Philosopher's Path Cherry Blossom Walk - Kyoto, Japan - HDR 4K60fps with Captions

Philosopher's Path Cherry Blossom Walk - Kyoto, Japan - HDR 4K60fps with Captions

Show Video

Në udhëtimin e sotëm në Prowalk Tours, ne po eksplorojmë shtegun magjepsës të Filozofit në Kioto, Japoni,... ...i njohur si një nga shëtitjet më piktoreske të luleve të qershisë në vend. E vendosur në pjesën veriore të distriktit Higashiyama të Kiotos, kjo rrugë idilike shtrihet për dy kilometra, duke gjarpëruar përgjatë një kanali të qetë dhe të përshtatur nga një tendë me pemë qershie. Ndërsa shëtisim, do të ndeshemi me tempuj historikë dhe faltore të qeta që vënë në dukje këtë rrugë piktoreske. Për një hartë të detajuar të shëtitjes së sotme, shikoni lidhjen në përshkrimin e videos. Mirë se vini në Kioto, Japoni, një qytet i famshëm për tempujt e tij të shumtë klasikë budistë, kopshtet, pallatet perandorake, faltoret Shinto dhe shtëpitë tradicionale prej druri.

Temperaturat, shiu dhe era kanë një ndikim të fortë në procesin e sezonit. Këtë vit, lulëzimi i qershisë u vonua këtë vit për shkak të motit të ftohtë. Ky është fundi jugor i Rrugës së Filozofisë ((哲学の道, Tetsugaku-no-michi, lit. Rruga e Filozofisë). Sezoni i lulëzimit të qershisë këtu në Kioto ishte shumë i shkurtër këtë vit, zgjati vetëm 6 ditë, nga 5 prilli deri në 10 Kjo shëtitje u filmua në ditën e tretë të sezonit, dhe ditën e parë me një qiell të pastër blu e filmova këtë shëtitje tre ditë më parë, më 4 prill, por lulëzimi i qershisë nuk kishte arritur ende dhe qielli ishte kryesisht me re. Është ende një shëtitje e këndshme dhe unë do ta postoj atë për anëtarët dhe klientët tuaj në këtë kanal . në vitin 1280. Ky është një tempull privat Zen (jo i hapur për publikun) i njohur për kopshtin e tij të stilit Chisen Kaiyu (kopsht japonez me një shteg rreth një pellgu qendror dhe burim Përgjatë shtegut, do të shohim disa ura përtej kanalit). Kjo shteg është rreth 1,2 milje (2 km) e gjatë dhe kërkon rreth 45 minuta për të ecur me ritëm të qetë dhe mos bëni asnjë animacion.

Ka disa faltore dhe tempuj përgjatë rrugës, kështu që prisni të kaloni disa orë këtu të paktën, përveç nëse gjithçka për të cilën jeni këtu është selfie në Instagram. :) U hap për herë të parë në 1890 dhe u zgjerua përsëri në 1912, shtegu ndjek rrjedhën e një kanali të cekët ujitës që sjell ujë nga Kanali i Liqenit Biwa. Emrin e ka marrë pas filozofisë së famshme japoneze Nishida Kitaro, e cila thuhet se e ka përdorur këtë rrugë për meditim të përditshëm. Gjatë sezonit të lulëzimit të qershisë, shtegu bëhet një nga pikat më të mbushura me njerëz dhe më të njohura në Kioto.

Në këtë rrugë janë disa faltore Shinto. Faltoret Shinto janë vende adhurimi dhe enë për shpirtrat e shenjtë të njohur si kami në fenë Shinto, e cila është besimi indigjen i Japonisë. Vizitorët shpesh kryejnë ritualet e pastrimit në një legen afër hyrjes, duke larë duart dhe gojën përpara se t'i afrohen kamiut. Shatërvani është përpara në të majtën tonë.

Hyrja në një faltore Shinto zakonisht shënohet nga një portë torii, e cila simbolizon kalimin nga e përditshmja në të shenjtën. Forma tipike e lutjes përfshin përkuljen dy herë, duartrokitjen dy herë, përkuljen edhe një herë dhe ndonjëherë bijen e ziles për të thirrur kamiun. Ofertat e zakonshme përfshijnë para, ushqim, hir ose sende të tjera që lihen në faltore. Shumica e faltoreve organizojnë festivale vjetore që janë ngjarje të rëndësishme lokale ose kombëtare, që përfshijnë procesione, muzikë, valle dhe ndonjëherë sporte të lashta si sumo.

Përtej funksioneve të tyre fetare, faltoret shpesh shërbejnë si qendra komunitare dhe vende për aktivitete dhe festime të ndryshme kulturore. Ky devijim deri te faltoret u filmua në fakt në shëtitjen time të parë përgjatë Shtegut të Filozofit, 3 ditë më parë më 4 prill. Lulet e qershisë, ose "sakura" në japonisht, simbolizojnë bukurinë dhe kalueshmërinë e jetës në kulturën japoneze. Ka mbi 200 lloje të pemëve të qershisë në Japoni, por më e zakonshme rreth Kiotos është Somei Yoshino.

Hanami, ose shikimi i luleve, është zakoni tradicional japonez për të shijuar bukurinë kalimtare të luleve, veçanërisht të luleve të qershisë. Lulet e qershisë janë integruar thellë në kulturën japoneze, duke u shfaqur në çdo gjë, nga arti tek veshja e deri te çaji. Rruga e Filozofit ndodhet në pjesën verilindore të Kiotos, pak poshtë malit Daimonji.

Mali Daimonji është një zonë e njohur për shëtitje dhe ofron pamjet më të mira të qytetit. Është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për të parë perëndimin e diellit. Shtegu drejt malit Daimonji ndodhet pranë tempullit të bukur Ginkakuji (aka, Pavijoni i Argjendtë) që ndodhet në fund të kësaj shëtitjeje. Fatkeqësisht, nuk më lejuan të filmoja Pavijonin e Argjendtë. Pikëpamja kryesore në malin Daimonji mund të arrihet në rreth 40 minuta. Duhen vetëm 15 minuta të tjera për të arritur majën. Për të arritur në shtegun e filozofëve si turist, ju keni disa opsione: Autobus, Biçikletë, Taksi ose Ec. Stacioni më i afërt i trenit (Stacioni Keage, i vendosur në Linjën Tozai) është 17 minuta në këmbë në jug të vendit ku filluam këtë turne.

Në këtë ditë, mora trenin për në Stacionin Keage dhe filmova një shëtitje me lule qershie përgjatë animit Keage deri në tempullin Nanzen-ji. Nga Tempulli Nanzen-ji, ishte rreth 8 minuta në këmbë deri në hyrjen e Rrugës së Filozofit. Mora gjithashtu një taksi, duke përdorur aplikacionin Uber, nga hoteli im në rrugën e Filozofit 3 ditë më parë. Udhëtimi kushtoi 1600 jen ose 10 dollarë USD. Kostoja për të hipur në tren varet nga sa larg po udhëtoni, por për të hipur 4 ndalesa nga hoteli im në stacionin Keage, kushton 290 jen, ose 1,88 dollarë. Çmimi i një bilete për të rritur, në ngjyrë të zezë, (12 vjeç e lart) është gjithmonë dyfishi i çmimit të biletës për fëmijë, me ngjyrë të kuqe, (6 - 11 vjeç).

2024 është një kohë e mirë për të rezervuar udhëtimin tuaj në Japoni, sepse monedha japoneze (jen) është e dobët kundrejt dollarit amerikan. Jeni japonez është 35% më i lirë kundrejt dollarit se sa ishte në prill 2019. Si rezultat i dollarit të fortë, konvertimi i monedhës dollar në jeni u jep turistëve amerikanë fuqi shtesë blerëse në Japoni.

Për shembull, pesë vjet më parë, në prill 2019, një dollar amerikan vlente rreth 112 jen japonez. Por sot, 1 dollarë vlen rreth 151 jen -- një ndryshim prej 35%! Këtu në Japoni, do të përdorni shumë monedha kur paguani për artikujt, kështu që është mirë të sillni një çantë të vogël monedhash, në vend që të keni kusur të lirë në xhep. Aktualisht, 1000 jen japonez (JPY) është e barabartë me rreth 6,46 dollarë USD. Është e zakonshme të shohësh ushqime në rrugë, si akullorja ose Taiyaki (petulla japoneze në formë peshku me mbushje fasule të kuqe të ëmbël ose krem) që kushtojnë rreth 300 JPY ose 1,94 dollarë.

Kartat e kreditit pranohen në shumë vende, por këshillohet që të mbani disa para, pasi dyqanet më të vogla, tempujt dhe zonat rurale mund të pranojnë vetëm para. Mund të merrni lehtësisht para në ATM të cilat shpesh ndodhen brenda dyqaneve si 7-Eleven dhe Lawson. Këtu është një tjetër këshillë e dobishme udhëtimi: Bakshishi nuk është i zakonshëm në Japoni dhe ndonjëherë mund të shihet si i pasjellshëm. Këta janë Jizo, mbrojtës të udhëtarëve në Budizëm. Gratë vendase kujdesen për këto Jizo, duke i veshur dhe duke i mbajtur ngrohtë.

Kjo mendohet se i dhuron këto gra perëndive për jetën e tyre pas vdekjes. Përveç luleve të qershisë, gjatë ecjes përgjatë rrugës mund të shihni edhe lulebore, narcis, mugwort, bambu dhe panje japoneze. Po i afrohemi skajit tjetër të shtegut, i cili është shumë më i mbushur me njerëz për shkak të afërsisë me Ginkakuji (Pavijoni i Argjendtë). Këtu në të djathtë është Tempulli Mirokuin. Në çdo tempull, vizitorët mund të bëjnë një urim ose lutje në goma-ki ose Ema. Këto janë Ema, pllaka të vogla prej druri në të cilat adhuruesit Shinto dhe Budistë shkruajnë lutje ose urime. Ema janë lënë të varur në tempull, ku besohet se kami (shpirtrat ose perënditë) i marrin ato.

Zakonisht 15 cm të gjera dhe 9 cm të gjata, ato shpesh mbajnë imazhe ose kanë formë si kafshë, ose simbole nga zodiaku, Shinto, ose faltorja ose tempulli i veçantë i Kiotos ku ka një shumëllojshmëri pemësh qershie. specie, secila lulëzon në periudha paksa të ndryshme gjatë pranverës, duke ofruar një përvojë të zgjatur dhe të larmishme shikimi të luleve të qershisë. Shumë vende në Kioto ofrojnë ndriçim natën me lule qershie, duke krijuar një përvojë magjike dhe dukshëm të ndryshme nga shikimet e ditës. Ky është fundi i shtegut, por kanali vazhdon dhe po ashtu edhe lulet e qershisë. Somei Yoshino është varieteti më i famshëm dhe i shumtë i luleve të qershisë në Japoni. Ka lule rozë të zbehtë, pothuajse të bardha, me pesë petale. Kjo rrugë të çon në Ginkakuji (Pavijoni i Argjendtë), i cili në fakt nuk është i mbuluar me argjend. Në vitin 1482, shogun Ashikaga Yoshimasa ndërtoi vilën e tij të daljes në pension në truallin e tempullit të sotëm, të modeluar sipas Kinkakuji (Pavijoni i Artë), vila e pensionistëve të gjyshit të tij në bazën e maleve veriore të Kiotos (Kitayama).

Pavijoni i Artë është në fakt i mbuluar me fletë ari. Pavijoni i Argjendtë u shndërrua në një tempull Zen pas vdekjes së Yoshimasa-s në 1490. Emri Pavijoni i Argjendtë, besohet të jetë një pseudonim i dhënë më shumë se një shekull pas ndërtimit të ndërtesës për ta krahasuar atë me Pavijonin e Artë. Këto janë Ichigo ame, ose "karamele luleshtrydhe". Këto luleshtrydhe të ëmbëlsuara janë një trajtim shumë i njohur në festivalet verore në Japoni.

Pavijoni është një nga dy ndërtesat e vetme në truallin e Ginkakuji që u kanë mbijetuar të paprekura zjarreve dhe tërmeteve të shumta të shekujve të kaluar. Këtu është një hartë e kompleksit Silver Pavilion. Kërkova leje për të filmuar brenda por më thanë se nuk ishte e mundur. Jam i sigurt se është bukur. :)

Kyoto është i bukur gjatë gjithë vitit, por periudhat më të njohura për t'u vizituar janë gjatë sezonit të lulëzimit të qershisë në fillim të prillit dhe sezonit shumëngjyrësh të gjetheve të vjeshtës në fund të nëntorit. Duhet të kisha provuar një ame Ichigo, por nuk e bëra kurrë. Megjithatë, unë pata disa shërbime të buta Matcha (Çaj jeshil) dhe akullore me vanilje. Fillova xhirimet herët këtë mëngjes dhe nuk hëngra kurrë mëngjes. Unë jam duke u uritur.

Fillimisht shkova në pyllin me bambu dhe filmova një shëtitje atje në orën 8 të mëngjesit. Pastaj mora trenin për në Keage Incline dhe filmova një shëtitje atje. Pastaj erdha këtu te Rruga e Filozofit. Bëra një pushim të shpejtë këtu dhe mora një simite viçi. Pastaj eca në rrugë dhe mora një kafe dhe akullore. Mmm mm, kjo ishte mirë. Koha për të filluar përsëri ecjen. Kjo zonjë po proteston për shkarkimin e ujërave të zeza radioaktive të Fukushimës në oqean, i cili filloi gushtin e vitit 2023. Ky ka qenë një veprim shumë i diskutueshëm që e shtyu Kinën të shpallte një ndalim të menjëhershëm të përgjithshëm për të gjitha produktet ujore nga Japonia. Qeveria japoneze nënshkroi planin dy vjet më parë dhe asaj iu dha një dritë jeshile nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së në korrik 2023.

Tokio nga ana e tij ka kritikuar Kinën për përhapjen e "pretendimeve të pabazuara shkencërisht". Nëse jeni duke e shijuar këtë turne, ju lutemi lini një LIKE në video dhe SHARE atë me një mik. Do të postoj disa turne të tjera në këmbë nga rreth Kiotos dhe Tokios, kështu që sigurohuni që të ABONUNI në kanal që të mos humbisni videon tjetër.

Faleminderit! Një tjetër pemë e njohur e qershisë këtu në Kioto është Shidarezakura (qershia që qan), e njohur për degët e saj të varura që krijojnë një efekt kaskadë mahnitës. Ne do të shohim disa pemë qershie të qara në videot e tjera. Në 794 pas Krishtit, Perandori Kanmu themeloi Kioton si kryeqytetin e Japonisë, duke e zhvendosur atë nga Nara.

Kjo shënoi fillimin e periudhës Heian, një kohë e zhvillimit të thellë kulturor, artistik dhe politik. Qyteti u vendos në një model rrjeti, i frymëzuar nga kryeqyteti Tang i Chang'an, i cili theksoi statusin e tij si qendra e re e qytetërimit japonez. Gjatë periudhës Heian (794-1185) shquhet për përparimet e saj në letërsi, art dhe përsosjen e kulturës aristokratike. "Përralla e Genjit", e konsideruar si një nga romanet e parë në botë, u shkrua gjatë kësaj kohe nga Murasaki Shikibu. Rritja e klasës samurai filloi të gërryejë fuqinë e aristokracisë oborrtare.

Lufta e Genpeit (1180-1185) përfundoi me themelimin e Shogunatit Kamakura, duke e reduktuar rolin e perandorit në një figurë. Në 1868, kryeqyteti u zhvendos zyrtarisht nga Kioto në Tokio gjatë Restaurimit të Meiji. Pavarësisht se humbi statusin e saj politik, Kioto mbeti vitale kulturalisht dhe shpirtërisht. Kyoto u kursye nga lista e qyteteve të shënjestruara për bombardime atomike gjatë Luftës së Dytë Botërore, kryesisht për shkak të rëndësisë dhe trashëgimisë së saj kulturore.

Si rezultat, ajo ruan shumë nga arkitektura dhe hijeshia e saj historike. Kyoto shpesh përmendet si kryeqyteti kulturor i Japonisë, me mbi 2,000 vende fetare, duke përfshirë faltoret ikonike Shinto dhe tempujt budistë. Qyteti është shtëpia e shumë vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, të cilat përfshijnë Kinkaku-ji (Pavijoni i Artë), Ginkaku-ji (Pavijoni i Argjendtë) dhe Ryoan-ji, i famshëm për kopshtin e tij shkëmbor. Kyoto është gjithashtu i njohur për festivalet e tij tradicionale, si Gion Matsuri, i cili daton në vitin 869 pas Krishtit dhe përmban nota dhe procesione të përpunuara. Sot, Kioto është një përzierje e së vjetrës dhe së resë, me tempujt dhe pallatet e lashta së bashku me universitetet dhe bizneset moderne.

Ai vazhdon të jetë një qendër për zanatet tradicionale japoneze (të tilla si kimonot dhe ceremonitë e çajit) dhe është një pikë qendrore për studimin e historisë dhe kulturës japoneze. Ooohh...awww...disa lule qershie rozë! Pemët e qershisë Kanzan kanë lule rozë të gjalla, me shumë petale. Çdo lule mund të ketë deri në 50 petale. Kalaja Nijo është një vend i mrekullueshëm për të parë lulet e qershisë Kanzan.

Fatkeqësisht, pavarësisht se ku shkoni, do të shihni turma të mëdha. Është e zakonshme, bazuar në përvojën time të shkurtër këtu, të shoh të huajt të marrin me qira një kimono japoneze dhe më pas të nisen për një mundësi fotografike të gjithë të veshur. Ka shumë dyqane kimono me qira rreth Kiotos. Edhe pse nuk e kemi parë një të tillë në këtë video, një tjetër aktivitet i njohur turistik është të bëni një xhiro me një rickshaw.

Këto janë me energji njerëzore dhe janë të vendosura kryesisht rreth atraksioneve kryesore turistike. Ata shoferë rickshaw kanë disa këmbë të forta! Çfarë dini? Një dyqan kimono! Këtu mund të shihni disa peshq të mëdhenj Koi që notojnë në këtë kanal të cekët. Peshqit Koi, i njohur gjithashtu si nishikigoi (fjalë për fjalë "krap brokad"), janë varietete shumëngjyrëshe të krapit Amur që janë vendas në Azinë Lindore.

Ata vlerësohen shumë për bukurinë, madhësinë dhe estetikën që sjellin në kopshte dhe pellgje të jashtme. Koi u edukuan për herë të parë për ngjyrë në Japoni në prefekturën Niigata në vitet 1820. Fillimisht, ata ishin krap të zakonshëm dhe ishin kryesisht një burim ushqimi. Nëpërmjet mbarështimit selektiv u zhvilluan ngjyra dhe modele të ndryshme. Koi mund të rritet shumë i madh, me disa ekzemplarë që arrijnë mbi 3 këmbë (rreth 1 metër) në gjatësi.

Ata njihen edhe për jetëgjatësinë e tyre. Koi zakonisht jeton nga 25 deri në 35 vjet, por ka raste që koi jetojnë më shumë se 100 vjet. Koi i famshëm i quajtur "Hanako" thuhet se jetoi 226 vjeç. Koi janë një simbol i fatit, prosperitetit dhe fatit të mirë në Japoni. Ata gjithashtu admirohen për aftësinë e tyre për të notuar në rrjedhën e sipërme dhe shihen si simbole të këmbënguljes dhe forcës. Ka shumë lloje të koi, të klasifikuara sipas ngjyrosjes, modelimit dhe shkallëzimit. Shpresoj se ju ka pëlqyer ky turne! Faleminderit per shikimin! Sigurohuni që të abonoheni në kanal dhe të klikoni ikonën e ziles për t'u njoftuar kur të ngarkoj videon tjetër.

2024-04-23 04:39

Show Video

Other news