We are leaving Albania with our van! - Here is the Story

We are leaving Albania with our van! - Here is the Story

Show Video

ne u futëm në një kamp të vogël super miqësor, të mrekullueshëm Eco, vetëm disa milje jashtë permetit, tani permeti është shumë poshtë në jug në një rrugë të vogël rurale duke u afruar përsëri me Greqinë, por nëse e mbani mend se nuk jemi nisur për në Greqi, kjo është më jugu. ne do të shkojmë këtë herë, do të vijmë në Greqi vitin e ardhshëm, por jemi këtu jashtë sepse ka një urë të bukur pranë një lumi të bukur me disa ujëra termale, kështu që ne jemi nisur drejt një burimi të nxehtë tani jemi paralajmëruar se është më e vakët jo domosdoshmërisht e nxehtë, por kjo është në rregull sepse ne kemi mot të bukur dhe një ditë të bukur për të shkuar për të eksploruar, por nëse jeni në këtë zonë, patjetër që dëshironi të dilni në këtë kamp, ​​ata kanë një dushe primitive, por ato janë të ngrohta me diellin dhe nikoqirja është tepër miqësore, në fakt mbrëmë ajo shëtiti me një tabaka me reky dhe disa ëmbëlsira të vogla arre që ishin të shijshme, kështu që macet kanë bërë shëtitjen e tyre në mëngjes. kafe dhe mëngjes dhe është koha për të nisur rrugën tani sezoni është duke u ngritur dhe nëse vini në këtë kamp dhe jeni një person aventurier, keni fat sepse ata kanë kamping rafting, ata gjithashtu kanë Rocky dhe disa ushqime, por ne" do të largohemi nga këtu pas një nate relaksuese dhe ne jemi nisur për në burimet termale mirupafshim [Duartrokitje] [Muzikë] [Duartrokitje] [Muzikë] ky është mikpritësi i mrekullueshëm këtu në këtë kamp si quheni, emri im është Donna Donna dhe ajo na solli shkaterrim dhe embelsire mbremje eshte nje super kamp vend i vogel i mrekullueshem Bic por me njerez shume te bukur qendroni ketu po eshte se bazike eshte mire eshte mire eshte nje kamp perfekt nese je ne kete zone nga Dona nese je në këtë zonë, djema, ky është kampi ku dëshironi të vini përpara se të shkoni poshtë këtu në kanion ose burimet e nxehta, le t'ju shohim gati për të rrokullisur, le të rrokulliset oh meqë ra fjala, kemi ndërrim vaji të enjten pasnesër 9 :00 paradite në blor punë e mirë woohoo oh djemtë e mi kjo është thjesht e bukur këtu tani mbrëmë, kur mbaruam me ecjen në ujëvara, filluam udhëtimin tonë deri në këtë Luginë për të arritur në atë kamping, ne filmuam pak nga ajo ishte e bukur, por udhëtimi i sotëm në mëngjes sapo filloi me një zhurmë, ajo është menjëherë e gjelbër dhe e bukur dhe ju i keni ato pemë qershie rozë vetëm në lulëzim të plotë kudo që rriten të egra në anët e këtyre maleve dhe atij lumi të bukur blu mendoj se ne. po shkojmë diku të veçantë, është ende pranverë e gjithë bora në majë të maleve nuk është shkrirë akoma, ne kemi shumë gjëra në furgon dhe padyshim që kjo është një ditë uji, kështu që duhet të gjejmë të gjitha gjërat tona të ujit dhe ta tërheqim atë jasht por jemi gati set kemi marre kepucet e ujit kemi marre te gjitha pajisjet e kameres per ujin jemi gati te shkojme djema Ujrat termale te BJ be NJ e me Pikat qesharake mbi E kane qene te njohura qe ne lashtesi ato jane burime squfuri që dalin nga pllakat e thella tektonike në të dyja anët e kanionit lingara, ka gjashtë burime, temperatura e ujit shkon nga 22 në 28 ° C dhe normat e ndryshme të rrjedhës nga çdo burim këto burime kanalizohen natyrshëm në gjashtë vaska të vogla që secili burim mendohet të ketë veti të ndryshme terapeutike për trajtimin e lëkurës së stomakut, veshkave dhe reumatave Sëmundjet reumatizmale dhe më pas jo vetëm që është mjaft e lezetshme për t'u penguar në burimet e nxehta që dalin nga një kanion i freskët, por është në krye me një urë të epokës osmane të ndërtuar në shekullin e 18-të. ne ecim matanë, kështu që ky është fillimi ose fundi, në varësi të mënyrës se si e shikoni kanionin e lingara, tani është 4 deri në 5 km i gjatë, ju mund të bëni shëtitje nëpër atje, unë imagjinoj se ky lumë i vogël kalon gjatë gjithë rrugës përmes tij.

muret e kanionit arrijnë deri në 150 m lartësia është e bukur këtu, veçanërisht me sfondin e atyre maleve të mbuluara me borë, tani kur gjen një vend si ky, nuk do të kesh kurrë fatin ta kesh për vete, por të paktën vetëm mesi i javës dhe nuk është shumë i mbushur me njerëz, ishte padyshim një vend i vogël i bukur këtu, nuk do t'i përshkruaja ujërat termale si të nxehtë, por unë kam qenë në detin Adriatik dhe është i ftohtë dhe gjithashtu kam preku disa prej këtyre ujërave të lumenjve që zbresin nga këto shkrirje të borës dhe është vërtet ftohtë dhe kështu që uji këtu nuk është i ftohtë, është i freskët është sikur të kërcesh në një pishinë apo diçka të tillë dhe kështu është një temperaturë e rehatshme dhe sinqerisht ju dëgjoni shumë për erën e squfurit këtu dhe atje ishte pak, por kjo nuk ishte Nuk është edhe shumë keq, kështu që në përgjithësi vetëm një vend i bukur ujë i bukur oh shiko, ka një të vogël këtu dhe uh ne sapo hymë në pishinën kryesore, por mendoj se Snow po ndihet pak aventurier në vend që të largohet nga kjo urë e lezetshme otomane. mendo se ajo do të bëjë një kalim lumi, do të shohim që mos harroni se keni veshur peshqirin, i njëjti mund të jetë pak më i ngrohtë se ai, por nuk është vapë, mirë bora është padyshim që ndjen një brohoritje pak aventureske për djemtë këtu ajo shkon një kalim i ligjshëm i lumit a është ftohtë jo është më ftohtë vetëm filloni të ftohtë oh bëni ftohtë këtu oh po ju po kapni një pjesë të atij transferimi termik nga problemi i vogël oh a ka një vend tjetër të vogël këtu e gjithë bora pothuajse sapo mori një derdhje mendoj se ajo po bëhet si e dehur nga gazi i squfurit ose çfarëdo qoftë ajo, ajo është duke ecur në kanion tani duke u ngjitur në lumë duke kërkuar një vend të nxehtë [Muzikë]. Nuk kam qenë kurrë i njohur për kujdesin tim, duhet ta dini se unë m [Muzikë] mirë unë nuk dua asgjë të mbetet e pabarabartë a do të vish me mua kështu që le të bëjmë dashurinë time dhe të mos ndalemi të mendojmë asgjë nga kjo, kështu që le të bëjmë dashurinë time dhe të shohim se ku do të na çojë kjo rrugë tani [Muzikë] nuk është se askush nuk mund të thotë ço të ecësh me G-në si do të na quajmë ne hos por do ta zbulojmë gjatë rrugës, kështu që le të bëjmë vetëm [Muzikën] [Muzikën] time faleminderit kalofsh mirë Ditën që po ecnim përgjatë kësaj rruge të bukur përsëri mbrapa dhe nga zona e burimeve të nxehta u nisëm në veri dhe takuam një dele Jam një Bari kishte kontroll të mirë mbi to edhe pse ai po i lëvizte, por unë e dua një Jam qengji ata janë e preferuara ime një dhi një dhi Reçeli është gjithashtu i mirë çdo lloj reçeli i kafshëve është kënaqësi për t'u parë këtu, por duket se ata përdorin rrugën për të lëvizur delet e tyre përreth shumë mirë, ne jemi ndalur për drekë dhe kemi gjetur një vend të bukur në këtë bukuri Blu River kaloi nëpër atë urë pikërisht atje në distancë ne kemi një vend të bukur jashtë të mbuluar me këto pemë të bukura dhe në hije dhe zonja është shumë miqësore dhe ne jemi ulur pranë lumit më të kaltër që kam parë ndonjëherë të porositur Kurt pak qengj porosita një mish derri dhe mora pak patate të skuqura dhe oh një sallatë greke sigurisht [Muzikë] kështu që ecëm me makinë rreth një orë e gjysmë pas drekës sonë dhe gjetëm një restorant të vogël të bukur këtu në një lumë tjetër të bukur dhe uh ky vend ju lejon kamponi falas përdorni dushet e tyre për banjot falas Wi-Fi gjithçka dhe marrëveshja është që ju duhet të hani në restorant . do të shkojmë deri këtu dhe do të shohim se çfarë mund të gjejmë tani ky vend është gjithashtu i ngarkuar me dhi të vogla më parë kishte shumë pula, ka kuaj këtu ne jemi në një qytet të vogël dhe ndoshta jemi rreth një orë nga dyshemeja djathtas ku do të shkojmë nesër sepse të nesërmen shtëpia jonë e vogël në rrota merr filtra të rinj dhe vaj i ri CH merr pak TLC kështu që ne e kemi rregulluar gjithçka me vendosje të këndshme këtu oh ka një pamje kotele por të këndshme paqësore në dhitë ose delet vrapojnë atje lart Kurt ne jemi në tokën e deleve që është e sigurt që le të shkojmë të hamë një darkë në këtë vend, kjo është e bukur po ne po luajmë futboll përpara oh mirë po zhvillohet një lojë e vogël futbolli kështu që ne jam parkuar në pjesën e prapme të restorantit, kjo është pjesa e përparme e [Muzikës] në rregull, porositëm pak pulë orizi dhe oriz dhe kjo është ajo që morëm shikoni këtë pamje të madhe si një pulë e tërë e prerë në copa të ndryshme, duke marrë krahët. kembet dhe ja ku ka edhe pak melci ketu mbase edhe zemra qe eshte nje gjilper aty ja ku sallata jone duket e shijshme faleminderit babin je ne rregull Kurt mire e di qe do te ha dhe ate pjese ne melci si gizzard po, ​​ka disa gjëra më të çuditshme që duken pikërisht atje në dëborë, e di që më pëlqejnë këmbët, do të marr një këmbë, ka zemrën pikërisht atje, po nuk e dua këtë këtu është një këmbë tjetër për mua këtu ka një këmbë tjetër jo është se një këmbë këto pula kanë këmbë të vogla në rregull ne do të gërmojmë djema me këtë pamje të bukur në rast se ju nuk e dinit se ne e duam një qëndrim në fermë dhe kjo ishte bukur sepse ne parkuam pikërisht përgjatë këtij lumi të mrekullueshëm dhe ata kanë një pushim vërtet të këndshëm në një lumë të bukur dhe ka të gjitha llojet e kafshëve të fermës që në të vërtetë po vijnë këtu dhe nëse mund ta shihni këtë pikërisht këtu, kjo është një gjeldeti dhe unë mund të dëgjoi ata mbrëmë, por ata kanë ardhur në furgon sot, ky djalë mund të vijë këtu dhe të më ngarkojë.

thjesht po ecnin me bagëtinë dhe kuajt e tyre dhe sigurisht pamë pulat dhe qentë dhe macet dhe kuajt dhe gjelat gjithashtu po ju shikoni ato gjelat ato gjelat D, ne e lamë të shkojë ajo do t'i kapte një prej tyre gjërat që kemi bërë absolutisht të dashur për Shqipërinë është kultura e bujqësisë dhe mendoj se bazuar në regjimin komunist apo socialist që la shumë prona u shpërndanë mes njerëzve, kështu që ka shumë ferma të vogla si ferma të vogla dhe unë ne shohim shumë njerëz Barinj ose çfarë keni ndoshta duke ecur tufat e tyre të deleve ose dhive ose ndoshta edhe vetëm një lopë të vetme në një litar përgjatë rrugës dhe ne mendojmë se kjo është për shkak se ata mund të mos kenë toka të mbushura kështu që ata po e mbajnë atë duke marrë lopa ose dhitë ku mund të përtypin bar, por gjithashtu dhe kjo është me të vërtetë diçka e lezetshme dhe e veçantë, ne gjithmonë na pëlqen të dalim me disa dhi ose dele ose lopë ose çfarëdo tjetër në rrugë, por gjithashtu ka shumë pemë ulliri Pemishte ulliri dardha mollë dhe si dhe pemët e qershisë dhe ato janë në lulëzim tani, kështu që kjo krijon një mjedis të bukur, por ne shohim shumë bujqësi ku njerëzit janë duke punuar me mjete bazë jo shumë pajisje dhe janë thjesht të mira e ju kthen pas në kohë dhe është me të vërtetë e veçantë ne kemi shijuar vërtet udhëtimin nëpër Shqipëri nga këndvështrimi i kulturës së fermave duke parë linjën e maleve me fermat si dhe tokat e sheshta dhe një gjë tjetër ndërsa po udhëtojmë. gjithmonë na e bën ditën kur hasim stendat e vogla buzë rrugës tani ndoshta nuk ndalemi aq sa duhet, por jemi gjithmonë të emocionuar të shohim se çfarë lloj gjërash të ndryshme kanë dhe kjo zonë e veçantë kishte tonelata luleshtrydhe dhe si ne arritëm të shihnim të gjitha shtëpitë e vogla të gjelbra dhe pothuajse të gjithë ata që kishin një varg shtëpizash me gjelbërim kishin një stendë të vogël luleshtrydhe, kështu që ne ndaluam dhe blemë disa luleshtrydhe të shijshme kaq të freskëta aq të mira, ato ishin bora e shijshme u trajtua si një mbretëreshë që unë pastrova i ngriti dhe po i ushqente me dorë teksa po ecnim rrugës, por gjithsesi ne po bëjmë ndryshimin e vajit sot, mendoj se ne ju thamë në fakt se duhej ta bënim nesër, por rezulton se djali mund të na futë brenda sot dhe ne jemi pothuajse në VOR ku do ta bëjmë atë dhe kështu që nuk jam i sigurt të dilni nga rrethrrotullimi në rampë, ne jemi pothuajse një kat ku do ta kryejmë dhe kështu do ta bëjmë ju jap detajet dhe çmimin kur të arrijmë atje ndaluam në anë të rrugës për të marrë disa luleshtrydhe shikoni këto gjëra djema këto janë të mira si e keni emrin engjëlli im emri im engjëll faleminderit njeri ju keni një ditë të mirë faleminderit wow ku bëjnë këto eja nga këtu kjo nga serra oh nga serra perfekte faleminderit zotëri Zoti të bekoftë Zoti të bekoftë Zoti të bekoftë [Muzikë] [Muzikë] do të bëhet më e gjatë nga pas a e ke marrë pikërisht atje mirë mendoj se ke dy më shumë centimetra ndoshta mund t'i lëmë gomat po TI po po po po faleminderit keni mendje nëse e video këtë disa nga këto po sigurisht për YouTube është kënaqësi faleminderit faleminderit shumë që na futët këtu njeri vërtet e vlerësoj njeri faleminderit je mirë që u njohëm babai im ndjek dhe babi ndiq dhe babi në rregull, më lër të të jap pak borë të pasme që u gjet chrisan këtu dhe babai i tij në internet dhe këta djem marrin komente të shkëlqyera nga mbizotëruesit dhe nga njerëzit anembanë dhe unë mund t'ju them se ata kanë qenë shumë të këndshëm dhe super mikpritës që ne duhej të vinim nesër por përkundrazi arritëm këtu pak më herët ata na përshtaten dhe mirë ata tashmë kanë filluar ndryshimin e vajit ne kemi qenë vetëm këtu për 5 minuta ju mund të shihni se ai po e kullon vajin pikërisht atje, kështu që 277 dollarë ose 27,700 L për filtrin e vajit të ndërrimit të vajit filtri i karburantit dhe mirë ka edhe disa gjëra të tjera të përfshira në këtë, por oh po shumë i emocionuar që mund ta bëjmë atë pikërisht këtu, ne mezi futemi në dyqan, por ne përshtatemi bukur H deri po, nëse duhet të merrni kohën tuaj dhe ta lini mirë, është në rregull, në rregull Kristiani më çoi këtu në dyqan dhe ai do të marrë pjesët për djalin Flor Flor mirë që ju njohëm ai do të na marrë filtrat dhe gjërat [Muzikë] dua të shoh një markë e re eja une nuk e kam pare kurre [Muzike] perpara se te nisem nga perendimi qumesht gjej nje vella qe te ndaj dashurine time une miresia e te huajit me mbaje nga nuk e di se cfare eshte ky filtri ajri eshte shume i keq apo jo po po duhej nderruar wow shume si e ka emrin babi vas vas vasas vasil po mire qe u njohem vas V ne rregull shkurt Vas vasi ashtu si SC ai te tha si Gap ne Greqi sepse ne gjithe Greqine gjuha e shkurter si eshte ne greas jo ah oh plus 31 Unë shikoj që këmba jote të mos bjerë në vrimë mirë më lër të qëlloj pak këtu, shoku im Christian duhet të vish të shohësh këta djem ata janë të mrekullueshëm këtu një bekim pasi mbaruam ndërrimi i vajit atje në Blorë, ne u nisëm me makinë në veri deri jashtë Toronit dhe qëndruam në kampin e hotelit që është afër aeroportit atje sepse është e lehtë dhe e dinim se mund të arrijmë atje përpara trafikut dhe sepse shoku im Toni është atje po, është një vend i vogël i rehatshëm për të shkuar pikërisht atje rreth toronit kaluam natën atje u ngritëm sot në mëngjes dhe jemi në drejtim të veriut dhe tani jemi në shtrirjen tonë të fundit 10 milje të Shqipërisë po largohemi nga Shqipëria tani nuk po shkojmë në një vend të ri ku po rihyjmë Mali i Zi sepse është fjalë për fjalë e vetmja mënyrë që mund të dilni nga këtu duke shkuar në veri, por Shqipëria ka qenë e mrekullueshme faleminderit Shqipëri ju keni qenë e bukur u takuat me shumë njerëz vërtet të mrekullueshëm këtu dhe keni kaluar një kohë të mirë dhe unë do t'ju rekomandoja të vini në Shqipëri edhe me siguri vendoseni në listën tuaj dhe me këtë ne po tërhiqemi deri në kufi dhe do t'ju shohim pas disa ditësh përshëndetje nëse ju pëlqen kjo video sigurohuni që të abonoheni në kanalin tonë dhe goditni zilen e njoftimit kështu që ju djema dijeni kur publikojmë video të reja dhe mos harroni se mund të na ndiqni gjithmonë në Instagram për të parë se çfarë po ndodh në mes të videove përshëndetje djema

2024-05-29 12:08

Show Video

Other news