FIRST TIME IN ALBANIA! (THETH) THE INCREDIBLE ALPS

FIRST TIME IN ALBANIA!  (THETH) THE INCREDIBLE ALPS

Show Video

mirmengjes te gjithe ketu nga shqiperia kjo eshte hera jone e pare ne shqiperi dhe do te jete dita jone e pare duke eksploruar si duhet shqiperine dhe ne po nisim udhetim ne nje vend te quajtur teth ku mund te shihni se eshte nje zone e bukur malore dhe arritem ne shqiperia ne tirane kryeqytet dhe ne po planifikonim te benim nje video atje por ishte shume nxehte ishte rreth 39 grade celcius dhe ne thjesht nuk ishim aspak te motivuar te ecnim ne nje qytet super te nxehte keshtu qe po prandaj perfunduam jo duke filmuar atje dhe pastaj nga atje morëm një autobus publik në një vend të quajtur skoda dhe skoda është vendi ku merrni furgonët në mëngjes për të ardhur këtu për të provuar, kështu që ishte rreth 10 euro për person për të marrë furgonin këtu dhe një nga arsyet ne erdhëm këtu për t'i shpëtuar vapës sepse nuk është aq vapë këtu është jo, mendoj se është rreth maksimum 20 gradë disa ditë, por mendoj se tani është si 18 ose 17 gradë vetëm pak orë më parë ishte si 13 gradë. është ftohtë në mëngjes kështu që na duhej kjo shkëputemi nga vapa pasi kemi qenë në vende shumë të nxehta, kështu që po, jam i emocionuar të eksploroj sot dhe thjesht shiko përreth këtu është absolutisht e pabesueshme kështu që kjo është tashmë në fshatin kryesor dhe ju jeni tashmë plotësisht të rrethuar nga këto të mëdha malet kudo, kështu që plani ynë sot është të bëjmë disa shëtitje, po më e famshmja, por nuk do ta bëjmë të gjithë ecjen, por do të bëjmë gjysmën e saj dhe më pas do të kthehemi po, tashmë duhet të jeni në gjendje të merrni pamjet kryesore po ky është plani le të shkojmë kështu që tani jemi në shtegun kryesor aty kishte një tabelë që tregon se është 6.5 kilometra deri në valbonë që është fshati tjetër siç thamë se nuk do të shkojmë deri në fund. vetëm duke shkuar në gjysmë të rrugës dhe pastaj duke u kthyer ende në të njëjtën distancë , megjithëse sepse ne do të shkojmë në gjysmë të rrugës dhe do të kthehemi do të jetë ende rreth gjashtë kilometra, kështu që shumë nga alpinistët që vijnë këtu i lënë të gjitha çantat e tyre kryesore në skoda, në qytetin tjetër që ne erdhën nga dhe pastaj ata vijnë këtu vetëm për si më parë një ditë dhe më pas shkoni në valbonë dhe më pas kthehuni në skoda nga atje dhe merrni çantat e tyre kështu që kjo është një arsye tjetër pse ne po shkojmë vetëm si gjysmën e rrugës dhe mbrapa sepse i kemi të gjitha çantat tona dhe nuk duam të ecim deri në fund. atje

dhe më pas duhet të ecim deri në kthim për të marrë çantat tona këtu, kështu që po, kjo është një arsye tjetër e madhe, kështu që ne jemi në një përrua tjetër të vogël këtu tani ujë shumë i freskët ka një ujëvarë të vogël të vogël këtu është me të vërtetë akull i ftohtë edhe pse kështu kur notojmë do të jetë ujë i ftohtë me akull lexova se në rishikime ah e dhimbshme në sekonda, a nuk është po, mendoj se vjen nga sytë, po, nga lart po fjalë për fjalë ah, kështu që duket se ata gjithashtu përdorin këta kuaj për të marrë bagazhet mes dy qyteteve dy fshatrave pershendetje a e dini se ishte nje opsion po une ngas ne nje vend por nuk pashe ndonje cmim apo dicka ne rregull prandaj mendoj se ndoshta eshte e shtrenjte dhe gjithashtu nuk e di nese eshte e mire nese eshte mirë po po kuajt janë shumë më të fortë se ne, por prapë uh po është q bëj një shëtitje të gjatë me gjithë atë bagazh po shiko të gjitha ato çantat shiko brenda asaj valixhe , kështu që ne kemi hasur në një këndvështrim të lezetshëm këtu kjo nuk është këndvështrimi kryesor, kjo është ende uh lugina në të cilën po qëndrojmë në provë mahnitëse pamjet edhe pse është gjithmonë e çmendur sa lart mund të arrish në vetëm disa orë po kjo është arsyeja pse po vdesim po është shumë e pjerrët por është e bukur pamjet absolutisht të mahnitshme është një shteg i mahnitshëm po kështu që në fshat mund të shohim këto maja por nuk e kuptova që po shkonim deri në majë të njërit, pothuajse në rregull, ne jemi në pengesën e fundit, tani vetëm ajo këndvështrimi atje është vendi, kështu që misioni u krye ne e kemi arritur në pikëvështrimin, kështu që kjo është pamje e re kjo është një luginë e valbonës ku ne nuk do të shkojmë , kështu që ju mund të shihni shtegun e valbonës atje shkon deri në fund dhe ky është vetëm një fshat i vogël pikërisht atje, aq peizazhe të mahnitshme edhe pse dhe pastaj në këtë anë ju merrni luginën e provës kështu që nga këtu lart mund të shihni vërtet valbanin një luginë është më e qartë se është më e hapur dhe ju jeni si kokë më kokë tani është koha e snack-ut po më në fund po ne sapo morëm disa gjëra nga supermarketi dje vetëm disa patate të skuqura dhe ky është një lëng pjeshke ata nuk kishin shumë opsione atje kështu që po, është një supermarket i vogël po, por është mirë po, ka një lloj të vogël briosh qershia me vanilje ka disa hurma, gjithashtu nuk prisja të gjeja hurma këtu , më pëlqejnë shumë ato të mira për energji dhe vetëm lëngu dhe disa biskota gjithashtu biskota me drithëra ne do të hamë drekën siç duhet në qytet a jo po në fshat po dhe më pas mund të tregojmë fshatin, por pamje fantastike për një vakt , kështu që do të kthehemi poshtë tani për të marrë drekën dhe më pas do t'ju tregojmë zona e fshatit nuk e permenda por kete zone e quajne edhe alpet shqiptare dhe po te vinim ketu rreth nje muaj me pare e gjithe kjo do te ishte mbushur me bore dhe akull per momentin ka vetem disa pjese me bore por eshte bukur shumë e thatë kështu që në periudha të tjera të vitit e gjithë kjo do të ishte bora sidomos në dimër dhe ata në fakt mbyllin hyrjen në këtë vend në dimër apo jo rruga unë mendoj se hapet vetëm mund ndoshta kjo është ajo që kam dëgjuar dhe varet nga viti sigurisht, por mendoj se nuk mund të vini gjatë dimrit sepse është plot me akull dhe borë po kështu që disa njerëz në fshat qëndrojnë këtu gjatë dimrit dhe nuk ka asnjë mënyrë për të dalë, ata janë si të bllokuar në fshat të bllokuar në luginë, por ata janë mësuar që të jetë disi e frikshme a nuk do të ishte edhe për mua, por si u kërkuam zonjën nga shtëpia jonë e miqve dhe ajo tha që ka helikopter kështu që në rast urgjence ata mund të shpëtohen me një helikopter po ngecni në këtë luginë kështu që kemi ardhur në nje restorant ketu ne fshat restorantet jane te gjitha bujtina nuk ka restorant me vete eshte thjesht nje bujtina qe ka nje restorant keshtu qe ne hanim ne kete nje dite tjeter dhe na pelqeu prandaj mora kete mish derri ketu qe ka nje mije ca patate te skuqura 300 kembe cfare ke aty perime supa gjithashtu 300 dhe kjo si nje byreke lokale quhet bittec dhe ishte 250. mos eshte ajo ku thone se ka si kos brenda kosit dhe domateve une e kam pire nje dite dhe eshte shume e shijshme po dhe ata gjithmonë japin bukë po ashtu ndoshta shikoni këtu bletët po çmenden, ka shumë bletë këtu, po kjo është arsyeja pse ne bëmë kështu, po syzet e shikojnë atë që ai po përpiqet të hyjë, ne gjithashtu kemi disa pamje fantastike atje shikoni se kudo madhështore është e mrekullueshme këtu, kështu që fshati këtu është super i përhapur, në thelb janë vetëm këto shtëpi pritjeje plot shtëpi pritëse kudo që po ndërtojnë plot të reja, por po, është shumë e përhapur që nuk keni ndërtesa pranë secilës të tjera ose ndonjë gjë tjetër dhe rrugët janë ende këto rrugë të pastra, nuk ka rrugë të asfaltuara askund dhe përveç shtëpive të miqve, ju keni edhe këto zona kampingu ku njerëzit vijnë me furgona kampi, kështu që turizmi është vetëm duke filluar këtu tani . kjo është arsyeja pse shumë nga vendet në zhvillim, madje edhe rrugët që po bëjnë lart rrugës, kështu që ndoshta pas një viti mund të ketë rrugë të asfaltuara këtu dhe vitin e kaluar nuk kishte asnjë rrugë që vinte këtu nga skoda nga sa dëgjuam po, mendoj se po ishte pak a shumë si kjo si një rrugë e pistë dhe mendoj se për të arritur këtu do të duhen ndoshta dy ose tre orë më shumë se koha që duhet tani, kështu që ju merrni shumë ndërtesa që duken kështu, si dhe këto ndërtesa të lezetshme malore pothuajse duket si diçka jashtë Zvicrës ose diçka e tillë po, po kjo është ajo që po flisnim, disa nga vendet duken si Zvicra dhe ka gjithashtu një kishë që do të vizitojmë tani na kujton Islandën disa kisha oh po kështu e bën këtë a është kisha e vjetër për të cilën fliste Carol më parë, nuk jam i sigurt se cili është emri i saktë, por është vërtet një kishë e bukur me atë sfond atje dhe siç e përmendi Carol, na kujton ato në uh Islandë pak një lloj tulle është thjesht loo ks si një vend përrallash po, është shumë shumë i bukur, ne kishim pritshmëri të mëdha për të ardhur këtu, por është edhe më mirë nga sa prisnim po, nuk mund ta besoj se nuk është më turistik kjo është e gjitha kështu që mendoj se këtu bëmë ecjen sot ne ishim atje lart, filluam deri në fund, kështu që shkuam rreth këtij mali këtu, mendoj se ishim në majë të tij, mund të shihnim këtë grup gurësh këtu në majë, por shikojeni këtë si një rrugë të bukur ferme. i dua gardhet e vjetra prej druri kudo, thjesht duket sikur një vend vërtet tradicional nuk duket aspak si një vend turistik, po, kështu që kjo është ajo që përmenda më parë, mund të shihni se ato kanë shenja për kamping, kështu që thjesht mund të shkoni në tokë dhe kamponi këtu nëse dëshironi , mendoj se kjo është një tjetër shtëpi për mysafirë ndoshta e bukur , kështu që ne thjesht po ecim drejt lumit tani lumi është poshtë në këtë mënyrë duket të jetë një shteg, nuk e di nëse kjo është si një shteg publik apo jo , mendoj këtu edhe pse mund të ecësh kudo që të duash Po aq shumë po, vetëm gjithnjë e më shumë shtëpi pritjeje shumica e ndërtesave janë shtëpi pritëse, kështu që ne përmendëm për bletët dhe ngarkesat e bletëve përpara se këto janë të gjitha shtëpitë e bletëve këtu, kujdes po, nuk dua t'u afrohem shumë përshëndetje me ta edhe pse ajo lopë nuk është e impresionuar me ne që na ngul sytë ah, shikoni këtë këtu, kështu që kjo është si shtëpitë origjinale, mendoj se rrënojat e një shtëpie origjinale duken shumë të bukura me të gjithë të rriturit si kjo shtëpi e vogël e vogël duket sikur ka pasur një zjarri shiko se është e gjitha një dru i djegur, ka një tjetër këtu, po ashtu, shtëpia e madhe kryesore po, natyra ka marrë rrënojat, kështu që është mëngjesi tjetër tani dhe ne po bëjmë një shteg për në një vend tjetër të njohur këtu, kështu që ky quhet sy blu ne jemi tashmë në shteg, ndoshta do t'ju tregoj në rrugën e kthimit super bukur, kështu që për të arritur këtu morëm një minibus publik që ata kanë këtu dhe kushton 700 për person kështu që djali ju sjell këtu nuk është se afër qytetit dhe djali ju pret këtu për rreth tre orë kështu që ai ju sjell këtu ju bëni këtë shteg që është rreth 45 minuta në orë, pastaj mund të kaloni një orë në syrin blu dhe më pas po, duhet të ecni prapa edhe 45 minuta ose një orë, kështu që kjo është bluja syri me te vertete te bukur zone noti ka kete ure te bukur qe duhet te kalosh edhe aty mezi pres te futesh ne ate uje per tu ftohur eshte me e veshtire sot eshte rreth 27 grade ke pothuajse si nje plazh i vogel nje plazh i vogel guri vertet mirë në rregull kështu që kjo është zona e duhur e syve blu që shihni në fotot me ujëvarën atje ujëvara është më e madhe se sa prisja duhet të jetë akull i ftohtë sepse askush nuk është në ujë të gjithë thjesht po shikojnë se nuk po shkoni në këngë, unë jam reagimi i të gjithëve është i çmendur nuk e di nuk e di nëse dua të hyj me reagimin kam nevojë për ndihmë kjo është gjithçka që na duhej dje mirë filmi një reagim tjetër është me të vërtetë kaq keq po fillimisht mendova se njerëzit po e ekzagjeronin por jo është kaq keq po ne rregull eshte radha ime n do të përpiqem të qëndroj më gjatë të gjithë të tjerët thjesht ia mbathin menjëherë, në fakt ndjeva sikur do të kisha një atak paniku seriozisht po ndjesi shumë e fortë sikur nuk mund të merrja frymë rrotullojeni trupin tuaj si në thelb këta djem duke bërë një rrokullisje prapa wow kështu që ne thjesht po marrim disa pije para se të nisemi, këto ishin 200 kjo barakë e vogël këtu në shteg dhe shikoni pamjet nga baraka dhe ka disa shtëpi këtu, ka një shtëpi, disa shtëpi atje mbrapa, por nuk ka fare rrugë kështu që po, ju duhet të bëni si uh udhëtimin tonë për të dalë këtu nëse jetoni këtu, çfarë vendi për të jetuar megjithatë kështu që ne po kthehemi në fshat tani dhe ne do të kontrollojmë një vend noti atje me sa duket ka një not pishina afër kishës, kështu që po, mund ta kontrolloj gjithashtu se duhet të jetë diçka e lehtë për t'u vizituar për një herë , kështu që ne sapo erdhëm nga ajo rrugë këtu shikoni madhësinë e këtyre gjërave veçanërisht atë që as që e vumë re kur erdhëm këtu sepse e kishim shpinën, por po absolutisht gjigant kështu që ne jemi përpjekur të gjejmë këtë pikë pishine në fshat, kështu që pranë kishës ka një tabelë që thotë si 300 metra në të majtë, kështu që ne vazhduam të shkonim majtas , por nuk pamë asnjë pishinë dhe thjesht vazhduam të ecnim vazhduam të ecnim në një moment ne e dinim qartë se kishim ecur më shumë se 300 metra po, thjesht nuk mund ta gjenim dhe ecëm poshtë kësaj si luginë të vogël këtu, kështu që menduam se ndoshta ishte këtu, por nuk mendoj se kjo është ajo ende gjeti një ujëvarë të bukur këtu një ujëvarë plotësisht të izoluar , kështu që meqenëse arritëm deri këtu në vendin e fshehtë, mund të bënim edhe një dush të vogël , po, kështu që kontrolloni që uji shkon pothuajse në një lloj shpelle, kështu që këto janë vetëm disa të mëdha të përafërt si dosje shkembinj te medhenj eshte super i lezetshem apo jo po mbase mund te aksesoje nga atje poshte nuk jam i sigurt keshtu qe arritem ne pjesen e poshtme te atij vendi te shpelles me gur dhe po keshtu duket ne anen tjeter ku uji po del kaq edhe shume e bukur edhe me e madhe po ol këtu, zona më të mira për të notuar gjithashtu, jam i sigurt se kjo është shumë më mirë se pishina, po dhe ka gjithashtu një ujëvarë që është një nga gjërat kryesore për të bërë këtu në shah, por ne po shkonim atje, por më pas dhamë lart sepse kryesisht për shkak të nxehtësisë dhe sepse jemi shumë të lodhur , por mendoj se është e njëjta rrugë, mendoj se thjesht duhet të vazhdojmë nga këtu, por në fakt mendoj se jemi me fat sepse gjetëm diçka shumë të bukur dhe mendoj se e lexova në ujëvara nuk ke si zona të mëdha për të notuar kështu që unë mendoj se ky është një vend shumë i mirë dhe është i zënë atje, kështu që nga kjo anë mund të hyni në shpellë , këtu është një bretkocë e madhe në momentin që hyra dhe u hodha nga thuajse goditi këngën , gati sa nuk u sulmova nga një kënd gjigant bretkose, ju nuk po kaloni asnjë njeri që është vërtet i lezetshëm , mirë le të dalim nga i ftohti në diell , kështu që ne po nisemi nga këtu tani vetëm do të kthehemi në vendin ku po qëndrojmë nuk e kam treguar akoma, kështu që po, thjesht do të tregoj llogarinë tonë mmodation para se ta mbyll këtë video edhe një herë, megjithëse kjo pjesë këtu është thjesht një shëtitje vërtet e bukur, të gjitha shtigjet këtu janë thjesht super të bukura siç keni parë dhe kjo është zona ku shkuam përpara se syri i kaltër të zbriste në atë mënyrë atje në të djathtë imagjinoni të jetoni në një nga këto vende këtu me atë pamje dhe pamë disa shenja shtigjeve këtu, ne nuk dolëm në këtë mënyrë, kështu që po, ne gjithashtu mund të kthehemi në fshat në një mënyrë tjetër të shohim disa gjëra të ndryshme oh my gjunjët shumë të dhimbshëm po nuk janë shumë të mitë këngëtarja toka e përrallave vazhdon po mendoj se po bëj qindra foto sepse kudo duket kaq e bukur po mendoj se ky është vendi ku Carol ka bërë më shumë foto , dua të them se është thjesht mënyra shumë të bukura shumë bimë të ndryshme që shihni këtu përreth ju mund të shihni këtu atje pompë në ujë nga ujëvara në shtëpi ah kjo mund të jetë një nga shtigjet e mia të vogla të preferuara këtu që kemi gjetur sepse duke ecur nëpër ngarkesa fermash me të vërtetë nga afër kafshët këtu të gjithë duke ngrënë darkë po ky jashtë me brirët është si një dash, mendoj një djalë i madh, kam edhe disa derra derri, familjen e madhe, mendoj se ato janë foshnjat e tij të vogla atje, duken që derrat po vijnë pas teje, këngë po ata po shikonin Unë po, kështu që i vetmi tjetër i vërtetë si fshati hiking që kemi qenë në vendin e duhur për ecje ishte uh patagonia, por për fshatin aktual ky vend është shumë më spektakolar, mendoj se atje shtegu i fitzroy ishte më mbresëlënës se pjesa e fundit me laguna, por mendoj se qyteti këtu duket më mbresëlënës, kështu që po, vetëm dy përvoja të ndryshme, por po këtu është gjithashtu fantastike, kështu që kjo është shtëpia e miqve në të cilën kemi qëndruar quhet bellini's dhe është 50 euro në natë duke përfshirë edhe mëngjesin kështu që është thjesht një dhomë e thjeshtë, ky është shtrati në të cilin kemi fjetur, por ju merrni gjithashtu dy krevate teke dhe këtu është banja, është thjesht një banjë e hapur, kështu që ju e dini se kur bëni dush, pothuajse gjithçka laget. n ketu dhe per wi-fi e kane vetem ne dy katet e para ne jemi ne katin e trete qe te mos merrni wi-fi ketu por ne kemi pak sinjal ne telefonin tone keshtu qe nuk eshte shume keq dhe ka pa ngrohës , as ventilatorë apo asgjë këtu, sepse në verë zakonisht nuk bën shumë nxehtë, megjithëse dita që mbërritëm ishte 35 gradë dhe këtu ishte si furrë, por ditët e tjera ku ka qenë rreth 25 gradë ishte mirë. dhe pastaj kjo është pjesa më e mirë e pamjeve që ju merrni pamjet e mahnitshme malore, ndoshta kudo ku qëndroni këtu në teknologji , do të merrni këto lloj pamjesh, kështu që nëse do të vini këtu, unë patjetër do të kaloj më shumë se një ditë . mos bëni atë që bëjnë njerëzit e tjerë ku ata thjesht bëjnë ecjen e shpejtë dhe më pas kthehen në skoda, mendoj se ia vlen të qëndrojmë këtu për disa ditë, ne kemi qenë këtu katër ditë të tëra dhe po, madje do të dëshironim të qëndronim më gjatë ka ecje të tjera për të bërë dhe ne do të nisemi tani në jug në bregdet, në një vend të quajtur Surranda, një plazh popullor ea kështu që videot e ardhshme do të jenë të plazheve, mendoj se do të shikojmë gjithashtu disa fshatra të bukur, kështu që po kjo është ajo që do të ndodhë nëse ju pëlqen kjo, thjesht bëni një like për të mbështetur si zakonisht, abonohuni like shikoni më shumë Video si kjo na ndiqni në instagram dhe facebook dhe do të shohim në vazhdim

2022-08-22 15:18

Show Video

Other news