ONE DAY IN AMSTERDAM - City Tour, Anne Frank House and MORE | Epic European Adventure #EP21

ONE DAY IN AMSTERDAM - City Tour, Anne Frank House and MORE | Epic European Adventure #EP21

Show Video

Hej, të gjithë, dhe mirë se vini në Amsterdam. Sot është dita e 21-të e aventurës sonë epike evropiane dhe ne do të eksplorojmë këtë qytet duke bërë një shëtitje në këmbë dhe gjithashtu duke vizituar Shtëpinë e Anne Frank. Le t'i fillojmë gjërat me pak mëngjes apo jo?. Kemi rrotulla me salsiçe dhe një picë nga supermarketi përballë rrugës. Ka mbaruar atje.

Unë mendoj se ky djalë dëshiron disa nga rrotullat tona të sallamit. Ai nuk do të marrë asnjë. Sapo kemi arritur në sheshin Dam. Mund të më shihni se pallati është pas meje atje.

Ne thjesht po presim të fillojmë turneun tonë në këmbë falas. Kompania që po përdorim sot është Sandemans e njëjta që kemi përdorur në Republikën Çeke në Pragë në disa episode më parë. Nëse dëshironi të kontrolloni atë shëtitje pa pagesë, thjesht kërkoni një episod të mëparshëm të kësaj serie aventurash epike evropiane.

Kemi edhe 10 minuta të tjera përpara se të fillojmë turneun, kështu që shpresojmë se udhëzuesi ynë do të jetë këtu së shpejti. Do të përpiqesha të të sillja, po të ishe miku im nga jashtë dhe të më thoshe, më trego Amsterdamin. Ai tha, nëse doni të më dërgoni një mesazh duke më thënë: 'Hej, Alex, më në fund po vijmë, më trego disa gjëra që janë vërtet të Amsterdamit. Meqë ra fjala, gjithmonë pyesni që nëse keni miq për emrin tre gjëra që nuk duhet t'i bëjmë patjetër. Ata priren të jenë tre të parët në Tripadvisor, meqë ra fjala. Mund ta zbuloni.

Numri një do të ishte Sheshi Dam. Menjëherë, nëse jetoni këtu, nuk shkoni kurrë në sheshin Dam. Është ai sheshi në qytetin tuaj të madh turistik, ku nuk rrini kurrë këtu.

Është pjesa turistike e qytetit tonë, ndaj nuk dalim sa më shpejt nga këtu. Sigurisht, nëse doni të dini detaje pavarësisht sarkazmës sime, është një shtresë e trashë sarkazme para jush. Vetem pyet. Unë do të shpjegoj gjithçka që ju duhet të dini. Pikërisht aty ndodhet një kishë e vjetër e quajtur Kisha e Re. Ne do ta bëjmë këtë më shumë në turne. Ne kemi një urë të madhe gri të quajtur Ura Blu.

Është Amsterdam. Kështu veprojmë ne. Mjerisht, në ndërtim në këtë moment, ka monumente që përkujtojnë Luftën e Dytë Botërore. Është monumenti ynë kombëtar.

Ne jemi në rinovim për dy muajt e ardhshëm. Duhet të ktheheni një herë tjetër për ta parë. Çdo katër maj, ne kemi përkujtimin tonë, kujtimin tonë të Luftës Botërore.

Është një ngjarje mjaft mbresëlënëse. Dhjetëra mijëra njerëz në këtë shesh, heshtje e plotë. Jo vetëm njerëzit në shesh, por nuk ka tramvaj ngarje, aeroplanët nuk lejohen të fluturojnë mbi Amsterdam. Nuk ka asgjë. Nuk ka trafik. Është heshtje e plotë.

Për jo vetëm dy minuta në vit në këtë qytet, sepse është qytet, është gjithmonë i zhurmshëm. Moment shumë mbresëlënës ndër vite. Shumë keqkuptime në qytetin tonë për njerëzit që lëvizin këtu. Unë do të shpjegoj në një sekondë.

Përfshirë të dashurën time, ata bëjnë një gabim jetësor duke bërë tatuazhin e tyre të gabuar dhe shumë gjëra kudo në gurë dhe ndërtesa. Arsyeja është se nuk është xxx një keqkuptim i plotë. Në fakt është një kryq. Këtu fillon keqkuptimi i madh. Është një kryq i Shën Andrews. Supozohet të jetë si një kryq në katror.

Është një kryqëzim, në thelb, në anën e tij. Flamuri skocez, për shembull, është një kryq i Shën Andrews. Është një simbol flamuri. Do ta shihni kudo. Tani, pyetja është, sigurisht, kur ecni nëpër një qytet larg shtëpisë, është si, pse ndodhi kjo? Përgjigja e vërtetë është shumë zhgënjyese.

Prandaj do t'ju jap më parë gënjeshtrën e famshme. Gënjeshtra e famshme që thonë në turne me varka dhe gjithçka është se çdo kryq përfaqëson një pasazh të errët në historinë e Amsterdamit, që është një zjarr i qytetit, një përmbytje dhe murtaja e zezë. Kjo është si logjika e rimorkios.

Gjithashtu nuk është e vërtetë. Nuk është plotësisht e vërtetë. Nuk e dimë se është përgjigja e vërtetë. Dhe për këtë punë, kjo thjesht nuk është e mirë për vlerën argëtuese të turneut tuaj. Problemi është se kjo pyetje është numër një, pyetja më e bërë në çdo turne ndonjëherë, dhe këtu del gënjeshtra.

Pra, nëse shkoni me një varkë për më vonë, veçanërisht ato që kushtojnë më pak se 20 €, do të merrni një 14-vjeçar duke ngarë një varkë me një cigare në gojë, Mirë se vini në Amsterdam. Dhe ai me siguri do t'jua thotë këtë. Kjo nuk është e vërtetë. Mos e turpëroni djalin, por ai po përpiqet gjithashtu më të mirën.

Nuk njihet si realitet. Tani, pjesa xxx është qesharake sepse shumë njerëz që lëvizin në qytet jetojnë në një flluskë emigrantësh. Ata njohin zero holandezë. Është një shoqëri krejtësisht e ndarë që jeton drejtpërsëdrejti me njëra-tjetrën. Ata më pas takohen si pesë holandezë herë pas here.

Metro, ata flasin anglisht me ta dhe zemërohen që holandezët nuk u flasin kurrë holandisht. Është një situatë shumë interesante. Më pas ata marrin sepse e duan Amsterdamin dhe është e lehtë të biesh në dashuri me qytetin. Është shumë e gjallë. Është si një metropol i vogël. Gjithçka që keni në Nju Jork, por më pas në një shërbim të vogël.

Ata bëjnë tatuazhe xxx dhe më pas takojnë Amsterdamerin e tyre të parë atje. Unë i thashë, pse keni xxx atje, që është si një gjë e ndyrë amerikane, sigurisht. Pse e keni atë? Sepse e dua qytetin. Ne do të vazhdojmë të luajmë atë.

Nuk e kuptojmë çfarë gabimi kemi bërë. Pse e keni shkronjën X të tillë? E dashura ime, kjo është kaq e madhe. Shkronja është X, X, X dhe nuk do të thotë asgjë për Amsterdamin.

Tani, nëse ecim në atë drejtim, atëherë ecim jashtë kufijve të qytetit të Amsterdamit të vjetër, të vjetër. Ka kaq shumë zona të ndryshme të Amsterdamit në një kohë shumë të shkurtër. Megjithatë, ju duhet të kuptoni se sa i ri është ky qytet në shkallën kohore të planetit dhe historisë njerëzore. 1275 është hera e parë që fjala Amsterdam shkruhet diku.

Është kur djali që sundon këtë pjesë të botës i dha Amsterdamit një kredi tatimore. Po, këtë herë është taksa. Ne do të flasim për taksat. Ne do të flasim edhe për politikat e sigurimit më vonë.

Keni ardhur në Amsterdam, rock and roll në këtë turne në këmbë. Nuk e keni idenë se sa emocionuese do të bëhet gjithçka. Tani, kreditimi i taksave bëri një ndryshim të madh, bëri që Amsterdamët të mund të fillonin tregtimin.

Ishte gjithmonë një digë në lumin Amstel. Amsterdam, ky është emri juaj atje. Pastaj papritmas pati biznes. Kishte një arsye për të ndërtuar një shtëpi ose dy shtëpi prej druri në moçal. Për disa qindra vjet, tregtia vazhdoi të zgjerohej, zgjerohej dhe zgjerohej, dhe holandezët filluan të ndërtonin anijet e tyre, duke i shitur ato në vende të tjera, por kryesisht duke lundruar në toka të largëta, të largëta si kjo pjesë e botës. Malajzia, të cilën ju tani e quani Indonezi, e gjithë ajo pjesë e botës për tregti.

Në atë pikë, u themelua Kompania Hollandeze e Indisë Lindore dhe kjo ndryshoi gjithçka në historinë holandeze. Ajo kompani ishte e pasur. Kompania më e pasur ende, disa historianë thonë se është e pakuptueshme, por kompania më e pasur ende sot në historinë njerëzore. Një vlerësim nga një shkrimtar që është thjesht shumë tregues. Askush nuk e di nëse kjo është e vërtetë, por një vlerësim është se në kulmin e saj, vlente ekuivalenti aktual i PBB-së së Gjermanisë dhe Japonisë, dy nga vendet më të pasura në planet, të kombinuara në një kompani. Janë kompanitë holandeze të Indisë Lindore.

këtu, ne shkuam në lagjet hebraike një pjesë të saj. Unë tashmë mund t'ju them se një pjesë e madhe e turneut ndodh në lagjet hebraike sepse pjesë të mëdha janë interesante për t'u parë, dhe ne po fillojmë të shikojmë më pak interesante për t'u parë veçmas, sepse sinqerisht, shikoni përreth jush. Tani, në vitet 1850, treni duhej të ishte kudo.

Ajo epokë do të ishte Revolucioni Industrial. Në Amsterdam, ideja ishte që trenat duhet të jenë këtu, dhe ne jemi Amsterdami, kështu që duhet të jemi në ballë. Ne do të ndërtojmë stacionin tonë të trenit në një ishull të krijuar nga njeriu në det, në mënyrë që e gjithë bota të shkojë atje, pikërisht atje. Pastaj e ndërtuam. U bë. Ndërtesa është e pabesueshme.

Mund ta vizitoni me një historian, me guida të tjera turistike për orë të tëra. Ja sa detaje të bukura janë aty. Ata gjithashtu, nëse i pyet nëse janë historianë të vërtetë, do të bien dakord se nuk duhet të ekzistojë.

Është në pikat më të këqija që mund të kishin ndërtuar. Askush nuk shkon, Oh, në Stacionin Qendror, ata shkojnë sikur, Oh, kjo është një ndërtesë e bukur, dhe pastaj vazhdojnë. Tragjedia është se duhet të ishte në jug të qytetit tonë. Dikur ishim si Venecia, si një patkua e ulur në ujë, dhe më pas ata e ndërprenë atë me një binar të madh treni në veri të Stacionit Qendror.

Është një strukturë mbresëlënëse. Ai qëndron mbi dhjetëra mijëra pirgje druri për ta mbajtur atë nga dheu i varur që ka bërë qyteti , por e preu atë. Turneu në këmbë do të ishte shumë zhgënjyes nëse nuk do të kishit një statujë të madhe diku në turneun tuaj në këmbë. U përpoqa të gjeja një djalë mbi kalë. Ju gjithmonë dëshironi një djalë mbi kalë kur shkoni jashtë vendit. Ne nuk kemi një djalë në kalë ose në këmbë.

Ju do të keni të bëni me heroin tim në histori, Baruch Spinoza, Benedikt Spinoza, nëse doni ta latinizoni atë. Por Baruk ishte emri i tij i vërtetë, bir i refugjatëve hebrenj dhe një prej atyre rebelëve. Prandaj më pëlqeu.

Nëse doni të jeni krijues me të, si regjisori i Hollivudit, si Sid Visions i viteve 1600 pa kitarë bas. Ai ishte në thelb një nga ata njerëz që pëlqenin t'i shqetësonin njerëzit, por shumë inteligjent, një nga truri më i madh në historinë e specieve tona. Ai doli me koncepte të lirive që njerëzit në atë kohë nuk e dinin se i dëshironin. Kështu funksionon ky njeri abstrakt.

Shumë nga gjërat që ai shkroi, dhe kjo është shkencore, kjo nuk është si të shikosh qiellin dhe mendoj se funksionon kështu, ai i zbriti gjërat në baza shkencore u pranuan qindra vjet më vonë në teori si një realitet real dhe shkencë e vërtetë. Unë do t'ju tregoj një rast të vogël në historinë njerëzore që ai në fakt e parashtroi si një ide, demokracinë, idenë e mëngjesit të saj, ndarjen e një shteti nga ju, personi, në thelb liritë individuale. Ai ishte i pari që e bëri këtë. Këto pesë shtëpi shpesh quhen shtëpitë e vallëzimit të Amsterdamit sepse duken sikur po kërcejnë, por të gjitha anojnë në njërën anë.

Nëse duken sikur po fundosen, pse është kështu? Kjo sepse po fundosen. Amsterdami është ndërtuar mbi një moçal. Qyteti u dogj dy herë. Përsëri, ju duhet një statujë në turneun tuaj në këmbë dhe keni nevojë për zjarrin e qytetit tuaj në një turne në këmbë, ne kishim dy prej tyre krah për krah. Tragjeditë e mëdha në fund të viteve 1400, i gjithë qyteti u shkatërrua dy herë. Dhe në të njëjtën kohë, tregtia erdhi më vonë, Kompania Hollandeze e Indisë Lindore, dhe befas nevoja për të ndërtuar shtëpi të papërshkueshme nga zjarri filloi të përshpejtonte shtëpitë prej guri në një moçal.

Ju nuk mund ta bëni atë. Do të hyni direkt. Mënyra e vetme për ta rrethuar, kjo domosdoshmëri për të ndërtuar shumë shtëpi është ndërtimi i tyre të vogla dhe të ngushta në mënyrë që të ketë më shumë njerëz që mund të ndërtojnë dhe gjithashtu t'i ndërtojnë me themele që futen në tokë. Ashtu si në Venecia, ata shkojnë 10, 15 metra në tokë derisa të godasin argjilën ose rërën ose diçka që nuk është moçal, dhe kjo është ajo që po pushojnë.

E shkëlqyeshme për vitet 1600. 1650, ende duket mirë. 1675, dritaret thyhen spontanisht dhe ju pyesni veten se çfarë ndodhi. A ishte ndërhyrje hyjnore? Jo, ishte graviteti.

Shtëpia ngadalë po shtyhet poshtë e poshtë e poshtë dhe pjesët e cenueshme lëndohen. Pjesa e pambrojtur, sidomos me shtëpitë e vjetra, mund ta shihni nëse i shikoni, është pjesa e jashtme. Janë tullat, por kryesisht pragjet e dritareve, dritarja aktuale dhe gjithçka që është aty përreth. Kjo është ajo që ju po shikoni. Këto shtëpi nuk janë aq shumë të rrënuara sa të shpërndara në thelb. Ata janë jashtë formës.

E gjithë kjo është UNESCO, e gjitha. 14 km duke filluar nga Kulla Mint atje, e njëjta gjë. Në thelb një kullë kufitare e qytetit nga vitet 1300. Zgjerimi i kreshtës është ajo që po shikoni në atë drejtim. shumë selfie romantike në urën Walter Suskin. E bukur pikërisht atje. Ju mund të dëshironi të dini vitin që

u ndërtua kjo urë që dëshironi të fotografoni. Kjo urë është prodhuar dhe ndërtuar në vitin 2022. Shkurt të këtij viti. Kjo është kur u ndërtua Ura Walter Suskin, dhe është një kopje e bukur, kopje e saktë e së njëjtës urë që ishte këtu më parë. Pesëdhjetë vjet para asaj kopje të saktë. Arsyeja është se ju mund të shihni në zinxhir, është një zinxhir.

Është një urë vizatimi. Hapet dhe mbyllet mijëra herë në ditë. Vetëm nga ligjet e thjeshta holandeze të trafikut, ai duhet të zëvendësohet. Mendësia është e vjetër dhe e çuditshme, por nëse hapet dhe mbyllet, ligjet e sigurisë zëvendësohen. Ne do të ecim nëpër të. E di që jeni me pushime, por kjo është një pjesë e rëndësishme e qytetit tonë për arsye të dukshme që mund t'i mendoni vetë.

Por gjithashtu, ne kemi një gjë në kulturën holandeze që ne me të vërtetë dëshirojmë ta shohim shumë mirë historinë tonë në sy. Ne do të ecim nëpër të. Çdo gur është një person. Do të shihni emrin e tyre.

Kjo është 100% e dokumentuar. Kjo ngjarje me çdo rezultat të sëmurë apo viktima është në zemër. Sipas alfabetit të tyre, do të shihni datën e lindjes dhe moshën në të cilën u vra personi.

Fjala jar do të thotë vit në gjuhën holandeze është mënyra se si ju shprehni një moshë kaq shumëvjeçare. Forma e, veçanërisht stoli prej xhami sipër është një fjali hebraike, le Zegher, e cila përkthehet në kujtesë. Ne do të ecim nëpër të për disa minuta dhe më pas do të takohemi në anën tjetër. e fundit e turit, një pamje që shohin shumica e turistëve holandezë. Ura e dobët, kjo urë pikërisht këtu është gjëja holandeze që mund të bësh. Vendosni VPN-në në shtëpi, gjënë që përdorni për të parë Netflix Australian, në thelb atë.

Pastaj do të shkoni në Google, do të shkruani në Amsterdam, do të shihni këtë urë. Ju nuk do të shihni një zonë me drita të kuqe. Nuk do të shihni një gjethe kanabisi.

Do të shihni kanale, do të shihni djathë. Jo shumë me djathë, mendoj se do të shihni urën e dobët. Tani, ura e dobët, ashtu si ura blu, nuk është ndonjë histori interesante pas saj.

Sasia e marrëzive që thuhet për të, për madhësinë e trupit dhe gjëra të tilla, mund ta harroni. Në holandisht Mager dhe të vjetër holandez burra të ngushtë. Fundi i historise. Kohët moderne Mager përkthehet në i dobët. Është një përkthim i çuditshëm. Ashtu si Ura Walshuskin, nëse jo një urë e lashtë, lidhja është nga vitet 1300 para se Amsterdami të dilte aq larg në ujin e Riparimit të Amsterdamit tani.

Vetë ura e vitit 1913 është shumë e vonuar për mirëmbajtje apo edhe për të zëvendësuar pjesën e sipërme me foton. Në atë drejtim, do të shihni bllokimet historike të ujit atje, kështu që ato vrima të bardha pikërisht atje. Ata nuk hapen dhe mbyllen më.

Ata janë atje vetëm për, le ta quajmë trashëgiminë, e cila në fakt mund të njohë se si duket qyteti. Mësuam nga vitet '70, shpresoj se duket se gjithçka është ruajtur. Por hoteli me flamuj atje është një tjetër monument i qytetit tonë, është Hotel Amstel. Nëse jeni duke menduar, Oh, duket bukur. Herën tjetër do të qëndroj në Hotel Amstel. Bëjeni pasi të keni shitur kompaninë tuaj në Silicon Valley.

Është një hotel i shtrenjtë. Hoteli i preferuar i Mick Jagger në botë. Kjo ju jep një ide për pikat e çmimeve për të cilat po flasim, jo ​​për Holiday Inn. Është një vend tepër i bukur. Mund të hani drekë atje, të ndjeheni si një person i pasur. Jam shitur Sheshi Dam.

Aty filluam. Vazhdoni të ecni me lumin në të djathtë dhe përfundoni në sheshin Dam. Nëse mendoni, ku është Sheshi Dam? Pas 25, 30 minutash dhe shihni parqet e zyrave dhe një zonë biznesi që shfaqen, keni ecur në drejtimin e gabuar, ndaj kthehuni. Kjo është në thelb ajo ku ju duhet të ktheheni.

Sapo përfunduam turneun tonë në këmbë falas të bërë nga Sanderman Tours. Përfunduam këtu në Skinny Bridge, të cilën mund ta shihni pikërisht pas meje atje. Ai ishte një udhërrëfyes vërtet informues. Ne e shijuam atë. Mateut i pëlqeu. Edhe Holly-t i pëlqeu dhe asaj nuk i pëlqejnë shumë udhëtimet në këmbë. Pra, edhe pse ishte një turne falas në këmbë, padyshim, ju duhet të jepni bakshish më pas.

Kështu që ne dhamë 30 €, 10 € secila, që mendoj se është ajo që do të paguanit për disa orë shëtitje në këmbë nëse do ta bënit veçmas. Por po, me të vërtetë u pëlqeu. Tani do të shkojmë për drekë. Ne do të kërkojmë disa petulla tradicionale nëse mund t'i gjejmë. Shpresojmë në këtë rrugë, ka diçka në Sheshin Rembrandt. Le të shkojmë Pra, kjo është petulla ime e madhe me Nutella dhe akullore.

Kjo është një madhësi normale. Është mjaft i madh, por është mjaft i sheshtë, kështu që nuk ka tendencë të jetë aq shumë. Pra, kjo është mini petulla e Holly me luleshtrydhe dhe boronica. Kjo është banane, krem ​​pana dhe akullore. Sapo kemi marrë petullat tona në atë dyqan petullash.

Shija ishte në rregull. shërbimi ishte pak i gjatë, por nuk ka shumë rëndësi për këtë. Matthew, na pëlqeu. Holly i pëlqeu fruti. Ajo nuk i pëlqente petullat. Mendova se ishte mirë. Asnjëri prej nesh nuk arriti ta përfundonte.

Është mjaft e madhe, ato petullat. Gjithsesi, ne jemi në rrugën tonë për në Muzeun Ruks tani, i cili është pikërisht atje. Kështu që do të jetë atje për disa minuta. Për fat të keq, Muzeu i Ruksit po i lejon vetëm mbajtësit e biletave të prenotuara vetëm për momentin, të cilin çdo muze që kemi rezervuar deri më tani, unë kam bërë gjithçka paraprakisht, por nuk kishim planifikuar fare të vinim në këtë muze. Thjesht isha shumë afër Shtëpisë së Petullave, kështu që mendova të vinim këtu dhe të hidhnim një sy përreth. Por ju nuk mund të blini më bileta në derë.

Vetëm për të paralajmëruar paraprakisht njerëzit nëse do të paraqiten. Epo, ne kemi pjesën tjetër të Amsterdamit për të eksploruar. Ne thjesht do të ecim për pak më shumë. Aktualisht, ne thjesht jemi ulur në një park duke pushuar, por do të shkojmë për një shëtitje. Më vonë sot, ne kemi marrë bileta për në Shtëpinë e Anne Frank, të cilat mendoj se çdo person që vjen ndonjëherë në Amsterdam shkon në Shtëpinë e Anne Frank.

Nuk kemi plane. Ne thjesht po ecim përreth. E di që mund të jetë paksa një video e mërzitshme, por shpresoj t'ju pëlqejë. -Duhet të rezervojmë biletat. - Muzeu i Van Gogut është pikërisht atje.

Sapo pashë një vështrim nëse mund të rezervojmë bileta për në Muzeun Van Gogh, i cili është pikërisht atje. Por për fat të keq, të gjitha datat për këtë javë janë shitur tashmë. Është e trishtueshme, apo jo? Përshëndetje. Po. Përsëri, nuk e kam planifikuar shumë mirë Amsterdamin përveç Shtëpisë së Anne Frank dhe turneut në këmbë, sepse Amsterdami ishte paksa një ide e minutës së fundit për t'u arritur. Po, ju mund të shihni sot është 15 gusht, e gjithë kjo javë.

Nuk ka bileta. 15? Po, sot është 15 gusht. Nuk e di nëse kjo shfaqet në video, por të gjitha këto shtëpi janë anuar këtu për shkak të mënyrës se si janë ndërtuar në të vërtetë. Ata janë themelet e trungjeve të gjata që shkojnë drejt e poshtë në tokë në shkëmbinj themelor, pra, argjila në këtë rast. Gjatë shekujve, ato janë zhytur pak, duke bërë që shumë ndërtesa të lëvizin paksa.

Jemi kthyer në dhomën e hotelit. Ne kemi ecur përreth për disa orë të mira dhe gjatë rrugës për këtu, sapo u ndalëm në supermarket, i cili është pothuajse në katin e poshtëm të hotelit. Bleva një përzgjedhje të disa frutave, djathrave dhe disa pijeve të çuditshme. Kur them pije të çuditshme, dua të them, ne kemi një cola me shije Marshmallows, një cola me shije kokosi, dhe gjithashtu vetëm pak ujë dhe pak limon fantastik. Unë kam një përzgjedhje të mirë frutash këtu, pra mjedër, manaferra dhe boronica. Unë thjesht marr pak djathë, për aromë të këndshme.

Por po, Marshmallow, Cola dhe Cola me aromë kokosi. Nuk i kam parë kurrë më parë. Unë mendoj se Mateu dëshiron t'i provojë ato. Mirë, çfarë pije keni atje, Matthew? Pak Cola me shije marshmallow, dhe unë do ta provoj. Ka erë si çamçakëz.

Është shumë i gazuar, por nuk ka aq shije të keqe. -Cola me shije kokosi. -Mirë. Ka erë si çorape. Mund të jenë vetëm këmbët e mia, por mendoj se është vargu. Kjo është edhe më e gazuar.

A te pelqen? është në rregull. Nuk duket sikur ju pëlqen. Thjesht e largova sepse pothuajse e mora mbi vete. Kemi bërë një pushim të mirë në dhomën e hotelit dhe tani po ecim drejt shtëpisë së Ana Frank. Ne kemi marrë biletat tona për 6:30. Ne duhej t'i rezervonim ato shumë më parë, përndryshe nuk ka asnjë shans për të hyrë brenda një dite.

Nuk ju lejohet gjithashtu të filmoni, kështu që ne do të bëjmë disa xhirime jashtë, dhe pastaj do të flas për përvojën më pas. Sapo kemi dalë nga shtëpia e Ana Frank, të cilën mund ta shihni pas nesh. Siç e përmenda më herët, padyshim nuk ju lejohet të filmoni ose të fotografoni atje. Por padyshim, kjo nuk i ndaloi një numër njerëzish, gjë që mendoj se është shumë mosrespektuese, nëse jam i sinqertë. Unë kam qenë atje më parë rreth 12 vjet, por dua që Matthew dhe Holly ta përjetojnë atë, veçanërisht aty ku kemi qenë javët e fundit. Natyrisht, ne kemi qenë në Austin, kemi qenë në Berlin.

Ne kemi parë shumë përkujtimore të Holokaustit. Është një vend i kthjellët për të shkuar. Është interesante të shihet se ku qëndruan këta njerëz për një periudhë mjaft të gjatë kohore para se të shiteshin dhe kapeshin. Tani po ecim në rrugë për të parë Monumentin e Anne Frank me një statujë kushtuar asaj. Kur të jemi atje, do t'ju tregoj edhe këtë. Këtu është Monumenti i Ana Frankut, afër shtëpisë së saj të vjetër.

Epo, ndërtesa ku ajo qëndroi. Sapo kemi mbaruar në monumentin e Ana Frankut, i cili është pikërisht pas meje mbi supe atje. Tani po bëhet pak vonë në mbrëmje, kështu që do të hamë një darkë.

Pas kësaj, ne do të kthehemi në hotel dhe do të përgatitemi për udhëtimin tonë të madh të kthimit në shtëpi nesër. Nesër është dita e 22-të e aventurës sonë epike evropiane dhe është koha për të shkuar në shtëpi. Por së pari, do të shkojmë të hamë një darkë.

Thjesht duhet të gjejmë një restorant që na pëlqen. Jam absolutisht i mërzitur që muzeu i djathit është i mbyllur. Është vendosur të bjerë pak shi ndërsa ne jemi duke ecur për të gjetur ushqim. Nuk është shumë keq, të paktën.

Po lagemi pak, por ja që është dita e fundit, nuk ka rëndësi. Holly ka shkuar për makarona bolognese. Matthew ka shkuar për të preferuarin e tij, peshk dhe patatina. Unë kam shkuar për një burger Barbecue me patate të skuqura.

Sapo kemi mbaruar darkën tonë në shtëpinë e qoshes, e cila është pikërisht pas meje në këtë rrugicë të gjatë. Ne po kthehemi në hotel dhe kjo do të jetë për natën. Në rregull, kështu që kur po dilnim atje dhe po luanim, zonja atje na dha tre speca. Ne jemi kthyer në hotelin tonë. Ne dolëm nga restoranti ku kishim një darkë mjaft të këndshme, apo jo, Holly? Sonte është nata e 21-të e aventurës sonë epike evropiane , që do të thotë se është nata e fundit e udhëtimit tonë.

Nesër, ne do të shkojmë në shtëpi. Së pari, ne jemi në një tren nga Amsterdami për në Bruksel. Më pas do të shkojmë në Eurostar nga Brukseli në Londër, më pas nga Londra në Crewe, ekuipazhi në Chester dhe më pas Chester në North Wales, kur do të jemi në shtëpi nesër mbrëma, rreth orës 10 të mbrëmjes. Pra, nëse keni arritur deri këtu në këtë episod, faleminderit shumë që e shikoni. Dhe këtu është Holly me një mesazh të veçantë. Nëse ju pëlqeu kjo video, ju lutemi lërini të pëlqejnë, abonohen dhe shtypin butonin e ziles së njoftimit.

Mirupafshim. Mirupafshim. Herën tjetër në aventurën epike evropiane të Travel Short.

2023-11-24 19:42

Show Video

Other news