SARANDA, ALBANIA SUMMER SEASON WALKING TOUR WITH SUBTITLES August 2023 SARANDE SHQIPERI 【4K HDR】

SARANDA, ALBANIA SUMMER SEASON  WALKING TOUR WITH SUBTITLES August 2023 SARANDE SHQIPERI 【4K HDR】

Show Video

Mirësevini në Sarandë Qyteti i Sarandës është një nga qytetet bregdetare më komode në Shqipëri, vetëm 20 minuta larg me varkë nga Korfuzi, Greqi Vitet e fundit, turizmi ka lulëzuar në Sarandë dhe prej andej gjeni shumë mënyra për të zbuluar perlat e fshehura në Në jug të vendit Vetë qyteti nuk është me të vërtetë asgjë e veçantë, përveç se është komod dhe ka mundësi të mira akomodimi dhe shumë restorante Por rreth qytetit ka shumë vende të vogla dhe të bukura për t'u vizituar. Pra, Saranda është një pikënisje e mirë Më poshtë do të gjeni disa pika kyçe që nuk duhet t'i humbisni nëse vizitoni Syrin e Kaltër të Sarandës Një zonë piktoreske e vendosur rreth 30-40 minuta nga Saranda me makinë Një burim natyror uji në një blu/jeshile pothuajse magjike ngjyra që është absolutisht e qartë Burimi mendohet të jetë 45 metra i thellë, por disa thonë se është më i thellë se kaq Kalaja prej lëkure Një kështjellë e bukur e ndërtuar në mesin e shekullit të 15-të, ndodhet mes rrënojave të fshatit Lëkurs në maja e një kodre të lartë që ngrihet mbi qytetin e Sarandës Nga kalaja, ju merrni një pamje të mrekullueshme të Korfuzit dhe Vizita e Sarandës Ditën e Gjirokastrës Nga Saranda mund të bëni një udhëtim ditor në Gjirokastër, një vend i trashëgimisë botërore Shumë nga çatitë e Gjirokastra është e mbuluar me gurë, të cilët u japin atyre një pamje të veçantë Kalaja e Gjirokastrës është një tjetër mundësi për të mësuar për anën historike të qytetit Plazhi i Pasqyrave Një plazh i largët që ofron mundësi zhytjeje dhe qetësie, por që ka pak turistë, pasi i vetmi mënyra për të arritur këtu është me këmbë ose me makinë Shijoni plazhet përrallore të Ksamilit Me autobus nga Saranda në Ksamil, (me një biletë 1 mijë lekë të vjetra) mund të jetë ndalesa e parë Katër ishujt e mrekullueshëm të Ksamilit me vetëm 8.9 hektarë tokë, shfaq një nga bukuritë më mahnitëse në të gjithë Shqipërinë Rëra është e bardhë; uji është i pastër kristal, dhe ngjyra blu Eksploroni Butrintin Butrinti është rreth 40 minuta nga Saranda me autobus ose makinë Butrinti, ose me emrin e tij të lashtë Buthrotum, shtrihet në jugperëndim të Shqipërisë, 20 km në jug të portit modern të Sarandës Pozicioni i tij. është spektakolar: qyteti antik zë pjesën kryesore të kodrës që lahej nga kanali i Vivarit, një rrugë ujore e ngushtë që lidh sot Korfuzin, 4 km në perëndim të Butrintit, me liqenin e brendshëm të detit Në rrëzë të një pllaje në jug të kanali shtrihet një tokë djerrë e tharë nga ujërat që ndan Butrintin nga një varg malesh që shtrihen përgjatë kufirit jugor shqiptaro-grek Butrinti mendohet se i ka fillimet e tij në shekullin VIII para Krishtit, me vendosjen e tregtarëve të Korfuzit Që nga viti 1992, Butrinti ka qenë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s Ajo që të bën përshtypje sapo të mbërrish në Sarandë është mundësia e zgjedhjes mes disa plazheve spektakolare që plotësojnë njëri-tjetrin . na pëlqejnë më shumë se versionet e tjera Në plazhet e Sarandës do të mund të gjeni pikërisht atë tonalitet të detit që keni ëndërruar aq shumë gjatë ditëve të tjera të vitit të shoqëruar me rërë apo guralecë të pastër, si dhe plot me bare dhe restorante të nivelit të lartë Fillimisht duhet thënë se në të gjithë qytetin ka plot plazhe publike që ia vlen të provohen si dhe plazhe private të hoteleve bregdetare, të cilat megjithatë janë të aksesueshme për këdo (me pagesë) Por çfarë me te vertete e ben te famshme Saranden jane plazhet perrallore qe shfaqen ne menyre magjike njeri pas tjetrit duke ndjekur rrugen per ne Butrint Duke respektuar pozicionin e tyre, ne prezantojme veten teksa vijne ne udhetim Plazhi i Manastirit Një nga plazhet më të bukura kristal të Rivierës Shqiptare është Plazhi i Manastirit. i cili e ka marrë emrin nga Manastiri i Shën Gjergjit që ndodhet në kodrën mbi plazh Ndërsa zbret kodrën, menjëherë sheh një ëndërr të detit ndjellës dhe kjo ëndërr bëhet gjithnjë e më e qartë dhe më e shkëlqyer ndërsa i afrohesh bregut të izoluar në të dyja. anët sikur plazhi të ishte një manastir ku shkoni të luteni për gjithçka të bukur që shihni përreth

në plazh, mund të gjeni edhe disa trampolina të improvizuara nga të cilat mund të merrni një vrull dhe si një shigjetë të depërtoni në detin fantastik për të bërë qëndrimin tuaj në plazhi me komod, mund te merrni nje nga cadrat me shezlonge qe ndodhen buze detit si dhe te perfitoni nga sherbimet e barit apo restorantit qe e bejne te lehte ta shijoni kete mrekulli deri ne perendim te diellit. Nëse do të kishte një klasifikim zyrtar se cili është plazhi më i bukur i rivierës shqiptare, padyshim që Plazhi i Pasqyrave do të duhej të zinte një nga pozicionet kryesore, këtë e vërtetojnë edhe qindra komente online të këtij plazhi, si p.sh. faqja më e madhe turistike në botë tripadvisor, ku shumica e komentuesve bien dakord për magjinë e tij të rrallë E vendosur në kilometrin e shtatë të rrugës Sarandë - Butrint, është një nga stacionet më të preferuara të atyre që zgjedhin Sarandën si destinacionin e pushimeve verore. Ngjyra spektakolare e detit , i cili duket se lufton me qiellin, i cili do të ketë nuancën më të lehtë të blusë, e bën këtë plazh jashtëzakonisht të rrallë për nga bukuria dhe pastërtia . pamje më ekzotike në plazh Plazhi i pulëbardhës Gjatë gjithë sezonit të verës, duhet të largoheni në mëngjes për të zënë një nga çadrat me shezlong, në mënyrë që të shijoni plotësisht qëndrimin tuaj atje deri në orët e vona të pasdites Megjithatë, edhe për pushuesit që kanë duke festuar deri në orët e vona të mbrëmjes, ekziston gjithmonë mundësia për të marrë një tendë private e cila mund të vendoset lehtësisht në një nga hapësirat publike . s'mund te behet me i bukur se ky Pergjate bregdetit mund te ulesh edhe ne nje kafene apo restorant, keshtu qe te shijosh peshk te fresket apo ushqim deti nen flladin e detit Plazhi i Ksamilit Pak kilometra ne jug te Sarandes ndodhet fshati Ksamil, nje nga me te bukurit. surpriza të mrekullueshme që ofron turizmi shqiptar

Falë detit të kristaltë dhe ishujve me plazhe mahnitëse që janë lehtësisht të aksesueshme nga bregu, si dhe afërsisë me Butrintin (trashëgimi botërore e UNESCO-s) vitet e fundit ky vend ka tërhequr vëmendjen e shumë mediave ndërkombëtare. të cilët e kanë vendosur në listat e destinacioneve në jug të Europës që nuk duhet të humbisni Ishujt binjakë të Ksamilit Gjatë gjithë kohës varkat e vogla vijnë e ikin me plazhistët që zgjedhin të pushojnë për disa orë në ishujt përrallor që janë katër. në total, ku bien në sy ishujt binjakë të Ksamilit Këta ishuj quhen kështu sepse janë të lidhur me njëri-tjetrin nëpërmjet një rripi të ngushtë rëre që krijon një ndjesi të papërshkrueshme të të qenit në pikën e takimit të dy brigjeve të ndryshme detare Falë qetësisë së përsosur. dhe bimësia e dendur e ishujve, edhe pse është shumë pranë zonave të banuara duket sikur jeni në ndonjë parajsë tropikale nga e cila nuk do të largoheni Hotelet, baret dhe restorantet në të gjithë fshatin e Ksamilit ofrojnë shërbime cilësore dhe mundësojnë një relaks shumë dhe pushime të rehatshme Gatime të shijshme me ushqim deti apo kokteje freskuese janë një garanci e mëtejshme për të shijuar siç duhet diellin mesdhetar Nga kanotë apo rrëshqitjet e ujit, deri te zhytja e shoqëruar nga profesionistë apo lundrimet me varka, opsionet e argëtimit në Ksamil janë të ndryshme Transporti publik: Të gjitha plazhet e mësipërme mund të jenë vizitohet me transport publik Udhëtimi zgjat rreth 20-25 minuta dhe kushton 100 lekë Nisja bëhet nga sheshi Nënë Tereza në Sarandë dhe ndalesat zakonisht bëhen sipas kërkesave të pasagjerëve Për oraret e kthimit pyet shoferin ose faturuesin sepse kohërat ndryshojnë në periudha të ndryshme të vitit Manastiri i 40 Shenjtorëve – Ku lindi emri Sarandë Përballë gjirit ku ngrihet kalaja e Lëkurës, gjenden gjurmët e një manastiri bizantin, i njohur si Manastiri i 40 Shenjtorëve, mbizotërues me histori. dhe legjenda që e lidhin ngushtë me historinë e Sarandës

Kisha ka një strukturë unike, e cila fatkeqësisht u dëmtua në mënyrë të pariparueshme gjatë bombardimeve të Luftës së Dytë Botërore. Destinacioni turistik është lehtësisht i aksesueshëm nga qyteti me makinë, vetëm pak kilometra nga qendra kryesore. shëtitore Historia e emrit Ajo që duhet të mbahet mend patjetër nga ky manastir është fakti se i dha emrin qytetit të Sarandës Meqenëse gjuha zyrtare e Perandorisë Bizantine ishte greqishtja, në fillimet e saj kjo kishë quhej Agi Saranda që do të thotë saktësisht 40 shenjtorë, ku me kalimin e kohës ra përkufizimi i shenjtorëve dhe në emër mbeti vetëm numri dyzet - Sarandë Manastiri i 40 Shenjtorëve kujton historinë e dyzet ushtarëve të krishterë që refuzuan të hiqnin dorë nga besimi i tyre pavarësisht vuajtjeve që u desh të duronin që prej asaj kohe . periudha (shek. IV), ushtarët konsiderohen martirë të fesë së krishterë Arkitekturë Dikur manastir, qendër pelegrinazhi dhe sot destinacion turistik, ndërtesa e dëmtuar nga koha shtrihet mbi kodër në një planimetri ku bien në sy kolonat. rreshtat simetrike të dritareve, harqet sipër tyre, sallat dhe hajatet e ndërtuara me gurë Autoritetet lokale të qytetit thonë se ikonostaset e kishës përbëhen nga një varg kolonash mbi të cilat kalon një arkitra i dekoruar ndërsa në pjesën e poshtme është mendohej se gurët ishin të zbukuruar Dritaret janë të vendosura në dy rreshta, të ndërtuara pranë njëra-tjetrës në një distancë që duket simetrike Në rrënojat e kishës, gjurmët e shkallëve të vjetra prej guri, disa gjysmë imazhe dhomash, harqet e dritareve prej guri me pamje. Saranda dhe deti mund të shihen së bashku ata mbajnë në kodër një vepër unike të trashëgimisë dhe kultit njerëzor

2023-09-07 16:01

Show Video

Other news