Biden bored of Ukraine & now moving to start war with China, Also reaction of MSNBC Taiwan war video

Biden bored of Ukraine & now moving to start war with China, Also reaction of MSNBC Taiwan war video

Show Video

a jeni i gatshëm të përfshiheni ushtarakisht për të mbrojtur Tajvanin nëse bëhet fjalë për atë që po ju jeni ky është zotimi që bëmë fjalët e sotme përsërisin atë që presidenti Biden tha tetorin e kaluar , kështu që po thoni që Shtetet e Bashkuara do të vinin në mbrojtje të Tajvanit nëse Kina sulmonte po ne kemi një angazhim për të bërë që kjo nuk është politika zyrtare e nesh, akti i marrëdhënieve me Tajvanin na detyron ne t'i mundësojmë Tajvanit të mbajë një aftësi të mjaftueshme vetëmbrojtëse dhe të ruajmë kapacitetin e ne për t'i rezistuar çdo mjeti të forcës, por pavarësisht nga shitja e armëve nga ne në Tajvan SHBA-ja ka qenë e paqartë nëse do të ndërhynte ushtarakisht dhe SHBA-ja pranon se të gjithë kinezët në të dy anët e ngushticës së Tajvanit pohuan se ekziston një Kinë dhe Tajvani është pjesë e Kinës, po thoni një shpërthim demonstrues po në lartësi më të madhe dhe është ky është një blof a jemi vërtet të gatshëm të përdorim armë bërthamore, mendoj se kjo varet nga njerëzit në dhomë, por mendoj se tregojmë në një skenar jo shakaje të Tajvanit nëse jemi të arsyeshëm I përballur me perspektivën e njerëzve që duhet të jenë të gatshëm të përdorin armë bërthamore, mund të mos jenë armë bërthamore në Tajvan, mund të jetë një muzikë prekëse që ndërhyn ose ndërhyn ne forcat mirëmëngjes zonja dhe zotërinj, mirë se erdhët në videon time të re dhe po, Joe e përgjumur e ka bërë përsëri ai duhej të hapte gomin e tij të madh dhe të shkaktonte një incident ndërkombëtar uh klipi që patë në fund për gruan duke thënë se ju e dini se duhet të përdorin armë bërthamore, unë do të kaloj këtë pjesë msnbc për um një luftë në Tajvan, si dhe pjesë e kësaj videoje, në thelb do të jap mendimet dhe reagimet e mia për videon që ata kanë filluar, ata filluan përsëri shpëlarjen e trurit për publikun amerikan duke u përpjekur t'i shesin atyre luftën në Kinë tani dhe po unë jam do të flas për bidenin do të flas për drejtimin e tyre tani në Kinë, ata nuk janë më të interesuar për Ukrainën apo Rusinë, sepse të gjithë e dinë që Rusia po fiton dhe Ukraina po humbet shumë keq shumë njerëz thjesht janë fikur dhe gjithashtu një media thjesht nuk po e raporton më, ata refuzojnë ta raportojnë sepse gënjeshtrat e tyre pas gënjeshtrave ata thjesht nuk po punojnë më, nuk po mashtron publikun të gjitha këto gënjeshtra që kanë thënë gjatë gjithë këtyre javëve a po humbet rusia rusia po humbet fort trupat e Putinit ka kancer trupat ruse po ikin ata po ikin po ikin postet e tyre dhe te gjitha keto histori qesharake dhe rreth fantazmes se kievit dhe oh zot mund te vazhdoj dhe vetem nuk punon njerezit nuk po blejne ajo dhe njerëzit e dinë që ju e dini se kjo media është vetëm bs djema, ajo është thjesht plot me bs , kështu që më lejoni t'ju them se bota nuk ka mjaft probleme tani me gjithçka që ndodh në Ukrainë, kemi krizë të kostos së jetesës kudo që kemi Pothuajse po ndodh recesioni, ne morëm çmimet e karburantit, ne morëm njerëzit në perëndim duke shkuar në varfëri , ne e morëm të gjithë perëndimin duke vendosur sanksione pas sanksioneve ndaj Rusisë dhe tani ata duan të përqendrohen përsëri në Kinë dhe të fillojnë të bëjnë të keqen dragon dua të them çfarë dreqin çfarë dreqin po ndodh këtu nëse nuk kishte mjaft probleme në tokë dhe mos harroni se ka edhe probleme me ndryshimet klimatike, si dhe ka pjesë të tokës që tani vuajnë nga valët e të nxehtit vende si India dhe Pakistani ju e dini se kanë 40 41 deri në 45 gradë nxehtësi për momentin dhe gjithçka varet nga ndryshimi i klimës . në thelb të sigurojë ujë për pjesën më të madhe të bregdetit perëndimor dhe kjo po zhduket për shkak të ndryshimeve klimatike dhe më pas ata duhet të shkojnë dhe të fillojnë një luftë me Kinën, të fillojnë një luftë me dragoin e madh, dua të them se çfarë dreqin po ndodh këtu, dua të them që ju keni parë nga klipi i mëparshëm që tregova se i njihni të dyja palët jo vetëm Kinën, por edhe ishullin e Tajvanit, ata të dy ranë dakord për politikën e vetme të Kinës dhe një fëmijë i politikës do të thotë që si Kina dhe Tajvani besojnë se ekziston vetëm një Kinë dhe Tajvani është një pjese e Kina dhe kjo politikë e vetme e Kinës është rënë dakord gjithashtu nga perëndimi duke përfshirë Amerikën dhe në të kaluarën Amerika ka qenë shumë e paqartë nëse ata do t'i vinin në ndihmë Tajvanit nëse do të kishte një luftë në ngushticën tajvaneze dhe do të kishte një luftë tajvaneze në tajvanezët e drejtë nëse Tajvani shpall pavarësinë dhe Kina e ka thënë gjithmonë këtë, ata gjithmonë e kanë thënë këtë dhe amerika ka qenë gjithmonë e paqartë ata i kanë shitur armë edhe Tajvanit dhe Kina nuk ka qenë shumë e lumtur dhe së fundmi Kina ka pasur një pushim të mirë nga amerika dhe perëndimi sepse i gjithë perëndimi ishte i fokusuar në Rusi , kështu që ata prej jush që nuk e dinë historinë, unë thjesht do ta përmbledh shumë shpejt, por në thelb sundimtari i Kinës në atë kohë chiang kai- shek i cili ishte sundimtari i partisë kumingtang në atë kohë kishte një luftë civile midis partisë komuniste dhe partisë kumingtang dhe padyshim që komunistët kishin fituar dhe ata e dëbuan partinë kumingtang nga Kina kontinentale. dhe ata të gjithë shkuan në ishullin e Tajvanit kështu që kjo luftë civile po vazhdonte dhe Kina ishte kontinenti kryesor Kina ishte gati të pushtonte ishullin e Tajvanit dhe të përfundonte luftën civile një herë e përgjithmonë dhe kjo është kur Amerika ndërhyri dhe ata po dërgonin aeroplanmbajtëse përgjatë tregtisë tajvaneze dhe ata kërcënuan Kinën duke thënë se nëse do të pushtonin ishullin e Tajvanit, fjalë për fjalë do ta bombardojnë Kinën, kështu që Kina të tërhiqet dhe lufta civile midis Kinës kontinentale dhe ishullit të Tajvanit është ende në vazhdim, nuk ka përfunduar megjithatë dhe që atëherë ata padyshim ranë dakord që një politikë e Kinës dhe shumë prej jush nuk e kuptoni këtë, por sundimtarët në Tajvan ende besojnë se ata janë sundimtarët kryesorë të të gjithë Kinës , duke përfshirë Kinën kontinentale, kështu që kjo është ajo që është politika e vetme e Kinës kjo shkon në të dyja drejtimet , kështu që Kina kontinentale thotë se Tajvani është pjesë e Kinës dhe ishulli i Tajvanit beson se njerëzit e Tajvanit jo vetëm që janë sundimtarët e ligjshëm të Tajvanit , por ata janë gjithashtu sundimtarët e ligjshëm të të gjithëve. të Kinës duke përfshirë kontinentin dhe kjo vjen nga

lufta civile, ajo është ende në vazhdim, ajo nuk është zgjidhur ende dhe është një çështje shumë e brendshme për Kinën që ta zgjidhë vetë, jo që amerika dhe palët e jashtme të hyjnë dhe të përfshihen , por ju mund të shikoni se si po shkojnë gjërat tani, Rusia po fiton dhe gazetarët nuk duan të raportojnë më luftën, ju shihni një ndryshim të madh në të gjitha mediat në gazeta dhe papritmas u zgjova këtë mëngjes dhe do t'ju tregoj ajo që pashë kështu që ky është kanali i lajmeve bbc këtë mëngjes dhe ju mund të shihni një artikull të madh të madh këtu për Kinën dhe ujgurët dhe po mendoj oh jo përsëri, dua të them se a nuk ju mjaftuan këto histori vitin e kaluar dhe vitet e fundit vite dhe shiko madhësinë e këtij artikulli, ai zë të gjithë faqen dhe nëse zbret në bbc, atëherë flet për borisin, por nuk shikon më asgjë për luftën, nuk ka asgjë më shumë për luftën, nuk ka asgjë më shumë uh ata janë pa përmendur aspak luftën në Ukrainë, është thuajse si të gjitha mediave në perëndim papritmas u është thënë se e dini çfarë ndaloni së raportuari për luftën në Ukrainë dhe filloni të raportoni për Kinën , le të fokusohemi në diçka tjetër sepse ju e dini qartë se Rusia po fiton oh ne nuk duam të raportojmë për këtë tregim ne nuk duam t'u themi njerëzve se Rusia po fiton, ne nuk duam t'u themi njerëzve se sa keq po shkon lufta, kështu që le të zgjedhim Kinën në vend të kësaj dhe nuk është vetëm bbc nëse shkoni në çdo gazetë në Britania e Madhe dhe shumica e gazetave rreth perëndimit është pothuajse sikur u dërgohet një memo ju e dini se ata dërgohen në memorandume thonë në rregull djema um le të raportojmë kolektivisht për këtë në Kinë dhe ju vetëm duhet të kërkoni në google dhe do ta shihni këtë ju e dini artikulli është raportuar në çdo gazetë në të njëjtën kohë në perëndim, kështu që padyshim që diçka po ndodh këtu, ka patjetër dikush që kontrollon median dhe ata kontrollojnë atë që del në media nuk lejohet të raportojë për diçka që ishte përtej narrativës ose kundër asaj që qeveritë nuk duan që ju të dëgjoni dhe është si një përpjekje bashkëpunuese dhe është absolutisht qesharake dhe mund të shihni se e dini nëse keni një mendje të hapur, mund të shihni se çfarë po ndodh në mbarë botën dhe veçanërisht me mediat ata përpiqen të shtyjnë publikun drejt një narrative të caktuar dhe ata mund të shohin se narrativa nuk funksionon në Rusi, tani Rusia po fiton dhe po rifiton shumë mirë, ju e dini se ata po shkatërrojnë absolutisht forcat në donbass që kanë marrë përsipër mario pool keni mijëra njerëz që po dorëzohen po ju e dini si u dorëzuan në mario pool dhe ju e dini që bbc madje po raportonte se këta militantë që u dorëzuan po evakuoheshin, dua të them se çfarë lloj formulimi është se çfarë lloj gazetarie është se si mund ta dini se është sikur të imagjinoni nëse amerika ishte në falluxh pak vite më parë dhe ata po luftonin të gjithë këta djem dhe terroristë të ISIS- it dhe ata po mbytën dhe papritmas um ti e di qe te gjithe ne perendim po thoshin oh keta djem jane heronj qe kane ti e di qe po mbesin te ngujuar ne falluxha ata po i mbijetojne sulmit te vazhdueshem nga amerikanet dhe um befas te gjithe e marrin se do te dorezohen dhe pastaj befas bbc thote oh shiko keta heronj ne fallujah ti e di tani qe jane evakuuar jane evakuuar jane heronj dua te them imagjino nese gazetat perendimore do ta raportonin sikur do te mbylleshin bbc do te mbylleshin cdo gazete tjeter perendimore do te mbyllej menjëherë e dini se ky nuk është lloji i lajmeve që perëndimi dëshiron të dëgjojë , kështu që ju mund të shihni gjërat që po ndodhin në Rusi në donbass, ata nuk duan ta raportojnë atë më sepse e dinë se lufta ka humbur, ju e dini në thelb ata nuk mund ta mashtroj publikun dhe thjesht duhet të shikosh shumë kanale në youtube dhe nuk po bëj shaka këtu nëse shikon kanalet um pro perëndimore në youtube që kanë miliona e miliona ndjekës po flas për kanale si um vizualpoliti k dhe ka shumë të tjerë atje që kanë miliona ndjekës dhe ju shikoni kanale si Duran dhe Duran ka 200 mijë ndjekës të drejtë dhe por nëse shikoni shikimet që durang merrni, merr mbi 100 000 shikime ose 150 000 shikime dhe nëse shikoni videot e politikës vizuale, ato marrin vetëm 50 000 shikime, edhe pse ata morën miliona abonentë , thjesht tregon se ndoshta shumica e atyre abonentëve janë ndoshta të rremë, elon Musk kohët e fundit bëri një audio në twitter dhe siç e dini ai tha se 50 përqindja e përdoruesve të Twitter-it janë thjesht të rremë dhe ata përdorin këta ndjekës të rremë në Twitter për t'i bërë njerëzit të ndjekin një tregim të rremë dhe kjo është ajo që bëjnë këto kompani mediatike Twitter e bën atë youtube e bën këtë ju e dini se numrat nuk gënjejnë nëse keni miliona abonentë të drejtë ju duhet të paktën të merrni gjysmën e tyre duke parë videot tuaja ose ndoshta edhe tre të katërtat e tyre, por asnjë milion abonentë nuk janë vetëm 50 000 shikime politikë vizuale moj bythë ju e dini edhe kanalet youtube w Duke ndjekur këtë tregim të rremë, ata u zbuluan se njerëzit çregjistroheshin ju e dini se ka shumë prej tyre, djema, dua të them shumë prej tyre, ose shumë minj për t'u ndjekur, si dhe ju e dini politikën vizuale raportin kaspian dhe ka shumë të tjerë që kam ndjekur për lajmet gjeopolitike derisa kuptova se ata janë vetëm pjesë e perëndimit kolektiv, ata thjesht ndjekin këtë tregim të rremë njësoj si perëndimi dhe thjesht të bëjnë të humbasësh çdo respekt për ta për të qenë i sinqertë , kështu që kjo është arsyeja kryesore që e kam krijuar këtë video sepse kjo video ka dalë në msnbc dhe quhet lojëra lufte beteja e tajvanit dhe në thelb po kalojnë një skenar se si do të luhet një betejë në ngushticën tajvaneze dhe më duk mjaft interesante, por është gjithashtu absolutisht qesharake dhe kjo është absolutisht qesharake sepse këta të ashtuquajtur ekspertë nuk dinë asgjë për luftën dhe nuk dinë asgjë për Kinën, ata nuk dinë asgjë për Tajvanin dhe unë thjesht dua t'ju tregoj këtë video që është absolutisht qesharake dhe kjo video u publikua nga msnbc sepse përsëri ata po ndryshojnë postimet e qëllimeve tani ata po e zhvendosin narrativën e tyre për t'u fokusuar përsëri në Kinë sepse e dinë se Rusia dhe Ukraina kanë humbur dhe tani ata do të fokusohen në Kinë dhe çdo artikull të vetëm lajmesh në thelb është duke raportuar për gjëra të tilla, duke përfshirë në perëndim dhe ata në thelb po përpiqen të shpërlajnë trurin e publikut në një luftë me Kinën dhe ata tashmë po mbjellin të gjitha farat dhe ju mund të shihni llojin e raportimit që ata po bëjnë dhe ata në thelb po trajnojnë mendjet e amerikanëve janë duke besuar se kjo luftë me Kinën do të ndodhë dhe unë dua t'ju tregoj këtë video dhe do ta kaloj atë me ju, do t'ju jap reagimet e mia, por para se të bëj um, dua shumë për t'ju kërkuar djema për një favor nëse mund të pëlqeni share abonohuni bëni ç'të mundeni për të ndihmuar në mbështetjen e kanalit kohët e fundit shumë nga videot e mia janë demonetizuar kështu që nuk po fitoj para nga youtube për momentin kështu që mbështetja juaj i bën të gjitha th Ndryshe, ju mund të bashkoheni me mbrojtësin tim ose mund të më blini kafe në vend të kësaj , dhe nëse nuk mundeni, atëherë thjesht sigurohuni që ju pëlqen shpërndarja, abonohuni të bëni çfarë të mundeni për të ndihmuar me algoritmin dhe gjithashtu më pëlqen të lexoj komentet tuaja, si dhe sigurohuni që të komentoni video po ashtu dhe pa vonesë le të vazhdojmë me emisionin mirë se erdhët në një tjetër episod të takimit me raportet e shtypit ku çdo javë bëjmë një eksplorim të thelluar të një teme të vetme sot kemi një episod unik dhe të veçantë kjo është një lojë lufte që hedh një vështrim se si mund të reagonin Shtetet e Bashkuara nëse Kina do të pushtonte Tajvanin ishullin e vetëqeverisur pak më të madh se shteti i Maryland-it që ndodhet rreth 100 milje larg bregut të Kinës kontinentale në kryqëzimin e Kinës lindore dhe jugore dete dhe ne donim të dinim më shumë rreth këtyre lojërave luftarake se si duken ato se si shpalosen çfarë do të duhej për të fituar veçanërisht në këtë moment ku ndodhemi dhe çfarë po ndodh në Ukrainë, kështu që për të zbuluar se kemi punuar me laboratorin e lojrave në qendra për një cnas e re amerikane e sigurisë ky është një institut i specializuar në sigurinë kombëtare cnas mblodhi dy ekipe për ta luftuar atë këtu në studion tonë në Uashington kështu që unë nuk kam dëgjuar për cnas kështu që le të shohim se çfarë bëjnë ata lajmet e sigurisë amerikane angazhohet në politikëbërësit ekspertët dhe publiku me ide dhe analiza inovative kërkimore të bazuara në fakte për t'i dhënë formë për të ngritur debatin për sigurinë kombëtare, ne kemi një histori të tërheqjes së studiuesve dhe praktikuesve më të mirë dhe më të zgjuar që do të shohim për të cilët do t'i vëmë në provë. ne dhe gjithashtu këtu jemi të përkushtuar për të krijuar një mjedis të larmishëm dhe gjithëpërfshirës për mua tingëllon si një organizatë e zgjuar, do të thotë se kjo tingëllon si diçka që vjen nga hollivudi me biznesin e tyre të diversitetit të larmishëm dhe gjithë ajo gjëmë që shkon nuk do të prishet do të thosha, por nëse shikoni foton këtu, unë shoh vetëm njerëz të bardhë, nuk shoh shumë raca të tjera përveç një ose dy dhe me mend se kush ishte CEO i um cnas askush tjetër përveç victoria n ewland kështu që gjithçka ka filluar të ketë kuptim të gjitha enigmat e pellgjeve me bashkim pjesësh figure po bashkohen siç mund ta shihni , kështu që kush mendoni se po e financon këtë organizatë dhe mund të shihni këtu financuesi numër një është Northrop dhe mundeni siç e dini kjo është një mbrojtje organizate dhe po u japin 500 000 e lart qe jane shume para dhe plus sekretari amerikan i mbrojtjes i Forcave Ajrore keshtu qe ju mund te shihni se te gjitha financohen nga kompanite e mbrojtjes eksperte ushtarake dhe ju e dini qe thjesht mundeni' t'i merrni fare seriozisht këta djem, padyshim që ata do të duan të shtyjnë për luftë, ata do të përpiqen dhe të dalin me të gjitha llojet e bs, kështu që le të shohim se çfarë kanë për të thënë, a ne ekipi blu një grup ekspertësh të mbrojtjes anëtarë të kongresit dhe një gjeneral në pension i Forcave Ajrore që luajti rolin e zyrtarëve amerikanë të mbrojtjes në këshillin e sigurisë kombëtare duke këshilluar presidentin e Shteteve të Bashkuara në rregull, kështu që këta supozohet të jenë të ashtuquajtur ekspertë, por shikoni atë idiotin në mes me xhaketën rozë në çfarë nyje dhe ekipi i kuq, ekspertët e Kinës dhe shefi i CNA-s luajtën rolin e komisionit ushtarak qendror të Kinës duke këshilluar presidentin xi jinping oh zot, a mund t'i shihni bs-të që dalin nga ky kanal dhe këta njerëz pse presidenti xi do të merrte këshillën e keta bozos dua te them se presidenti xi ka mjaft keshilltare dhe ai nuk do qe nuk do qe te keshillohet por keta idiotet nga amerika duke menduar se i dine te gjithe te ashtuquajturit eksperte kine por do te shohim sa dine në lidhje me Kinën do ne dhe sa ekspertë të Kinës janë ata ndërsa shikojmë këtë video, nuk ka asnjë mënyrë që ndonjë nga këta bozo t'i japë këshilla presidentit xi dhe as presidenti xi nuk dëshiron ndonjë këshillë nga këta bozo , dua të them se kjo është bs absolute duke këshilluar presidentin ajo mund t'i kërkojë dnas hartuar kushtet e konfliktit hipotetik të përcaktuara pesë vjet nga tani në 2027 me Kinën e gatshme të nisë një sulm të drejtpërdrejtë ndaj Tajvanit për të detyruar bashkimin pasi Tajvani kishte zgjedhur lidershipin e ri duke sfiduar gjithnjë e më shumë presionin kinez si do të përgjigjeshin SHBA-ja kishte tre raunde dhe një mjeshtër loje nga CNA që përcaktonte realitetin e ri në terren pas çdo raundi skuadra e kuqe kishte përfitimin e afërsisë, skuadra blu kishte përfitimin e aleatëve dhe partnerëve në rregull djema kështu që ekipi i kuq është padyshim Kina dhe skuadra blu është padyshim SHBA, kështu që ai po thotë se skuadra e kuqe ka një avantazh të afërsisë së Tajvanit është vetëm 100 milje nga kontinenti, kështu që padyshim që ata kanë një avantazh shumë shumë të madh për këtë dhe nuk ka rëndësi nëse amerika ka një milion aleatë nëse ata vijnë diku afër tajvanezëve drejt, qoftë me anije ose do të hidhen në erë nga uji me raketa hipersonike, ata do të shpërthehen nëse vijnë diku afër um ngushticës tajvaneze dhe ai thotë se um kjo është një luftë hipotetike deri në vitin 2027 deri në vitin 2027 Kina do të jetë shumë më e fortë se sa është tani ajo do të ketë shumë më tepër armë hipersonike, kështu që çfarë aleate mendoni se do të marrë Amerika me ta, thjesht do të jetë e njëjta gjë grupi i perëndimit kolektiv do të jetë i njëjti grup që do të vendosë të gjitha këto sanksione ndaj Rusisë saktësisht i njëjti grup dhe a nuk mendoni se Kina ka ndonjë aleat që ju e dini se keni Korenë e Veriut të ulur pranë Koresë së Jugut tani vetëm duke pritur për të tërhequr këmbëzën ju keni edhe Rusinë, kështu që edhe ato tre vende vetëm ju e dini se është e mjaftueshme më shumë se e mjaftueshme për Amerikën, dua të them që Amerika nuk ka guxim të ngrihet kundër Rusisë vetëm në Ukrainë, si do ta bëjë ai lufta kundër Kinës me ndihmën e Rusisë me Korenë e Veriut ata duhet të ëndërrojnë mirë, ju mund të mendoni se ndoshta um Koreja e Veriut nuk do të përfshihet ose ndoshta Rusia nuk do të përfshihet dhe ju mund të keni të drejtë, e dini se Koreja e Veriut nuk do të përfshihej i përfshirë, por nëse Koreja e Jugut përfshihet, atëherë Koreja e Veriut do të bëjë dhe çfarë mendoni se do të bëjë Rusia, çfarë mendoni se do të bëjë Rusia kur perëndimi të ketë furnizuar armë pas armëve në Ukrainë, a mendoni se rus sia do të ulet atje, nuk do të bëjë asgjë, ata nuk do ta harrojnë këtë dhe nëse ka një luftë në ngushticën tajvaneze, ata mund të mos përfshihen ushtarakisht, por ata do të ndihmojnë Kinën të arrijë qëllimet e saj, ata do t'i ofrojnë Kinës gjithçka që i nevojitet, pavarësisht nëse është armë nëse ka naftë aty ku ka gaz për ndonjë gjë që u nevojitet, kështu që mos më thoni se Kina nuk ka asnjë aleat, ajo ka raporte për debarkimin e pushtimit të huaj, ne duam të përqendrohemi në një përpjekje të fundit për të penguar këtë është një moment për t'u dërguar mesazhi më i fortë i mundshëm për Pekinin si privatisht ashtu edhe publikisht, por do të ketë kosto shumë të rënda nëse ata në të vërtetë kalojnë me ne Kina është disi kështu që ky është i njëjti kosto e rëndë që atyre iu është dhënë Rusisë me të gjitha këto sanksione dhe të gjithëve në bota e di që këto sanksione kanë qenë të padobishme , ato në fakt kanë goditur ekonominë perëndimore më shumë se ekonominë ruse dhe nëse vendosin ndonjë sanksion ndaj Kinës, ju mund të garantoni se inflacioni do të shkojë nga çatia e Kinës . e ka parë disi reagimin tonë ndaj Ukrainës dhe ne duam të sigurohemi që po i befasojmë ata me mënyrën se si reagojmë këtu, kështu që është mirë që ajo nuk është presidente apo jo sepse populli amerikan nuk mund të thotë nëse ata duan të shkojnë në luftë me Kinën apo jo sepse nëse nuk do të reagoni ushtarakisht kundër Rusisë mbi Ukrainën, pse në tokë Amerika do të vriste qindra e mijëra jetë amerikanë mbi Tajvanin nuk ka kuptim dhe ata do të humbin qindra e mijëra të jetëve mbi Tajvan Kina tani është Iraku, Afganistani ose Siria, ka armë hipersonike dhe çdo anije që vjen pranë brigjeve të tajvanit do të hiqet nga uji, amerikanët me aq forcë sa të mundemi në paqësorin perëndimor, i mbajmë jashtë luftës ndërsa ne ecim në Tajvan , unë do të mbështes goditjen e hershme me nokaut kundër guam nga këndvështrimi ynë, një pushtim i dështuar i Tajvanit është më i keq se rreziku i konfliktit me Shtetet e Bashkuara, ne mendojmë se Shtetet e Bashkuara tashmë do të ndërhyjnë ne dhe kështu që ne duhet të bëjmë një goditje me goditje para se ata të mund të na neutralizojnë është supozimi se sulmi juaj në Guam do të bëjë që Shtetet e Bashkuara të tërhiqen, ne mendojmë se do t'i bëjë ato ushtarakisht më pak efektive dhe kështu edhe nëse dëshirojnë të ndërhyjnë ata nuk do të kenë aq shumë kapacitet për të ndërhyrë në emër të Tajvanit, mendoj kështu që më lejoni t'ju them diçka që Kina nuk do të sulmojë Guam-in, ai nuk ka nevojë për të, ai nuk ka nevojë për këtë djalë nuk di asgjë që ai është Duke folur për këtë djalosh, ju e dini se ndoshta po shikonte Pearl Harbor ose diçka që dini kur Japonia sulmoi Pearl Harborin, e dini se ata kishin arsyet se ishte një situatë krejtësisht tjetër, tani Kina mund të fitojë mbi Tajvanin pa gjuajtur as edhe një goditje të vetme. duhet të bëni është bllokimi i Tajvanit, kështu që asnjë anije nuk hyn në asnjë anije, dhe nëse ndonjë ushtarak perëndimor që njihni përpiqet të ndërhyjë, ata duhet të vijnë deri këtu duke përdorur anije ose nëndetëse, ju e dini se do të nxirren jashtë, ata do të merren jashtë lehtë a dhe nëse amerika bën lëvizjen e parë, atëherë Kina do të shkojë plotësisht dhe ata do të fillojnë të qëllojnë kundër bazave um në bazat e Guam bazat amerikane në të gjithë Azinë do të fillojnë të qëllojnë kundër por Kina nuk do të qëllojë e para ju garantoj se ju garantoj kjo dhe nuk ka nevojë ta dini se Kina dëshiron të fitojë mbi Tajvanin pa gjuajtur asnjë e shtënë, nuk duan të dëmtojnë infrastrukturën, nuk duan të vrasin njerëzit e Tajvanit, njerëzit në Tajvan janë kinezë ata nuk duan nuk duan të vrasin gjakun e tyre, ju e dini se ata do të bllokonin Tajvanin, ata do të bllokonin të gjitha portet dhe do ta mbytin Tajvanin derisa të dorëzohet dhe Tajvani do të dorëzohet kur të shohë se nuk ka ndihmë që vjen nga perëndimi dhe nuk do të ketë zgjidhje tjetër veçse të dorëzohet kjo është strategjia kineze dhe nëse Amerika vendos të sulmojë Kinën ndërsa ata po bëjnë këtë bllokadë, atëherë të gjitha dorezat do të hiqen, atëherë kur Kina do të sulmojë Guam-in, ata nuk do të sulmojnë Guam pa asnjë arsye jo në goditjen e parë. o ky djalë nuk di asgjë për të cilën po flet, ne fillojmë me shumë forcë me një bombardim raketor në Tajvan, mendoj se ne duam të gjunjëzojmë ushtrinë e tyre, a po bëni një supozim se kur ajo Kina do të sulmojë ndonjë nga aleanca si ata sulmojnë Tajvanin apo jo, mendoj se Kina nuk do ta dëshironte, ata do të donin t'i tregonin botës se ne do të disiplinojmë provincën tonë të padisiplinuar dhe nuk është puna juaj, qëndroni jashtë saj dhe nëse ne qëndrojmë jashtë, ata" Do të qëndrojmë jashtë, por nëse vendosim të mbrojmë Tajvanin, atëherë mendoj se ata do të sulmojnë forcat tona rreth rajonit, prioriteti është pikërisht për atë që po flas , kështu që ky djalë flet e kuptoj se ky djalë është i vetmi që flet që nga pjesa tjetër Ata nuk jam i sigurt se 24 orët e para është të përpiqemi të shkojmë sa më shpejt të jetë e mundur kundër Taipei -t. ai o rezistenca e organizuar ai mori

mbështetje ndërkombëtare dhe ne nuk do të lejojmë tajvanin të bëjë të njëjtën gjë për të mbajtur Japoninë . Tajvani të fillojë ta qëllojë duke i goditur në verandë, ne po garantojmë që Japonia nuk është e sigurt se a do të më mirë ta nxirrni stacionin ushtarak amerikan në Japoni në shkallën më të madhe të mundshme dhe ta lini Japoninë të hyjë në konflikt ose ta lini të avullojë drejt Taipei-t të na sulmojë dhe lëre Japoninë ndoshta të qëndrojë jashtë policëve si këto janë dy opsionet që ju do të sulmoni Japoninë ne do të na sulmojmë objektet në Japoni, kështu që ne bazat ajrore dhe ne portet më lejoni t'ju them diçka djema ky djalë nuk flet për Kinën është një mire ky djalosh nuk ka ndonje lidhje me kine ai nuk flet per kine nuk e di se cfare do te beje Kina atehere ky djalosh nuk e ka idene se cfare do te beje Kina ai mendon se Kina do te filloje te sulmoje bazat ushtarake ne japoneze një Kinë nuk do të sulmojë askënd së pari nëse ata nuk sulmojnë së pari ju e dini edhe opsionin bërthamor të Kinës ata kanë një opsion bërthamor jo të përdorimit të parë ju e dini se nuk do të sulmojnë së pari nuk është ajo që bën Kina ky djalë seriozisht nuk di asgjë që ne përdorim në Japoni, ne nuk po shkojmë ende pas bazave ajrore japoneze, pjesë e kësaj është komunikimi, ju nuk po merrni vetëm këtë ishull të vogël mashtrues që ju e shihni si tajvanin tuaj që po merrni në Japoninë e Shteteve të Bashkuara. e di australinë unë jam disi po qesh sepse uh ajo po flet për aleatë dhe gjëra të tilla e gjithë tabela a e dini se ata po flasin për aleatët amerikanë dhe ajo po lufton të dalë me aleatë dhe ajo ka dalë me vetëm dy japoni dhe australi po ata te tjeret qe do te vijne te vdesin per kauza amerikane ne kamper ky tipi me xhaketen roze nuk thote asnje fjale ai vetem ulet aty duke u dukur si nje doreze seriozisht cfare dreqin eshte ai thjesht për t'u dukur bukur le të jemi sa më agresivë që të mos shikojmë një goditje parandaluese nëse kjo ka kuptim, pavarësisht nga mënyra e veprimit që skuadra e kuqe kineze merr këtu, nëse jemi të përgatitur për luftën më të madhe, fushatën e mundshme të goditjes së madhe, ne jemi më mirë sesa nëse supozojmë se do të ketë një bllokadë ose një luftë të nivelit më të ulët dhe pastaj befas do të gjendemi në një luftë shumë më të madhe, ideja që vjen nga kjo është se ju duhet të keni një qëndrim në kohë paqeje që ju lejon të jeni të përgatitur për të penguar ditën zero dhe për të luftuar nëse ata nëse ekstazi nuk funksionon mirë, niveli i lartë këtu, çfarë ndodhi me një lëvizje të tajvanit të pushtuar nga Kina, ai filloi duke sulmuar ishujt periferikë të Tajvanit afër kontinentit , më pas e pasoi me një sulm të madh ajror dhe raketor në Tajvan dhe në bazat tona në Japonia dhe bazat ndaj nesh në Guam dhe marianas veriore në përgjigje të asaj që Shtetet e Bashkuara vazhduan me sulme bombarduese ndaj nesh anijet në anijet kineze në port dhe pati një betejë ajrore mbi Tajvanin . përpara se aeroplanët amerikanë që fluturonin nga Filipinet hynë dhe u angazhuan në luftime me aeroplanët kinezë që po përpiqeshin të bombardonin Tajvanin , kështu që mirë djema, më lejoni t'ju tregoj këtë skenar, kështu që ky është i plotë bs përsëri uh sikur thashë se Kina nuk do të fillojë të sulmojë Guam dhe Havai dhe të gjithë këta ishuj marihuanë dhe Japonia pse do t'i sulmonin paraprakisht. Kina nuk ka nevojë të sulmojë

forcat amerikane në fillim gjithë ditën një është Tajvani dhe jam shumë i sigurt dhe jam 100 të bindur se Amerika nuk do të ndërhyjë në Tajvan, gjithçka që duhet të bëjë Kina është të bllokojë Tajvanin dhe Tajvani do të dorëzohet sepse ata e dinë se perëndimi nuk do t'i ndihmojë dhe nëse ata vijnë në shpëtim, atëherë po loja, atëherë Kina është do të sulmojë Guamin do të sulmojë bazat ushtarake kudo duke përfshirë bazat ushtarake të nesh në Okinawa dhe gjithashtu Kina do të sulmojë bazat ushtarake në Filipine gjithashtu, kështu që shikoni se si kjo grua thotë se aeroplanët amerikanë do të fluturojnë fr om Filipine dhe sulmoni bombarduesit dhe aeroplanët kinezë, kështu që si do të fluturojnë nga Filipinet nëse do të shkojnë të gjithë kinezët, dua të them nëse baza ushtarake amerikane bombardohet e gjitha nëse Kina mund të bombardojë deri në Guam, ata lehtë mund të bombardojnë këto um baza në Filipine dhe së dyti si e dini se Filipinet do të lejojnë avionët amerikanë të fluturojnë nga territori i tij dhe të fillojnë një luftë nga territori i Filipineve dua të them së fundi kam dëgjuar se kryeministri i ri i Filipineve i cili sapo është votuar është shumë pro kinezët dhe të tij ai mund të mos dëshirojë as baza ajrore amerikane në Filipine, ai mund të mos dëshirojë të tërhiqet zvarrë në luftë me Kinën, kështu që ata po bëjnë shumë supozime se nuk do të realizohen e vetmja mënyrë për të mbrojtur Tajvanin është të dërgoni aeroplanmbajtëse nga amerika si e vetmja mënyrë dhe Japonia nuk ka asnjë aeroplanmbajtëse apo asnjë aeroplanmbajtëse të vërtetë sidoqoftë ata janë ju e dini se kanë disa mini aeroplanmbajtëse që dikur ishin transportues helikopterësh apo ndonjë lloj dhe po kthehen g ato në shumë aeroplanmbajtëse, por Japonia nuk do të përfshihet në një luftë me Kinën sepse ushtria japoneze japoneze nuk i afrohet as ushtarakëve kinezë . raketat dhe armët me rreze të gjatë për shkak të luftës së dytë botërore janë të ndaluar nga shumë gjëra dhe e gjithë ushtria që Japonia ka shpenzuar për gjysmën e saj shkon për strehimin e trupave amerikane në okinawa gjysma e buxhetit ushtarak shkon atje. dhe gjysma tjetër në thelb harxhohet me f35 dhe armë të padobishme amerikane, ju e dini që Japonia nuk ka ushtri sepse Amerika nuk dëshiron që Japonia të armatoset në të njëjtën mënyrë që nuk dëshiron që Gjermania të armatoset pas luftës së dytë botërore, Japonia nuk ka armët apo mjetet për të luftuar kundër Kinës, ajo thjesht nuk e bën dhe Koreja e Jugut nuk do të përfshihet në këtë luftë, sepse sapo Koreja e Jugut të bashkohet në këtë luftë, Koreja e Veriut do të bashkohet brenda dhe në jug Korea në asnjë mënyrë nuk do t'i bashkohet kësaj lufte, ata nuk do të lejojnë asnjë sulm nga Koreja e Jugut në Kinë, ata nuk do ta lejojnë atë sepse sapo Koreja e Jugut iu bashkua kësaj lufte ata e dinë se do të përfundojë loja për ta , kështu që pas lëvizjes mund të vlerësoni se cila ekipi po fiton, mendoj se është një ngërç tani oh a mund ta besosh a mund ta shohësh se si po flet kjo grua memece, uh duke folur ajo është sikur mendoj se është një ngërç tani oh zot oh zot im një ngërç oh askush nuk po fiton oh zot china është jo aq të mirë ata nuk janë ata nuk kanë një ushtri të mirë amerika më e mira po oh zot ai është një ngërç nuk është një ngërç i përgjakshëm ju e dini se Tajvani është vetëm njëqind milje nga Kina nëse shpërthen ndonjë luftë në Tajvanin drejt Tajvanit be finished do you even know how many missiles china has pointed at taiwan and they've been building up these missiles since the 1950s and even now they are 3d printing missiles at a really huge range china has the biggest manufacturing capacity in the world right now an d do you do you even know how many missiles they can produce a year compared to taiwan it's almost like a thousand to one you know china's got all the raw with materials it's got everything it needs and all it's been doing is pointing missiles at taiwan and now it's building up nuclear deterrent you know if china wanted taiwan would be blown into smithereens within 10 minutes you know there'll be missiles coming from the mainland there'll be missiles coming from all of the ships they have there'll be missiles coming from all of these airplanes it will there'll be missiles coming from the drones you know taiwan would be literally gone you'll be finished in 5-10 minutes if china wanted so definitely not a stalemate definitely not china has strategically blundered by pulling japan in and the united states is still well positioned to defend but china also has a lot of its assets left and has a lot of power that it can apply okay first of all china has not blundered by letting japan in i th ink japan would probably join in anyway because they are one of a poodle to america right now and um i think it's a big mistake for japan to join rather than a mistake by china it's a huge huge mistake by japan to join in and if they do you know there is a lot of bad blood between china and japan it goes back to the days when japan you know was colonizing most parts of china and it caused so much genocide in china to kill so many chinese people during the time so there is a definitely a lot of blood blood and if japan decides to join into this war i guarantee you japan as a country will not exist anymore because china will go all out in japan and they will not hold back you know they they are holding back when it comes to taiwan because they know the people living in taiwan are chinese so they're not going to actively um target any chinese people they're not going to actively target any infrastructure they're not going to blow up any infrastructure or they're going to try and avoid any civilian deaths and you know they will blow up however military anti-aircraft guns military outposts they will however destroy that but when it comes to japan again there's going to be no holds barred china is not going to hold back against japan and it's going to be a serious mistake if japan decides to join into this war serious serious mistake and not only that you know china is not going to attack japan first but if japan decides to getting in getting the action or they use these military bases on okinawa to send a tax to china then yeah they will be targets and secondly you know the reason all of this taiwan issue it is happening right now is because of japan you know japan took away taiwan from china and it was back then it was called the formosa islands and japan basically invaded those islands took took the island away from china and it wasn't until the second world war when japan surrendered that they gave that island back to china so chinese see all of these issues happening with taiwan right now it's all japan's fault and if japan is stupid enough to get in into this war they will cease to exist and i guarantee you that china went with a very very aggressive uh strike campaign against us forces and bases throughout the region the gloves are off if you if you will i mean by attacking us territory of guam killing americans the chinese have crossed the line i think they've also miscalculated already that they they took some actions against us forces in japan that they thought would maybe prevent japan from coming in it actually drew japan and same with australia how do we so the only two allies if you notice that america is talking about is japan and australia and poor australians uh it seems like they don't really have much of a say you know they're going to be involved in this war whether they like it or not and america seems to think that australians basically would be happy to join in in this war and if you think if you look militarily australia is not major military military power you know australia requires america's um protection so in terms of military australia does not have the means to make much of a difference in this war it just doesn't and you know if china wanted you know they've got i think about a few hundred submarines they can send those to australian waters and start taking out their ships um china will have long range stealth um aircraft as well and they'll be bombing america you know australian targets so australia will be a target for china if if australia decide to come into this war and china has the means to attack australia you know china is going to be releasing a stealthy aircraft called the h-20 and it is a stealth bomber similar to the b-52 b-2 bombers america has very similar so china will be doing bombing runs on australian soil if australia decides to join the war plus hundreds of submarines that china has they'll be sending it to australian shores and start taking out the ships the ports military instal lations so it seems like australia really is being dragged in whether they like it or not and i just think it's gonna it's gonna be a big mistake for australia as well because they're talking about this war happening in 2027 and by 2027 you know china would have an even better military than they have now by 2027 chinese economy is going to be very very close to the american economy and it's going to be very close to even take over the american economy if america goes into recession this year and china keeps a growth of maybe four percent or even three percent or two percent they will take over america's economy by 2027 if if um if america goes into recession this year which means that their military will have a bigger budget and what do you think china is doing with all this war-mongering that's going on in the west now that they're targeting china do you think china is going to sit back and relax no you know their military complex is going to be working overtime they're going to be bu ilding more missiles they're going to be building more ships they're going to be fast tracking a lot of the missile technology and they're going to be putting a bigger budget on their military so china is going to be working hard and they're going to make sure that they do not lose taiwan at any cost and they will do everything they can the fact that they aggressively hit guam and japan was frankly just a very quick way to make sure our allies were all in and now we have japanese resources willing to contribute to air and undersea we have australians willing to contribute and others coming on board so she's talking about allies and stuff again the only allies that america can rely on right now is um japan and australia and they're not really much allies if you think about it these countries they don't really have much of a military budget they don't have much of military so you know i feel sorry for the japanese people and a lot of japanese people are actually anti-war they don't do th ey do not want to get involved in another major war and they know if they start getting involved in the war against china most of them would be taken out very very easily and the fact that these americans are taking for granted australians and japanese and same way they have been using ukrainian lives they're going to be using japanese lives and australian lives and put them in the front line because guess who's the closest countries to china for bombardment you know japan is the closest followed by australia and america is far away from a distance so they just you know as long as they can use japanese lives same way they've been using ukrainian lives and australia you know same way they can use australian lives as well as long as americans don't get killed they'll be happy and don't forget you know japan's major problem right now is demographics you know they have more old people in japan than young people you know there's not enough babies being born in japan so when they when you're asking for japanese young men to kill themselves you know on this war over taiwan you know i really don't think japanese people will go for it i don't think japanese people will want this war but they're going to be dragged in by america and these stupid politicians will probably drag all of these young japanese men in and destroy the country even more i mean right now japan is having a huge stagnation with they've not been growing over the past 20 years they can't the economy has not been growing mainly down to the demographics mainly they have more old people than young people but if you're gonna start killing off all of your young youngsters in the war then japan would literally cease to exist senses if you need to at least take out the airfields in northern australia or at least try to so like darwin and tyndall darwin and tindall the fuel tanks are very important because that's how those planes get refueled and the runways are important because it needs all the takeoff in hawaii you have most obviously american territory which they seek to preserve plus you have all of the naval and air assets that the americans have dispersed back that way once this war started so there's a lot of targets out there they hit our ports in china we're going to take the fight to hawaii i'm a little bit hesitant to use conventional kinetic attacks in hawaii just because i feel that will be interpreted as a pearl harbor in the united states we could galvanize significant us support china's big strike which was in response to the us attacking its ports was on hawaii and they launched uh their stealth bombers and which launched cruise missiles and hypersonic weapons against hawaii it took out the command center on hickam air force base where they're controlling blue air forces and commanding the air war so an american state has now been attacked what was so i'm laughing because um i want to take you back to to this um she's mainly talking about hawaii being attacked and american peop le being killed and american bases being attacked but you see these arrows which are heading to japan and heading to philippines she does not mention anything about them what about attacks on australia you know if you read back to what she just said she has not mentioned anything about attacks in japan philippines australia all she's talking about is american lives in hawaii and again it just shows americans they don't give a crap about any other lives you know they'll be happily destroy every single ukrainian life in russia they'll happily destroy every single japanese life for this war they'll happily destroy every single filipino life every single australian you know as long as americans are not being killed they are happily you know they're happy to sacrifice all of these other countries militaries just for their own sakes and it's so funny and so ridiculous that she doesn't even mention these countries being attacks only she only mentions hawaii it's absolutely hilarious it's abso lutely hilarious blue air forces and commanding the air war so an american state has now been attacked what was the blue team you see american state has now been attacked but she doesn't mention anything about japan or philippines crazy the blue team uh was focused on destroying china's big warships that provide a lot of air defense for the so yeah so the submarines are obviously an issue for for china at the moment because this is the only way um they can attack chinese ships because aircraft carriers are not going to come anywhere close uh because they will be taken out by hypersonic weapons also a lot of the military bases and airfields will be taken out by china in japan in philippines in australia so submarines are the only way they can attack china however china has been building a lot of anti-submarine technology um they have um airplanes which detect submarines they have um undersea sonar um they have basically they have built a lot of um islands in the south china sea and a lo t of them have radars and they have a lot of underwater drones as well which monitor the seas in the south china sea so if any submarines come from south china sea they'll be immediately detected but if they're coming from the north as you can see from here china's only way to detect them is using airplanes and helicopters which actually monitor for submarines america has the same technology um so they'll need those um monitoring um helicopters and planes to be at full capacity and they will have a lot of ships along this northern part of china of taiwan and they will be monitoring for some marines as well and i think some marines um are not as effective as they were a few years ago nowadays there are a lot of technology which managed to find some marines there are technologies which can you know find and track submarines as well china will be having a lot of drones flying around the seas and under the sea as well so china will do everything they can um to detect these submarines and i f they get detected they will be taken out however i still think they are still um a weak link and they will probably take out a few chinese ships in the in the meantime as well and as soon as the sun brings fires at his chinese ship and the chinese ship gets taken down um china will be immediately able to find out where that missile had come from and will be able to track her that submarine after that but ii believe that china will be doing everything they can in tracking these submarines and by 2027 they will have a much better technology um to detect them and they will be also taking a lot of technology from russia as well russia has this technology to do to detect some marines as well this goes back from the cold war when america and russia were basically you know monitoring each other's submarines and uh having the technology to monitor them and things like that so they will russia will be able to help um during these times as well russia will be also deploying submarines along th e seas as well and helping china identify these submarines and this is when russia will be able to help china in a great capacity not militarily but they can give information to china they can help monitor the seas and tell china okay we have this unidentified submarine coming from the north up we believe it's an american one you know and then china will be able to take it out so this is the time when china and russia will be working together and it will be like a revenge for russia as well because you know america has been helping ukraine to take out russian troops and russians ships and russian airplanes so russia will do exactly the same thing to help china to take out american submarines if they can you know this would be part of their revenge basically the invasion fleet so they had submarines within the strait i would say right now the red team is ahead they're starting to make progress towards their objective of actually gaining control over taiwanese territory but they have a l ong hard slog in front of them after move one you said we were at a stalemate after move two what would you say i would say that china has a slight advantage right now because it's actually a shore um so it has made progress towards achieving its objective it still has a long way to go but both sides are probably running low of some of the key missiles and munitions that i'm just laughing my head off here so she says that china might be running low on key missiles and munitions i mean do you even know that china is the largest manufacturing country in the world and it's basically the factory of the world producing goods for the whole world for the whole planet there is no way in hell china will be able to be lower missiles you know china has been building missiles since the 1950s and all most of them are pointing at taiwan this civil war has been ongoing since then so china has been building up its military and military deterrence and mill and missiles and technology since then they on e thing that china will never be short of is missiles i guarantee you that they use so the character of the fight might change going forward all right on to move three i don't see anything in the game right now that means that the us or the west would back down i wonder if we could do a hempshot not over but near where the us most of the us forces are because that would be clear signaling to them that we are serious about using nuclear weapons but obviously we wouldn't want it right over in this area at this point oh my god how stupid is this woman david do you do you guys even know what this woman has just said you know i've met i basically made some investigations of where this woman is coming from she's not even chinese she's actually from taiwan and she's obviously got anti-chinese uh mentality and she's probably a pro separatist or something so she's saying that china is gonna basically throw a nuclear weapon close to the taiwanese taiwanese borders she calls it a hemp shot is mor e like a warning shot apparently you know i can tell you right now that china has a non-first use nuclear options is part of their constitution they are never ever going to fire a nuclear weapon first especially along the shores of taiwan because taiwan is part of their territory this stupid woman has got no clue no clue whatsoever even if you throw even if you blow up a nuclear weapon in the sky as a warning shot you know you have all of the radiation to deal with i mean how idiotic is this woman how stupid is she i have never ever seen anything more stupid in my whole life and this woman is supposed to be representing china in the red team oh my god this is the kind of idiotic stupidity that we have to deal with in the west seriously you're saying a demonstration explosion yeah at higher altitude and is this a bluff are we really willing to use nuclear weapons i think that depends on folks in the room but i think indicate in a no kidding taiwan scenario if we are really facing the pr ospect of defeat we should be willing to use equal weapons it might not be nuclear weapons on taiwan it could be attacked by music and debating or intervening us forces every time this woman speaks i just feel like getting up and just shaking her like i will wake up woman wake up your brain you stupid woman oh my god what's wrong with her a real big weakness is our inability to contest or or threaten china's air superiority we keep trying the difficulty is in our dispersed posture with limited access to tankers we're not able to push enough tactical aviation forward over taiwan to really maintain persistent air spurting or even just contested chinese or sporty i think the the key insight already in this game is if you have not spent years preparing for this pre-positioning munitions getting the taiwanese ready pre-positioning your own forces developing your dispersal bases if you haven't spent years preparing for this then you're going to be behind the eight ball the whole way only thi ngs the americans seem to declare defeat on is really really long wars not short violence exactly americans they do not like long wars i mean you look at afghanistan you look at vietnam they don't have it in them to go the long haul so does the body bag start coming home soon as america's realizes the amount of money they are spending they are not spending it to protect their own shore they are spending it to protect the taiwanese uh or the chinese people living in taiwan you know and american lives we're not talking about few hundreds here and there for this particular war you're looking at hundreds and thousands i mean if china takes out one aircraft carrier can you imagine the amount of lives and money and equipment that america would lose i mean uh this is a war you're not fighting against syria or afghanistan you know they don't they're not here to fight back or even iraq in the second iraq war where america you know iraq literally had no weapons and america just destroyed that co untry you know it's not going to be a war like that and americans need to need to understand that a war like this is going to cost a lot in terms of life and in in terms of money and they're going to be ready for it for the long haul but i can guarantee you that china is definitely ready for the long haul you have to understand china to realize that taiwan is part of their territory and it's the final piece of their jigsaw of the 100 year humiliation and this is the final piece that will finally unite all chinese people and this is the final part of the humiliation of the 100 year human nation and if they can you know get taiwan back reunified with the mainland that would be it you know you will see chinese people celebrating for generations because this is the only thing that chinese people want and a lot of chinese families who only have one child by the way because of the one child child policy you know a lot of families only have one child and they understand that if these kids go to war you know they will lose you know their their only child to this war and there was a vote taken in um in china about what people thought about if their only child goes into war to fight taiwan and stuff and everybody voted yes all the parents voted yes they said you know we are happily we understand that it's a huge sacrifice and we will lose our only child but this this is a fight worth taking and you will see all of china united in this kind of regard china is definitely in it for the long haul they will go to it at the end and this is what chinese people are like this is their mentality but ii can't say the same thing for americans you know as soon as the body bag start coming home you know you will see huge protests in the street you will see a change of government and they will pull the troops out they will say you know what we've had enough of losing american lives let's pull the troops out and that's what's going to happen america does not like to go a long haul in iraq fo rever they wanted to go home in vietnam they wanted to go home they get tired but they don't get scared i think experience has shown that this bridge out here uh just like in ukraine it's not going to be over in a few days unless taiwan capitulates if you watch what happened in ukraine you know the actions that were taken before the invasion were important but so is continued resupply with ukraine you have borders that you can move things across taiwan's a long ways off exactly so imagine this you know if taiwan suddenly has no oil has no weapons how are you going to resupply taiwan you can't you know ukraine you've got borders with poland where you can send ship you know you can ship goods into ukraine and through the borders and you can resupply ukraine but you can't do that with taiwan you're going to have to send ships to resupply taiwan and you know if basically chinese have blockaded all of taiwan eventually taiwan will have no oil if china blows up all the oil depots and all the gas depots in taiwan they will have no oil left so how you gonna run a military with no oil you know the only thing that taiwan can do is you know basically counter insurgency or you know urban warfare or things like that but you can see chinese troops going from house to house to take these guys out and that's the only way they will win this war and you know there is no way in hell that taiwan can win there is no way in hell that tywin can be resupplied this is the final bit guys let's see what they say so here we are after move three the blue team the united states seemed to increase try to do what it could to make command and control more difficult in the actual invasion itself of taiwan and all of that china and the red team wanted to send more of a message to the united states attempting to strike alaska and california san diego specifically plus hawaii again so escalation everywhere including a nuclear test to be sent by china to essentially make the united states take the nucle ar option more seriously so where are we now listen i'll say again china is never ever gonna throw the first nuclear weapon you know it doesn't matter whether it's as a test or in the sky or with where there's a fake one china has a no nuclear first use option available it's not it's not part of the constitution so these guys don't know what they're talking about things spiraled really quickly the the headline is the nuclear test hey i hate this woman's accent does anyone get annoyed by her this woman's actress and you know it sounds like the movie you watch clueless oh um it's a stamina right now oh you know it sounds like she's from the same school or the same college as those girls in clueless i mean this this woman her no her accent really annoys me which is unprecedented since uh world war ii we haven't seen limited nuclear use certainly during combat we don't know where things go from here there were also the attempted strikes at the on the united states uh china has continued to reinforce its lodgment on taiwan but it's still very small and it's heavily contested the us is pushing in some of its ships now that munitions stockpiles have gone down right again i'll say this again guys if us sends any ships near taiwan they'll be blown out the water you know china has enough hypersonic weapons to take them out uh these weapons will be either flying in from the mainland or they'll be coming in from the ships or they'll be going from the submarines or they'll be coming from airplanes or drones either way they'll any ships that come nearby to either supply taiwan or get involved will be taken out easily to try to support them and it looks like we're in for a long hard fight so best case scenario is that it's a ground war in taiwan worst case scenario is where we're starting to have some nuclear exchanges yes china still has um uh it's intercontinental ballistic missiles that are nuclear arm but it also has the ones that can range guam and um sort of this area that i t could use which can you can you see what this woman has said she says um oh china can um target guam and this area and this area she was covering japan she was covering um all these other asian countries which are really insignificant to americans right now they don't really care about japanese lives or japan as a country she's just at this area i have nuclear warheads well there are a lot of lessons to take away from this this was fascinating and i can't wait to get to the so that's it for today guys um i just wanted to you know talk about this video with you and give you my feedback my reactions and obviously i don't condone war and if a nuclear weap nuclear war happens between the two countries then nobody wins uh i hope we never get to that stage but it looks like um definitely the west is focusing on china again and they are escalating things heavily with china now um looks like they're either bored with russia and ukraine or they just don't care anymore and uh and yeah that's i t that's all i have time for today don't forget to share like subscribe do whatever you can to help the channel helps the algorithm or if you can you can support me on patreon or you can

2022-05-27 02:00

Show Video

Other news