Shkodra - Our First Impressions of Van Life in Albania

Shkodra - Our First Impressions of Van Life in Albania

Show Video

në rregull, ne jemi nisur për në këtë festival dhe të jem i sinqertë me ju, jam shumë i emocionuar për këtë, është karnaval, është karnaval dhe ata supozohet të kenë maskën veneciane dhe të gjitha gjërat e bukura dhe kështu ne jemi të emocionuar, por ne' kam humbur dhe ne jemi në këtë rrugë të vogël të ngushtë dhe po dëgjojmë Google dhe ajo po na çon përsëri nëpër këto rrugë të çmendura, nuk e di si e bëjmë këtë djema, por ne gjithmonë ia dolëm dhe zakonisht është kur Snow është duke vozitur hej jo kjo ishte sepse u ktheva atje ku Kirk më tha të kthehesha dhe më pas zonja e Google po përpiqet ta rregullojë atë që po ndodh këtu, por gjithsesi ndonjëherë është mirë të largohesh nga rruga e rrahur dhe të shohësh se si është jeta si e di në këto të vogla qytetet dhe në këto pjesë të vogla urbane dhe në këtë pikë ne nuk kemi zgjidhje gjithsesi [Duartrokitje] [Muzikë] [Duartrokitje] kthehuni këtu ku është parkingu që ai thotë se jemi dy minuta larg, kështu që ne mund të thjesht merrni prodhime pikërisht atje dhe shënimi i paradës së tyre duhet të përfundojë, merrni mbrat e dytë majtas onug kanë të voglën e tyre, po ata kanë pelerinat dhe maskat e tyre të vogla, ju mund të shihni ne gjetëm parkim pikërisht këtu, ne jemi jashtë stadiumit të futbollit, aty ka një biznes. ata në fakt zhvendosën një automjet që ne të mund të parkonim atje, kështu që ishte shumë mirë prej tyre, kështu që ne e dimë se është parkim i sigurt, por për shkak se jemi në një qytet, vendosëm bravat Slick vetëm për të qenë të sigurt, ka një treg të vogël në këmbë ky është zona e tregut kështu që duhet të jetë një shpërblim i vërtetë i lezetshëm që nuk e kishim parashikuar dhe më pas na pëlqen tregu që ne e bëjmë si një treg dhe më pas gjithashtu do të ecim poshtë në një lloj rruge ecjeje këtu ku ne mendoj se ata do të kenë aktivitetet e festivalit tani ne nuk e dimë saktësisht se çfarë janë këto, ne e dimë se shkollat ​​kanë disa parada dhe disa gjëra të tjera vazhdojnë gjatë gjithë fundjavës, është një Festival 3-ditor, kështu që mendoj se do t'ju bëjmë ju. Do të shohim kur ta kuptojmë, duhet të gjejmë edhe një bankomat, sepse duhet të marrim Lex shqip, po, mendoj se duhet të shkoni menjëherë duke ecur drejt tregut këtu ka disa tezga të jashtme ose kanë disa vezë të bukura Dua t'i marr ato kur të kthehemi lisat W misra akullnajat kumbulla të thata kikirikë të gjitha llojet e frutave dhe pastaj përsëri jashtë tregut ka disa fruta me pamje të këndshme, kështu që padyshim mollë portokall uh lloje të tjera fasule agrume lule luleshtrydhe kastraveca domate qepë rrjedhje të cilat janë oh zarzavate dhe shumë STS të tjera këtu dhe tani ne po fillojmë të afrohemi drejt tregut kryesor, kështu që vetëm vëzhgimi im i parë pasi hyra në këtë treg është se ky është më shumë si Marcus që do të kishim parë në Amerikën e Jugut dhe kështu ndërsa ju vini këtu, unë mund t'ju them oh disa pantallona të bukura, kështu që ndërsa vini këtu, Universiteti Shtetëror i Floridas Miami, nuk e di as nëse është një universitet, por mesa hyjmë këtu, është kryesisht i mbyllur, por mund të them që është thjesht do të jetë një treg i përgjithshëm i markës me të gjitha tezgat e ndryshme, kështu që do të ketë një përzierje të grimit të veshjeve, mallrave shtëpiake, do të ketë një seksion ushqimesh këtu, mund të shihni këtu, mund të merrni rroba të tjera dekorimesh për lodrat tuaja për shtëpinë tuaj për Fëmijët atje janë të gjitha llojet e tezgave këtu përsëri kaq të lezetshme, por më shumë si një treg që e pamë në Amerikën e Jugut sesa në pjesën tjetër të Evropës [Music] ju mendoni se është një Lou i vërtetë aty brenda ju [Music] bëni [Muzic] wow kështu që ndërsa po ecim këtu, unë jam duke skanuar çmimet vetëm që të mund t'ju jap një ide se sa kushtojnë gjërat duket se xhupet janë rreth 10,000 Lees që në thelb është 10 dollarë. Pashë disa nga këpucët

dhe sigurisht ata thonë Adidas dhe Nike, por ata ndoshta nuk janë, uh ata kishin çmimin në rreth 15 Ley që është 15 $ 15,000 Lees që është 15 $ Rrobat për fëmijë duken sikur ishin 5,000 $ që do të ishin 5 $, kështu që vetëm për t'ju dhënë një ideja e thjesht një përmbledhjeje të situatës së çmimeve në treg është në rregull, kështu që ne bëmë një shëtitje të shpejtë nëpër seksionin e ushqimit dhe është një treg i vogël i mirë ushqimor um ne do të shkojmë të endemi nëpër qendër të qytetit dhe të kthehemi këtu në Rruga jonë i vetmi rrezik Kur është se mbyllet po kështu që do të shohim, por ne kemi nevojë për pak ushqim kështu që kjo është kostume shikoni këtë [Muzikë] djema shikojnë të gjitha Jastëkët [Muzikë] në rregull, ne kemi mbetur në atë zonë të vogël të tregut, duhet të them se ndoshta jemi në periferi, ka ende shumë dyqane dhe tezga gjatë rrugës, ne kemi fituar me sukses ca para, kemi gjetur lues bora një ATM nxori disa para, në fakt ishte një ATM shumë e lehtë, është hera e parë që ekrani i parë që shfaqet ka qenë zgjedhja e gjuhës tënde dhe ka pasur rreth tetë gjuhë për të zgjedhur, ka shumë herë që jep anglisht dhe spanjisht si zgjedhjet, por kjo kishte shumë, kështu që ishte shumë e lehtë menjëherë, kështu që faleminderit credin Bank ne jemi me fat më mirë të jemi me fat sesa të mirë, kështu që dolëm në Rrugën bankare dhe po shkojmë në një rrethrrotullim të madh këtu në qytet duket sikur ka një teatër atje dhe ka një skulpturë të bukur në mes ose një pjesë të bukur ndoshta një spital të madh, por në çdo rast kjo duket sikur është padyshim pjesa kryesore e rrugës dhe ne po shkojmë deri këtu në The Walking Street kështu që mendoj se jemi pothuajse atje mirë, kështu që mendoj se kjo është xhamia më e madhe që kemi parë në qytet dhe ndoshta që kur kemi qenë në Shqipëri besoj, por shumica e MO-ve pavarësisht sa të mëdha apo të vogla janë karakterizuar pranë atyre kullave dhe jam i sigurt se ata kanë një emër që ne nuk e dimë, por ata kanë altoparlantët në to dhe kështu mendoj se janë katër e pesë gjashtë herë në ditë që ata bëjnë ezan dhe kështu mund ta dëgjoni këtë në altoparlantët në një distancë mjaft të madhe, por një gjë mendoj se mund ta kem përmendur tashmë, por kjo është padyshim një zonë që e tregon atë për të cilën shquhet Shqipëria është shoqëria midis feve që kanë bashkëjetuar krah për krah për të paktën 100 vjet me nuk ka probleme ju keni një xhami këtu ju keni një kishë katolike ju keni një, besoj një kishë peshkopale të gjitha në të njëjtin bllok dhe ata kanë qenë këtu për një kohë të gjatë dhe të gjithë i respektojnë të gjithë dhe mendoj se kjo është shumë e veçantë në rregull, një kryqëzim tjetër i vogël këtu mund të shihni atje, ata kanë një pasqyrë të vogël, sillen rreth dyqanit të vogël të picave dhe disa statuja dhe duket sikur kemi arritur pothuajse në rrugën e ecjes, kështu që mendoj se këtu fillojnë kështu. festa duhet të zhvillohet diku në këtë afërsi, sigurisht që do të fillojmë të shohim shenja, kështu që ne e kemi bërë atë ndoshta 15 minuta në këmbë nga furgoni ynë në një zonë të vogël turistike këtu në këtë qytet ose në këtë qytet, nuk e di emrin e tij sepse është padyshim në gjuhën e tyre, mbase do ta vendosim në ekran, por është një zonë e vogël për këmbësorë me shumë restorante dhe kafene dhe kemi dëgjuar se këtu do të zhvillohen festimet e karnavaleve dhe ne patjetër shohim disa shenja të fëmijët e moshës fillore dhe të mesme që kanë paradat e tyre të vogla, ne kaluam disa me kostumet e tyre dhe shohim maska ​​letre përreth, por rendi i parë i punës do të jetë për të ngrënë një drekë ne jemi të uritur, kështu që rrugët janë në të vërtetë disi të zëna, ka shumë e njerëzve këtu që lëvizin lart e poshtë rrugëve dhe tavolinave të vogla anësore të Rrugës, ka shumë vende ku edhe ato janë të mbushura, por janë kryesisht njerëz që pinë ujë dhe kafe tani ne po kërkojmë një drekë kështu që nuk jam i sigurt se çfarë ndonjëherë ne futemi në qytete ose qyteza ose zona ose vende ose rajone dhe ata thjesht kanë zakone të ndryshme në lidhje me kohën kur hanë dhe çfarë hanë dhe të gjitha ato lloj gjërash, kështu që ne duhet ta kuptojmë këtë sepse jemi thjesht duke u endur duke kërkuar një restorant në rregull, gjetëm një stri të vogël të bukur, bëmë shumë zgjedhje e ka të shkruar në anglisht Por përkthimi është pak po, por ne jemi në gjendje ta kuptojmë se cila është e bukur që ka stff lirshëm dhe gjërat këtu që nuk e kam provuar kurrë më parë kështu që mund të bëhem aventurier do të shohim dhe ata kanë një opsion tradicional të cilin mendoj se do të zgjedh nga gjërat e traditës taksinë e mbushur që patëm një ditë më parë. mish viçi me rikota dhe tava balte është patate të skuqura vegjetale kështu që raundi i parë është qofte speciale shtëpie nuk janë të rrumbullakëta këto nuk duken si qofte dhe është shumë më tepër ushqim nga sa mendonim se mund ta kishim tepruar përsëri djema djathë djathë faleminderit kështu ky është djathi i pjekur i dhisë pikërisht aty, shikoni i nxehtë në atë me vegjetabl cëcëritëse duket kaq cëcëritëse mirë kështu që ky djem është pothuajse si një copë mishi e vogël e skuqur është krokante nga jashtë [Muzika] ka shije si një qofte po si majdanoz erëza dhe barishte të tjera ka shije të mirë si një qofte i skuqur mirë ne e tepruam, kjo është Toba është mish në një tenxhere balte oh po dhe kjo është speca e mbushur pikërisht këtu, ata i gatuajnë ato, oh, duket e shijshme, megjithëse specat stu me mish Snow po gërmon në atë djathin e dhisë dhe unë e kafshova dhe nuk është aspak e shijshme . me piper të mbushur fillimisht oh my, kjo është vërtet shumë e mirë, kështu që për përshtypjen e parë ushqimi shqiptar i madh gishti i madh lart djathtas i madh i madh lart të gjitha shijet ka një erëz që ata përdorin në shumicën e pjatave të tyre që i jep një nuancë pak të ëmbël që nuk i pëlqen se është e ëmbël, por ka një erëz që Kurtit i duhet për të kuptuar se çfarë është, sepse është e mirë dhe e përdorin shumë mirë, ne padyshim që e shijuam drekën, qoftet ishin shumë të mira, kështu që qoftet janë si kanguj dhe të sheshtë më shumë si ovale të sheshta por ishin te shijshme nga jashte me falni dhe ajo qe kam vendosur eshte se me pelqen ushqimi shqiptar me pelqen aroma erezat qe perdorin ato i gatuajne perimet thelle dhe gjate dhe behen te ftohta dhe ai speci i mbushur ishte oh sidomos me kete gje o piper i mbushur djathi i dhise ishte i pjekur dhe ishte pak i forte nga jashte por i bute nga brenda me perime te pjekura poshte shume ulliri o vaj ulliri shume vaj ulliri me siguri por ushqimi ishte jashte grafikut dhe me pas ajo gjellë e vogël me zierje funksionoi mirë me patatet e mia të skuqura, të vendosura mbi patate, ishte mirë nuk e di nuk e mbaj mend si quhej, por ishte një lloj pjate specialiteti që menduam se do të ishte si copa mishi të skuqur përfundoi si kjo lëng mishi i lëngshëm i supës dhe ishte i shijshëm dhe ishte 25 dollarë, kështu që për një ushqim të plotë legjitim, një vakt i shijshëm i madh shqiptar në një pjesë turistike të një qyteti turistik, po dhe ishte gjithashtu mjaft autentike, ishte vërtet me të vërtetë. mirë dhe përsëri siç thatë më herët rrugët janë mjaft aktive dhe ne kemi mësuar se ku zona e vogël e Festivalit nuk është shumë larg nga tani ata kanë ngjarje të ndryshme që ndodhin gjatë gjithë ditës kështu që nuk e di se çfarë po ndodh tani përveç një shumë aktivitet kështu që le të shkojmë ta kontrollojmë dhe të shohim se çfarë shohim dhe së pari mund të shohim këtë oficer të madh policie pikërisht këtu me buzëqeshjen e madhe të vjetër mu në mes të rrugës oh dhe shiko Nënë Terezën po Nënë Tereza a e njohin të gjithë Nënë Terezën ajo është një figurë e mahnitshme fetare me famë botërore ajo është nga feja katolike dhe ju kam thënë se megjithëse ky është një vend i rëndë mysliman, ata ndajnë të gjitha fetë këtu Prejardhja e Nënë Terezës prindërit e saj janë nga Shqipëria tani ajo ka lindur e lindur pikërisht përtej kufirit në një nga vendet e tjera, i cili ndoshta ishte Maqedonia, por Shqipëria e konsideron atë një vajzë të Shqipërisë dhe askush nuk duket se e kundërshton këtë dhe uhh mendoi se ishte shumë e bukur dhe ja ku ata kanë një statujë në Memorial pasi bredha nëpër Skra për pak më shumë se një orë dhe drekën, më duhet t'ju them se ky është një qytet i vogël i bukur dhe kur ecnim rrotull, me të vërtetë nuk patëm të njëjtën pamje si ju kur ecni rrugëve në terren por është një qytet i vogël aktiv sigurisht që ata kanë festivalin duke ecur me shumë biçikleta shumë njerëz thjesht ecin përreth duke shijuar motin e bukur që po kemi sot shumë restorante, shumë kafene vetëm pak a shumë gjithçka që mundesh shiko, por ne jemi duke ecur poshtë në zonën e zonës kryesore të festivalit këtu dhe duket sikur jemi mes lloj paradash, shohim disa njerëz me kostum atje që janë duke u zhdukur, shpresojmë se do të kemi pak nga kjo para uh nuk e di mbase do të shohim një ngjarje që do të shohim hej borë duhet të qëndroni atje dhe të bëni një kërcim të vogël nuk e di një kërcim me një lëvizje ashtu siç jemi ne duke ecur nëpër këtë qytet ka diçka që dua të sigurohem që ju e dini tani ne jemi ende në skajin verior të Shqipërisë dhe ndërsa punojmë në rrugën tonë në jug do të mësojmë gjithnjë e më shumë për këtë, por kryesisht do ta mësojmë këtë kur marrim në kryeqytetin e Tianit, por dua t'ju hedh një vështrim të vogël përpara se deri në vitin 1992, që ishte vetëm pak më shumë se 30 vjet më parë, Shqipëria ishte nën sundimin komunist nga një diktator që ishte shumë paranojak, vendi ishte i mbyllur për pjesën tjetër. bota në kohët moderne mendon si Koreja e Veriut me të vërtetë kaq ekstreme, kështu që është e mahnitshme të shohësh se sa i zhvilluar dhe sa i hapur dhe sa miqësor për turistët është bërë ky vend në pak më shumë se 30 vjet për të menduar se ku ishin kthyer para vitit 1992 tani mos u shqetësoni një disa video nga tani kur të arrijmë në kryeqytet, do të thyejmë të gjithë atë histori sepse është magjepsëse, por mendova se ishte paksa e përmendur tani pasi ne po hyjmë për herë të parë në Shqipëri, pra pikërisht këtu përballë nëse mund ta shihni këtë pemë të madhe të ngatërruar në cep të këtij kryqëzimi që është pema më e vjetër këtu në scra, është rreth 200 vjeç, është një pemë e bukur që do të doja ta shihja me gjethe mbi të, por ajo që kemi zbuluar është se karnavali ndodh të premten të shtunën dhe të dielën këtu në qytet fillon në orën 10:00 të mëngjesit dhe ata kanë si parada nga shkollat ​​lokale dhe të gjitha këto deri pak pas drekës, kështu që ajo që ka ndodhur është se ne kemi humbur seancën e mëngjesit të Karnavalit. rikthehet sërish sonte në orën 7 ose 8:00 ku ishim atje poshtë sapo po largoheshim shkon deri në 9: ose 10 dhe atëherë kur ka muzikë live dhe argëtim problemi për ne është se do ta kemi të vështirë të zbresim këtu në furgon natën dhe ndjehu i sigurt duke u larguar prej tij dhe ne jemi mbi 4 km nga kampi ynë, kështu që nuk mund të ecim këtu gjatë natës, rrugët janë shumë të ngarkuara dhe është thjesht shumë e rrezikshme tani do të shohim se si do të jetë moti a duhet të bjerë shi në mëngjes nëse mund të zbresim këtu nesër dhe të marrim aktivitetet e ditës, por mos u shqetësoni kampingu ynë është afër një restoranti që pret një festë të madhe karnavalesh dhe ne me siguri do t'ju marrim për këtë, por tani po kthehemi në furgon dhe shpresojmë të kthehemi nëpër treg dhe të marrim disa sende ushqimore rrugës, a mund të kemi një pamje të vrazhdë H po oh fundi i limonit faleminderit kështu që arritëm çmimin e parë në tregun e ushqimeve ngarkova me të gjitha llojet e perimeve dhe mora disa vezë për Kurtin sa kushtonte Kurt ishte 11 dollarë për sa një duzinë vezë patate karrota rukola marule speca qepë Rrjedhin aq shumë gjëra, por po fillon të spërkatet, ne duhet të kthehemi me nxitim tek furgoni përshëndetje djema përshëndetje djema [Muzikë] ne duhej të ktheheshim me nxitim në furgon, kotelet ishin ulur këtu duke u ftohur, ato ishin të freskëta dhe filloi të binte shi në minutën që hipëm në furgon, kështu që ne e përcaktuam kohën e përsosur nëse dëshironi Kjo video sigurohuni që të abonoheni në kanalin tonë dhe të goditni zilen e njoftimit, në mënyrë që të dini kur publikojmë video të reja dhe mos harroni se mund të na ndiqni gjithmonë në Instagram për të parë se çfarë po ndodh në mes të videove përshëndetje djema

2024-03-26 19:45

Show Video

Other news