Exploring Oludeniz | Kayaköy Ruins & Hidden Beach

Exploring Oludeniz  | Kayaköy Ruins & Hidden Beach

Show Video

kjo video është sponsorizuar nga skillshare Hoşgeldiniz të gjithë sot ne do të eksplorojmë qytetin e braktisur të kayaköy dhe më pas shkoni në gjueti për disa nga plazhet e mahnitshme këtu në zonë, kështu që le ta bëjmë këtë kështu që ne paketuam fëmijën tonë, ne e quajmë Gunther dhe ka qenë një përvojë vërtet e bukur Kjo është thjesht të qarkullosh në të gjithë Ölüdeniz dhe në të gjitha zonat e tjera përreth një shpërthim i tillë po këtë herë sepse ne jemi aq larg me kampingun që jemi në atë që ju treguam në videon e mëparshme, na duhej patjetër ky djalë i keq Günni ose Gunther, por ai do të jetë me ne për ditët e ardhshme falë Zotit, kështu që ne nuk duhet të ecim po, por um po, super i dobishëm, ne nuk e kemi bërë kurrë këtë, por janë dy të parat në një kampim video dhe ATV është shumë e çmendur që nuk kemi fushuar kurrë më parë , siç e patë në videon e fundit ku kampingu është absolutisht spektakolare të qenit jashtë në natyrë është e mahnitshme këtu dhe qetësia e paqes gjithçka kjo vjen së bashku me atë dhe më pas kjo ATV thjesht hap një nivel krejtësisht të ndryshëm të Lirisë fantastike kështu që ne jemi disi në hyrje të kayaköy dhe ka një pamje vërtet të këndshme tregu lokal që po zhvillohet këtu, ndoshta jo lokal, jam i sigurt se është këtu sepse është direkt brenda përballë zyrës së biletave, kështu që duket se është 20 lira turke për person për të hyrë në kayaköy rrënojat dhe ne jemi shumë të entuziazmuar për të kontrolluar këtë vend , me sa duket ky vend ishte tërësisht i braktisur um në 1920 ishte si evakuimi i fundit ose përfundimtar i këtij vendi të bukur, le të shkojmë dhe ta kontrollojmë kontrollojeni këtë, ne e bëmë një nga shtëpitë ku mund të përdorni pothuajse gjithçka këtu kur hyn pas biletave kur hyn në qytet në thelb dhe në gjithë këtë qytet ishte e banuar më parë nga grekët, padyshim që ishte nën administrimin turk, por ishte i banuar nga grekët dhe gjatë Luftës së Parë Botërore u shpopullua pothuajse plotësisht dhe më pas në vitin 1923 u evakuua dhe tani është në thelb i gjithë ky qytet i braktisur ku të gjithë shtëpitë si muret e shtëpive janë ende në këmbë, por jo shumë më tepër se kaq Ky vend me të vërtetë epike të kthen mbrapa dhe të jep një lloj shije i Historisë E di nëse nuk jeni vërtet në histori, kjo nuk ju lë me të vërtetë larg aq shumë, por edhe nëse jeni të interesuar për gjëra të tilla si arkitektura apo diçka të tillë Struktura dhe ndërtimi i këtij Fshati është thjesht lloj i mendjes për të gjitha shtëpitë dhe prona dhe gjëra të tilla mund t'i gjeni, ato shkojnë deri në breg të malit dhe i jep vetëm një pamje vërtet të veçantë dhe ndjesi estetike mjedisit të këtij vendi përshëndetje kjo video është sponsorizuar nga skillshare skillshare është një komunitet mësimor në internet me mijëra klasa frymëzuese për këdo që pëlqen të mësojë dhe dëshiron të eksplorojë të tyren kreativitet dhe mësoni aftësi të reja këtu tek dy eksplorues të çmendur që na pëlqen t'ju sjellim djema udhëtimi me ne, kështu që ne u frymëzuam për t'u bashkuar me skillshare për të krijuar video më të mira për ju djema dhe thjeshtoni procesin e krijimit të videos për ne, kështu që ajo që kemi bërë është duke përdorur skillshare për të zbuluar se si t'i modifikojmë më mirë videot tona duke përdorur Final Cut Pro me kursin redaktimi i videos me Final Cut Pro X nga fillestar në YouTuber nga Ali abdaal ky kurs ka mbi një mijëra komente nga nxënës me të njëjtin mendim dhe autori i kursit Ali është renditur si një mësues i mirë platforma e skillshare, kështu që ne e kuptuam menjëherë se ky kurs ia vlen të shikohet në personalin tonë Pjesa e preferuar e këtij kursi është se sa në thellësi hyn autori i kursit në çdo aspekt individual të redaktimi si titujt e klipeve dhe klasifikimi i ngjyrave që është një aspekt super i rëndësishëm i çdo videoje ne shpresojmë që deri në fund të këtij kursi të kemi një kuptim të plotë se si për të redaktuar dhe krijuar më mirë video për ju djema këtu në kanalin tonë, kështu që nëse jeni të interesuar në bërjen e një orientimi në karrierë, duke niveluar aftësitë tuaja në rolin tuaj aktual ose thjesht dëshironi të përmirësoheni një zonë specifike ose fushë krijuese një lajm i mirë për të gjithë ju është 1000 njerëzit e parë që përdorin të parën Lidhja në përshkrimin e kësaj videoje do t'ju sigurojë një provë njëmujore falas të ndarjes së aftësive, kështu që ne duam thuaj një falenderim të madh për skillshare për sponsorizimin e videos së sotme dhe për të mundësuar këtë video që ju djema të shijoni përsëri në video ata me të vërtetë duket se kanë lënë gjithçka ashtu siç ishte dhe po, është shumë e veçantë, është thjesht një ndjenjë shumë e çuditshme pothuajse për shkak të um padyshim siç tha Naomi për historinë e asaj që ndodhi këtu, në përgjithësi nuk është fantastike duke u ndjerë në zorrët e tua duke ecur këtu, sepse mund ta imagjinoj se sa jetë kanë humbur këtu, por megjithatë vetë ndërtesat Rruga e Shtegut ose rruga në të cilën po ecim është me të vërtetë i ftohte dhe sic thashe i lene teresisht sic ka qene shume here me rrenoja e gjera te tilla provojne dhe riparoni dhe rindërtoni dhe bëni të gjitha këto lloj gjërash, por nganjëherë pothuajse i heq nga magjia e përvojës së përgjithshme në një vend si ky, por unë personalisht e gjej shumë shumë um interesante në rast se na keni ndjekur për një kohë më të gjatë për shembull gjatë të parës sonë Udhëtim në Shqipëri, ju mund të shihni pak më   fal një ngjashmëri me um Beratin ashtu sikur Berati të mos bëhej sërish bashkë dhe të mos kujdesej kaq mirë besoj se kështu do të dukej Berati sepse rrugët janë shumë të ngjashme faqosja e shtëpive në Kodër janë shumë të ngjashme, tani duket qartë se Berati është ende plotësisht punon dhe është ende plotësisht e banuar, por ashtu siç është me shtëpitë në kodër dhe rruga eshte e ngjashme me um rrugen deri te kalaja ne Berat disi nuk e di te sakte mua nese e kam gabim jo ne fakt eshte vertete vertete na kujton dy vende per mua Berati dhe Gjirokaster dy vende padyshim dy vende që sundoheshin nga Perandoria Osmane dhe shumë Struktura e ngjashme dhe pamja e jashtme për të tre këto vende, kështu që nëse e keni mundësinë nëse tashmë keni qenë këtu dhe dëshironi të shihni diçka që duket e ngjashme, shikoni Beratin dhe Gjirokastra në Shqipëri padyshim sepse vibe shumë e ngjashme dhe atmosferë shumë e ngjashme në mënyra thjesht e arkitekturës, por padyshim ende plotësisht funksionale dhe e arritshme me restorante dhe bare për turistët, kështu që është njësoj si ndjenja e përgjithshme dhe Vibe ju kuptoje se eshte e ngjashme Zoti im ju djema eshte kaq nxehte sot sa cdo here gjej nga pak i hijes Unë thjesht dua të qëndroj këtu për 30 minuta dhe të mos vazhdoj të lëviz um po, ka shumë Shades i vogël në këtë vend, por kjo falë Zotit ekziston e vetmja gjë që më duket super super interesant konkretisht në turqi dhe gjithashtu në vende të tjera më shumë në Ballkan është se ju thjesht paguani hyrjen për një vend si ky , por nga atje nuk ka si asnjë shteg të vërtetë nr um lloj gardhe apo ndonjë gjë që ju pengon të ecni nga rruga, si për shembull ju mund të ecni vetëm në këtë mënyrë, por ju gjithashtu mund të ecni në atë mënyrë dhe askush nuk do ta bënte vërtet kujdesem për ty, mendoj se më duket shumë interesante, sepse padyshim që mund të hysh në të shtëpitë dhe hidhini një sy përreth dhe imagjinoni se si duhet të ketë qenë 100 vjet më parë apo çfarëdo um në këtë për sa i përket këtyre runes 100 vjet më parë dhe por në të njëjtën kohë ju gjithmonë padyshim duhet të jeni shumë shumë të kujdesshëm nëse bëni diçka të tillë sepse këto shtëpi janë rrënoja dhe jam shumë i sigurt se nuk është e sigurt të ngjitesh apo të bësh gjëra të tjera të tilla tani kjo është vërtet interesante kjo kishë këtu është e mbyllur për arsye sigurie me sa duket në fakt duket spektakolare ne kishim paksa një pamje të qartë të saj vetëm pak mbrapa atje dhe po duket vërtet epike duket absolutisht e mahnitshme, ju mund ta shihni kur ecni lart kodrës atje ju merrni pak një pamje të kishës, por gjithashtu ka një portë këtu um që padyshim mund ta shikoni dhe duket kaq bukur um po kjo është me të vërtetë e vetmja shenjë që kemi parë në lidhje me sigurinë ose në lidhje me duke ecur nga rruga, kështu që të paktën ai është atje falë Zotit këtu kemi pak e një shpjegimi më të detajuar të situatës që ndodhi këtu në kayaköy ishte i njohur më parë si vendbanimi grek i levissi ose Karmylassos dhe vetëm kanë një lexo këtu djema është në të vërtetë shumë magjepsëse nëse dëshironi, madje mund ta ndaloni videon tani dhe thjesht bëni një pamje nga ekrani dhe lexoni me kënaqësinë tuaj, nuk e di se çfarë është, por diçka për sot vapa këtu është absolutisht e padurueshme duhet të vijmë të marrim pak Su dhe ne po shijojmë edhe ca çay si dhe na duhej të futeshim në hijen e kajakut në rrënojat e gjithë zona përreth këtu ia vlen kohën tuaj dhe kontrolloni patjetër nëse ju jepet mundësia por tani për tani ne do të kemi pak su dhe do të qetësohemi pak para se të shkojmë dhe të eksplorojmë më shumë Unë dukem si një domate, kështu që sapo mbaruam së paturi çay dhe Su dhe sigurisht që jemi gati për të shkuar dhe për të vazhduar dhe për të eksploruar, por hidhini një sy kësaj se sa e bukur kjo banesë situata është se dikush në të vërtetë jeton këtu dhe kjo është në të vërtetë në fillimin ku ju shkoni poshtë drejt zyrës së biletave absolutisht e bukur dhe keni pamje të mahnitshme gjithashtu jashtë mbi kayaköy e ditëve moderne wow kështu që tani ne do të kthehemi kthehemi drejt ATV-së tonë dhe ne do të hipim dhe do të shkojmë dhe do të eksplorojmë disa nga plazhet që ka kayaköy te ofroj um besoj se ka nje qe quhet soguk Su prandaj le te shkojme do te thote uje i ftohte soguk su uje i ftohte kështu që tingëllon pikërisht ajo që na duhet tani, nuk mund të flas anglisht për shkak të nxehtësisë është Wow Le të shkojmë fjalë për fjalë vetëm dy minuta nga vendi ku ishim më parë në kayaköy sapo zbritëm rruga dhe parkoi RV-në tonë oh jo RV ATV këtu, por shikoni këtë, ata kanë shumë kafshë të lezetshme ne pamë disa deve dhe kuaj atje, por ata kanë edhe këta zogj të tjerë shumë interesantë wow kjo është kaq e lezetshme dhe na lejohet të parkojmë këtu falas, gjë që është shumë e pazakontë në zonë, kështu që nëse po kërkoni të shkoni në soguk su koyu si dhe Parku këtu, djema ju them një gjë nëse nuk jeni abonuar tashmë shkoni dhe abonohuni tani sepse Zoti im gjërat që po bëjmë për të arritur në këtë plazh ne në thelb ne kemi qenë hera e fundit kur Naomi sapo foli me ju atje parkoi ATV-në tonë dhe rezulton se duhet të kthehesh nëpër të gjitha rrënojat që ne kishte eksploruar tashmë shiko se është pamja aktuale që kemi ecur deri në të maja e kodrës ku janë rrënojat dhe po, është shumë intensive, dielli po bie me të vërtetë si zakonisht e bëmë gabimin si amatorë që dolëm në mes të ditës dhe shkoni dhe eksploroni në një zonë krejtësisht të fshehur të plazhit wow amatorë E pyetëm edhe djalin në zyrën e biletave se si do të arrinim soguk su ose akull të ftohtë me ujë të ftohtë Bay dhe ai tha vetëm ndiqni të kuqe ne nuk ishim të sigurt për 20 minutat e para të ecjes se çfarë të kuqe po kërkonim saktësisht Isha si lulet e kuqe ju e dini gurë të kuq çfarë është në rregull shigjetat e kuqe nëse doni për të shkuar këtu ndiqni shigjetat e kuqe edhe pse të dy jemi absolutisht të rraskapitur nga Vështrimi i nxehtësisë në këtë vend është i çmendur sa i lezetshëm është, ne jemi fjalë për fjalë thjesht në mes pothuajse si një krater dhe një shpellë, ka një shpellë këtu, uau, kjo është ajo që Liria bën kur ju jeni në gjendje të eksploroni rreth zonave se sa e mahnitshme është kjo është çmenduri dhe për të qenë i sinqertë pa ato shigjeta ne tashmë do të ishim të humbur dhe ndoshta do të hahet nga Ujqërit apo diçka tjetër shikoni këtë wow çmendur shigjeta e punoni në këtë mënyrë ju e dini se nuk janë shigjeta të vogla të vogla të lyera me llak të kuq të shpërndara përreth gjatë rrugës për në këtë plazh dhe mezi pres të shkoj për të notuar wow jam i zhytur në djersë Naomi sapo më vuri në dukje diçka atje  , të cilën as që e kuptova nëse i hidhni një sy këtu terreni aktual rreth nesh duket shumë i ngjashëm me llavën ose formën që llava e krijon atë lavë do të formohej pasi të jetë vendosur për një periudhë të gjatë kohore jo nuk kam studiuar gurë në kolegj ose ndonjë gjë, por duket sikur jo, nuk e di që mund të gabojmë plotësisht por duke parë mbrapa duket krejtësisht sikur është një llavë e ftohtë në ngjyrën siç është po um, është padyshim e çuditshme që është e gjitha si e lëmuar mbi një terren jo aq të dehur um, por nuk mendoj se ka një vullkan aty pranë, por megjithatë ne jemi thjesht budallenj turistë kështu që ju lutemi na korrigjoni nëse gabojmë më poshtë dhe ne po e bëjmë ngadalë rrugën tonë përmes kësaj Natyra e çmendur tani për t'ju treguar djemave një plazh të fshehur jo shumë shpesh që humbisni në mes të askundit në natyrë në Turqi ne po ecnim dhe ecnim dhe ecnim dhe ne ishin si ku ikën ato shigjetat e kuqe nuk pamë asnjë dhe na rezulton se shkuam rreth 10 ose 15 minuta në drejtimin total të gabuar , kjo nuk është ajo që dëshironi kur jeni këtu në fjalë për fjalë "Egër" ka vetëm pisha zhavorr dhe bimë të rastësishme dhe hardhuca po pamë disa hardhuca që enden përreth , fatmirësisht u kthyem dhe gjetëm rrugën gjetëm përsëri shigjetat e kuqe dhe tani po zbresim ngadalë drejt plazhit ndërtimi është absolutisht i çmendur për shkak se sa i gjatë është një udhëtim i vetëm kjo shëtitje ne kemi ecur tani për rreth 30 minuta apo më shumë, por padyshim që kemi humbur për rreth gjysmën e kësaj um gjithashtu po ecim në një sauna po ecim gjithashtu në një sauna po është jashtëzakonisht e ngrohtë, por po progres, ne jemi gati aty dhe shpresoj që ky plazh t'ia vlejë pritjen në rregull djema kështu që më në fund mbërritëm këtu në plazhin me ujë të ftohtë soguk su ose soguk su dhe le Unë t'ju them diçka se është absolutisht i bukur uji blu kristal i pastër dhe Naomi në fakt thjesht doli nga noti dhe tha se është shumë ftohtë gjë që është shumë e kënaqshme sepse ne në fakt po ecnim duke kërkuar këtë vend për vetëm rreth një orë shumë varka dhe turne me varka që po ankorohen këtu, shumë prej tyre shpërthejnë muzikë shumë të lartë kështu që është padyshim i arritshëm me varkë, e cila është ndoshta mënyra më e lehtë për të arritur këtu, por ka shumë pak njerëz që në fakt po qëndrojnë këtu në vetë plazh, do të thosha se ndoshta ka përreth 30 ose 40 persona gjithsej që janë aktualisht në plazh dhe kanë ecur ose vozitur këtu por megjithatë është një plazh fantastik dhe unë do të shkoj patjetër për të hyrë në një not për t'u freskuar tani, thjesht hidhini një sy po ndodh shumë, shumë njerëz që shijojnë kohën e tyre dhe kjo është padyshim pak jashtë shtegut të zakonshëm për vendet ku shumica e turistëve do të shkojnë në Ölüdeniz nëse nuk rezervoni një turne shumë specifik me varkë që do t'ju sjellë në këtë gji të veçantë, megjithatë sigurisht ia vlente shëtitja dhe unë do të shkoj për të notuar tani, o Zot, çfarë dite ishte ajo që ia dolëm gjatë gjithë rrugës, ndërsa ju djema patë në fshatin e humbur të kayaköy ose fshatin e braktisur, hodhët një vështrim përreth ato rune mahnitëse dhe më pas, siç e dini, ne shkuam në atë Udhëtim tepër të gjatë në Plazhin e Fshehur i soguk su dhe Only humbën rreth 15 herë në të dyja mënyrat, kështu që na u desh një kohë e pabesueshme për të a gjeni një plazh dhe B gjeti gjetjen tonë të kuadratit në rrugën për në shtëpi, po, ishte absolutisht një ditë e çmendur dhe për të qenë i sinqertë të dy jemi thjesht të rraskapitur, në fakt erdhëm në shtëpi të fundit natën dhe ra në gjumë u largua nga i ftohti, kështu që në fakt kjo është dita e nesërme tani që jemi po u afruam me ju djema dhe po, ne u kthyem në shtëpi të sigurt dhe të shëndoshë, fatmirësisht e arritëm patjetër u humba siç tha Naomi shumë herë ne vazhduam të na mungonin Shigjetat e Kuqe kudo dhe atë ishte një përvojë e çmendur, por ia vlente shumë mirë, ja, ia vlente, çështja ishte se shigjetat ishin ndonjëherë të mbingarkuara nga bimët, kështu që nuk mund t'i shihje ato, kështu që ne ishim thjesht duke ecur përreth duke u përpjekur për të gjetur shigjetat dhe herë pas here ne thjesht ishim në rregull, thjesht do të shkojmë drejt sepse ne e shohim se duhet të shkojmë drejt dhe por po, sigurisht që është një rritje sfiduese ia vlen nëse jeni pak më shumë në anën e ndjeshme, ndoshta kjo nuk është për ju, por nëse jeni gati për sfidën, shkoni dhe gjeni atë Plazhin e Fshehur po, por e gjithë pika e së sotmes video ishte thjesht për t'ju treguar djema gjëra që mund të bëni më shumë jashtë Qendrës aktuale i Ölüdeniz dhe po, do t'ju kapim djema në videon tjetër, emri im është Luke, emri im është Naomi, ne jemi dy eksploruesit e çmendur dhe ky është kujtesa juaj për të vazhduar eksplorimin shihemi në aventurën e radhës

2022-09-16 05:14

Show Video

Other news