Strasbourg, France Evening Tour - 4K 60fps - with Captions

Strasbourg, France Evening Tour - 4K 60fps - with Captions

Show Video

Mirë se vini në Strasburg, i njohur gjithashtu si kryeqyteti i Krishtlindjeve! Strasburgu ishte ndalesa ime e fundit pas dy javësh udhëtimi nëpër Evropë duke filmuar tregjet e Krishtlindjeve. "Chauds, les marrons" përkthehet në "Po kalon! Kujdes!" Strasburgu njihet si kryeqyteti i Krishtlindjeve për gati 30 vjet. Kjo shëtitje është filmuar mbrëmjen e së dielës në të njëjtën kohë që po luhej ndeshja e fundit e Botërorit, Franca kundër Argjentinës.

The Grand Boucherie (Old Butcher's Hosue) është ndërtesa në të djathtën tonë, e ndërtuar në 1587. Pl. du Marché-aux-Cochons-de-Lait përkthehet në "Sheshi i tregut të derrave të gjirit". Në vitin 1240, ai njihej thjesht si Holzmerket ("Tregu i drurit"). Që atëherë është riemërtuar dhjetëra herë. Ajo mori emrin Suckling Pig Market në vitin 1792, por emri u ndryshua edhe disa herë pas kësaj. Ai u ndryshua përsëri në tregun e derrave të gjirit në vitin 1945.

Lumi Rhine kalon nëpër zemër të qytetit. Strasburgu është një qytet që shkëlqen në kohën e Krishtlindjeve me tregje festive dhe dekorime ekstravagante. Fillojmë shëtitjen tonë në qendrën historike, plot me shtëpi me ngjyra pastel, gjysmë drurë. Kjo ishte hera e tretë që i filmoja këta të dy dhe u jepja kusur. :) Dekorimet e Krishtlindjeve të Strasburgut janë një pamje për t'u parë! Kur tezja ime dëgjoi se po shkoja në Strausburg, më dërgoi një fotografi të kësaj rruge dhe më tha se kjo ishte ajo që donte të shihte vërtet.

Duhet të kisha filluar xhirimet rreth 30 minuta më vonë kur ishte pak më e errët. Ndriçimi aktual i bën gjërat të duken paksa shumë të errëta. Kjo duhet të jetë shtëpia e Hans Gruber. Yippee Ki-Yay! Këto shtëpi karakteristike gjysmë druri janë tipike për rajonin e Alsas dhe mund të jenë disa qindra vjeçare. Në qendër të sheshit është Cathédrale Notre Dame de Strasbourg, një ndërtim spektakolar gotik.

Ky treg i Krishtlindjeve filloi për herë të parë në shekullin e 16-të. Ky është tregu më i vjetër i Krishtlindjeve në Francë! Në tezgat e vogla prej druri, do të gjeni ushqim dhe pije tipike si krepa dhe verë të nxehtë. Fronti Perëndimor është pjesa kryesore e katedrales dhe një shfaqje madhështore e dekorimit të ndërlikuar dhe luksoz skulpturor.

Në të djathtë është Maison Kammerzell, një nga ndërtesat më të famshme në Strasburg. Ajo daton nga viti 1427, por është modifikuar gjithashtu në 1467 dhe 1589. Është një nga shtëpitë mesjetare më të zbukuruara dhe më të ruajtura në qytet. Brendësia është zbukuruar me afreske të zbukuruara nga piktori alsas Léo Schnug (1878-1933). Ajo tani strehon një hotel të lakmuar me një nga pamjet më të mira në qytet. E filmova këtë pjesë të shëtitjes një natë më parë. Ndriçimi ishte më i mirë kështu që vendosa të ndërroj klipet.

E njohur gjithashtu si Ministri i Strasburgut, kisha konsiderohet si një nga shembujt më të mirë të arkitekturës gotike Rayonnant. Mund të provoni verë të bardhë dhe të kuqe të nxehtë! Ndërtimi i katedrales filloi në vitin 1015 dhe nuk përfundoi deri në vitin 1439. Tregjet e Krishtlindjeve po mbaheshin tashmë në zonat gjermanishtfolëse të Evropës në mesjetën e vonë. Në 466 ft (142 m), katedralja ishte ndërtesa më e lartë në botë nga viti 1647 deri në 1874. Katedralja është një ngjyrë e dallueshme kafe-kuqërremtë falë gurëve ranor të veçantë nga malet Vosges. Këtu janë kopjet e mrekullueshme të disa prej shtëpive të famshme të Strasburgut me gjysmë drurë.

Tregjet e Krishtlindjeve të Strasburgut janë të famshëm për aromën aromatike të verës së zier që përshkon ajrin! Në vitin 1988, katedralja u regjistrua në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Tregjet e para të Krishtlindjeve mendohet se e kanë origjinën në Vjenë në vitin 1296. Kjo karikaturë e mrekullueshme e praruar është bërë një ikonë e tregjeve të Strasburgut. Stenda shet të gjitha llojet e produkteve artizanale si dekorime dhe dhurata për Krishtlindje.

Tregjet e Krishtlindjeve të Strasburgut kanalizojnë pjesën më të madhe të karakterit të Gjermanisë fqinje. Spaetzle është një pjatë tipike e rajonit të Alsace e bërë nga veza. Në Vjenë në 1296, Duka Albrecht I vendosi që banorët të mund të mbanin panaire 14 ditore gjatë muajit dhjetor.

Ky ishte efektivisht paraardhësi i tregut të Krishtlindjeve, tashmë një traditë që gjendet në të gjithë Evropën. Tregjet e shekullit të 13-të nuk ishin në të vërtetë të lidhura me Krishtlindjet ose me tematikën fetare, por ato filluan qartë një trend. Qendra historike e Strasburgut është gjithashtu pjesë e përcaktimit të UNESCO-s për arkitekturën e saj të mrekullueshme gotike. Nëse po ju pëlqen ky turne, do ta vlerësoja shumë nëse do të klikoni butonin LIKE për mua. Faleminderit! Klikimi i butonit LIKE ose SHARE i tregon algoritmit të Youtube se njerëzit e shijojnë këtë video dhe se duhet t'ua rekomandojnë atë të tjerëve. Grazie! Emri i këtij sheshi përkthehet në Shesh të Tregut të Peshkut.

Ndryshimet në gjuhë të lidhura me luftërat bënë që versioni francez të alternohej me versionin gjerman: place du marché-aux-poisson dhe Neuer Fischmarkt. Tregjet vazhdojnë në pjesën e pasme të Palais Rohan të shekullit të 18-të. Shumica e stendave këtu i kushtohen ushqimeve dhe pijeve artizanale dhe të punuara me dorë.

Pallati madhështor ishte rezidenca e dikurshme e princave-peshkopëve dhe kardinalëve të Shtëpisë së Rohanit, një familje e lashtë fisnike franceze. Këtu po shohim Pont Ste Madeleine. Ky është lumi Ill, një degë e Rhine. Ka të ngjarë që emri i rajonit të Alsas të vijë nga ai i Ill.Emri alsas për rajonin është Elsass. El- do të vinte nga gjermanishtja Ell që do të tregonte Ill.saß do të vinte nga folja sitzen (të gjesh veten, të ulesh).

Në këtë logjikë, Elsass do të thoshte "vendi në brigjet e të sëmurëve" ose "vendi i të sëmurëve", emri "vend" rrjedh nga "saß" ("selia" / "selia") Strasburg ishte dikur një qendër e rëndësishme për transportin lumor. Përgjatë kësaj shëtitoreje buzë lumit mund të admironi disa nga shtëpitë më karakteristike të Strasburgut me ngjyra pastel. Më pas do të postoj një shëtitje ditore në Strasburg, ku do të eci më tej në breg të lumit. Marie Antoinette dhe Louis XIV thuhet se kanë fjetur këtu në Palais Rohan. Ndërtesa tani është shtëpia e muzeut Arkeologjik dhe Arteve të Bukura dhe Dekorative.

Lundrimet lumore janë një atraksion i njohur për turistët. Muzeu Historik i Qytetit të Strasburgut gjurmon historinë urbane, sociale dhe politike të qytetit. Tregjet e Krishtlindjeve në Strasburg zhvillohen prej katër shekujsh. Turma e mbledhur këtu jashtë po shikon Kupën e Botës në televizorët brenda lokalit.

Unë vetë nuk më intereson shumë futbolli. ..më falni futboll. Megjithatë, futbolli amerikan, këtu është. :) Ndryshe nga shumë sheshe të tjera historike në Strasburg, të tilla si Place Broglie për shembull, Place des Tripiers është shumë i ri, plani i tij daton që nga mesi i shekullit të 20-të. Ndërtimi me gjysmë drurë është një metodë tradicionale e ndërtimit ku korniza prej druri lihet e ekspozuar. Fuçi gjigante e verës u vendos këtu në vitin 2000 së bashku me shtatë direkë hardhish, në lidhje me numrin e varieteteve të rrushit në Alsace.

Struktura e banesave gjysmë-druri ishte bërë drejtpërdrejt nga trungje dhe pemë në vend të dërrasave të prera paraprakisht. Tani do të kthehemi në Katedrale dhe deri në Place Broglie ku ka një tjetër treg të madh të Krishtlindjeve. Më pas do të vazhdojmë drejt Place Kléber dhe më pas do ta përfundojmë këtë turne me një shëtitje rreth rrethit Petite France. Këtu mund të shihni dritaren mahnitëse të trëndafilit të katedrales, një shembull i dizajnit gotik me fije artificiale dhe katërmbëdhjetë metra në diametër.

Nga shekulli i 14-të, tregjet e dimrit kishin dalë në të gjithë Gjermaninë dhe rajonet gjermanishtfolëse. Tregjet e Krishtlindjeve filluan të përhapen në të gjithë Evropën në shekujt 17 dhe 18. Strasburgu është kryeqyteti i rajonit Grand Est në Francën verilindore.

Strasburgu është i famshëm për dekorimet e tij të mrekullueshme të Krishtlindjeve, për arsye të mirë! Qendra e Strasburgut ka 287,228 banorë. Tregjet e Krishtlindjeve të Strasburgut tërheqin rreth 2 milionë vizitorë në vit. Kjo zonë është në fakt një parking. Duket bukur si një treg Krishtlindjesh. :)

Tregjet e Strasburgut quhen Christkindelsmärik që është dialekt alzastik që do të thotë "Tregu i Fëmijës së Krishtit". Në të majtë është Église du Temple-Neuf imponues i ndërtuar nga 1874 deri në 1877. Strasburgu është selia zyrtare e Parlamentit Evropian.

Parlamenti Evropian mblidhet 12 herë në vit në Strasburg. Nougat dhe frutat me çokollatë janë disa nga ushqimet e shijshme që mund të gjeni në tregjet e Krishtlindjeve. Dhe sigurisht, ka një kthesë Krishtlindjesh në baguette! Tezgat shesin biskota dhe ëmbëlsira të bëra me dorë si bukë me xhenxhefil, një prodhim historik i tregut të Krishtlindjeve. Hôtel de Ville madhështor është i ndriçuar me animacione të lehta në mbrëmje. Qendra historike e qytetit të Strasburgut quhet Grande Île (Ishulli i Madh) sepse është rrethuar nga lumi Rhine dhe një kanal.

Grande Île u klasifikua si një sit i trashëgimisë botërore nga UNESCO në 1988. Place Kléber është një tjetër vend kyç i tregjeve të Krishtlindjeve të Strasburgut dhe është zbukuruar me një pemë të madhe. Në vitin 2019, pema arriti lartësinë rekord me 35 metra lartësi. Një fshat miniaturë me borë shtrihet poshtë degëve të pemëve. Place Kléber është sheshi më i madh në Strasburg.

Ky shesh ndodhet në zemër të zonës tregtare të qytetit. Që kur shërbimi hekurudhor i shpejtësisë së lartë të Francës u lidh me Strasburgun në 2007, vizitorët e tregut të Krishtlindjeve janë rritur në mënyrë të vazhdueshme. Në qendër të sheshit është statuja e Gjeneral Kleber, i cili luftoi në Luftërat Revolucionare Franceze. Disa hotele në Strasburg marrin ndërmjet 15 dhe 17% të të ardhurave të tyre vjetore falë vizitorëve të Christkindelsmärik.

Vlerësohet se qyteti fiton 16 milionë euro nga këto tregje që zgjasin 38 ditë. Tregjet e Strasburgut zhvillohen nga 29 nëntori deri më 31 dhjetor të çdo viti. Ky shesh mban emrin e Johannes Gutenberg, i cili ishte shpikësi i shtypshkronjës. Gutenburgu jetoi në Strasburg nga 1439 deri në 1444 dhe shpikja e tij ndryshoi historinë e botës.

Këshilli Ndërkombëtar për Monumentet dhe Vendet e përshkroi Grande Île si "një lagje e vjetër që ilustron qytetet mesjetare". Strasburgu ishte qyteti i parë që e gjithë qendra e tij u rendit si një sit i Trashëgimisë Botërore. Grande Île mat rreth 1.25 kilometra me 0.75 kilometra në pikat e tij më të gjata dhe më të gjera.

Në skajin perëndimor të ishullit është një lagje e njohur si Franca e vogël. Një seri kanalesh të vogla përshkojnë lagjen. Franca e vogël është një nga zonat më karakteristike dhe më të njohura të qytetit. Lagjja ishte shtëpia e dikurshme e lëkurëshëve, mullixhinjve dhe peshkatarëve të qytetit. Rrethi u mendua si një ent i vetëm urban vetëm në shekullin e 20-të.

Në të kaluarën, kjo zonë ishte shtëpia e klasës punëtore dhe qytetarëve të varfër. Meqenëse ishte shtëpia e industrive të rrezitjes dhe peshkimit, zona dikur kishte një erë mjaft të pakëndshme! Edhe pse shtëpitë gjysmë drurë tani janë shumë tërheqëse, ato dikur ishin shtëpitë e të varfërve. Ndërtesat gjysmë-druri në këtë zonë datojnë kryesisht nga shekujt XVI dhe XVII. Çatitë e pjerrëta të shumë prej ndërtesave përfshijnë papafingo të hapura ku dikur thaheshin lëkurët. Rruga përgjatë lumit zbret tatëpjetë dhe pashë shumë njerëz që rrëshqasin dhe binin në akull nga këtu lart. Në këtë lagje jopopullore dikur jetonin edhe xhelatët dhe prostitutat.

Kujdes! Mos rrëshqisni! Njerëzit binin këtu majtas e djathtas. Shkon një tjetër. Dhe nje tjeter. Brenda kësaj ndërtese përpara tani ka një hotel me 5 yje.

Edhe pse ky distrikt njihej tashmë si Franca e Vogël në shekullin e 15-të, nuk ndodhi sepse ishte lagjja franceze. Emri Petite France rrjedh nga prania e Hospice des Verolés, një spital i ndërtuar për të trajtuar ushtarët që vuajnë nga sifilizi. Në atë kohë, sifilizi njihej si sëmundja franceze. Ky lagje prej shekujsh ka qenë i rrethuar me mure mbrojtëse. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, fatkeqësisht kjo zonë pësoi shumë dëmtime.

Tregu i Krishtlindjeve në këtë zonë i kushtohet prodhuesve të vegjël alsas. Tezgat këtu shesin dhurata të punuara me dorë dhe produkte vendase si djathë, birrë, mjaltë dhe ëmbëlsira. Për fat të mirë, shumë nga ndërtesat e shekullit të 16-të dhe të 17-të ishin në gjendje të restauroheshin.

Ponts Couverts daton nga shekulli i 13-të. Përpara është Barrage Vauban, një strukturë mbrojtëse e ndërtuar në fund të shekullit të 17-të. Struktura dikur funksiononte si një urë, pendë dhe pengesë mbrojtëse. Ponts Couverts përbëhet nga tre ura.

Emri Ponts Couverts (ura të mbuluara) rrjedh nga fakti se tre urat dikur kishin çati prej druri . Ponts Couverts gjithashtu ka katër kulla imponuese mesjetare. Barrage Vauban tani strehon një ekspozitë të skulpturave. Kam ecur gjithsej 21,5 milje (35 km) në këtë ditë, gjithsej 44,902 hapa. Më shumë se çdo ditë tjetër në 2022! Barrage Vauban tani ka një platformë në krye ku mund të keni një pamje të mirë të Ponts Couverts. Platforma e tavanit mbyllet në orën 19:00. E nisa këtë shëtitje pak më herët vetëm që të mund të arrija këtu para orës 7. E bëra, por tashmë ishte mbyllur. Faleminderit për shikimin e këtij turneu! Ciao! Ciao!

2023-01-10 05:22

Show Video

Other news