TORUN IS EPIC Poland Travel Vlog (DAY TWO)

TORUN IS EPIC  Poland Travel Vlog (DAY TWO)

Show Video

hh monedha ime nuk mbijetoi, provoni përsëri, ju uroj një të dytë Unë mendoj se dëshira ime nuk do të realizohet kurrë budalla dhe unë do të shkoj të pi një pije tani le të shkojmë kryeqyteti i kek me xhenxhefil të Polonisë kjo video tregon departamentin e promovimit dhe turizmin e Toruń, dëshirojmë t'i falënderojmë shumë që na lejuan të tregohemi Ju, ky cep i bukur i botës, shijoni absolutisht ditën e dytë video të djemve këtu në Toruń sapo kemi dalë nga hoteli ynë i parë dhe po shkojmë në hotelin tjetër ku patëm fat të jesh i ftuar, por nëse ndonjëherë e pyet veten se si udhëtojmë, mund t'ju tregoj lukën Për momentin, djema, kjo është ajo që ne kemi si dy çanta shpine të mëdha 85 litrash regata, dhe më pas një një çantë shpine të vogël që thjesht e varim përpara dhe kështu e bëjmë djema e gjithë jeta jonë këtu është në këto katër çanta që i mbajmë me vete, kështu që sa herë që ne për të dalë nga një hotel është sikur të jemi të pastrehë , por duhen vetëm disa orë derisa ne destinacioni tjetër pikërisht pas largimit nga Irlanda gati një vit e gjysmë më parë është fjalë për fjalë? gjithçka kemi dhe nuk kemi asgjë tjetër, mendoj se kemi ca dokumenta ne shtepite e prinderve tane, por kaq, çanta ime e shpines eshte rreth 18 kg besoj dhe e Lukes si 15 ose 16 kg zakonisht në varësi të ditës dhe sasisë së blerjeve që kemi bërë në disa vende por po, ne shkojmë në hotelin tjetër herë pas here dhe pas disa ditësh do të kontrollojmë pjesa tjetër e Toruń është mirë, kështu që ne jemi të gjithë të regjistruar në hotelin Copernicus Toruń le të shkojmë të kontrollojmë këtë dhomë dhe të shohim se për çfarë bëhet fjalë, le të shkojmë kartën magjike wow sa e bukur është unë mendoj se kemi një ballkon? po, oh zot sa mirë është le të shohim pamjen, është perfekte TV sapo u ndez, televizori sapo u ndez automatikisht? wow shiko kete pamje mbi vistula o zot oh zot, nuk bëhet më mirë se kjo forma e këtij hoteli është shumë interesante pasi i keni të gjitha ballkonet përreth, në mënyrë që të gjithë të kenë një pamje të këndshme të Vistula, oh a është e bukur? wow kjo është shumë e papritur dhe krejtësisht befasuese wow shumë, shumë, shumë mirënjohës që jam këtu, mezi pres të zbuloj më shumë nga kjo, le t'ju japim një të shpejtë Turne ne dhome te vogel ndersa jemi ketu futuni brenda qe te keni sa bukur? krevat dopio nuk jam i sigurt nëse është krevat mbret apo mbretëreshë, por duket mahnitës, mjaft i madh mjafton të thuhet se kjo dhomë është absolutisht e madhe, ka shumë hapësirë ​​dhe pastaj kemi si duket një paketë e vogël mirëmbajtjeje, uji nuk shkon? kudo është i rreshtuar në mënyrë të tillë që uji të rrjedhë bukur si ju kulloni, prandaj mos u shqetësoni për këtë dhe ja ku jam, çfarë ka djema, ky vend është shumë i bukur? dhe ka një pishinë spa, gjithashtu ka një mëngjes në restorant dhe kështu kemi shumë gjëra të ndryshme për të treguar dhe ne mezi presim t'ju marrim ashtu siç është plotësisht Një përvojë e re për mua dhe Naomin, tha Naomi, një vit e gjysmë udhëtim me kohë të plotë fjalë për fjalë jetojmë nga çantat tona të shpinës, kështu që është padyshim një përvojë unike për ne kështu që ne po shkojmë drejt rrënojave të Kalasë Teutonike këtu në Toruń dhe rrugës ne u përplasëm me një dragua Toruń, tani supozohet se ishte një dragua prej dy metrash që ishte u vu re nga dy burra në 1746 dhe me sa duket mundi të fluturonte dhe të notonte derisa më në fund arriti të ... rruga drejt rrënojave të kështjellës në Toruń dhe pamë njerëz që hidhnin monedha poshtë përroit që është poshtë dragoit , këtë do të bëjmë, kështu që do të bëjmë urime të shpejta sir zonjat monedha faleminderit zotëri ose zonjë faleminderit dhe le të fillojmë monedha ime nuk mbijetoi dhe dëshira ime nuk do të realizohej provoni përsëri, ju uroj një sekondë Unë mendoj se dëshira ime nuk do të realizohet kurrë , ju lutem provoni përsëri Duhet ta kisha luajtur, ta mbaja, Naomi nuk do ta bëjë kurrë në NBA, le të jemi të qartë Ajo nuk është basketbolliste, jo, monedha goditi gardhin metalik atje poshtë, në rregull Ja ku shkoni, mbani mend nëse ky është filmi i parë që shikoni nga ne në mes është pjesa e parë ose një video nga dita e parë që do të publikohet një ditë më parë se kjo do të dalë, kështu që nëse nuk e keni parë ende pjesën e parë, ju rekomandojmë shumë shkoni dhe shikoni pjesën e ditës së parë përpara se të vini dhe shikoni këtë nga të parat Ndalesat në listën tonë për sot janë kalaja Teutonike ku jemi tashmë tani, siç mund ta shihni këtu në pjesën e pasme ishte një nga kështjellat e para të Rendit Teutonik këtu dhe besoj? është ndërtuar në shekullin e 13-të dhe u deshën 100 vjet të çmendura për ta përfunduar atë kala, siç mund ta shihni tani, nuk ka mbetur shumë nga vetë kalaja, dhe kjo sepse ju Ju e dini që zakonisht mendoni se ishte  Lufta e Dytë Botërore ose diçka e tillë ose një suedez pushtimi, por në këtë rast ishte rebelimi i qytetit të Toruń në 1454. dhe pastaj pothuajse asgjë nuk ka mbetur, ju ende mund të shihni muret dhe strukturat e përgjithshme disa Aty-këtu u rindërtuan ndërtime, por në përgjithësi nuk ka mbetur shumë, por është e mundur Unë ende mund ta imagjinoj vërtet se sa e bukur duhet të ketë qenë, veçanërisht pasi është ndërtuar direkt në majë të saj Vistula këtu në pjesën e pasme dhe është thjesht një pamje absolutisht mahnitëse nga kjo kështjellë këtu? duhet të ketë qenë vërtet e mahnitshme tani diçka që vetë Toruń ose një qytet mesjetar në listën e UNESCO-s në përgjithësi Toruń është historia e tij, ka kaq shumë histori në këtë vend sigurisht që është një vend mesjetar i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, por për të njëjtën gjë? fjalia që sapo thashë është gjithashtu një përgënjeshtrim që ka një krijimtari të tillë rinore ka kaq shumë kafene, restorante, restorante të ndryshme   rreth këtij vendi dhe mijëra kompani të ndryshme që shfaqen dhe ndodhen në zonë Toruń, dhe kjo i jep asaj një përzierje të historisë shumë të detajuar, të bukur, mahnitëse me kështjellat dhe rrënojat e kështjellës si kjo u ndërthurën gjithashtu me këtë krijimtari rinore ata gjithashtu kanë një universitet të mrekullueshëm të Kopernikut dhe se vetë ky njeri Koperniku është diçka e një lloji personi i emblemës së këtij vendi mahnitës, dhe a është në të vërtetë diku? se patjetër do të shkojmë ta kontrollojmë në Universitetin e Kopernikut dhe po ashtu është Shtëpia e Kopernikut, tani le të shkojmë dhe të shohim pjesën tjetër të këtyre rrënojave të mahnitshme të kështjellës dhe kështu biskota po shkërmoqet, ne kemi gjetur këtë objekt prej druri këtu që duket saktësisht si buka e xhenxhefilit të Lukës që krijoi dje në një punishte me xhenxhefil, kështu që ajo që duket shkon rreth djemve të mrekullueshëm, a e bëra në të vërtetë dhe Naomi bëri një bukë me xhenxhefil në formë zemre? në pjesën e parë të këtij filmi, kështu që nëse e keni shikuar, do ta mbani mend, kështu që është vërtet fantastik është pak si përputhja e të dhënave, duke luajtur një lojë gjigante me një gjurmë në Toruń Stumpy dhe unë do të pimë një pije tani, le të shkojmë tani, në fakt diçka për të cilën sapo po flisja në lidhje me përzierjen e të vjetrës dhe të resë këtu në Toruń, është qartë e dukshme nëse je në rrënojat e kështjellës në rrënojat e kalasë teutonike në vendin ku qëndrojmë duket se jemi këtu në këtë oborr të hapur dhe mund ta shohim shumë qartë një ndërtesë e bukur e rinovuar së fundmi me tulla të kuqe që shikon mbi rrënojat e kështjellës dhe ju tregon? pikërisht kontrastin për të cilin po flas, shikoni nëse mund ta shihni këtu në distancë kjo ndërtesë e bukur me tulla të kuqe që shikon nga poshtë këto rrënoja të kështjellës së rrënuar Naomi mendon se po del një jehonë  Naomi mendon se një jehonë  po del nga ajo që duket si një pus Modaliteti i hetimit u aktivizua, sapo gjetëm një shkallë shumë të errët, por dera është e hapur kështu si gjithmone nese dera eshte e hapur le te shkojme dhe do te zbresesh ketu po mendoj keshtu? Hajde Luke ke frike une kam frike oh, kjo duket shumë e bukur, le të shkojmë dhe të eksplorojmë se për çfarë është saktësisht kanali ynë le të shkojmë dhe të hetojmë se është e frikshme është shumë e frikshme le të nxjerrim edhe kamerën tjetër në mënyrë që të shihni diçka që dëshironi të filmoni me një aparat tjetër në rregull, është plotësisht e heshtur këtu, shumë ftohtë po, është shumë, shumë, oh zot, është si disa gjëra të ndryshme të frikshme si skelete dhe kapele të tjera që varen nga tavani kështu që unë besoj se ata e bënë atë me qëllim që të mund të shihni njerëzit ku? do të torturohej, ndoshta po, do të thosha historinë e Evropës? por te pakten jashte eshte shume ftohte, eshte si 30, eshte 31 grade por me të vërtetë ndihet si diçka e 40-të, kështu që është padyshim argëtuese dhe argëtuese këtu po, është shumë e qetë, kështu që është disi e çuditshme të flasësh me zë të lartë është pak më mirë këtu, por është e frikshme, është vërtet e frikshme edhe pse është argëtuese të paktën kanë si drita në këtë vend, në vendin tjetër ne ishim thjesht të zinj? por do të doja të kthehesha në dhomën e fundit, po ku ruheshin artefaktet fantazmë? shtoni në listën tuaj nëse vini në Toruń në krye të rrënojave të kështjellës Teutonike shumë i lezetshëm ky vend duket mjaft i shtrirë nën tokë përshëndetje mirë zotëri luftoni këtë djalë merrni një kopje të vogël të asaj se si do të dukej një kështjellë wow oh sa bukur? eshte mire para se te shembet   kalaja  , jo duket pak keshtu forma e patkoit është një fjalë e vështirë forma patkoi Është shumë epike që kam një karrige Unë kam një karrige mbretit të kështjellës në këtë birucë? kishte diçka shumë më të ftohtë se këtu dhe dua të them temperaturën? këtu lart është po aq i lezetshëm sa çdo gjë tjetër , por atje poshtë ka argëtim? dhe larg atij moti jashtëzakonisht të bukur që kemi sot, është rreth 31 deri në 33 gradë Celsius kështu që është ngrohtë sot, kështu që unë mbaj një kapele që të mos më djeg kokën Gesundheit por patjetër shikoni këtë vend djema nëse keni një shans që ka pak më shumë për të kontrolluar, ka disa shkallë dhe gjëra të tjera, kështu që a do të shkojmë për një shëtitje? keto shkallet, le te shkojme mire djema, keshtu qe u ngjitem pak dhe a ka në të vërtetë një korridor shumë të lezetshëm që të çon në një lloj pike vëzhgimi në kullë? um ne do të vazhdojmë të endemi, ne kemi disa vende të ndryshme në Toruń një listë që patjetër duhet ta shënojmë sot, kështu që po shkojmë në destinacionin tonë të radhës, le të shkojmë në rregull, kështu që ne u rekomanduam këtë vend të mrekullueshëm akulloreje që ata supozohet se një vend i vërtetë shumë i njohur këtu në Toruń , i cili është një nga miqtë tanë në instagram ai na rekomandoi këtë vend për akullore, quhet Lenkiewicz dhe shkova me snickers? shkoi me një lugë kinder bueno duket si tre lugë dhe maja absolute është e madhe dhe tashmë pikon kaq tepër plot pasi akullorja pikon dhe mbaron kone akulloreje tani, kështu që le të zhytemi në të zoti im që është një nga ata akullorja më e mirë që kam pasur ndonjëherë, shkoi me kinder bueno dhe Luke sapo mbaroi dy snickers balls ne të dy i provuam të dyja dhe besojmë se jemi dakord me këtë Snickers mund të jetë pak më i mirë, po, po, jam i mbushur me siguri Unë mendoj se duhet të marr një sy gjumë po, por të dyja këto akullore ishin vërtet të mira kështu që ju faleminderit shumë për rekomandimin tuaj, është shumë nxehtë sot Po pikon ujë, e gjetëm këtë stacion ftohës shumë të lezetshëm pikërisht këtu në sheshin kryesor dhe po, vendosa të qëndroj atje pak shumë gjatë dhe jam i zhytur fjalë për fjalë, por më pëlqen person i ri dhe jam gati të vazhdoj të eksploroj qytetin ku vij në fund të energjisë sime sepse është një ditë kaq e nxehtë, është vërtet nxehtë dhe e vështirë këtu, por është freskim stacioni sapo më zgjoi, është si të pimë kafe apo diçka kështu që ne vazhduam tonën pak shëtitje për të vrapuar dhe pastaj në thelb qielli vendosi të hapej para nesh dhe filloi të bjerë shi pati një stuhi të vogël ose një stuhi vere, kështu që çfarë bëmë ne u arratisëm në hotelin tonë Edhe ne duhej të ndryshonim shpejt, por tani kemi motin muze, siç më pëlqen ta quaj kështu që ne do të shkojmë dhe do të shikojmë disa nga këta muzeume të mahnitshme që kanë qytetin mesjetar të Torontos ka për të ofruar, duke filluar nga Koperniku , duke mirëpritur Nicolaus Copernicus në shtëpinë e tij dhe është kthyer në një muze dhe ne jemi këtu për të eksploruar dhe kontrolluar vendin dhoma e parë më bën të qëndroj këtu me gojë hapur, është kaq e bukur wow kjo është epike kështu që ne jemi në një nga showroom-et e para tani dhe është një lloj prezantimi dhe prezantimi i shumë filozofëve, matematikanëve dhe shkencëtarëve të ndryshëm që...

të gjithë ata kanë bërë zbulime të mëdha gjatë historisë, dhe është jashtëzakonisht interesante ta bësh këtë Lexo dhe drejto gjithë këtë histori këtu në shtëpinë e Kopernikut një nga gjërat që mundem më tregoni menjëherë për këtë muze, gjë që e bën atë një muze të shkëlqyeshëm që është interaktiv, kështu që mundeni? në fakt ecni dhe prekni , ndërveproni dhe lexoni   ekrane të shumta është me ritmin tuaj, gjë që më pëlqen shumë për muzetë tani në një pjesë të ekspozitës? ju mund të mësoni absolutisht gjithçka për sistemin tonë diellor në të cilin thjesht uleni lloj karrigesh të llojit vezë dhe mund të lëvizni nëpër sistemin diellor dhe kudo? aty ku jeni të interesuar, në thelb mund të ndaleni dhe tregimtari do t'ju tregojë gjithçka që ka di, për shembull, për këto grupe planetësh ose për Hënën, për Tokën, nga çfarë përbëhet dhe kështu me radhë, por unë mendoj se është e bukur sepse është përsëri interaktive dhe ju mundeni është pak si të ngasësh një makinë të vogël, një anije kozmike të vogël nëpër sistemin diellor është një litosferë e ngurtë, një ngushtim plastik, një mezosferë e ngurtë, një xhaketë e lëngshme bërthama e jashtme kontrolloni këtu ju keni një bust të mahnitshëm të Nicolaus Copernicus duket absolutisht e mahnitshme dhe gjithashtu është gdhendur shumë bukur ai ka flokë serioze, jam goxha xheloze, nuk e di për ju djema, por një nga gjërat që i dua më shumë kur ndërtohen muzetë në vendlindjen e këtyre është shumë e rëndësishme që ju të shihni shtëpinë, kështu që vlerësojeni dhe shikoni atë në çfarë strukture është ndërtuar, si vendosen dhomat në shtëpi? sepse sidomos si në këto shtëpi të vjetra, shihet se struktura e dhomave është shumë shumë ndryshe nga ajo që mund të vendosni në shtëpinë tuaj tani dhe më duket vërtet interesante Mendoj se atëherë ndoshta do të humbisja në shtëpi, thonë njerëzit se udhëtimi është edukimi më i mirë që mund të merrni dhe kjo është arsyeja pse është një lidhje njerëzit që takoni gjatë udhëtimit dhe përvojat e ndryshme që keni të tilla si muzetë si ky në qytetin mesjetar të Torontos, kështu që cila ishte përvoja juaj nga shtëpia? Muzeu i Nicolaus Copernicus, vetë muzeu është shumë depërtues dhe ju keni mjaft informacione për sistemin diellor për filozofë, matematikanë të ndryshëm, por personalisht Theksoj, si gjithmonë, ka vetë arkitekturën e shtëpisë, në këtë jam më shumë një person vizual ashtu siç besoj se më pëlqen të shoh se si dukeshin qindra shtëpi dhe struktura? vite më parë, për mua, edukimi rreth vetë Kopernikut ishte i mrekullueshëm për mua, sepse ju nuk mësoni shumë për njerëz të tillë në shkollë, veçanërisht nga irlanda nga vij unë mësoni gjëra të tilla si astronomia etj, por vështirë se zhyteni thellë mbi personazhet shumë specifikë që kanë luajtur role kaq të mëdha në këto tema, mendoj se është po aq bukur shumë me gjermanët në sistemin shkollor gjerman, ju e dini dhe mësoni se ekzistonte dhe kjo ideja e tij është se sistemi diellor është ashtu siç është me tokën dhe gjithçka që rrotullohet rreth diellit por ju nuk mësoni vërtet shumë më tepër mendoj, por kjo ishte një përvojë fantastike çfarë ishte? çmim shumë i volitshëm dhe sa ishte bileta 21 PLN për person po 42 PLN për dy persona, pra 21 për person, është një mënyrë e mirë e lirë për të mësuar pak rreth Toruń dhe njeri i madh që vjen nga ky qytet mesjetar , tani shkojmë dhe kontrollojmë Muzeu i Lindjes së Largët, i cili thuhet se është një muze i Lindjes së Largët me vlerësim të lartë? tani në muzeun e Lindjes së Largët, siç thotë emri, mund të gjeni tonelata aziatike? artefakte si India, Japonia, Kina e kështu me radhë, dhe mund të gjeni shumë figura të vogla statujash? sende që janë bërë nga shpata persiane nefriti dhe ato lloj gjërash janë të lezetshme super interesante dhe është futur në këtë peizazh të mahnitshëm këtu me këtë shtëpi të bukur tani ne kemi disa shpata dhe armë vërtet të lezetshme që ndoshta do të përdoren në kohën e samurait mund të imagjinoj se sa e mprehtë është kjo armë në veçanti a nuk po ngatërroheshin samurai dhe ishin një nga më të egërt dhe? luftëtarët më të frikshëm në histori , dhe ju mund ta shihni atë në mjeshtëri këtu në ato thika dhe armë që sapo kalojnë nëpër këtë muze dhe hasa në këto të mahnitshme? Po shikoja nga dritaret dhe po shikoja poshtë dhe ka një stil japonez me të vërtetë mahnitës kopsht, mendoj se ata kanë edhe një pemë bonsai atje, shikoni? sa cool eshte wow shikoni, a zbritëm në kopshtin për të cilin Luka foli më parë? atje poshtë e keni këtë pavijon shumë të bukur me pamje japoneze? a keni ndonjë pemë që duket aziatike , besoj se nuk jam i sigurt, por ky kopsht këtu? me të vërtetë ndihesh sikur të jep paqe mendore dhe ka energji zen brenda saj ky muze ishte absolutisht i mahnitshëm, por nëse po pyesni se sa mesjetar është Toruń? Trashëgimia Botërore duket si të martën pasdite këtu në Poloni, shikoni Ky restorant këtu do të jetë vërtet shumë i mirë? dhe ne pimë kafe këtu menjëherë para xhirimeve sonte, disa vërtet shumë të mira, në fakt kafe e fortë dhe disa priza elektrike që të mund të karikojmë edhe kamerat tona por ju nuk keni nevojë për mua apo Naomi për t'ju thënë se është një vend absolutisht i bukur ju mund të shihni vërtet pse Toruń është kryeqyteti i kek me xhenxhefil i Polonisë, si dhe titulli apo bota ndoshta ka vetëm një sasi të pabesueshme dyqanesh me xhenxhefil fjalë për fjalë kudo rrugicë në një qytet mesjetar mund të blesh pak bukë me xhenxhefil dhe kjo është pikërisht ajo do të blejmë më shumë bukë me xhenxhefil   për udhëtimet e ardhshme  dhe pastaj bëjmë vetë provë me xhenxhefil , besoj se thjesht shkojmë në letargji një tufë me kek me xhenxhefil në Poloni, sa bukur kanë pak bukë me xhenxhefil si dhuratë për ju në hotel, është e mahnitshme që sigurisht do të provoni? një zemër e vogël në formë saktësisht si një bukë me xhenxhefil që kam bërë në fabrikë duket super e freskët oh ka si duket mbushja me reçel oh dhe në përgjithësi gjithçka është atje në Toruń Tema pothuajse e kek me xhenxhefil mezi pres ta provoj këtë tani siç mund ta thoni se është shumë e shumë dhe zoti im shumë gjëra për të bërë në Toruń, ne kemi përfunduar tashmë dy filma të tërë ndoshta do të ketë edhe dy filma më pas për Torunin dhe aventurat tona këtu por ka, siç thashë, shumë gjëra për të bërë që nuk e kisha menduar kurrë se mund t'i bënim kaq shumë video për një vend dhe në fakt i mbush me të çmuara informacione dhe gjëra që janë argëtuese për t'u bërë, në fakt nuk kam parë kurrë një qytet si ky Na kanë munguar shumë gjëra të ndryshme, jemi vetëm në Toruń për gjithsej katër netë por kjo është ajo për sot, ne jemi dy eksplorues të çmendur, unë quhem Naomi, unë jam Luka Thamë mbrapsht, thamë mbrapsht, jemi dy eksplorues të çmendur dhe kjo është kujtesa juaj për të vazhduar eksplorimin . Shihemi në videon tjetër, bye bye

2022-07-05 03:40

Show Video

Other news