse vendi yne ka shume djem shume diell po uh uh 22 23% e sheqerit ne rrush po shume e embel shume e embel po biri im biri im flet gjuhen e mire po mire ti flet mire ti flet gjuhen mire hej hej flet gjuhen mire dhe ben mire Rocky hej jam i mire Wier po une jam fermer i mirë, por unë [Muzikë] Unë flas anglisht anglishten time jo aq mirë ose mos u shqetësoni Mali i Zi është uh çfarë është gjuha gjuha e Malit të Zi e njëjta e kroaa e njëjtë e Bosnjës e njëjtë e Serbisë në rregull është e gjitha njësoj po është e gjitha njësoj vetëm të hënën love mon Përshëndetje si po kalon, jam mirë që të njohim unë jam Kurt dhe kjo është gruaja ime borë mirë që të njoha Marco ti je amerikan mund ta shoh me theksin po po po po po kam qenë atje më parë kështu që djali Marco sapo doli dhe erdhi për t'u prezantuar këta janë njerëz jashtëzakonisht miqësorë, çfarë mendoni për forcën e këtij të mjerit, i keq është po aq i fortë sa çdo i keq që kam pasur, por mua më pëlqen shumë me rrushin zakonisht bëhet me kumbulla ose mollë ose dardha dhe më pëlqen shumë kjo, është e shijshme, ajo ka padyshim që gjithashtu ka një aromë, e cila ai thotë se vjen nga përdorimi i rrënjëve të hardhisë, si dhe po, çfarë kampingu të vogël të bukur kemi ne gjetëm djem tani për të mbërritur këtu, ne dolëm nga rruga kryesore dhe ndoshta kaluam pesë milje më poshtë në këtë lloj rruge të vogël të shtruar me kthesa përmes një fshati të vogël me pamje të vjetër, me shumë vendas dhe një rrugë qorre pikërisht këtu te The Vineyards dhe po ndajmë ky vend me disa njerëz të tjerë ka dy kampistë nga Holanda një kampist i tretë u tërhoq brenda, nuk e di saktësisht se nga janë, por pronari po bën xhiron e tij duke u siguruar që të gjithë të kenë një pije të diellit në dorë, çfarë vend i vogël i përsosur, padyshim që do të qëndrojmë dy netë këtu, ndoshta edhe tre që e di se kemi disa modifikime për të bërë dhe nesër do t'ju tregojmë këtë vend me pak më shumë detaje, sepse mendoj se është shumë e veçantë faleminderit ju djema po punon shumë sot dhe po shpërndan verë ow po swe kështu që na thuaj si quhesh emri im jam Marco seich dhe vij nga fashë ky vend i mrekullueshëm pranë kryeqytetit uh of montro ah dhe ky vresht këtu ka qenë në familjen tuaj për një kohë të drejtë po mbi 40 vjet ai ka qenë këtu, atje ka një vresht të vjetër mbi 40 vjeç dhe ky është një 15 vjeç, kështu që vera është gjithashtu një përzierje e përvojës dhe përvojës së mençurisë dhe mençurisë dhe kështu ju djema rriteni rrushi dhe vera e bere eshte se e vertete po dhe vera e kuqe ne bejme vetem nje vere te kuqe ketu dhe nje Grappa nga rrushi dhe une them nuk eshte vere nga historia eshte nje vere me histori ketu djema faleminderit njeri e vleresoj Bo keta jane edhe biskota shume te mira ja nje keto jane te preferuarat e mia ja ku shko ja nje tjeter te tregoj pelqeje ketu ai duhet ta provoje gjithashtu se babi ka te provoje po jepja nje babit je i mirepritur a do deshiron nje po duhet ti provosh keto Këto janë shumë të mira, ndoshta i keni pasur më parë, janë gatim të mirë, kështu që e di që këto hardhi të rrushit nuk duken sikur kanë shumë gjethe në to, por janë rritur shumë në kohën e shkurtër që kemi qenë këtu dhe ne po flisnim me pronarët dhe ai më tha se në vapën e verës T ndonjëherë këto gjëra do të rriten si 6 ose 7 brenda gjatë natës dhe kështu gjithsesi ne sapo kemi qenë të parkuar këtu midis hardhive të rrushit dhe ka qenë super e lezetshme, padyshim që ka një histori të lezetshme që ne kemi shijuar shoqërinë që kemi shijuar duke shijuar frytet e punës së tyre, verën e javës dhe uh Ne kemi shijuar shikimin e familjes duke luajtur këtu në fletën ngjitur dhe unë mora për t'ju thënë se macet e kanë dashur absolutisht këtë vend dhe ato nuk bëjnë shumë eksplorim, ato kryesisht zbresin sepse janë se ku duhet të shkojmë ne kemi mbërritur, por në çdo rast dielli sapo ka rënë mbi malet dhe neser do ikim nga ketu keshtu qe do te themi naten e mire per sonte dhe shihemi ne mengjes ky eshte gjyshi im gjyshi im nebori i jokave ai jeton ne 197 vjet une e bere foton me pare para 50 vjetesh ketu wow kjo eshte ketu 50 50 ose 15 50 ajo 5 5 Z wow po uh beje grafiken oh e ke bere grafiken mu aty grafiken emri gjyshi im Yash Yash emri i kuajt jo Kali nuk vraponte kuajt emri i R ran ranet është emëruar sipas kalit po po kjo është simbolike unë kam dy medalje uh medaljet tona uh vendi ynë bronzi dhe vend i argjendtë dhe ndërkombëtar ju kjo është ndërkombëtare e jo është se është shumë e mirë po kjo është ajo franceze kjo është shishja franceze është një shishe franceze po kjo është shishja franceze [Music] dhe ja ku shkoni ashtu si tapa është në shishe oh dhe pastaj e ngrohni është e bukur ky është regjistrimi oh regjistrimi i një për shokët tanë mbizotërues nëse jeni duke ardhur nga Mali i Zi qendror ky është një kamping që duhet ta vendosni në listën tuaj pasuri me sy të purpurt është një punishte vere 10 minuta në veri të kryeqytetit të Malit të Zi dhe është një vend i qetë për të marrë disa ditë për të rikuperuar gjërat në rrugë që mund t'ju lodhin ndonjëherë, ne rekomandojmë shumë këtë vend një histori kaq të bukur edhe për këtë vend, po historia këtu familja duke parë nipërit duke luajtur duke dëgjuar për stërgjyshin është një vend me të vërtetë i lezetshëm, por ne duhet të shkojmë në rrugën ku jemi në veri, kemi udhëtuar me makinë në veri këtu në Mal të Zi për ndoshta 45 minuta, ndaluam në një dyqan ushqimesh dhe u ndalëm off Kurt iu desh të bënte pak punë në telefonin e tij celular për të funksionuar kartën SIM të Malit të Zi, por ne e kemi rregulluar gjithçka, jemi të pajisur me sende ushqimore dhe tani po marrim një rrugë panoramike piktoreske deri në male. kemi qenë duke u ngjitur në këtë rrugë të vogël me erë për ndoshta 20 minuta dhe

po shkojmë në një destinacion mjaft të lezetshëm, është në faqet e shkëmbinjve lart në këto male të larta dhe ka pamje nga e gjithë kjo luginë dhe është një manastir tani mendojmë se së shpejti ne do te fikim si nje rruge e ngushte tip gjarpri, por me sa kuptojme mund te arrijmë pothuajse deri në këtë manastir me furgon dhe duhet të ketë pak parkim atje lart dhe pastaj do të bëjmë pak ecni pak pjesën tjetër të rrugës lart dhe ju tregoj këtë gjë, por tani po e shohim atë nga rruga, mund ta shohim deri atje lart dhe është ndërtuar fjalë për fjalë në anën e shkëmbit dhe do të jetë shumë bukur nëse ne mund t'ju çojmë atje lart dhe t'jua tregojmë tani poshtë është gjithashtu një pjesë dytësore e të njëjtit Manastir, mendoj se do ta kalojmë atë, por nuk do të ndalemi me kaq qëllimi ynë është të arrijmë në atë që mori lart nuk ka më vend këtu deri më tani ne kemi kaluar tashmë tre makina, kemi qenë shumë me fat që ka qenë afër pikave të ndalimit, por është ende e ngushtë, ju jeni në rregull për ta bërë këtë kalim mbrapa, ne kemi ndërrime të verbëra [Music], por kthesat që bëjnë e zgjerojnë atë, kështu që të paktën ne nuk do të duhet të bëjmë ndonjë kthim mbrapsht, mirë atje, Kurt po, është gjithashtu shumë e pjerrët, por ne po e bëjmë atë që ky furgon ka bërë shumë udhëtime si ky më parë dhe shiko këtu ke disa alpinistë po, shumë njerëz e bëjnë Walk Up Walk nga poshtë, ku ne fillimisht u tërhoqëm në këtë rrugë, kurk mund të kishte bërë ecjen lart me siguri djema, por kjo është një shëtitje që nuk do të kisha mundur ta bëja, prandaj po përpiqemi oh drive, por siç e shihni këtu herë pas here ato kanë pika të gjera të ndërtuara dhe kur bëmë kërkimin tonë në Google Maps, unë pashë fotografi të disa furgonëve që janë të madhësisë sonë lart, kështu që mund të bëhet atje disa pika të ngushta të frikshme do të mbani gishtat të kryqëzuar se askush nuk duhet të mbështesë është një rrugë e bukur [Muzikë] gruaja ime ka një sëmundje të zemrës mund të ngjitemi ose jo kështu që vetëm këtu mirë faleminderit në gjysmë të rrugës u ndaluam nga një mjek në rrugën që tha se ne jemi shumë të gjatë për të shkuar pjesën tjetër të rrugës um, madje u thamë atyre për gjendjen time të zemrës që nuk mund të ecja lart, por këtu ka parkim, ai tha që nga këtu është një 10 minuta në këmbë përpara ne merre përsipër ose para se ta marr përsipër do të bëj që Kurt të shikojë lartësinë mund të jetë diçka që e kam anashkaluar djema Kështu që plani është që do të përpiqem ta bëj dhe nëse filloj ta arrij gjithashtu i lodhur sepse është shumë i pjerrët, thjesht do të kthehem në furgon që po e parkojmë në një vend të vogël të nivelit shumë të bukur për kotele në hije, kështu që ndoshta mund t'ia dal, do ta kuptojmë brenda një minute që do të provoni që punonjësi i parkimit erdhi pasi na tha se nuk mund të ngjiteshim më me makinë sepse oh mirë këtu parkoni, por unë e njoftova se bora e zemrës kishte një sëmundje të zemrës kjo është pak më shumë një shëtitje djemtë, veçanërisht me pjerrësinë që bën një ndryshim të madh për të gjithsesi, ai u kthye ndërsa ne po parkonim dhe tha se mund të na udhëhiqte nëse ajo ka një problem të ecë, kështu që është emocionuese sepse bora është gati për të nisur ecjen dhe kështu po tani ne të dy mund të ngjitemi mirë djema më lejoni t'ju tregoj pak se si ne i modifikojmë dhe renditim videot tona unë dhe Kurti të dy modifikojmë videot. në thelb marrim me radhë, por kur xhirojmë një video, është detyra ime t'i heq të gjitha videot tona nga kamerat tona të ndryshme, kamera dash, ne kemi dy nga pajisjet tona të dorës nëse përdorim Sony të madh dhe Drone nëse përdorim 360 tonë të vogël magjik. Kamera Unë marr të gjitha pamjet dhe përdor pak "Drive" e vendos në kompjuterin tim, hiqe nga kamera, çipat e vegjël që futen brenda kamerës dhe e vendosin në kompjuterin tim dhe e klasifikoj atë në kapituj për atë video. pastaj e rikthejmë atë në një hard disk të jashtëm dhe e bëj këtë për çdo video, kështu që është pothuajse çdo ditë tjetër ose kështu po e kaloj atë proces dhe zakonisht e bëj atë në mënyrë të përsosur, jam shumë krenare se sa e organizuar e mbaj pamjet kështu dhe ne ndoshta xhirojmë videot tona disa javë përpara, kështu që kur shihni një video, në fakt ka ndodhur dy 3 javë më parë, por ne e mbajmë atë video në ato disqe rezervë derisa të vijë koha që njëri prej nesh ta modifikojë mirë Sapo po tërhiqja të gjitha pamjet për këtë video, ju e dini se kantina e verës kalon kufirin, kampin dhe më pas ku duhej të shkonim më pas ishte ky Manastir i mahnitshëm në mes të Malit të Zi i ndërtuar fjalë për fjalë në krye të një Switchback të lezetshëm i ndërtuar disi në faqen e një shkëmbi dhe kjo ka ndodhur vetëm një herë tjetër në 4 vitet e gjysmë të krijimit të videove në YouTube. Unë

fshiva plotësisht 95% të pamjeve tona nga ai Manastir, ne kemi disa klipe që ishin në një kamerë tjetër që kam dhe ne kemi disa fotografi që ishin në telefonin tonë, gjithçka që mund t'ju them është se ishin disa orë të mahnitshme në atë vend dhe ju djema nuk mund ta shihni atë um procesin se si i hedh gjërat normalisht kjo nuk mund të ndodhë kurrë, por nëse e fshij atë nga disku i kamerës dhe nuk e kam ruajtur siç duhet në hard disk, nuk ka kthim prapa për ta tërhequr atë nga laptopi im dhe kjo është ajo që ndodhi, ne bëmë një turne të pabesueshëm në një të pabesueshme Manastiri dhe gjithçka që mund t'ju them djema është se më vjen keq që lidhja në faqen e internetit do të jetë në përshkrim nëse dëshironi ta shikoni pak më shumë. duke u larguar nga manastiri, kështu që nuk ka asnjë filmim që unë t'ju tregoj përveç këtyre pak klipeve që duhet të shihni tani, kështu që për fat të keq po e mbyllim këtë video në një rrëmujë të madhe nga bora, por vetëm për të më mbajtur në këmbë atë nuk do të ndodhë më për disa vite të tjera, shpresojmë të gëzohemi djema, do t'ju shohim në videon tjetër Nëse ju pëlqen kjo video, sigurohuni që të abonoheni në Kanalin tonë dhe të goditni zilen e njoftimit në mënyrë që të dini kur publikojmë video të reja dhe mos harroni se mund të na ndiqni gjithmonë në Instagram për të parë se çfarë po ndodh mes videove brohoritje djema [Muzikë]

2024-05-31 21:35

Show Video

Other news