Verona, Italy Walking Tour - 4K UHD - with Captions

Verona, Italy Walking Tour - 4K UHD  - with Captions

Show Video

Mirë se vini në Verona, një qytet me arkitekturë antike dhe peizazhe piktoreske në verilindje të Italisë. Ponte Scaligero është ura më e famshme e qytetit. Ai kalon mbi lumin Adige, i cili kalon në zemër të Veronës. Ura është e ndërtuar me tulla dhe mermer. Ka tre hapësira të gjera dhe harqe.

Stili i urës duket mesjetar, por në fakt është një rindërtim. Ura origjinale u ndërtua midis viteve 1354 dhe 1356. Ura ishte një strukturë ushtarake dhe ishte pjesë e kalasë Castelvecchio.

Kalaja dhe ura u ndërtuan nën sundimin e Lord Cangrande II della Scala. Ura veproi si një rrugë shpëtimi për në Italinë veriore në rast të trazirave që shpërthyen në qytet midis fraksioneve armike. Një dokument i vitit 1495 sugjeron se projektuesi dhe ndërtuesi i urës ishte Guglielmo Bevilacqua. Ura u hodh në erë më 24 prill 1945 nga ushtarët gjermanë që tërhiqeshin në Gjermani.

Ushtarët hodhën në erë edhe të gjitha urat e tjera në qytet, duke përfshirë edhe urën edhe më të vjetër Pietra. Menjëherë pas luftës, autoritetet e qytetit vendosën të rindërtonin monumentet kryesore që ishin dëmtuar gjatë luftimeve. Meqenëse një pjesë e vogël e strukturës së urës kishte mbijetuar, ata vendosën të rindërtonin urën e vjetër në vend që të projektonin një të re. Ura të çon në kështjellën Castelvecchio, e njohur fillimisht si Castello di San Martino në Aquaro. Struktura daton nga 1354-1356 dhe është një nga monumentet më të rëndësishme ushtarake të familjes fisnike della Scala. Kalaja u ndërtua fillimisht me urdhër të Cangrande II della Scala për arsye mbrojtëse, por për një periudhë të shkurtër ishte edhe vendbanimi i familjes della Scala.

Në epokën e Napoleonit, kështjella pësoi dëmtime dhe modifikime të shumta duke përfshirë shkurtimin e kullave dhe heqjen e betejave. Në vitin 1924, restaurimi filloi për ta kthyer strukturën në pamjen e saj mesjetare. Kullat u kthyen në lartësinë e tyre origjinale dhe ambientet e brendshme u dekoruan në stilet mesjetare dhe të Rilindjes.

Castelvecchio tani strehon një muze të rëndësishëm kushtuar artit italian dhe evropian. Ky oborr, i njohur si Corte d'Armi, ka katër kulla të ngritura. Zona u përdor nën Napolean si kazerma dhe depo armësh. Katet e poshtme përdoreshin si magazina dhe punishte ndërsa kati i parë për banim.

Oborri është gjithashtu hyrja në Museo Civico di Castelvecchio që strehon vepra arti nga artistë duke përfshirë Pisanello, Bellini, Carpaccio, Mantegna dhe Rubens. Kalaja është e rrethuar nga një hendek i thatë. Arco dei Gavi është një hark monumental i lashtë prej mermeri të bardhë. Ajo u ndërtua nga një familje fisnike romake e quajtur gens Gavia, e cila jetonte në Verona.

Harku qëndronte në fillim të Via Postumia, një rrugë romake që të çonte në qytet. Në periudhën mesjetare, harku u bë një portë në muret e qytetit. Harku është projektuar nga arkitekti L. Vitruvius Cerdo në shekullin e 1 pas Krishtit.

Gjatë epokës Napoleonike, francezët e shkatërruan strukturën. Rrënojat u zhvendosën në një shesh dhe më pas në Arenën e famshme Romake të qytetit. Në vitin 1932, këta gurë u përdorën për të rindërtuar harkun këtu, afër vendndodhjes së tij origjinale.

Rindërtimi i harkut ishte pjesë e përdorimit të Musolinit të arkitekturës së lashtë romake për të evokuar idetë e nacionalizmit dhe krenarisë historike. Tani jemi në zemër të qendrës historike të Veronës. Qyteti i vjetër ka origjinë mesjetare dhe është ndërtuar në një kthesë të lumit Adige. Qendra e qytetit ka 258.031 banorë.

Në shekujt 13 dhe 14, qyteti drejtohej nga familja della Scala, e cila ishte përgjegjëse për ndërtimin e kështjellës Castelvecchio dhe Ponte Scaligero. Kjo strukturë mesjetare ndodhet brenda mureve të qytetit dhe lejoi hyrjen në qendër. Piazza Brà është sheshi më i rëndësishëm në Verona. Festivali i operës në Verona është një nga ngjarjet më të rëndësishme të qytetit që tërheq mijëra vizitorë.

Sheshi është i veshur me pallate piktoreske dhe me ngjyra, shumë prej të cilëve janë me rëndësi historike. Sheshi është gjithashtu i veshur me restorante dhe kafene me ndenjëse në natyrë. Këto kopshte u ndërtuan për nder të Vittorio Emanuele II, mbretit të parë të Italisë pas bashkimit.

Në qendër është një shatërvan i famshëm i quajtur Shatërvani i Alpeve. Pikërisht pas është një statujë bronzi e mbretit Vittorio Emanuele II duke ecur me kalin e tij. Parku është një vend popullor për t'u ulur në një ditë të nxehtë nën hijen e kedrit dhe pishave. Arena është një nga monumentet më të rëndësishme të Veronës. Është një amfiteatër romak që është ndërtuar në vitin 30 pas Krishtit. Ndërtesa e lashtë përdoret edhe sot si teatër.

Ndërtesa është një nga shembujt më të ruajtur të strukturave antike të këtij lloji. Në epokën romake, amfiteatri ishte në gjendje të strehonte pothuajse 30,000 njerëz. Teatri u ndërtua jashtë mureve të lashta të qytetit.

Në kohët e lashta, shfaqjet dhe lojërat që kryheshin në arenë ishin aq të famshme saqë shikuesit vinin nga larg e gjerë për të parë. Fillimisht, pjesa e jashtme e strukturës ishte një unazë prej guri gëlqeror të bardhë dhe rozë. Por një tërmet i madh në 1117 e shkatërroi këtë pjesë. Në periudhën e Rilindjes, arena përsëri filloi të presë shfaqje dhe shfaqje. Ai u bë një vend opere gjatë kësaj periudhe, dhe përsëri në vitet 1850. Në vitin 1913, tenori italian i operës Giovanni Zenatello dhe impresario Ottone Rovato filluan një projekt për ta bërë Arenën një vend serioz të operës.

Ky është pjesa e vetme e mbetur e unazës së jashtme në gur gëlqeror të bardhë dhe rozë. Njihet si "ala", ose krahu. Opera e parë e shekullit të 20-të e shfaqur në arenë ishte Aida e Giuseppe Verdit. Shfaqja u zhvillua më 10 gusht 1913, për të përkujtuar lindjen e Verdit 100 vjet më parë. Që atëherë, çdo verë Arena ka pritur shfaqje operistike për disa muaj.

Sezonet e vetme verore që u munguan ishin 1915-18 dhe 1940-45 gjatë dy luftërave botërore. Festivali i operës tani organizon të paktën katër produksione të realizuara rregullisht nga qershori deri në gusht. Festivali është i njohur për shfaqjet e tij në shkallë të gjerë, spektakolare me peizazhe monumentale.

Për të akomoduar skenën për koncerte dhe shfaqje operash, kapaciteti i teatrit tani është rreth 22,000. Prodhimet tërheqin mbi 500,000 spektatorë çdo vit. Karriget me mbushje të kuqe në nivelet më të ulëta janë të kushtueshme dhe kryesisht blihen nga adhuruesit e operës ose për raste të veçanta.

Shumë anëtarë të audiencës zgjedhin të blejnë bileta për shkallët e gurta të arenës, të cilat janë shumë më të lira. Ato mund të jenë të nxehta nga dielli dhe të pakëndshme megjithëse, kështu që këshillohet të merrni me vete një jastëk. Shumë këngëtarë të njohur kanë performuar në Arenë duke përfshirë Giuseppe Di Stefano, Maria Callas, Tito Gobbi dhe Renata Tebaldi. Këtu mund të shihni "ala" të plotë, e vetmja pjesë e mbetur e unazës së jashtme të Arenës.

Deri në vitin 2011, shfaqjet operistike në Arenë nuk përdorën asnjë mikrofon apo altoparlant. Në vitin 2011 u instalua një sistem përforcimi i zërit. Arena përdoret gjithashtu për lloje të tjera shfaqjesh duke përfshirë koncerte rock dhe pop. Muzikantë si Bruce Springsteen, Pink Floyd, One Direction dhe Simple Minds kanë performuar në Arena ndër të tjera. Arena do të presë ceremoninë e mbylljes së Lojërave Olimpike Dimërore 2026, si dhe Ceremoninë e Hapjes së Lojërave Paraolimpike Dimërore 2026 në Milano dhe Cortina d'Ampezzo.

Kjo është një kolonë përkushtimi që daton nga shekulli i 15-të. Rruga e këmbësorëve është një zonë e njohur tregtare me marka luksoze të modës si Louis Vuitton, Diesel dhe Victoria's Secret. Verona u shpall një sit i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO për shkak të strukturës dhe arkitekturës së saj urbane në nëntor 2000.

Verona ka disa monumente të lashta romake të ruajtura mirë, duke përfshirë Arenën monumentale. Verona gjithashtu ka arkitekturë të rëndësishme mesjetare, megjithëse shumë ndërtesa u shkatërruan ose u dëmtuan rëndë nga tërmeti i 3 janarit 1117. Kishte një rindërtim të gjerë gjatë periudhës romane si rezultat i tërmetit. Porta Borsari është një tjetër portë e lashtë në qytet.

Struktura e harkuar prej guri gëlqeror ishte hyrja kryesore në Verona. Porta është ndërtuar në shekullin I pas Krishtit. Struktura është e zbukuruar me kolona, ​​kamare dhe pilastra korintike. Verona është një nga destinacionet turistike më të njohura të Italisë.

Vizitorët tërhiqen në qytet për monumentet e tij historike dhe ngjarjet si festivali i Operas. Shumë njerëz joshen gjithashtu nga lidhja e qytetit me dramat e Shekspirit. Dy nga dramat e Shekspirit janë vendosur në qytet: Romeo dhe Zhuljeta dhe Dy zotërinj të Veronës.

Historia e hershme e Veronës nuk është e dokumentuar mirë dhe mbetet diçka si mister. Origjina e emrit të qytetit nuk dihet gjithashtu. Disa sugjerojnë se qyteti ishte një vendbanim i Euganei, një popullsi gjysmë mitike që jetonte në zonë. Euganei u detyruan t'ia dorëzonin atë Cenomani, një fis i lashtë i Galëve, në 550 para Krishtit.

Në vitin 300 para Krishtit, romakët pushtuan Luginën e Po, duke përfshirë qytetin e Veronës. Verona u bë një koloni romake në 89 para Krishtit. Në vitin 49 para Krishtit, Verona u bë një komunë dhe qytetarët e saj u përfshinë në fisin romak Poblilia ose Publicia. Emri Piazza delle Erbe e ka origjinën nga funksioni i sheshit si treg perimesh.

Ky është sheshi më i vjetër në qytet. Në epokën romake, ishte vendi i forumit ose tregu i qytetit. Në qendër ndodhet Tribuna e shekullit të 13-të. Ajo do të ishte përdorur për ceremoni të ndryshme, duke përfshirë edhe për betim në gjykatës.

Nën harkun aty pranë varet një kockë balene misterioze. Mendohet të jetë një brinjë, por është e paqartë se si ka arritur atje duke pasur parasysh se qyteti nuk është afër detit. Ajo varet nën Arco della Costa mesjetare, ose harkun e brinjës. Ajo është pezulluar atje të paktën që nga vitet 1700, megjithëse disa e datojnë atë që në shekullin e 15-të. Në periudhën mesjetare dhe të Rilindjes, kalimi mbi hark përdorej nga gjyqtarët dhe magjistratët për të kaluar midis bashkisë së qytetit dhe akomodimit të tyre.

Si të tillë, ata nuk kishin nevojë të përziheshin me njerëzit "të zakonshëm" në rrugë poshtë. Ekziston një teori që kocka e balenës u vendos atje me ironi, pasi legjenda thotë se do të bjerë mbi personin e parë të pafajshëm ose të vërtetë që do të kalojë poshtë harkut. Ky shatërvan është një tjetër nga karakteristikat historike të sheshit, me një skulpturë të Madonna Veronës mbi të. Është monumenti më i vjetër në shesh dhe është ndërtuar me urdhër të Cansignorio della Scala në vitin 1368. Në njërin skaj të sheshit është Palazzo Maffei i dekoruar me zbukurime, një ndërtesë e shekullit të 17-të e kthyer tani në muze.

Në anën tjetër është Torre dei Lamberti, një kullë mesjetare ku mund të ngjitesh për pamje mahnitëse, dhe Casa dei Giudici ose Salla e Gjyqtarëve Në të majtë janë Shtëpitë Mazzanti me afreske. Ky është një shesh i gjallë dhe i zënë që ende pret një treg të mbushur me njerëz. Kjo ndërtesë e ndërtuar dikur ishte Casa dei Mercanti ("Shtëpia e Tregtarëve") dhe tani është selia e Banca Popolare di Verona. Sheshi është i veshur me ndërtesa dhe pallate të tjera tërheqëse dhe me restorante me ndenjëse në natyrë.

Edhe pse tani është e mbuluar me skela, këtu ka një kolonë të famshme në krye me Luanin e Shën Markut, një kujtesë se Verona dikur ishte pjesë e Republikës së fuqishme Veneciane. Palazzo della Ragione në të majtë është një ndërtesë mbresëlënëse e viteve 1100. Dikur ishte bashkia e qytetit, por tani është një muze i artit modern. Një rrugë e ngushtë lidh Piazza delle Erbe me Piazza dei Signori, një shesh tjetër i rrethuar nga ndërtesa të dukshme historike. Brenda Palazzo della Ragione është Cortile del Mercato Vecchio, ose "Oborri i Tregut të Vjetër". Në këtë shkallë madhështore, mund të gjeni hyrjen e muzeut të artit modern me vepra nga Giorgio de Chirico dhe Umberto Boccioni.

Shkallët iu shtuan ndërtesës midis shekujve 15 dhe 16. Në periudhën romake, Verona u bë një qytet i rëndësishëm falë pozicionit të saj në kryqëzimin e disa rrugëve romake. Ky pozicion strategjik nënkuptonte se ajo shpesh vuante nga forcat pushtuese që shpresonin të përfitonin nga vendndodhja e saj. Komandanti i fuqishëm ushtarak Stilicho arriti të mposhtte Alarikun dhe vizigotët në vitin 403. Por në vitin 489, Verona u pushtua nga ostrogotët që nisën dominimin gotik të Italisë. Kjo statujë bronzi përshkruan Berto Barbarani, një poet i shquar që jetonte në Verona.

Verona është mjedisi i shfaqjes së madhe tragjike të Shekspirit për të dashuruarit fatkeq Romeo dhe Zhulietën. Dy të dashuruarit vijnë nga dy familje të konfliktuara të Veronës. Ky pallat njihet si shtëpia e Zhulietës, ose shtëpia e familjes Kapulet. Edhe pse familja nuk ekziston në të vërtetë, shtëpia thuhet se ka frymëzuar Shekspirin.

Shtëpia daton në shekullin e 13-të, por ky ballkon, i njohur si ballkoni i Zhulietës, u shtua në shekullin e 20-të. Shtëpia dikur i përkiste familjes Cappello, një emër që të kujton disi Capulet. Në oborr është një statujë e Zhuljetës dhe thuhet se është fat që t'i fërkojë gjoksin. Një muze i vogël brenda shfaq kostumet e epokës së Rilindjes. Tërheqja ka tërhequr disa kritika vitet e fundit. Kishte një tendencë të ngjitjes së shënimeve romantike në muret e hyrjes së harkut me çamçakëz.

Kjo filloi të dëmtojë muret, kështu që autoritetet vendosën panele të lëvizshme përgjatë hyrjes. Megjithatë, oborri është shpesh i mbipopulluar dhe banorët shpesh shqetësohen. Porta e lashtë Porta Leoni u ndërtua gjatë Republikës Romake. Ka dy fasada. Fasada e jashtme daton nga Republika Romake ndërsa fasada e mbuluar me gur të bardhë përpara daton nga periudha perandorake.

Në rrugën përpara janë zbuluar mbetjet e banjës romake. Kur Italia ishte nën sundimin e gotëve, Theoderic i Madh, mbreti i Ostrogotëve, thuhet se kishte ndërtuar pallatin e tij në Verona. Gjatë luftës gotike nga 535 deri në 552, Verona mbeti nën pushtetin e gotëve gjatë gjithë kohës, përveç një dite.

Në një ditë të vetme në vitin 541, oficeri bizantin Artabazes hyri në qytet, por gotët rifituan shpejt kontrollin. Në vitin 552, gotët ia dorëzuan qytetin romakëve. Në vitin 569, Verona ra nën komandën e Alboin, mbretit të Lombardëve. Në vitin 572, Albion u vra në Verona nga gruaja e tij. Në 774, Verona u pushtua nga Perandori i Shenjtë Romak Karli i Madh, së bashku me Mbretërinë Lombarde. Nën sundimin e shenjtë romak dhe austriak, Verona njihej në gjermanisht si "Bern" e "Welsch-Bern".

Në 1164, Verona u bashkua me qytetet e afërta të Vicenza, Padova dhe Treviso për të formuar Ligën Veronese. Në 1167, kjo u integrua në Lidhjen Lombarde për të luftuar kundër Perandorit të Shenjtë Romak Frederick I. Liga ishte fitimtare në Betejën e Legnano në 1176 dhe nënshkroi Traktatin e Venecias në 1177. Në qendër të Piazza dei Signori është një statujë e Dante Alighieri, poeti më i rëndësishëm i Italisë. Dante kaloi disa vite në Verona dhe shkroi një pjesë të poemës së tij Paradiso atje.

Brenda Palazzo di Cansignorio ndodhet Cortile del Tribunale i ndërtuar në vitin 1363. Varri i dekoruar në mënyrë të mrekullueshme i kushtohet familjes della Scala ose Scaligeri. Struktura përfshin pesë monumente funerare gotike me dekorime të përpunuara. Strukturat e pavarura janë në krye me mbulesa të ngjashme me tabernakullin. Ato paraqesin një sarkofag të ngritur me skulptura të të ndjerit mbi kalë dhe të veshur me forca të blinduara.

Varret më të rëndësishme i kushtohen Cangrande I, Mastino II dhe Cansignorio. Varri i parë që u ndërtua iu kushtua Cangrande I, i cili ishte sundimtari më i famshëm Scaliger i qytetit. Varri përmban qen me parzmore të përpunuara që i referohen kuptimit të Cangrande si "qen i madh".

Varri i Cansignorio është më i dekoruari dhe është i stolisur me statuja të shenjtorëve luftëtarë. Në qendër të Piazza dell'Indipendenza është një statujë e Garibaldit. Garibaldi ishte gjeneral dhe revolucionar dhe luajti një rol të madh në bashkimin e Italisë. Në 1226, Ezzelino III da Romano u bë zot i Veronës.

Ezzelino ishte një tiran dhe sundonte me dhunë. Kur Ezzelino vdiq, Mastino I della Scala u bë magjistrat dhe filloi periudhën e pushtetit të familjes della Scala. Pavarësisht emërtimit “ura e re”, kjo urë fillimisht u ndërtua në periudhën mesjetare. Megjithatë, për shkak të përmbytjeve, zjarreve dhe shpërthimeve të ndryshme, ura është rindërtuar të paktën 12 herë. Struktura aktuale daton nga viti 1946. Sundimi i della Scala nuk ishte gjithmonë lundrim i thjeshtë.

Në 1262, Mastino I nuk u rizgjodh si magjistrat dhe kështu ai filloi një grusht shteti dhe u shpall Capitano del Popolo. Megjithatë, në 1277, ai u vra nga një grup fisnikësh të qytetit. Djali i Mastinos, Alberto, mori detyrën e Kapitanos në vitin 1277.

Por ai po luftonte vazhdimisht me kontët e San Bonifacios, të cilët u ndihmuan nga Shtëpia e fuqishme e Estes. Bazilika e Santa Anastasia është një nga ndërtesat më të mëdha dhe më të rëndësishme fetare të Veronës. Ndërtimi i ndërtesës filloi në 1290 dhe kisha u shenjtërua në 1471. Është një shembull i rëndësishëm i arkitekturës gotike në Verona dhe frymëzoi disa ndërtesa të tjera në qytet. Bazilika në fakt mbetet e papërfunduar, megjithatë, pasi fasada nuk u përfundua kurrë. Në brendësi janë tre nefet e ndara me shtylla monumentale cilindrike.

Përgjatë dy korridoreve anësore janë disa kapela dhe altarë të dekoruar nga artistë të shquar. Artistët duke përfshirë Pisanello dhe Lorenzo Veneziano prodhuan vepra tani në bazilikë. Emri i bazilikës është marrë nga emri i një kishe lombarde që qëndronte më parë në këtë vend. Anastasia ishte një martire e shekullit të katërt. Kisha para-ekzistuese u ndërtua në fund të decumanus maximus, rruga kryesore romake në Verona që lidhte Porta Borsarin me ish-Urën e Postumios.

Kur fretërit domenikanë u vendosën këtu dhe filluan të ndërtonin një kishë, ata ia kushtuan atë dëshmorit Shën Pjetrit, një domenikani që ishte nga Verona dhe është mbrojtës i qytetit së bashku me Shën Zenonin. Familja della Scala ndihmoi në financimin e punimeve të ndërtimit. Këto janë të njohura si grumbullimet e ujit të shenjtë "kurizore". Kjo gunga, e instaluar në vitin 1491, i atribuohet Gabriele Caliari, babait të artistit të njohur si Veronese. Tjetri, i quajtur Pasquino sepse u vendos në bazilikën të dielën e Pashkëve të vitit 1591, konsiderohet nga shumë vepër e Paolo Orefice.

Është bërë nga mermeri i kuq i Veronës. Këtu, një hyrje e mrekullueshme prej mermeri të çon në sakristi dhe kapelën Giusti. Kapela u ngrit në vitin 1452 me dritare xhami me njolla që datojnë nga viti 1460. Brenda ka stalla të jashtëzakonshme prej druri të gdhendura nga mjeshtri Lorenzo di Santa Cecilia midis 1491 dhe 1493. Altari i është kushtuar Shën Vincentit dhe daton nga viti 1647. Pjesa e altarit është nga Felice Riccio dhe është pikturuar rreth vitit 1598.

Rreth hyrjes së kishës janë afreske të shekullit të 14-të nga Mjeshtri i Dytë i San Zeno. Më i famshmi përshkruan Shën Gjergjin duke i paraqitur Jacopo Beccucci Virgjëreshës dhe Fëmijës. Tavani përmban qemerë me shirita kryq dhe dekorim të ndërlikuar të pikturuar. Kolonat imponuese që ndajnë rreshtat janë bërë nga mermeri i kuq i Veronas.

Pranë bazilikës shtrihet Chiesa di San Giorgetto ose Shën Pjetër Martiri i cili tani është dekonkretuar. Ndërtimi i kishës filloi në 1283 dhe u shenjtërua në 1354. Ajo është ndërtuar në një stil gotik të thjeshtë por harmonik. Capitano Alberto kishte tre djem, duke përfshirë Cangrande I, i cili ishte një luftëtar dhe princ i shquar, si dhe një mbrojtës i arteve.

Ai mbrojti artistë të njohur si Dante, Giotto dhe Petrarch. Ndërsa ishte në pushtet, Cangrande solli qytetet e Padovës, Trevisos dhe Vicenza-s nën sundimin e tij ose me luftë ose traktat. Ndërsa ishte në pushtet, Cangrande solli qytetet e Padovës, Trevisos dhe Vicenza-s nën sundimin e tij ose me luftë ose traktat. Kjo është Katedralja e Veronës, kushtuar Virgjëreshës së Bekuar.

Fasada e pasur është e ndarë në tre seksione me një pediment dhe hajat të zbukuruar me skulpturë. Skulpturat datojnë nga shekulli i 12-të dhe janë vepër e Nikollës. Kolonat e portikut mbështeten në kurrizin e dy grifinave. Dekorimi i kornizës së derës janë statujat e dhjetë profetëve. Në lunette është një skenë e Virgjëreshës që mban fëmijën e Krishtit në reliev të lartë. Në kasafortë janë katër simbolet e Ungjilltarëve dhe Dora e Zotit.

Kisha daton nga shekulli i 11-të dhe u shenjtërua në 1187. Dritaret gotike të futura në fasadë tregojnë se rinovimet u bënë në shekullin e 14-të. Pjesa tjetër e strukturës është kryesisht në stilin romanik, megjithëse pjesa e sipërme e fasadës është një shtesë barok e shekullit të 17-të. Kulla e kambanores filloi në shekullin e 16-të nga Michele Sanmicheli, por mbeti e papërfunduar.

Ajo është e zbukuruar me dy rend kolonash me kapitele shumë të zbukuruara, basorelieve dhe gjurmë të afreskeve të shekullit të 14-të. Ai përmban nëntë kambana që bien në shkallën A dhe kambana e tenorit peshon 4566 kg. Këmbanat bien duke përdorur traditën e këmbanave veroneze.

Ky art u zhvillua në vitin 1776. Në vendin e katedrales aktuale, fillimisht ishin dy kisha paleo-kristiane. Gjatë tërmetit të vitit 1117, kishat e lashta u shkatërruan. Nën pjesë të ndryshme të kompleksit të katedrales, gërmimet arkeologjike kanë gjetur rrënoja romake. Presbiteri i lashtë, i ngritur me tre shkallë, është i rrethuar nga kolonada elegante gjysmërrethore e projektuar nga Michele Sanmicheli. Presbiteri dhe kori u dekoruan nga Francesco Torbido në fillim të shekullit të 16-të pas vizatimeve përgatitore nga Giulio Romano.

Kjo kishëz e madhe, e njohur si Sakramenti i Bekuar u ndërtua në 1435 nga peshkopi Guido Memo dhe u afreskua vitin e ardhshëm nga Jacopo Bellini. Kjo kishëz e dekoruar me zbukurime quhet Cappella Calcasoli dhe është e afreskuar nga Gian Maria Falconetto. Kapela Calcasoli është ndërtuar nga Bernardino Calcasoli ndërmjet viteve 1503 dhe 1504. Edhe pse kjo kishë është ndërtuar në shekullin e 12-të, ajo ka pësuar modifikime të mëdha.

Pjesa e brendshme e kishës daton kryesisht nga rinovimet në shekullin e 15-të. Ajo ka një nef dhe dy rreshta të ndara me kolona të larta në mermer të kuq Verona, të cilat mbështesin arkadat gotike. Kapela përgjatë mureve anësore strehojnë piktura nga artistë veronezë. Kapela Cartolari-Nichesola u ndërtua nga kanoni Bartolomeo Cartolari rreth vitit 1468. Ajo u rinovua rreth vitit 1532 nga familja Nichesola, e cila porositi arkitektin e famshëm Jacopo Sansovino për të rindërtuar kishën dhe altarin.

Në altar është vendosur altari i mrekullueshëm i Fjetjes së Virgjëreshës nga Titian, një pikturë që u kthye në Itali pasi u vodh nga Napoleoni në 1797. Organet shquhen veçanërisht për dekorimin e tyre të përpunuar. Të dyja kanë kasë druri të gdhendur imët dhe dyer të lyera. Organi në rreshtin e majtë u dekorua nga Felice Brusasorzi, i cili pikturoi katër peshkopë veronezë në dyert. Ai në të djathtë është një rindërtim i vitit 1992 duke përdorur tuba të përdorur.

Tani jemi në Kishën e Shën Elenës, pjesë e kompleksit të Katedrales. Kisha u ndërtua midis viteve 842 dhe 847, por ajo u restaurua pas tërmetit të vitit 1117. Këto janë mbetjet e një dyshemeje mozaiku nga një kishë paleo e krishterë që më parë qëndronte në këtë vend. Absida është projektuar në stilin e rilindjes nga Bernardino Brugnoli. Vepra e altarit është nga Felice Brusasorzi dhe përshkruan Madonën me shenjtorët Stefano, Zeno, Giorgio dhe Elena.

Në vitin 1320, Dante Alighieri foli brenda kësaj kishe. Tani jemi në Baptisterin e San Giovanni në Fonte, i cili fillimisht daton nga shekulli 7-8. Ajo u rindërtua pas tërmetit të vitit 1117 në stilin romanik. Fondi madhështor i pagëzimit daton nga fundi i shekullit të 12-të dhe është vepër e Brioloto de Balneo. Tetë anët përshkruajnë shpalljen, vizitën, Lindjen e Krishtit, shpalljen e barinjve, adhurimin e Magëve, Herodin që urdhëron masakrën e të pafajshmëve, masakrën e të pafajshmëve, ikjen në Egjipt dhe pagëzimin e Krishtit.

Në shek. Ndërsa pagëzorët janë zakonisht tetëkëndësh, ky është një plan i zgjatur me tre nef. Katedralja e Veronës është gjithashtu shtëpia e Chapter Library, e cila pretendohet të jetë biblioteka më e vjetër në botë në funksion të vazhdueshëm.

Ajo është quajtur "Mbretëresha e koleksioneve kishtare". Ka shumë tekste antike të jashtëzakonshme dhe të rralla, duke përfshirë Institutet e Gaius, të mbishkruara me veprat e Shën Jeronimit dhe konsullat e shpejtë të Veronës, një listë e konsujve romakë nga viti 439 në 494. Ponte Pietra është ura më e vjetër në Verona. është një urë romake që përfundoi në 100 para Krishtit. Rruga romake e quajtur Via Postumia nga Genova në Aquileia kalonte mbi të.

Harku më i afërt në bregun e djathtë të lumit Adige u rindërtua në 1298 nga Alberto I della Scala. Katër harqe të urës u hodhën në erë nga trupat gjermane që tërhiqeshin në Luftën e Dytë Botërore, por u rindërtuan në vitin 1957 me materiale origjinale. Hekurudha e teleferikut u ndërtua fillimisht në vitin 1941. Ajo u mbyll tre vjet më vonë pasi nuk arriti të tërheqë turizmin. Në vitet 2000, autoritetet lokale vendosën të rihapnin hekurudhën e braktisur. Në vitin 2017 linja u rihap me dy terminale dhe një ndalesë të ndërmjetme.

Sundimtari Cangrande u pasua nga nipat e tij Mastino II (1329–1351) dhe Alberto. Mastino vazhdoi me planin e xhaxhait të tij duke pushtuar Brescia në 1332 dhe duke zgjeruar sundimin e tij përtej lumit Po. Mastino gjithashtu bleu Parmën në 1335 dhe Lucca në 1339. Në atë kohë, Mastino ishte princi më i pasur pas mbretit të Francës. Nga kjo tarracë panoramike, ju mund të merrni një pamje të jashtëzakonshme të qytetit. Në 1337, u formua një ligë e fuqishme për të luftuar kundër Mastinos.

Liga përbëhej nga Firence, Venecia, Visconti, familja Este dhe familja Gonzaga. Një luftë e ashpër trevjeçare pasoi midis Scaligerëve dhe ligës. Pas tre vjetësh, Scaligerët kishin humbur shumë nga dominimi i tyre dhe kishin kontroll vetëm mbi Verona dhe Vicenza. Kur Mastino vdiq, djali i tij Cangrande II mori detyrën. Por Cangrande ishte një tiran mizor që ishte dyshues edhe ndaj nënshtetasve të tij. Ai u vra nga vëllai i tij Cansignorio i cili mori pushtetin si sundimtar.

Cansignorio e pasuroi Veronën me vende të bukura dhe e pajisi qytetin me ujësjellës dhe ura. Cansignorio themeloi gjithashtu thesarin e shtetit të Veronës. Kur Antonio della Scala erdhi në pushtet, ai vrau vëllain e tij Bartolomeu.

Populli i Veronës u zemërua dhe u kthye kundër Antonio. Kur Visconti i Milanos sulmoi qytetin, njerëzit e braktisën Antonion. Antonio u largua nga qyteti në 1387, duke i dhënë fund dominimit të della Scala të Veronës. Djali i Antonios, Canfrancesco luftoi më kot për të rimarrë Veronën në 1390. Guglielmo, djali i Cangrande II, arriti të rifitonte mbështetjen e popullit dhe dëboi milanezët në 1404. Megjithatë, ai vdiq dhjetë ditë më vonë.

Teatri Romak i Veronës është një teatër në ajër të hapur i ndërtuar në shekullin I para Krishtit. Teatri qëndron në një pozicion panoramik në këmbët e Colle San Pietro përgjatë lumit Adige. Teatri është një nga më të ruajturit në zonë. Teatri është ende në përdorim dhe gjatë muajve të verës ka shfaqje dhe evente.

Gjatë epokës romake, pati një zgjerim të qendrës urbane të Veronës duke përdorur hapësirën e sapoliruar në Colle San Pietro. Kishte një plan ambicioz për ndërtime të reja, ku përfshihej edhe teatri, falë formimit të favorshëm të tokës dhe pamjeve mahnitëse. Plani ishte krijimi i një peizazhi urban në nivele të shumta, me teatrin në bazë dhe një tempull në majë të kodrës.

Ndërtimi përfshinte ndërtimin e argjinaturave përgjatë lumit për të parandaluar përmbytjen e zonës. Ndërtimi i teatrit romak zgjati disa dekada për shkak të madhësisë dhe madhështisë së ndërtesës. Fatkeqësisht, pjesa më e madhe e shkëlqimit të saj arkitekturor ka humbur, dëshmi të të cilave mund të shihen në vizatimet e shekullit të 16-të. Në majë të kodrës, në vend të kësaj, janë gjurmët e atij që mendohet se ka qenë një tempull monumental. Gjatë mesjetës, ndërtesat ranë në përdorim dhe u bënë gërmadha. Shtëpitë e ndërtuara më vonë përdorën në fakt rrënojat romake si themelet e tyre, me disa madje duke shfaqur porta të lashta ose duke përdorur shkallët e teatrit për të hyrë.

Në shekullin e 19-të, në këtë zonë filluan të kryheshin gërmime arkeologjike të udhëhequra nga tregtari i pasur Andrea Monga, i cili kishte pasion arkeologjinë. Midis 1834 dhe 1844, Monga dhe ekipi i tij shkatërruan shtëpi dhe gërmuan teatrin romak dhe shkallët e tij. Në fillim të shekullit të 20-të, zona u ble nga këshilli dhe punimet e gërmimit dhe restaurimit vazhdojnë, duke përfshirë rindërtimin e harkut jonik të teatrit. Muzeu arkeologjik u krijua gjithashtu për të ekspozuar mbetjet e zbuluara.

Tani po ecim përgjatë lumit Adige, lumi i dytë më i gjatë në Itali. Ka një shteg piktoresk për ecje përgjatë Adige që jep pamje piktoreske të urave dhe peizazheve të qytetit. Në 1405, Verona iu nënshtrua Venecias dhe u bë pjesë e Republikës së fuqishme Veneciane. Anëtarët e fundit të familjes della Scala jetonin ende në oborrin perandorak. Megjithatë, ata në asnjë mënyrë nuk e pranuan humbjen dhe vazhduan të përpiqeshin të rimarrën Veronën përmes kryengritjeve popullore. Gjatë shekujve 16 dhe 17 në Itali pati shpërthime të shumta të murtajës.

Murtaja më e keqe erdhi në vitin 1629 dhe zgjati për katër vjet. Murtaja shkatërroi popullsinë e Veronës. Rreth 33,000 njerëz vdiqën, mbi 60 për qind e popullsisë në atë kohë, midis 1630 dhe 1631. Në 1797, Napoleoni pushtoi Veronën. Por të hënën e Pashkëve të atij viti, populli u ngrit dhe i dëboi francezët. Megjithatë, Napoleoni ishte në gjendje t'i jepte fund Republikës së Venedikut atë vit.

Verona, së bashku me territoret e tjera të Republikës së Venedikut, u bë territor francez. Kjo urë që daton nga viti 1939, mori emrin e Garibaldit, i cili luftoi për bashkimin e Italisë. Austriakët morën kontrollin e qytetit më 18 janar 1798. Në 1805, Verona u përfshi në Mbretërinë e Napoleonit të Italisë sipas Traktatit të Pressburgut.

Pas humbjes së Napoleonit në 1814, Verona u kthye nën kontrollin austriak dhe u bë pjesë e Mbretërisë së Lombardisë-Venecia. Pas Luftës së Tretë të Pavarësisë italiane në 1866, Verona, së bashku me pjesën tjetër të mbretërisë, u bënë pjesë e Italisë së Bashkuar. Me ardhjen e fashizmit në Itali, popullsia hebreje e Veronës vuajti jashtëzakonisht shumë. Shumë u deportuan në kampet naziste të përqendrimit. Në Verona, një fortesë që tani është kthyer në kishë, u përdor për të burgosur dhe torturuar trupat aleate, hebrenjtë dhe antifashistët. Në vitin 1944, dhëndri i Benito Musolinit, Galeazzo Ciano, u akuzua për komplot kundër republikës.

Nazistët dhe fashistët organizuan një gjyq në Castelvecchio dhe Ciano u ekzekutua në brigjet e Adige me shumë oficerë të tjerë. Qendra historike e Veronës ishte fillimisht një vendbanim ushtarak romak, mbetje të të cilit kemi parë gjatë shëtitjes. Edhe pse nuk është e mundur të kuptohet nga niveli i tokës, nga ajri paraqitja e vendbanimit ushtarak është ende e dukshme. Disa ndërtesa dhe zona urbane ripërdorën blloqet romake të mermerit dhe gurit, duke përfshirë Piazza delle Erbe kur u rindërtua nga Cangrande I dhe Cansignorio. Verona ishte vendlindja e Catullus, një poet i shquar latin. Thuhet se Jul Cezari viziton Veronën për qëndrime të kohës së lirë.

Shumë shekuj më vonë, Verona ishte gjithashtu një pikë ndalimi popullore për Grand Tours dhe udhëtime në Itali. Verona shfaqet në ditarët e udhëtimit të Goethe dhe Stendhal. Verona is situated close to Lake Garda, the largest lake in Italy and a very popular holiday spot. Because of this, however, it city can be quite humid and very foggy in winter. Because of Verona's association with Romeo and Juliet, it is often dubbed the city of love. With gorgeous panoramic viewpoints, pretty streets and lots of outdoor seating, it's the perfect destination for a romantic holiday.

2022-08-25 15:28

Show Video

Other news