Uncovering The Magic Of Kotor: Montenegro Van Life Adventure

Uncovering The Magic Of Kotor: Montenegro Van Life Adventure

Show Video

sot po ju çojmë në qytetin historik të Kotorit të Malit të Zi dhe jemi vendosur në kamp, ​​mendojmë për një shëtitje 10 deri në 15 minuta nga qyteti i vjetër këtu, kështu që ne do t'ju çojmë atje dhe do t'ju tregojmë gjithçka për këtë, por shikoni kampingun tonë i rrethuar nga keto male gjigante te gjate nje mur i madh po dhe nuk e di nese mund ta shihni ne do t'ju afrojme pak me afer ka nje mur fortese qe ngjitet lart maleve te thella dhe shkon diku nga 10 deri në 20 metra i lartë është një mur gjigant, por le të bëjmë 10 minuta në këmbë deri në Oldtown C dhe më pas do t'u tregojmë atyre më shumë për këtë qytet, kështu që kampingu ynë është në thelb një parkim publik, por ne nuk mund të përshtatemi ata që janë në të vërtetë më afër qytetit dhe ata mirëpresin arvs dhe kampistë këtu kemi dy kampistë të tjerë që e ndajnë këtë pjesë me ne tani mendojmë se është rreth 15 dollarë në ditë që për sa i përket Evropës nuk është e keqe për parkimin kaq afër një qytet kështu që e vetmja rënie është që kemi një shëtitje të vogël për të arritur në qytet, por mendoj se ne ecim përgjatë këtij gjiri të bukur kurimi, mbase kalojmë një marinë me disa varka tani ky qytet është një destinacion i anijeve turistike, kështu që shumë anijet do të hyjnë këtu, disa qëndrojnë vetëm për disa orë dhe disa bëjnë një natë këtu, por ne jemi të entuziazmuar që supozohet të jemi një qytet vërtet i mrekullueshëm [Duartrokitje] [Muzikë] kështu që disa gjëra për këtë qytet, së pari le të rikthehemi dhe Filloni me disa gjëra për Malin e Zi, ai ka qenë i sunduar nga shumë lloje të ndryshme të perandorive gjatë shekujve, duke përfshirë venecianët, ishte perandoria e tij për një kohë, pastaj ishte pjesë e Jugosllavisë, besoj dhe më pas Jugosllavia u nda. besoj në vitet '90 ndoshta në fund të viteve '80 nuk e mbaj mend saktësisht, por ky vend ishte pjesë e Serbisë, në fakt quhej Serbi dhe Mali i Zi, vetëm në vitin 2006 shumë kohët e fundit Mali i Zi shpalli pavarësinë e tij dhe u bë vendi i tij, kështu që kjo është në aspektin e historisë botërore, një foshnjë e vogël adoleshente, një vend i ri, por historia këtu është epike, e cila më çon në një nga gjërat e radhës që ky qytet është një qytet i fortifikuar, ai është i rrethuar me mure dhe gjatë kohës së murtajës së zezë jetonin shumë mace kotele. këtu dhe jetuan brenda këtyre mureve dhe tani sot macet këtu janë të dashur dhe të çmuar sepse besohet se murtaja nuk e goditi aq fort këtë zonë, sepse macet jetonin brenda murit të qytetit kur hyri dhe uh, murtaja u ndihmua të përhapet mjaft . me shpejtësi përmes minjve, kështu që macet janë të dashura dhe të çmuara këtu në këtë qytet ende deri në ditët e sotme dhe ajo kthehet deri në murtajën e zezë, kështu që na është thënë se do të shohim mace kotele kudo, tani kemi arritur në një nga i famshëm dhe me të drejtë pikë referimi këtu në kotar dhe nuk e di nëse e thoni atë cotor apo kotar e kam dëgjuar në mënyra të ndryshme që shkruhet ktor por kjo kishë pas meje ka një histori mjaft epike apo jo Kurt po vërtet tani ajo shkon shumë prapa në kohët e hershme të krishtera p.sh. 100 apo 200 ad dhe i referohet kësaj zone jo kësaj kishe të veçantë, por pikërisht kësaj zone kjo pjesë e kotarit pikërisht këtu ku është ndërtuar kjo kishë është referuar në Bibël përmes asaj që ishte ajo Romake ROM dhe Timothy Timothy kështu që në dy zona të ndryshme kjo zonë e veçantë është referuar në të vërtetë shumë në fillim të kohërave të krishtera dhe besoj se kjo kishë u ndërtua në vitet 1100 ajo filloi si një kishë katolike tani është një kishë ortodokse dhe është [ Muzika] e bukur [Muzika] e [Muzikës] kështu që brenda kishës ishte thjesht absolutisht mahnitëse, më pëlqeu vepra e artit dhe detajet dhe mund të filloni të shihni anët e mozaikëve dhe gjithashtu ka një muze lart dhe ata kishin këmisha argjendi ose ari dhe të gjitha lloje punimesh argjendi dhe ari ata madje kishin disa sixhade dhe disa arte të tjera vetëm pjesë të ndryshme që mund t'i thuash mirë se janë të datuara, por gjatë viteve 4 dhe 500, shumë gjëra prej 1600, por thjesht Muzeu absolutisht magjepsës dhe historia këtu është e pabesueshme [Muzikë] [Muzikë] h [Muzikë] m [Muzikë] [Muzikë] [Muzikë] po kalojmë një kohë argëtuese duke shëtitur rreth këtij qyteti muri dhe mund të mendoni pas një kohe të gjitha këto qytete të egra duken njësoj dhe unë do t'ju them se ata janë secila magjepsëse dhe e ndryshme në mënyrën e tyre dhe historia në këtë me të vërtetë shkëlqen dhe gjithashtu ka kaq shumë mace që vrapojnë rreth këtij vendi është çmenduri dhe ju e dini që ne e dimë që i duam macet, por ka gjithashtu një muze macesh këtu tani, nuk e di nëse është i hapur në off seon, por ne do të shkojmë atje dhe do ta kontrollojmë se ka disa kisha të vogla të vogla këtu gjithashtu, por çfarë qyteti i vogël [Muzikë] magjepsës [Muzikë] mund të jetë ai me Cannons kjo është [Muzika] ajo [Muzikë] Muzeu [Muzika] e viteve 300 [Muzika] 600 e viteve 13 ose 1400 shikojeni këtë në rregull [Muzikë] këtu ky djaloshi guaskë deti argjendi [Muzikë] po ata kanë fustan të zbukuruar edhe atje, a e patë [Muzikë] që dua të them ty a mund të merrni më shumë se historia detare ju merrni një lloj rrobash Bizhuteri prej lirish armë luftarake Luftërat është shumë e lezetshme Muzeu [Muzikë] këto armë janë kaq të zbukuruara, por thjesht ju jep një ndjenjë të kohës së detit, tregtisë detare dhe Piratëve dhe ushtritë dhe të gjitha gjërat që po ndodhnin në det, ishte qartësisht shumë aktive dhe ky vend këtu ishte si një qendër për Seaman për lundrim dhe madje edhe atëherë ata kishin një arsim të tillë, po ky vend ishte qendra për Seaman po, ndoshta është mirë sigurisht që është për shkak të vendndodhjes së tij në këtë gji, i cili u përdor në mënyrë strategjike në shumë beteja të ndryshme dhe u pushtua nga perandori të ndryshme dhe gjëra të tilla, por njerëz nga Rusia dhe gjithçka do të dërgoheshin këtu për t'u edukuar se si për t'u parë, kjo është një histori mjaft e bukur, shumë për t'ju treguar djema në një video, por është interesante dhe nëse jeni ndonjëherë në kotar, duhet të vini këtu po me siguri që ata bëjnë një punë vërtet të mirë duke ju dhënë informacioni mbi këto gjëra të vogla zëri është një muze i mrekullueshëm, kështu që Muzeu Detar ishte super magjepsës sepse na çoi deri në fillimet e industrisë së transportit detar dhe qartësisht industria e anijeve, industria detare dhe qartësisht kjo zonë ishte një qendër dhe kështu ne mund ta shihnim në fakt ndërsa ngjitemi në katin e tretë të muzeut, vazhdoi të merrej me gjëra më moderne dhe më shumë rreth shkollës dhe sistemit arsimor, por dua të them se kjo gjë na çoi përsëri në kohërat e piratëve dhe ne mund të shihnim rrobat e tyre veshjet e tyre armët e tyre uh ne mund të shihnim mobiljet e tyre të kohës, kështu që ishte më shumë se thjesht Detare, ishte me të vërtetë një shëtitje nëpër histori dhe mund të shihje rëndësinë e asaj që industria kishte në këtë qytet në këtë zonë dhe vërtet bota në atë kohë, por ne gjithashtu mësuam se ky ishte një vend i vogël që ishte nën sulm në ditët e Piratëve disa herë dhe kur je në këtë fortesë dhe je në këtë qytet dhe shikon të gjitha muret dhe të gjitha mbylljet ky ishte një vend vërtet i vështirë për të rrethuar ata nuk mundën që askush nuk mund ta merrte me të vërtetë dhe kur të jeni këtu mund të shihni pse me muret që shtyjnë deri në majë të malit deri në fund rrugët e ngushta të kësaj kalaje është thjesht magjepsëse ne jemi ndalur për një drekë në një vend të quajtur Bason dhe kam vendosur që do të marr një biftek derri të mbushur me djathë dhe mendoj se do të ndajmë një grek sallatë a jeni ende i pavendosur unë ose do të marr ushqim deti me rezultat Rota ushqim deti ose spageti me ushqim deti kështu që ndoshta do të jetë si një përzierje e kallamarëve karkaleca peshku calamari që po ju pëlqen të gjitha prodhimet e detit këtu, a nuk jeni po ben shaka me mora ushqim deti eshte bukur te kthehesh ne vendin e limonades me leng te fresket me shtrydhje me perjashtim se kjo eshte e bere me limon dhe jo limon por eshte e shijshme dhe ne jemi te lumtur kur jeta te jep limon limon kthehet ne limonade kjo është padyshim ajo që ne po bëjmë pikërisht këtu sot në këtë rreze dielli dhe ata nuk po talleshin kur thanë se ky qytet është plot me mace kotele, janë rreth 15 prej tyre përgjatë këtij muri pas meje duke diell në këto karrige, ata janë kudo dhe ata janë kaq bukur, kështu që vakti ynë fillon me një bukë të shijshme të freskët dhe të butë me gëzof me pak salcë vaj ulliri dhe porositëm pak sallatë greke për ta ndarë dhe për ta parë atë gjë qepë domate tranguj ullinj lugë feta ajo gjë lart ctie duket e shijshme apo jo oh po, lloji ime e sallatës pa marule, mendoj se ka disa si um tranguj atje, po patjetër që do të jetë e mirë, ndoshta pjesa më e mirë e djathit feta që kam vënë ndonjëherë në gojë, kjo është një sallatë shumë e mirë e freskët dhe e shijshme greke, ndoshta vetëm për t'u ngjitur në majë kur të lyejmë një ditë të gjitha makaronat me ushqim deti, duket sikur kam pasur pak muskuj dhe karkaleca ca calamari kam nje cope gjigande derri qe eshte e mbushur e mbushur aty pak djathe aty diku keshtu qe mishi im eshte shume i holle dhe i palosur dhe ka nje shtrese te holle proshute brenda por ajo qe po e ben kaq te shijshme eshte djathi shtresa djathi që është brenda tij është i tymosur dhe i mprehtë dhe ka shumë shije dhe po e bashkon të gjithë këtë gjë me siguri, mendoj se ata janë duke pritur për mbetjet si mund t'u thuash jo atyre syve të vegjël që kisha kursyer rreth një të tretën e mishit tim të derrit prerë atë në copa të vogla, ne e hodhëm përreth, mendoj se çdo kotele mori të paktën një kafshatë Kurt që nuk duhet ta kishit bërë atë që keni pasur telashe kështu që makaronat e mia me ushqim deti ishin të shijshme i hëngrën të gjitha në çdo kafshatë të fundit bukë pastronin patatet e Snow's Më duhet pak energji sepse po shkoj në një shëtitje deri në atë gjë që Kurt po ngjitet në mur. Unë do të kapërcej ecjen e madhe, por mendoj se do të kuptoj se si të ngjitem në këtë

mur menjëherë pas nesh, kështu që unë Do të eci në murin e foshnjës dhe Kurt do të ecë në murin e madh dhe ne do të takohemi përsëri në furgon djema, është zyrtare unë dhe bora është ndarë, por kjo është vetëm sepse unë po ngjit këto shkallë të larta deri këtu në këtë kala. dhe ajo ka ecur shumë sot dhe kështu do ta bëjë të lehtë duke eksploruar fortesën poshtë, ndërsa ne ecim lart këto shkallë, por vetëm mendoni se sa të vjetër janë këta gurë dhe sa njerëz gjatë qindra viteve u ngjita nga këtu, burrë, le të shkojmë dhe vetëm disa kalime lart, ne tashmë mund të shohim Gjirin e Kotarit poshtë nesh dhe natyrisht Oldtown-in historik, është një ngjitje e pjerrët djema, kështu që le të shkojmë, kështu që menjëherë do të arrini në disa rrënoja nga si Fushimet e betejave të shekullit të 16-të të shekullit të 17-të dhe më pas kthehemi nga këndi dhe kemi këto mure këtu dhe mund të shihni ndoshta kishën e ngritur lart, kështu që mendoj se kisha e kishës është lloji tjetër i pikës së kontrollit, por mendoj se pamjet po shkojnë për të vazhduar të bëheni më të mirë djem, kështu që mund të shihni këtu është një hartë e Ekuatorit të Gjirit, kështu që ne erdhëm nga Kroacia në këtë mënyrë dhe ju jeni gati dhe Rando risano është vendi nga ku qëndruam në videon e fundit dhe gjithashtu zbritëm me makinë për në pesto dhe këtu ne pamë kishat jashtë ishujve dhe këtu jemi në kataro ose kotar, kështu që ky është fjalë për fjalë një stacion ushqimi për macet, duket sikur ikën nga dielli dhe uji dhe Kibbles dalin që është e mahnitshme, kështu që ne hymë në portën jugore tonë kampi ka mbaruar këtu, marina është këtu, ne kemi shëtitur gjithë këtu, erdhëm deri këtu, hëngrëm drekë pikërisht këtu dhe kjo është porta jugore pikërisht përmes atij tuneli, pikërisht atje, tani do të përpiqem të ngrihem në këtë mur dhe pastaj do të kalojmë nga këtu dhe do të dalim nga porta kryesore në mënyrë që të mund të hedhim një vështrim tjetër në marinën përballë këtyre kështjellave tani pas drekës Kurt ka ardhur këtu dhe ai do të marrë këtë shtegun. sa larg mund të arrijë atje lart dhe e gjithë kjo zonë e verdhë është e mbyllur në një mur fortese e pabesueshme dhe ashtu si ne jemi lart mbi murin e kalasë tani jeta normale vazhdon atje ndërtesat e shkollave shtëpitë dhe kalaja jo vetëm është e rrethuar nga këto mure, por ka këtë hendek tani kjo Kala, ky qytet i rrethuar me mure mori pak kohë për ta ndërtuar, ata filluan ta ndërtonin diku në vitet 1100 e përfunduan atë në vitet 1300, u ndalua shumë përpjekje lufte shumë pushtime është pushtuar si mirë dhe uh historia e këtij vendi thjesht vazhdon të më magjepsë dhe është e bukur unë shoh Kurtin aty lart ai ka veshur një këmishë të kuqe të ndezur kështu që unë mund ta shoh atë, nuk mendoj se ai më sheh mua H perfekt dhe çdo kthesë ka disa një lloj kampimi me ato vende ku mund të shikosh dhe të qëllosh jashtë dhe të fshihesh ende nën mbrojtje dhe me të vërtetë shpejt arritëm që kjo kishë nuk ishte aq e lartë sa mendoja se do të besoj se është e mbyllur kështu që jam shumë i sigurt se nuk mund të hyjmë, por ngrihemi këtu dhe të shohim nëse mund të shikojmë në vetëm dritaret që kemi është një vrimë e vogël për të parë atje, por padyshim më mbresëlënëse është pamja këtu lart nga kjo kishë me pamje nga gjiri dhe atje do të kishte një lloj të ngushtë ku njerëzit duhet të lundrojnë nëpër atë seksion të ngushtë për të hyrë përsëri në këtu në këtë gji, kështu që nga këtu ne jemi rreth 100 m mbi atë kishë të vogël të vogël ndoshta rreth një të tretën e asaj kishe dhe ju mund të shihni një lloj muri dredha-dredha që del nga këtu, por ne jemi në një kamp tjetër dhe kjo padyshim duket si një strukturë më intensive, padyshim që ka disa montime topash këtu dhe më pas mund të shikoni ne një distancë të shkurtër nga fortesa atje lart, kështu që le të shkojmë përpara dhe të ngrihemi atje lart dhe të shikojmë pamjen, kështu që ju kemi thënë tashmë. e gjitha për shkak të historisë së kishës në këtë zonë dhe që ka referencë për këtë zonë në Bibël, ky qytet shkon shumë më mbrapa, por ka dëshmi të disa prej kalave, disa nga strukturat rreth kalasë ku ngjitet Kurti shkon prapa. kohët parahistorike kështu që ne e dimë se gjërat në majë të kodrës janë jashtëzakonisht të vjetra, saqë disa nga sheshet e qytetit filluan të ishin këtu në qindra uh romakët ishin këtu në vitet 500 dhe uh sapo po shkonin nga atje kisha që pamë më parë u ndërtua në vitet 1100, për të thënë se ky vend ndodhet në një vend të favorshëm për të qëndruar gjatë ulur në këtë gji dhe i rrethuar nga këto male, ka qenë në gjendje të mbrohej nga pushtimet dhe të zgjasë vërtet testin e kohës, unë ende mund ta shoh këtë këmishë e kuqe e ndezur me mëngët e tij të zeza ai do të dalë pas asaj peme ja ku ai është, kështu që Kurt është pothuajse në majë atje lart, thjesht nuk e kisha në vete as të provoja që sot duket kaq e pjerrët, kështu që jam duke shkuar mbrapa mori shëtitjen e bukur të Marinës gjatë rrugës për në shtëpi, ju mori të gjithëve në zonën e qytetit të rrethuar me mure, kështu që ne do ta lëmë Kurtin të të tregojë atë Fort, do të shihemi përsëri në furgon hi kungull si je, unë mund të shkoj mirë ti mund të shohësh rreth kësaj fortese është shumë e pjerrët dhe disa nga shkëmbinjtë janë dhuruar dhe unë do t'ju them se kjo shtegë ka qenë në gjendje vërtet të mirë, por ndërsa ne ngjitemi këtu më afër majës, ka padyshim vende ku nuk ka mure dhe ka pika të drejta ka gurë të lirshëm dhe ka pika të zbrazëta, kështu që le të jemi të kujdesshëm djema pjesën tjetër të rrugës në rregull, kështu që unë duhet të përpiqem të gjej një mënyrë tjetër përreth ju mund të shihni këtu jam në, jam kundër rrugës pa krye dhe unë thjesht u përpoqa në atë mënyrë dhe kjo është gjithashtu një rrugë pa krye, kështu që nuk e di se si do të ngjitemi në majë . ] kështu që duket se në teori mund të kaloni fshehurazi këtu, por nuk e di se si e krijoni atë dhe këtu muri vazhdon në pjesën tjetër, besoj oh këtu është një shteg i vogël tani gjithçka përfundon në të njëjtin vend dhe ja ku po shkojmë u kapem në fortesë atje duke u ngjitur nëpër atë dhe humba pjesën tjetër të rrugës lart këtu shkojmë mirë, arrita në majë, por duket se kjo e fundit do të ishte pjesa më skicuese dhe ju mund të shoh se ka vetëm një urë të vogël prej metali prej kallaji këtu dhe të gjithë njerëzit që mbyllin shpresat dhe ëndrrat e tyre që t'i kalojnë dhe nuk e di nëse mund ta shihni, por atje poshtë në parking është furgoni ky është me të vërtetë lloji i parë që mund t'i hedhim dhe unë mund të shoh dyert e rrëshqitësit të hapura, që do të thotë se Snow tashmë është kthyer në kotele, por le ta përfundojmë këtë turne, le të ngrihemi në këtë fortesë, ky është një nga rastet e rralla kur ne në fakt mund të shohësh një tavan ose një dysheme ende në vend, shiko armaturën e vjetër që është disi e varur, por ne ende mund të arrijmë deri këtu dhe këto lloj marrëveshjesh të rrumbullakosura këto ishin shtesa nga venecianet shikoni se si është lloj i lakuar dhe i rrumbullakosur lart kjo ishte një lloj teknologjie e re mbrojtëse që u soll këtu prej tyre, shikojeni këtë gjë, është shumë e madhe në fakt duke ardhur në kotar dhe duke parë këtë qytet të vjetër të rrethuar me mure duke parë më rëndësi Muzeu Detar dhe kjo fortesë e rrethuar me mure që ngjitet në kodër ishte një lloj i madh. ndryshimi i perspektivës tani në gur në Kroaci pamë një kala të rrethuar me mure

mbroni minierat e kripës, por kjo në fakt është për të mbrojtur këtë rajon dhe ju mund të shihni se si është projektuar, është disi këtu në fund të gjirit në një Kove dhe kështu që nëse do të sulmoni vetë, duhet të zbrisni gjatësia e gjirit dhe fytyra e kokës në këtë kala që është poshtë në nivelin e detit dhe Kalaja është e rrethuar me mure dhe ju patë të gjitha muret e vogla të ngushta të Qytetit të Vjetër, kështu që për t'u depërtuar që do të merrte një forcë masive dhe më pas ka një kanal lart. dhe duket sikur ata vendosën sulmin në anën e shkëmbit ngjitur dhe matanë atij lumi dhe u përpoqën të sulmonin këtu, por ky mur i rrethuar përpara malit kishte për qëllim të mbronte krahun dhe mund ta shihni të thjeshtë si ditë nëse qyteti kapet, ata mund të tërhiqen këtu lart dhe ndërsa tërhiqen, ata mund të bien mbrapa dhe të mbrojnë pozicione të ndryshme dhe të ruajnë gjithmonë The High Ground derisa të ngjiten në fortesë dhe përsëri nuk mund ta imagjinoj, por ata kanë thënë se kontrollojnë Lartë Toka ishte e rëndësishme që në kohërat mesjetare për kontrollin e qytetit dhe vetëm në bazë të kësaj premise mund të shihni se si ishte kaq e fortë për këtu dhe është absolutisht magjepsëse se si edhe ju mund të shihni ndryshimet që u bënë kur erdhën venecianet dhe ne. më në fund je në gjendje ta pushtosh këtë rajon dhe ta pushtosh atë, por është gjithashtu e lehtë të kuptosh se si ky ishte një vend vërtet i vështirë për t'u sulmuar dhe duhet të mbani mend se kjo gjë shkon prapa në ditët e piratëve, kështu që ju arritët të parashikoni atë gji plot me anijet tregtare anijet pirate anijet luftarake anije peshkimi njeri sa kohe intensive dhe cfare eksperience e cmendur djema ne rregull me besoni se ishte shume me e lehte te zbriste se sa te mos ngriheshe por ne pergjithesi nje ecje shume e bukur nje lloj ecje e lehte dhe une mendoj bora mund ta kishte bërë lehtësisht me disa frena, por sido që të jetë, ne po kthehemi në furgon, shikoni se çfarë po ndodh nëse ju pëlqen kjo video, sigurohuni që të abonoheni në kanalin tonë dhe goditni zilen e njoftimit, në mënyrë që të dini kur ta vendosim nxirrni video të reja dhe mos harroni se mund të na ndiqni gjithmonë në Instagram për të parë se çfarë po ndodh në mes të videove përshëndetje djema

2024-03-11 00:52

Show Video

Other news