English Conversation - Tourism

English Conversation - Tourism

Show Video

Mirëmbrëma, zonjë. Mirësevini në Hotel Luxe. Përshëndetje. Është hera juaj e parë në Berlin? Po. Jam shumë i lumtur që jam këtu.

Nga po vizitoni? Jam nga Shtetet e Bashkuara. I shoh. Dhe çfarë ju sjell në Gjermani? Unë jam këtu për punë. Unë jam duke shkuar në një konferencë.

Faleminderit që thirrët Hotelin Luxe. Kjo është Rhonda. Si mund ta drejtoj thirrjen tuaj? Miremengjes. Po telefonoj për një reklamë në gazetë. Dëshironi të dini për punën e operatorit? Kjo është e drejtë. Unë e dua atë punë. Me kë mund të flas për këtë? Duhet të flasësh me Janie Kemp.

Ajo është menaxhere e departamentit. Mirë. Mund të më transferoni në zyrën e zonjës Kemp? Sigurisht. Te lutem prit. Faleminderit. Ju jeni shumë të dobishëm. Le të marrim diçka për të ngrënë. Po vdes urie!

Edhe unë. Ku dëshironi të hani? Ka një vend për ushqim të shpejtë përballë rrugës. Quhet JT's Burger Place. Çfarë vlerësimi i jep udhëzuesi? Ajo mori vetëm një yll. Po Kuzhina Familjare e Gjyshes? Është një restorant familjar. Duket mirë.

Por a shërben ushqim vegjetarian? Çfarë thotë udhëzuesi? Po, dhe ka një vlerësim të yjeve të turneut. A doni të shkoni? Po. Mund të marrim ushqim të shpejtë në shtëpi. Dua të provoj diçka ndryshe. E mrekullueshme! Le të provojmë kuzhinën vendase.

Mirëmëngjes, zoti Wallace. Si mund t'ju ndihmoj sot? Unë do të shkoj në Firence, Itali. Mund të më ndihmoni të gjej një vend për të qëndruar? Epo, ka një sërë opsionesh. Cili është buxheti juaj? Nuk dua të shpenzoj shumë para. Cilat opsione me kosto të ulët janë në dispozicion? Ka një shtrat dhe mëngjes. Ka nje pamje te mrekullueshme.

Ekzistojnë gjithashtu disa hotele me buxhet. Cili është ndryshimi? Një shtrat dhe mëngjes është shumë komod dhe romantik, por i kushtueshëm. Një hotel buxhetor është i rehatshëm. Dhe është e lirë.

I shoh. Unë mendoj se do të shkoj me një hotel me kosto të ulët. Më falni. A punoni këtu? Po. Si mund t'ju ndihmoj? Sot kam një fluturim për në Barcelonë. Por nuk jam i sigurt se çfarë të bëj.

Epo, së pari, duhet të bëni check-in. Pastaj, duhet të kaloni kontrollin e sigurisë. A zgjat shqyrtimi? Ndonjehere. Punonjësit e aeroportit kontrollojnë të gjithë pasagjerët.

Ata nuk duan të lejojnë asgjë të rrezikshme në aeroplan. Atëherë ku të shkoj? Në kartën tuaj të imbarkimit, ka një numër porte. Avioni juaj niset nga ajo porta e nisjes. Shkoni atje përpara kohës së hipjes. Përshëndetje, zonja dhe zotërinj. Mirë se vini në Grande Dame. Ky është drejtori juaj i lundrimit.

Ka shumë aktivitete në Grand Dame sot. Në orën 10, bashkohuni me ne në kuvertën e sipërme për lojëra. Pastaj hamë drekë në mesditë. Në orën 14:00, shikoni një film në teatrin e anijes. Teatri është në kuvertën 5.

Më në fund, darka është në orën 18.00. Dhoma e ngrënies është në kuvertën 10. Kalofshi një ditë të mrekullueshme në anijen tonë turistike! Mirembrema. Si mund t'ju ndihmoj? Dua të marr trenin tjetër për në Berlin. Mirë. Le të kontrollojmë orarin. Treni tjetër është një tren gjatë natës.

A ka mbetur ndonjë biletë? Na kanë mbetur vetëm vende. Nuk ka më shtretër në dispozicion. Kjo është mirë. Kur niset? Niset në orën 9. Mirë. A mund të kem një biletë me një drejtim?

Më falni, ju jeni shoferi? Po. Si mund t'ju ndihmoj? Dua të shkoj në Marino. A shkon ky autobus atje? Jo, kjo është një rrugë e shpejtë për në Romë. Pra, ky autobus nuk ndalon fare? Jo, nuk ka. Shkon direkt në Romë. Por rruga lokale ndalon në Marino.

Sa kohë duhet për të mbërritur në Marino? Nuk e di me siguri. Ka një orar brenda terminalit. Ju mund të gjeni atje. Faleminderit. Unë do ta bëj atë. Mirembrema. Si mund t'ju ndihmoj?

Përshëndetje. Unë dua të marr me qira një makinë. A mund te me ndihmosh? Sigurisht. Ne marrim me qira disa modele të ndryshme. Epo, unë jam duke kërkuar për diçka të lirë. Hidhini një sy modelit tonë të ekonomisë.

Është një zgjedhje e shkëlqyer për udhëtarët me buxhet. Por trungu është mjaft i vogël. Eshte ne rregull. Nuk kam shumë bagazh. Mund të më tregoni për kërkesat tuaja për qira? Sigurisht. Ju duhet patentë shoferi. Dhe një kartë krediti kryesore.

Mirembrema. A do të jetë kjo e gjitha për ju? Po faleminderit. Sa kushton? Vjen 12 euro.

Si dëshironi të paguani? A merrni çeqe udhëtarësh? Jo me vjen keq. Ne nuk pranojmë çeqe udhëtimi. Cilat mënyra të tjera pagese pranoni? Ne marrim karta pagese. Dhe ne gjithashtu pranojmë para në dorë. Mirë. Unë kam ca para. Ja ku shkoni. Më falni. Unë jam duke kërkuar për një bankë.

Mund të më thoni nëse ka një afër? Banka Kombëtare ka një degë këtu. Perfekte. Kjo është banka që përdor në shtëpi. Ku janë zyrat e tyre? Ata janë në Terminalin 2. Por ata janë të mbyllur për ditën.

Ato janë të hapura vetëm deri në orën 18:00. Oh jo! Ku tjetër mund të marr para? Ka një ATM atje. E shkëlqyeshme! A është një bankomat i Bankës Kombëtare? Jo, është ATM e një banke tjetër. Kështu që ju duhet të paguani një tarifë shërbimi për ta përdorur atë. Mirë se vini në Global Money Exchange. Si mund t'ju ndihmoj? Më duhet të shkëmbej disa para.

Mirë. Çfarë monedhe ju nevojitet? Më duhet të konvertoj dollarë në euro. Cili është kursi i këmbimit? Kursi i këmbimit është 0.73 euro për çdo dollar. Kjo është e drejtë. A merrni një komision? Po. Komisioni është një tarifë e vogël prej 4 euro.

Cila është politika juaj e kthimit? Kur të ktheheni në shtëpi, kthehuni këtu. Ne e kthejmë monedhën tuaj falas. Por ju duhet të na tregoni faturën tuaj. Më falni. Sa kushton kjo? Nuk ka një etiketë çmimi.

Kujtimi i xhamit është 16 euro. Është në shitje. Po për këtë kartolinë? Është vetëm 3 euro. Oh moj! Kjo është shumë për një kartolinë! Epo, mund të përdorni një kupon.

Atëherë çmimi është vetëm 2 euro. Unë do të marr kartolinën. Por unë nuk dua kujtimin e xhamit. Mirë. Si dëshironi të paguani për këtë? Unë do të paguaj me para në dorë.

Mirëmbrëma, zonja Johnson. Si mund t'ju ndihmoj? Unë dua të marr me qira një kasafortë. A ka ndonjë në dispozicion? Në fakt, ne ofrojmë kasaforta falas.

Ka një në dhomën tuaj. Vërtet? Nuk e pashë. Ku ndodhet? Kasafortën e gjeni në dollap. Si ta përdor? Ju vendosni sendet tuaja me vlerë brenda kutisë dhe mbyllni kutinë. Pastaj vendosni një numër sekret.

Kjo tingëllon e lehtë. Faleminderit për ndihmën tuaj. Zonja Abernathy, a keni blerë sigurim udhëtimi? Jo, nuk e bëra. Unë me të vërtetë nuk di shumë për të. Për çfarë është? Është për emergjencat e udhëtimit.

Çfarë lloj emergjencash? Imagjinoni që jeni me pushime dhe jeni lënduar. Sigurimi i udhëtimit paguan për shumicën e faturave tuaja spitalore. Çfarë tjetër mbulon sigurimi i udhëtimit? Ndonjëherë udhëtarët duhet të kthehen shpejt në shtëpi.

Sigurimi i udhëtimit paguan gjithashtu koston e transportit emergjent. Kjo tingëllon e dobishme. Ku mund të blej sigurimin e udhëtimit? Mund t'ju jap emrat e kompanive të mira të sigurimit. Mirëmëngjes zonja Masterson. Si po e shijoni qëndrimin tuaj me ne?

Është e mrekullueshme, faleminderit! Jam i lumtur ta dëgjoj këtë. Dhoma është e bukur. Por pjesa më e mirë është stafi. Çfarë do të thotë? Epo, stafi është shumë i sjellshëm.

Për shembull, të gjithë më thërrasin gjithmonë "Zonja Masterson" ose "Zonjë". Kjo është vetëm një pjesë e angazhimit tonë për shërbim të madh. Megjithatë, ka vetëm një gjë që më ngatërron.

Oh? Keni pasur ndonjë problem? Thjesht ... duket se punonjësit shmangin kontaktin me sy me mua. Kjo ndoshta sepse në Kore, njerëzit zakonisht nuk e shikojnë njëri-tjetrin në sy. Është një shenjë mosrespektimi. Nuk e kisha idenë. Në vendin tim, kjo është një shenjë që ju po dëgjoni. Unë do të njoftoj stafin tim për këtë.

Ne nuk duam t'i bëjmë mysafirët tanë të pakëndshëm. Faleminderit. Me të vërtetë ndihmon të dish për dallimet kulturore. Mirë se vini në Planet Travel. Si mund t'ju ndihmoj? Përshëndetje. Do të doja të planifikoja një pushim. Ku dëshironi të vizitoni? Do të doja të shkoja në Tajlandë. Kam dëgjuar se është e bukur në këtë kohë të vitit.

Eshte! Pranvera është koha më e mirë për të vizituar. Ne kemi dy paketa për Tajlandën: paketat luksoze dhe ato ekonomike. Cili është ndryshimi midis tyre? Deluxe është paketa më e mirë që ne ofrojmë. Është gjithëpërfshirës.

Po paketa ekonomike? Ju mund ta personalizoni ekonominë që të jetë e lirë. A do të thotë kjo që mund të marr një paketë vetëm me ajër? Pikërisht. Është kjo diçka që ju intereson? Po. Nuk e kam problem të bëj rregullimet e mia për akomodimin.

OK, jeni të interesuar të planifikoni ndonjë ekskursion? Ne mund t'ju ndihmojmë edhe me këtë. Jo, do të preferoja të eksploroja vetë pasi të shkoj atje. Faleminderit që thirrët Discovery Tours. Mund të të ndihmoj?

Përshëndetje, po përpiqem të gjej zyrat tuaja. Por unë jam plotësisht i humbur. Unë mund t'ju ndihmoj të gjeni rrugën tuaj.

A e dini se në cilën rrugë jeni tani? Unë jam në cep të Avenue 10 dhe Winslow Street. E shihni teatrin? Po! Unë jam pikërisht përballë saj. Mirë. Mos u shqetëso - nuk je larg. Pra ... ku duhet të shkoj? Së pari, ju duhet të ecni në perëndim, larg teatrit.

Por a duhet të qëndroj në Avenue 10? Kjo është e drejtë. Thjesht shkoni në perëndim për rreth gjysmë kilometër. A e dini sa blloqe janë? Po. Le të shohim ... janë dy blloqe. Mirë. E pastaj? Pastaj do të jeni në kryqëzimin e 10 dhe Queen Street. Ju do të shihni St. Evans Park në njërën anë të rrugës.

Jemi përballë andej. Kjo nuk tingëllon shumë e vështirë. Faleminderit! Unë do të jem atje së shpejti. Më falni. Më duhet të shkoj menjëherë në aeroport. Kur niset avioni juaj? Ai largohet për dy orë.

Mund të telefononi një taksi për mua? Kjo nuk do të jetë e nevojshme. Anija jonë në aeroport sapo mbërriti. Anije? Do të thotë që hoteli ofron transport për në aeroport? Po. Dhe nuk do të duhet të prisni për një taksi. Kështu që ju mund të arrini në aeroport më shpejt. Prisni, sa kushton transporti? Është pa pagesë për mysafirët.

Kjo është e shkëlqyeshme - do të kursej në tarifën e taksisë. A duhet të zbres bagazhin tim? Jo, bellhop do ta bëjë këtë. Dhe ai gjithashtu do ta ngarkojë atë në anije.

Pra, mund të hipi në anije? Sa e mrekullueshme! Kjo është e drejtë. Unë do të telefonoj bellhop menjëherë. Mirëmëngjes, zoti Reeves. Si jeni sot? Jam mire faleminderit. Uau! Po bie vërtet shi i fortë atje. Kjo sepse është sezoni i shirave.

A e dini se kur do të pushojë shiu? Oh, do të jetë stuhi gjithë mëngjesi. Eshte shume keq. Doja të vizitoja plazhin këtë mëngjes. Mos u shqetësoni. Supozohet se do të pastrohet sot pasdite.

A do të jetë vapë? Po. Do të jetë me diell dhe nxehtë. Kjo eshte e mire. Më vonë do të shkoj në plazh. Por çfarë do të bëj në mëngjes? Ju mund të vizitoni muzeun. Aty pranë ka edhe një akuarium. Akuariumi tingëllon shkëlqyeshëm. Më mirë të marr ombrellën time përpara se të dal.

Mirembrema. Keni nevojë për check-in? Po, këtu është informacioni i rezervimit tim. Bileta: E shoh që po fluturon për në Londër. Do të më duhet të shoh dokumentet e tua të udhëtimit. Atëherë unë mund të lëshoj kartën tuaj të imbarkimit. Cilat dokumente udhëtimi? Për një, do të më duhet të shoh pasaportën tuaj.

Ja ku shkoni. Duhet të sigurohem që është e vlefshme. Në fakt, ai duhet të jetë i vlefshëm për tre muajt e ardhshëm.

Kjo është mirë. Pasaporta ime nuk skadon për disa vjet. NE RREGULL. Nuk e shoh askund vizën tuaj. Ju duhet një për të udhëtuar në Londër. Sigurisht. Viza ime është në faqen e pasme të pasaportës.

Aty ajo është. Në rregull, ja ku është karta e imbarkimit. Tani ju duhet të kaloni përmes sigurisë. Unë do ta bëj atë. Faleminderit shumë. Më falni. A punoni këtu? Po zoteri. A ka një problem? Sapo prisja te porta 10 dhe pashë diçka të çuditshme.

Çfarë është ajo? Epo, aty kishte disa çanta pa mbikëqyrje. Sa kohë kanë qenë çantat atje? Um, që kur arrita te porta. Pra... rreth njëzet minuta. Jeni i sigurt që pronarët nuk ishin afër? Jo. Askush nuk i është afruar fare bagazhit.

Mund të më thoni se si duket bagazhi? Ka dy çanta të vogla. Njëra është e kuqe dhe tjetra është e zezë. Në rregull, do të më duhet të hetoj më tej. E di që ndoshta nuk është asgjë. Thjesht mendova se do ta raportoja më mirë ... për çdo rast.

Ke bërë gjënë e duhur. Faleminderit. Mirembrema. Kjo është stjuardesa juaj duke folur. Në emër të të gjithë ekuipazhit të fluturimit. Unë dua t'ju mirëpres në Fluturimin 101. Ne do të fluturojmë nga Londra në Mynih këtë mbrëmje.

Në këtë moment, ju lutemi lidhni rripat e sigurimit. Dhe vendoseni bagazhin e dorës në ndarjet e sipërme. Ose mund ta vendosni nën sediljen tuaj.

Ju lutemi ktheni të gjitha pajisjet elektronike. Menjëherë pas ngritjes, stjuardesat do të shërbejnë pije freskuese. Ne kemi në dispozicion kafe, çaj, ujë dhe pije joalkoolike. Faleminderit që zgjodhët Hermes Airways.

Keni një fluturim të mrekullueshëm! Më falni. Kur niset Fluturimi 682? Do të shkojë në Stokholm. Në fakt, Fluturimi 682 është vonuar deri në një njoftim të dytë. Fluturimi 682 është vonuar? Nuk e besoj.

Kjo është e saktë, zonjë. Njoftova njëzet minuta më parë. Nuk e dëgjova. Pse u vonua fluturimi? Ka disa probleme mekanike me aeroplanin.

Oh moj! Çfarë lloj problemesh mekanike? Ingranazhi i uljes është pak i dëmtuar. Gjithashtu, ka disa probleme të vogla të motorit. I shoh. Sa kohë do të vonohet fluturimi? Disa orë. Ndërkohë mund të prisni në terminalin e aeroportit. Mirë. Si do ta di se kur është koha për të hipur?

Unë do të bëj një njoftim; Ose mund të kontrolloni bordin e fluturimit. Unë do ta bëj atë. Faleminderit. Mirëdita, Sr. Si mund t'ju ndihmoj?

Unë nuk mund të gjej bagazhin tim. Linja ajrore ndoshta e ka humbur atë. Më vjen keq që e dëgjoj këtë. Por lajmi i mirë është se bagazhi juaj ndoshta nuk ka humbur. Ndoshta thjesht është vonuar. Pra, ka një shans që unë të marr bagazhin tim? Kjo është e drejtë.

Pra, çfarë duhet të bëj tani? Epo, së pari duhet të plotësoni një formular pretendimi. Një formular pretendimi? Për çfarë është kjo? Ai na jep informacion që na ndihmon të gjejmë bagazhin tuaj. Çfarë ndodh kur gjeni çantat e mia? Ne do të përdorim informacionin në formularin tuaj të kërkesës për t'ju kontaktuar. Por... po sikur linja ajrore të mos e gjejë kurrë bagazhin tim? Në atë rast, ne do të zëvendësojmë pronën tuaj. Por mos u shqetësoni ... ne kemi një shkallë rikuperimi nëntëdhjetë për qind për bagazhet e humbura.

Kjo është e mirë për të dëgjuar. Megjithatë, shpresoj se mund të gjesh bagazhin tim. Përshëndetje, zoti Thompson. A ka diçka me të cilën mund t'ju ndihmoj?

Kam disa pyetje në lidhje me projektligjin. Sigurisht, zotëri. Ka dicka qe nuk shkon? Epo, unë mendoj se ju mund të më keni ngarkuar shumë për këtë masazh. Oh? Më lejoni t'i hedh një sy faturës. Ah, e kuptoj se cili është problemi. Masazhi përfshin një pagesë.

Çfarë është një shpërblim? Është si një bakshish. Por është përfshirë në koston totale. Kjo i bën gjërat më të lehta për klientët tanë. A përfshijnë të gjitha shërbimet e turneut shpërblime? Jo të gjithë.

Vetëm disa shërbime si masazhet dhe transporti. Oh, e shoh. Faleminderit për pastrimin e gjithçkaje. Sigurisht, zotëri. Tani, do të dëshironit të paguani faturën? Po unë do të. Faleminderit. Mirëdita, zonjë. A mund të të ndihmoj me ndonjë gjë? Po. Unë jam duke e admiruar këtë vazo të bukur. A është xhami?

Në fakt, është prej porcelani. Kujdes ... prishet lehtë. Do të doja të merrja një në shtëpi. Sa kushton kjo? Vetëm gjashtëqind juanë.

Oh, kjo është shumë. Do të vazhdoj të kërkoj diku tjetër. Prisni! Ne mund të bëjmë një marrëveshje. Po pesëqind juanë? Jo faleminderit! A do ta shisni për gjysmë çmimi? Zonjë, ky është tashmë një çmim i ulët. Katërqind e pesëdhjetë juanë! Unë do t'ju jap katërqind juanë për të.

Kjo është oferta ime e fundit. Në rregull, zonjë. Është i juaji. E madhe. Unë do të paguaj me para në dorë. Ja ku shkoni. Zonja Heller! Më lër të të ndihmoj të ngrihesh. A jeni mirë?

Po. Une jam mire. Sapo rashë në trotuar. Ndoshta ju duhet të shkoni në spital. Ata mund të ekzaminojnë këmbën tuaj. Oh, jo, nuk është aq serioze. Me të vërtetë nuk dhemb shumë. Spitali Charity nuk është larg.

Mund të organizoj një taksi për të të çuar atje. Kjo nuk është e nevojshme. Por faleminderit për shqetësimin tuaj. Të paktën shkoni në klinikë. Mjeku atje mund të kontrollojë këmbën tuaj. NE RREGULL. Kjo nuk është një ide aq e keqe.

As klinika nuk është larg. Më lejoni të telefonoj një taksi. A ka farmaci pranë klinikës? Në rast se mjeku më thotë të marr ndonjë ilaç. Sigurisht. Pranë klinikës ka një farmaci. Ky është një lehtësim. Faleminderit per ndihmen tuaj. Më falni, zonjë.

Po? Çfarë është ajo? Do të më duhet t'ju kërkoj të ktheheni në vendin tuaj. Më duhet vetëm të zgjas këmbët. Piloti sapo bëri një njoftim se po përballemi me turbulenca të forta.

Por unë jam ulur për katër orë! e kuptoj. Por është detyra ime të sigurohem që të qëndroni të sigurt. Cili është saktësisht problemi? Zonjë, ju mund të bini dhe të lëndoni veten. Oh. Nuk mendova për këtë. Për më tepër, nganjëherë ndarjet e sipërme hapen. Dhe ju mund të goditeni nga sendet që bien. Mendoj se vendi ime është ndoshta vendi më i sigurt për mua.

Faleminderit për informacion. Përshëndetje. Zonja Young. Emri im është Timothy Schaefer. Unë jam një punonjës me stafin e karantinës së linjës ajrore. Përshëndetje ... për çfarë bëhet fjalë?

Kam dëgjuar që nuk ndihesh mirë. Kjo është e drejtë. Stafi i linjës ajrore më dërgoi këtu. Ata mendojnë se kam ethet denge.

Cilat janë simptomat tuaja? Kam një dhimbje koke të rëndë dhe temperaturë. A ka të vjella? Jo, megjithëse kam ndjerë të përzier. A keni zhvilluar ndonjë skuqje? Jo, jo se di. I shoh. Unë mendoj se ju mund të keni vetëm grip, zonja Young. Do të kërkoj dikë që të të ekzaminojë për t'u siguruar. Faleminderit.

Mirëmëngjes, Claire. Keni një moment? Sigurisht, Alan. Me çfarë mund t'ju ndihmoj? Keni pasur mundësi të kontrolloni emailin tuaj këtë mëngjes? Po, kam. Pse pyet? Ju përcolla një email. E keni marrë? Jo, kam frikë se nuk e kam bërë. Për çfarë bëhej fjalë? Ishte informacioni i rezervimit për një nga klientët e mi.

Cili është emri i klientit? John Rodriguez. Më vjen keq, Alan. Nuk di asgjë për zotin Rodriguez. Duhet ta kem dërguar në adresën e gabuar të emailit. Asnje dem i shkaktuar. Pse nuk e ridërgon? Unë mund të kujdesem për rezervimin sot.

E shkëlqyeshme! Faleminderit shumë, Claire. Dhe ju lutemi sigurohuni që numri i referencës të jetë në rreshtin e temës. E bën shumë më të lehtë organizimin e informacionit të klientit në këtë mënyrë. Nuk ka problem. Do ta pres atë email në kutinë time hyrëse. Flasim më vonë.

Faleminderit që thirrët Planet Travel. Kjo është Jen. Si mund t'ju ndihmoj? Unë do të doja të flas me z. Jameson, ju lutem. Më vjen keq, zoti Jameson është larg nga tavolina e tij për momentin. Mund të marr një mesazh? Po.

Mund të pyes kush po thërret? Po. Emri im është Greg Allen. Më lejoni të sigurohem që e kam shkruar saktë emrin tuaj. A është e drejtë kjo: ALLEN? Kjo është e drejtë.

Mirë, zoti Allen. Çfarë mesazhi donit t'i linit zotit Jameson? Po telefonoj për udhëtimin për të cilin folëm në bisedën tonë të fundit. Thuaji atij se më mirë do të shkoja në Australi. Sigurisht. A ka ndonjë gjë tjetër? Kërkojini atij të gjejë fluturimin më të lirë në dispozicion. Po zoteri. A keni një numër telefoni ku z. Jameson mund t'ju kontaktojë?

Po. Është 555-6822. Mirë. Do të bëj që zoti Jameson t'ju telefonojë sa më shpejt të jetë e mundur. Mirupafshim. Mirupafshim.

Mirë, zotëri. Më lejoni të shqyrtoj detajet e rezervimit tuaj. Ju dëshironi një biletë vajtje-ardhje për të rritur nga San Francisko në Brisbane. Ti nisesh me 3 mars. Dhe fluturimi i kthimit është më 12 mars. Është e saktë? Po zonje.

Shuma totale për këtë fluturim është 800 dollarë. Dëshironi të përfundoni rezervimin në këtë moment? Po. Unë do të paguaj me një kartë krediti Mastercharge. Cili është numri i kartës së kreditit dhe data e skadimit? Numri i kartës së kreditit është 1-0-1-3-4-5-2-1-0- 0-1-2-8-3-1-2. Dhe data e skadencës është shtator 2013. Në

rregull. Do të më duhet gjithashtu numri i verifikimit të kartës treshifrore. Do ta gjeni në anën e pasme të kartës suaj. E pashë. Është 0-9-3 Tani, ju lutem më tregoni emrin e mbajtësit të kartës siç duket në kartë. Është Jack Reed. Mirë, zoti Reed. Gjëja e fundit që do të më duhet është adresa e faturimit.

Adresa e faturimit është 79 Main Street. Është në San Francisko, Kaliforni. Dhe kodi postar është 90122. Faleminderit, zoti Reed. Rezervimi juaj tani ka përfunduar.

Numri juaj i konfirmimit është 4-0-5-8-2-1-0. A do të marr një itinerar fluturimi apo diçka të tillë? Po zoteri. Do të dërgohet në adresën tuaj të postës. E shkëlqyeshme, do ta kërkoj në postë. Faleminderit! Faleminderit që zgjodhët Hermes Airways. Kalofshi një ditë të mbarë! Hermes Airways: Rezervime. Kjo është Tara. Si mund t'ju ndihmoj? Mirembrema. Më duhet të anuloj rezervimin tim të fluturimit.

Më vjen keq që e dëgjoj këtë, zotëri. Mund të më thoni numrin tuaj të rezervimit? Po. Është 4630-Z [katër-gjashtë-tre-oh-dash-zee]. Kjo është "z" si në "zebër". Në rregull, e kam tërhequr rezervimin tuaj.

A po flas me personin që ka bërë rezervimin? Po, unë jam Greg Collins. Faleminderit, zoti Collins. Rezervimi është për një biletë të klasit të biznesit nga Çikago në Buenos Aires.

Është e saktë? Po zonje. Konferenca në të cilën duhej të flisja u anulua. Eshte shume keq. Epo, lajmi i mirë është se nuk ka asnjë tarifë anulimi. Ky është një lehtësim. Por unë kam një pyetje tjetër. Po zoteri? Kam paguar mbi tetëqind dollarë për ato bileta. A mund të marr një rimbursim? Po zoteri. Por meqenëse keni pasur një biletë të klasës së biznesit, është vetëm një rimbursim i pjesshëm.

Sa nga paratë mund të kthej? Ne mund të rimbursojmë pesëdhjetë për qind të kostos. Dhe si do të ma ktheni ato para? Unë do ta kreditoj shumën në kartën e pagesës që keni përdorur për të bërë rezervimin. Kjo është e përshtatshme. Faleminderit shumë për ndihmën tuaj. Mirupafshim. Mirëdita, zonjë. Si mund t'ju ndihmoj? Fluturimi im sapo mbërriti këtu nga Bostoni.

Më duhet të kap një fluturim lidhës për në San Francisko. Ky do të ishte Fluturimi 4021. Na vjen keq të them, Fluturimi 4021 u nis pesëmbëdhjetë minuta më parë.

Domethënë më ka marrë malli? Çfarë duhet të bëj tani? Një tjetër fluturim niset për në San Francisko në orën 11:10. Kjo është në një orë. Mund të më çoni në atë fluturim? Kam frikë se është plot.

Por unë mund t'ju vë në gatishmëri për atë fluturim. Por nuk ka asnjë garanci që do të jem në gjendje të hipi në atë fluturim, apo jo? Jo, zonjë. Nuk mund të garantoj se mund të hipësh në fluturimin 11:1O. Duhet të shkoj në San Francisko këtë pasdite.

Duhet të jem në një dasmë. Epo, linja jonë partnere ajrore, World Jet, ka vende në një fluturim për në San Francisko. Niset në mesditë. Në çfarë ore mbërrin? Mbërrin në San Francisko në orën 2.

Kjo funksionon. Por a do të pranojnë biletat e mia? Po zonje. Ju vetëm duhet të shkoni në tavolinën e World Jet në katin e parë. Ata do të lëshojnë kartën tuaj të re të imbarkimit. Është shumë e rëndësishme që të marr fluturimin tjetër për në Melburn.

A ka mbetur ndonjë biletë? Më vjen keq, zonjë, por nuk mund t'ju ndihmoj tani. Pse jo? Ka pasur klientë të tjerë këtu para jush. Pra, çfarë duhet të bëj? Ju lutemi prisni në radhë.

Nuk kam kohë të pres në radhë! E kuptoj zhgënjimin tuaj, zonjë. Por unë duhet të shërbej klientët që kanë qenë në radhë. Është vetëm e drejtë.

Shiko... Unë jam tashmë këtu. Pse nuk më ndihmoni? Ju siguroj se do të bëj gjithçka që mundem për t'ju ndihmuar ... kur të vijë radha juaj. Nuk mund ta besoj këtë! Çfarë lloj linja ajrore është kjo gjithsesi? Unë do t'ju kërkoj të prisni në radhë. E dini, ky është shërbimi më i keq që kam pasur ndonjëherë. Do t'u them të gjithëve që njoh se Hermes Airways nuk kujdeset për klientët e saj! Zonjë, me të vërtetë dua t'ju ndihmoj, por kam nevojë që të ulni zërin.

Dhe çfarë nëse nuk e bëj? Kam frikë se do të më duhet të telefonoj sigurimin e aeroportit për t'ju shoqëruar jashtë ambienteve. Më falni, zotëri, kam një pyetje të shpejtë. Po zonje. Si mund t'ju ndihmoj? Mund të më thoni ku është stacioni më i afërt i autobusit? Sigurisht. Ka një ndalesë pikërisht jashtë daljes kryesore të aeroportit. Ku jeni drejtuar? Jam rrugës për në Hotel Luxe.

Luxe ... që është në qendër të qytetit, në rrugën Horton. A shkon autobusi atje? Sigurisht që po, por nuk është mënyra më e mirë për të arritur atje. Pse eshte ajo? Për një, ka disa ndalesa gjatë rrugës. Kështu që do të duhet pak kohë për të arritur atje.

Kjo është e drejtë. Një problem tjetër është se do t'ju duhet të ndërroni autobusin dy herë. Dy herë! Unë kam gjithë këtë bagazh! Çfarë rekomandoni në vend të kësaj? Është shumë më e lehtë të marrësh një taksi. Do t'ju çojë direkt në hotelin tuaj në gjysmën e kohës. Kjo tingëllon si një ide e mirë. A do të telefononi një për mua? Sigurisht. Mirë se vini në Discovery Tours! Mirembrema. Jam interesante të bëj një turne.

Por nuk jam i sigurt se cilin lloj të marr. Unë mendoj se mund t'ju ndihmoj. Është hera juaj e parë në Key West? Në fakt, është. Në këtë rast, ju mund të dëshironi të bëni turneun tonë Best of Key West.

Cilat atraksione përfshihen në atë turne? Ai përfshin vizita në të gjitha vendet e rëndësishme kulturore në Key West. Do të fillojmë me një udhëtim në Muzeun e Artit dhe Historisë. Pastaj do të hamë një drekë të lehtë. Pas drekës, do të zbresim në shtëpinë e Ernest Hemingway.

Kjo tingëllon bukur. Por, të them të drejtën, doja diçka pak më shumë ... emocionuese? hh. Po, unë jam duke kërkuar për diçka më excìtnq. Epo, atëherë ndoshta mund t'ju interesoj për një turne të sporteve ujore. Ju mund të zgjidhni nga një sërë aktivitetesh, si zhytja në skuba dhe snorkeling.

Snorkeling tingëllon si argëtim. Por unë nuk kam asnjë pajisje për snorkeling. Mos u shqeteso. Ne ofrojmë të gjitha pajisjet. Dhe udhëzuesit tanë të certifikuar do të ofrojnë gjithashtu udhëzime, në rast se nuk keni qenë kurrë më parë duke zhytur në ujë.

Oh mirë! Mund të përdor disa tregues. Ne kemi një turne snorkeling duke dalë sot në orën 15.00. Dëshironi të regjistroheni? Po unë do të. Faleminderit!

Miremengjes. Emri im është Jeff, dhe unë do të jem udhërrëfyesi juaj për turneun tuaj në Pallatin e Ndaluar. Mirë se vini. Faleminderit, Jeff. Siç mund ta thoni, ka shumë për të parë. Më mirë të fillojmë tani, kështu që do të kemi kohë të shohim gjithçka. Bëni gati kamerën tuaj! Turisti: Sigurisht që është një vend i madh.

Sa i madh është saktësisht Pallati i Ndaluar? Është mbi 700 mijë metra katrorë. Kur është ndërtuar? Ndërtimi filloi në 1406 dhe përfundoi në 1420. Kjo është shumë kohë më parë. Një kohë shumë të gjatë. Në fakt, Pallati i Ndaluar ka disa nga strukturat prej druri më të vjetra të mbijetuara në botë. Turisti: Sa interesante! A mund të tregoni një shembull të një prej këtyre strukturave? Sigurisht. Ndërsa arrijmë në oborrin e jashtëm, do të hyjmë nga një portë e madhe.

Kjo quhet Porta e Meridianit. Uau! Dhe sa vjeç është Porta Meridian? Ka ekzistuar për më shumë se gjashtëqind vjet. Turisti: E mahnitshme! Dëshironi të dini pse quhet Pallati i Ndaluar? Turisti: A do ta bëja ndonjëherë! Ju lutem më tregoni për të. Përshëndetje, emri im është Toni. Unë jam duke udhëhequr ngjitjen sot. Gëzohem që u njohëm Toni.

Ne kemi një ngjitje emocionuese përpara nesh. E shkëlqyeshme! Thuaj ... është pak me re. Po sikur të bjerë shi? Një dush i lehtë nuk do të na dëmtojë.

A keni sjellë një xhaketë të papërshkueshme nga uji? Po, është në çantën time të shpinës. Kjo duhet t'ju mbajë të thatë në rast se fillon të bjerë shi. Mirë. Pra ... do të fillojmë së shpejti? Po. Por para se të largohemi, duhet të bëjmë një kontroll të pajisjeve. Sigurisht. Hm, këtu janë litarët e mi. Duket se litarët tuaj janë në gjendje të përsosur.

Tani, si për helmetën tuaj? Ja ku eshte. Uh Oh. Rripi duket se nuk fiksohet siç duhet. Më mirë t'ju gjejmë një zëvendësim. Oh jo! Ku do të marr një përkrenare tjetër tani? Mos u shqetëso, unë mund të të huazoj një. Kam disa helmeta shtesë në furgon.

Faleminderit. Unë do të shkoj të kërkoj një që përshtatet. Faleminderit që thirrët Discovery Tours. Kjo është Colleen. Si mund t'ju ndihmoj? Përshëndetje, kam lexuar për udhëtimin Riverside Ridge në faqen tuaj të internetit dhe kam disa pyetje. Çfarë pyetjesh kishit? Faqja e internetit thotë se çdo pjesëmarrës duhet të nënshkruajë një formular lëshimi. Për çfarë saktësisht është kjo? Në thelb, formulari thotë që ju i kuptoni rreziqet e aktivitetit.

Oh, kjo është e gjitha? Epo, dhe nëse diçka ndodh gjatë turneut, ju nuk mund ta mbani kompaninë tonë përgjegjëse ligjërisht. A kërkojnë të gjithë operatorët turistikë një formular lëshimi? Po. Në fakt, nuk do të gjeni një operator turistik që nuk kërkon një formular lëshimi. Mirë. Unë gjithashtu pyes veten - po sikur ta sjell djalin tim në udhëtim? Sa vjeç është djali juaj? Ai është pesëmbëdhjetë. Meqenëse ai është i mitur, ju duhet të nënshkruani formularin e lirimit për të. Mirë. Tani, nga mund ta marr formularin e lirimit?

Nëse vini në zyrën tonë për t'u regjistruar, ne do t'ju japim formularët më pas. Në fakt, unë po planifikoja të regjistrohesha në ueb. Në këtë rast, ju mund t'i shkarkoni formularët nga faqja jonë e internetit. Pastaj thjesht i printoni, i nënshkruani dhe i sillni me vete ditën e udhëtimit. E madhe. Unë do ta bëj atë. Faleminderit!

Faleminderit që thirrët Hermes Airways Career Services. Ky është Maxwell. Si mund t'ju ndihmoj? Miremengjes. Po telefonoj për pozicionin e agjentit të biletave. Si keni dëgjuar për pozicionin? Kam lexuar për të në faqen e internetit të kompanisë. I shoh. Dhe a kishit ndonjë pyetje specifike në lidhje me pozicionin?

Po. Në faqen e internetit, thuhet se preferohet një përvojë në industrinë e mikpritjes. Kjo është e drejtë. Kjo thjesht do të thotë që kandidatët duhet të kenë një përvojë në trajtimin e problemeve të lidhura me turizmin në veçanti. Epo, unë kam punuar në një hotel më parë. A vlen kjo? Absolutisht. Mirë. Por sa eksperiencë nevojitet, saktësisht?

Nuk ka asnjë minimum. Ne thjesht na pëlqen që kandidatët të kenë një përvojë në industri. Shiko, kam punuar në hotel vetëm për disa muaj. Isha i shqetësuar se aplikimi im mund të refuzohej sepse nuk kisha përvojë të mjaftueshme. Me të vërtetë nuk duhet të jetë problem. Meqenëse ky është një pozicion i nivelit fillestar, ne jemi mjaft fleksibël në lidhje me përvojën e mëparshme.

Kjo eshte e mire. Në fakt, ne ofrojmë trajnime në vendin e punës për të gjithë të punësuarit e rinj. E madhe. Kjo u përgjigjet të gjitha pyetjeve të mia. Faleminderit për ndihmën tuaj!

Hermes Airways. Kjo është Celine. Si mund t'ju ndihmoj? Përshëndetje. Unë jam i interesuar për pozicionin e pilotit. Më vjen keq, ne nuk pranojmë thirrje në lidhje me pozicione specifike.

Por a e dini se mund të gjeni informacione për pozicionet e disponueshme në faqen tonë të internetit? Po. Kështu mësova për punën. I shoh. Dhe në fakt, nuk kam nevojë për informacion në lidhje me punën në mënyrë specifike. Kerkoj falje. Me çfarë mund t'ju ndihmoj? Shikoni, aktualisht jam duke përditësuar CV-në time.

Dhe thjesht pyesja veten nëse kompania juaj ka ndonjë preferencë për atë që përfshihet në të. E dini, ne kërkojmë që kandidatët të mbajnë CV nën tre faqe. Mirë, kështu që ka një kufi prej tre faqesh. A ka ndonjë gjë tjetër?

Gjithashtu, mos harroni të përfshini tre referenca. E drejta. Unë mund ta bëjë këtë. Përveç këtyre dy gjërave, një CV standarde është e mirë. Pra, duhet të përfshij vetëm punësimin tim të mëparshëm dhe formimin arsimor? Kjo është e drejtë. Mbani mend, ju jeni të lirë të përfshini çdo gjë që mendoni se do të tregojë pse jeni i duhuri për punën. Që ka kuptim. Faleminderit për informacion. Mirupafshim.

Mirëmëngjes, zonja Solis. Emri im është Pete Willard. Kënaqësi që ju takoj, zoti Willard. Unë do t'ju intervistoj sot për pozicionin e udhërrëfyesit turistik. E shkëlqyeshme! Jam shumë i emocionuar të flas për pozicionin. Jam i lumtur ta dëgjoj këtë. Pse nuk filloni duke më treguar për veten tuaj? Epo, unë u diplomova në Universitetin Shtetëror të Jugut pranverën e kaluar.

Unë u diplomova për histori. Si mendoni se diploma juaj do t'ju ndihmojë si udhërrëfyes? Epo, trajnimi im më jep sfondin për të folur me njohuri për faqet lokale. Kjo do të thotë që unë do të jem në gjendje t'u përgjigjem shumë pyetjeve që mund të kenë pjesëmarrësit e turneut. Kjo është shumë e rëndësishme. Mund të më tregoni për historinë tuaj të punës? Epo, ndërsa isha në universitet kisha një punë si mikpritëse kampusi. Cilat ishin detyrat tuaja si mikpritës i kampusit? Ishte detyra ime t'u bëja vizitorëve turne nëpër kampus.

Së fundi, a mund të flisni për pikat tuaja të forta si punëtor? Së pari, ligët gjeni gjithmonë zgjidhje për problemet. Gjithashtu, kam aftësi të shkëlqyera në shërbimin ndaj klientit. Mirë, zonja Solis. Më ka pëlqyer shumë takimi me ju. Do të marr një vendim brenda dy ditëve në vijim.

Unë do të jem në kontakt. E mrekullueshme! Faleminderit per kohen tende

2022-12-15 22:55

Show Video

Other news