UNPLANNED BORDER CROSSING: Headed To Bosnia In The Van

UNPLANNED BORDER CROSSING: Headed To Bosnia In The Van

Show Video

në rregull djema, ne kemi qenë kaq të emocionuar sepse pranvera ka ardhur dhe është një gjë të marrësh një përzierje dimërore, por ajo është plot me thekon gjigante që i kthen pemët akullnaja të bardha nga ndërtesat e kornizës, kjo është një pluhur dhe më parë ishte pak e mirë. si patate të skuqura akulli dhe tani që është thekon, me të vërtetë ka filluar të grumbullohet dhe mendoj se duhet ta bëjë këtë për dy ose 3 ditë, po ndoshta edhe një javë mund të na bjerë borë [Të qeshura] [Muzikë] duke parë atë fqinjin tonë që kishin e njëjta ide si ne ata u rrotulluan pothuajse në të njëjtën kohë, unë do të mendoja se ata po kërkojnë gjithashtu borën, por ju mund të shihni akumulimin duke hipur në furgonin e tyre, kjo do të shtohet shpejt djema mos harroni se unë jam një vajzë Florida Nuk e di se çfarë duhet të bëjnë këto gjëra si kjo, kjo është një çmenduri që na u desh të dilnim me pizhame dhe ta kontrollonim, mbajeni këtu shikoni furgonin tonë një borë të përshtatshme, kështu që furgoni ynë e ka parë borën kur po kalonim kufiri nga Kili në Argjentinë dhe pa një borë të vogël në rajonin e Alace të Francës për Fshatrat e Krishtlindjeve po, morëm pak borë në furgon u zgjuam me pak pluhur në pasqyra, mendoj se do të e tejkaloj shumë, mendoj se ky është rekordi ynë deri më tani, mendoj se është dhe mendoj se do të bëhet gjithnjë e më shumë, shikoni se djemtë shikojnë furgonin tonë të vogël duke u mbuluar i gjithi atje, djema ne jemi në dëborë shiko se Kurti po kthehet brenda është shumë ftohtë pak kafe pasdite për të na ngrohur pas aventurës sonë të vogël për të parë borën në furgon padyshim një reshje rekord bore Manna çfarë mendon për të gjitha ato gjëra të bardha jashtë po ngatërrohen rroga juaj çfarë bote e mbrapshtë ndryshimi, kështu që ne erdhëm këtu për t'u strehuar sepse e dinim se do të vinte një mot i keq dhe gjithçka që duhet të bëni është të shikoni tokën dhe të shikoni pemët dhe mund të shihni se moti erdhi përfundimisht si parashikuam se ndoshta kishim rreth 4 5 Ina borë, në fakt ndoshta kishte më shumë, por kjo ishte ajo që ngeci dhe duhej ta bënte këtë për 3 ose 4 ditë, kështu që ne po planifikojmë të zbresim dhe të zgjohemi këtë mëngjes me parashikimin që në thelb thotë morëm 2 ditë pushim në mot dhe më pas supozohet se do të bëhet përsëri e keqe, kështu që planet tona po ndryshojnë dhe ne do të vazhdojmë dhe do të dalim nga kjo lartësi e madhe dhe do të shkojmë të eksplorojmë zonën tjetër, por para se ta bëja këtë doja të thjesht bëni një shëtitje të vogël në këtë pyll që ju djema të mund ta shihni këtë pyll të bukur në dëborë, kështu që ne po largohemi nga kampi ynë pasi bora hyri dhe ne po kthehemi në të njëjtën mënyrë si hymë dje, por djali bën duket ndryshe sot shiko atë batanije me borë të bukur të bardhë Kurt wow sapo erdhëm mbi kodër dhe pamë malet të ndriçuara në sfond dhe wow ne presim që do të ishte me borë, shi dhe ftohtë sot në vend që të kemi një ditë me makinë dhe shiko kete [Muzike] wow xhepin tim, shpenzoj shume te ftohte, nuk kerkoj ne bote nje vend qe mund ta quaj timin, por nuk besoj te leshoj jo oh oh oh oh oh sjelle kohet e mira le ndriçimi i dritës që më ka mbetur shumë për të bërë . e di 1 km cilido qoftë një tunel i gjatë nëpër një mal dhe në anën tjetër para se të hynim ne jemi aq të gjatë sa ishte e bardhë kudo që dilnim nga tuneli në anën tjetër të malit dhe jeshile shumë pak pluhur bore në tokë. pemët janë të gjelbra ata nuk kishin të njëjtën sasi dëbore këtu ishte e çuditshme është sikur kaluam një shtrembërim në kohë një shtrembërim moti tuneli ishte një devijim i motit [Muzikë] me makinë për milje dhe milje duke shkuar për të ndjekur rrugën që është në para [Muzikës] meje nuk besoj të lërë [Muzikën] të shkojë ne sapo dolëm nga ai tunel dhe po e zbresim lartësinë shpejt dhe padyshim sa më poshtë bëhemi aq më ngrohet aq më diell bëhet dhe bora sapo ka shkuar larg, është thjesht një eksperiencë pothuajse surreale dhe ndoshta duhet ta kishim pritur, por nuk e kemi bërë, por do të hyjmë në këtë kanion të mrekullueshëm që është përshkruar për ne, dhe ne do ta drejtojmë atë sot është paa Liqeni dhe kjo supozohet të jetë një makinë mahnitëse dhe unë mund t'ju them duke zbritur në këtë Luginë me këto shtëpi me kornizë A dhe sfondin e gjelbër të harlisur dhe kapakët e vegjël të bardhë të borës lart në majat e maleve . do të kemi një peizazh të bukur, kështu që ne sapo u larguam nga një këndvështrim dhe hodhëm vështrimin tonë të parë të mirë në liqenin Piva dhe është vërtet një ngjyrë blu, por ne kemi ende shumë mënyra për të shkuar për të zbritur në lumë dhe për të ulur nivelin e ujit në fundi i këtij kanionit kështu që ne kemi zbritur poshtë duke zbritur disa kthesa, tani po rrotullohemi në qytetin buzë liqenit të asaj që është ajo PL plous në një milje kthese majtas Pline Pline Unë isha afër dhe uh duket sikur do të jetë një qytet i vogël i bukur buzë liqenit [Muzikë] kështu që ata kanë një kishë shumë të shndritshme në këtë qytet duket sikur është mjaft e re ende ka disa ndërtime që po ndodhin rreth tij. bizele Liqeni Kurt kishte një troftë liqeni bizele çfarë është verdikti Kurt ishte vërtet shumë e shijshme me të vërtetë mishore vërtet e freskët e gatuar në mënyrë perfekte ishte një lloj skuqjeje dhe pak miell kripë dhe hudhër ishte mirë ishte shumë e mirë dhe kisha një tas supë me domate dhe disa salcice dhe erdhi me patate të skuqura të cilat unë nuk i dija dhe mendoj se kemi paguar me rreth 16 dollarë tani, e keqja është që kisha në një nga bluzat tona të reja të borës dhe CT, por nëse shikoni nga afër, unë spërkata domate leng mbi mua, kështu që unë do të ndërroj këmisha dhe më pas do të marr një turn të vozitjes dhe do të nisemi në veri sepse ndërsa ishim atje, bëmë shumë planifikime, kontrolluam motin se po vjen më shumë borë sapo të dalim në rrugë do t'ju tregojmë atë që kemi kuptuar mirë, ne po largohemi nga ky qytet i vogël i Pline dhe kemi menduar se mund të qëndrojmë atje për natën, por nëse mund të shikoni përgjatë bregdetit të këtij liqeni. është një pikë e pjerrët në liqen dhe kështu që sigurisht që ka

rreth qytetit. Ka pak vende për të parkuar dhe gjëra për të parë një pamje të liqenit, por në të vërtetë jo vendi që po kërkonim, ne kemi marrë një vendim ekzekutiv që do të shkojmë përmes këtij kanioni dhe deri në Bosnje tani po e luajmë atë çdo vit, mendoj se kjo është rreth 30 deri në 45 minuta me makinë që kalon përgjatë këtij liqeni Piva dhe duket sikur kemi një kalim ure pikërisht këtu, por shanset janë ndoshta shumë mirë që do të kalojmë në Bosnje sot sapo erdhëm nëpër tre tunele të vegjël të shkurtër tunele të trefishta dhe shikoni këtë Kanion këtu djema dhe nuk jam i sigurt nëse mund të shihni atje në anën tjetër të borës shikoni këtë tunel ka disa shkëmbinj të pastër dhe ne po arrijmë në tunelin numër katër, ata po bëhen më të vegjël, këto janë tunele shumë të përafërt që kemi qenë në disa të tjerë që janë të gjithë të betonuar dhe të lëmuar dhe kjo është më shumë si një shpellë por pa drita, por sinqerisht ne po ecim rreth këtij liqeni dhe por për këto shpella nuk do të mund ta bënit dot këtu, kështu që na thuhet se rruga është shumë e mirë për sa kohë që jemi në Mal të Zi, por thashethemet janë sapo të kalojmë mirë në Bosnje, është paksa një rrugë skicë, kështu që ka një kalim kufitar midis këtu dhe atje, kështu që kemi pak kohë për ta kuptuar atë, u zgjuam në mëngjes me diellin në sytë e mi [Muzikë] ashtu si dita e re një frymë ajri i paster ne jeten time nuk e di si nuk e di pse por une do te jem dolli gjithe jeten çizmet e mia dhe Brea duke pritur te dera e djathta ime e embel te takoj ate qe dua nuk e di si don nuk e di pse gjithë jetën time oh ëmbël hera e parë rreth oh kohë e ëmbël këtu dhe [Muzikë] tani oh ëmbël hera e parë o është e ëmbël është koha këtu [Muzikë] tani luaj DI ride dhe lë kohët e mira të kalojnë një [Muzika] një përgjithmonë është shfaqja jonë, nuk e di se si nuk e di pse, por duke ecur gjatë gjithë jetës sime [Muzika] dhe kam vendosur se nuk ka asnjë mënyrë që të mund të numërojmë të gjithë tunelet, hoqëm dorë nga një tufë tunelesh të vegjël të vegjël. këtu njëri pas tjetrit shumë për t'u numëruar është padyshim pjesë e karakterit të rrugës kaq shumë tunele përgjatë kësaj rruge dhe unë mund të shoh krejt papritur ndërsa shikoj pak borë në male sipër ka një park kombëtar pikërisht përtej kufirit që ne jemi të interesuar në Perëndim që ata presin, por ndërsa shikon lart në këto male të mëdha gjigante pikërisht mbi tunele ndonjëherë mund të shohësh vetëm pemë me rrënjë të mbështjella rreth gurëve që përpiqen të mbajnë dhe oh mirë ti lloj mrekullie është ndonjë që do të ndodhë ndonjëherë, po a do të vijë ndonjë nga ne duke na rënë në rregull djema ne kemi arritur deri në fund të rezervuarit dhe ju mund të shihni pikërisht këtu ka një digë të madhe gjigante dhe ne jemi po shkoj mirë po ne po e kalojmë po kalojmë ju mund të shihni poshtë thellë në kanion sapo u vumë në telashe për ndalimin në urë as që e kisha menduar këtë, por kjo ka kuptim që do të ishte [ Të qeshura] [Muzikë] është një vend i çmendur i lezetshëm djema dhe kështu kemi kaluar në anën tjetër të liqenit ose tani në këtë rast lumi dhe tunelet kanë vazhduar nëse mund të shihni wow dhe nuk ka më një liqen atje poshtë vetëm një kanion i madh i thellë në rregull kështu që ne jemi gati të kalojmë këtë urë mbi këtë kanion dhe kjo është vetëm një bisedë e vogël e urës së dobët për heie jeebies dhe unë duhet t'ju them djema se ky është vendi ku më duhet vërtet dron i madh me përmasa të plota për t'ju dhënë ju djema shkallën e madhështisë së këtij vendi, bukurinë e ujit, pemët e mëdha gjigante që kapnin nga ana e malit, ashtu si ne po vinim nga këndi dhe uh, kufiri është këtu dhe epo ne po kalojmë në Bosnje, djema, një vend i ri, nuk kemi qenë ende në Bosnje, kështu që ne jemi të emocionuar për këtë, mendoj se gjërat ndryshuan kaq shpejt, saqë nuk patëm as kohë për t'i marrë fluturat kufitare, jo thjesht ndodhi ne "Jam këtu dhe kështu që të dini kur kaloni kufirin me automjetin, ju duhet regjistrimi juaj aktual këtu ne shkojmë dhe titulli i pasaportës këtu shkojmë mirë ne jemi jashtë Malit të Zi u deshën rreth 3 minuta dhe unë besoni tani ne ndoshta do të zbresim këtu për një rrugë për në postbllokun e Bosnjës dhe do të kontrollojmë në Bosnje, kështu që duket se ne jemi ende duke u drejtuar poshtë kodrës, nuk jemi saktësisht të sigurt se çfarë do të duhet të bëjmë kur të arrijmë këtu, e di. celulari im tashmë nuk funksionon dhe kështu që ne do të na duhet ta marrim atë dhe të vazhdojmë drejt e të qëndrojmë në M18 dhe mendoj se Bosnja gjithashtu ka monedhën e vet, kështu që ne e kemi përdorur euron mjaft mirë këtë lumë a është kufiri vazhdoni drejt për të qëndruar në M18 atëherë destinacioni juaj do të jetë në të majtë oh shiko këtë më kujton është Amerika e Jugut këtu shiko këtë jo ka shumë metal në këtë urë po atje është por është e ngushtë dhe është druri dërrasat wow mirë se erdhe në BOS në ka pasur një kthesë në komplot normalisht kur të shkosh në kufi, ka një kabinë të vogël sigurimi këtu nëse duhet të kesh sigurim, nuk është kjo Kabina e sigurimit është kthyer në anën e Malit të Zi që do të thotë se duhet të kaloni sërish këtë urë të rrënuar dhe diçka dua t'ju them djema sepse nëse jeni nga Evropa, ndoshta është shumë konfuze që duhet të blejmë sigurime në kufi për ju, ne kemi një kartë jeshile, por si qytetarë amerikanë që drejtojnë një automjet të regjistruar. në Shtetet e Bashkuara

ata kryqëzojnë rreth gjysmën e vendeve që karta jonë e gjelbër nuk mbulon gjelin e detit Marok, Ballkani shumë nga sh shumë vende jo shenen nuk përfshihen kështu që në ato vende ne duhet të marrim sigurimin tonë, por sepse për shenen dhe BE-në ne kemi një karton jeshil, por doja të shpjegoja se sepse thjesht e di që nuk ka kuptim për njerëzit që jetojnë këtu në Evropë që Karta jonë e Gjelbër nuk do të na mbulonte dhe tani kemi marrë për të gjetur kabinën e sigurimit po mirë, roja kufitare këtu në kufirin e Malit të Zi e dinte saktësisht se çfarë na duhej, kështu që ai do të ecë Kurt deri atje do të na blejë një sigurim për Bosnjën oh mirë, duket se do të shkoj me makinë, mirë po shkoj për të vozitur mirë këtu shkojmë le të marrim lugën nga Kurti kur të kthehet ai do të na lërë të vozisim deri atje oh ne duhet të jemi në rregull, unë mund të eci deri atje [Muzikë] por në rregull a e dini se sa larg shkojmë këtu lart në shtëpinë e madhe oh ndoshta ai ka nevojë për të parë makinën shtëpinë e madhe kështu që drejt po andela në rregull mirë këtu ne shkojmë djema shkoni merrni ata cie kështu që Kalimi i këtij kufiri ndodhi kaq shpejt vendimi për të kaluar sot kundrejt nesër ose të nesërmen që nuk kisha kohë të bëja shumë kërkime normalisht, do të kisha lexuar komentet e Google dhe do të isha në gjendje të kuptoja se këtu do të kishim marrë sigurimin tonë, por gjithçka është në rregull ' po e kuptove se Kurt është atje lart duke folur me dikë kështu që shpresojmë se ai do të kthehet me sigurim çfarë po bën Vanna a do të marrësh mikrofonin nuk mund ta marrësh se jo jo zonjë dëshiron të flasësh në mikrofon është se çfarë nuk mund të kesh që Vanna po pret me durim që Kurt të kthehet me sigurimin tonë dhe ajo po kontrollon kamerën tonë të re që e kemi pasur prej disa javësh dhe mikrofonin që i pëlqen pjesa e vogël e paqartë në mikrofon që shkon me xhepin tonë të ri DJI 3es, ishte një kafene e mbushur me tym, ku duhej të shkonim të merrnim andelën e sigurimit dhe djalit që ishte në të vërtetë atje iu desh shumë kohë ndoshta rreth 20 minuta djali nuk e dinte tarifën ose kategoria e shërbimit celular të automjetit këtu është e skicuar dhe kështu na duhej të prisnim dhe ta kuptonim dhe më në fund ai e mori atë dhe gjithsesi shkurtimisht ne kemi sigurimin tonë dhe po kthehemi në kufi për të provuar hyni në Bosnje provoni numrin dy mirë, mirë se erdhe në Bosnje dhe Herzan, një vend i ri, një vend i ri në të cilin ia dolëm dhe pa mëdyshje, na paralajmëruan se rrugët në këtë anë nuk ishin aq të mira, na thanë se ishte vetëm 15 me 20 kilometër do të shohim mund t'ju them se rruga është tashmë një lloj pjesë e asfaltit pjesë grally pjesë me gunga pjesa me gunga është e gjitha me gunga nuk është pjesë me gunga në rregull asfalti është larguar në pjesën më të madhe është një tenxhere e grirë që mban rrugë me gunga por ende në rregull copat e tyre të vogla të asfaltit nga një vend në tjetrin që është larg nga rruga më e keqe në të cilën kemi qenë, por kemi edhe 18 kilometra për të bërë, kështu që nuk dua të flas shumë shpejt, ne e kemi kaluar atë që ata e përshkruan si e para 15 deri 30 m 30 kilometër skicë dhe edhe pse edhe tani pjesë të saj janë ende zhavorr dhe asfaltuar në përgjithësi nuk është një rrugë super e keqe dhe siç them unë që po kalojmë mbi një urë primitive prej druri ju folët shumë shpejt, por me të vërtetë nuk është aq e keqe e një rruge, jo aq e keqe sa të gjithë e bënë të tingëllojë, është e ngushtë dhe ka një sasi befasuese trafiku që vjen nga këtu, ne po ecim përpara, do ta bëjmë atë. mendoj se mundemi, mendoj se mundemi, mendoj se mundemi, ju e dini se pothuajse ndihet sikur sapo kalojmë kufirin, pemët dhe topografia ndryshoi gjithçka, është kaq e çuditshme që një kufi i thjeshtë do ta bënte këtë, por pemët janë unë nuk e di më shumë, duket sikur jemi më shumë në vendin e mollëve dhe mollëve dhe dardhave sesa në vendin e ullirit dhe është thjesht e gjelbër dhe e harlisur, madje edhe shtëpitë janë të marra në stil paksa të ndryshëm, por ato ende keni reçel me mish qengji, kjo është e sigurt, oh shikoni sa bukur [Duartrokitje] [Muzikë] nëse ju pëlqen kjo video, sigurohuni që të abonoheni në kanalin tonë dhe goditni zilen e njoftimit në mënyrë që të dini kur të publikojmë video të reja dhe mos harroni të merrni mund të na ndiqni gjithmonë në Instagram për të parë se çfarë po ndodh mes videove brohoritje djema [Muzikë]

2024-06-08 23:48

Show Video

Other news