Can We Drive Our Van Into Albania?

Can We Drive Our Van Into Albania?

Show Video

sot është një ditë e madhe Dita e lëvizjes, para së gjithash, është pak e trishtueshme sepse po largohemi nga ky bregdet dhe plazh i bukur këtu në Malin e Zi jugor, por më e rëndësishmja se kaq ne shijuam një muzg të mrekullueshëm mbrëmë, kështu që montro na dha një lamtumirë të këndshme, por çfarë trishtim sa nje vend i vogel i mrekullueshem dhe por trishtimi eshte afatshkurter sepse sot duhej te nje vend i ri te shikonte Shqiperine ne jemi ne rrugen tone eshte koha per nje vendkalim kufitar sa vende lamtumirë Mali i Zi po shkojmë në vendin tonë të 21-të në furgoni dhe vendi ynë i 32-të të gjithë së bashku, kjo do të thotë se macet G para dhe Vanna po shkojnë në vendin e tyre të 21- të . sa here e kemi bere kalimi i nje kufiri me jep gjithmone fluturat dhe po afrohemi realisht me kufirin e Shqiperise nje vend krejt te ri dhe te gjithe e dime sapo kalojme ate kufi gjithcka ndryshon dhe duhet te mesojme te gjitha gjëra përsëri, por së pari kjo do të jetë hera e parë pas një kohe të gjatë ne duhet të marrim para të reja ata nuk përdorin euron po në fakt unë duhet të Google që të shoh se sa duhet të tërhiq nga amplifikatori më lejoni bëje atë shumë shpejt unë do të kthehem menjëherë, kjo është 30 minuta në kampingun jo në kufi Oh mendova se vendose kufirin në jo, vendosa kampin në rregull jemi Clos në rregull, jam kthyer më duhej të nxitoja dhe Google sepse sapo të kalojmë kufirin celularët tanë nuk do të funksionojnë për një kohë derisa gjërat të fillojnë të kthehen ose të marrim Sims të rinj në Shqipëri, por paratë e ALB Ian quhen aa Le lek 100 Lek në thelb. 1$ kështu që ja ku shkojmë duhet të marrim sigurim po kalojmë bordin dhe kontrollojmë në Mal të Zi pastaj ndërsa jemi duke kontrolluar në Shqipëri do të duhet të marrim sigurimin për furgonin të cilin shpresojmë që gishtat e kryqëzuar mund ta bëjmë në kufi një nga gjërat e fundit që bëmë përpara se të niseshim për në kufi është karburanti, karburanti i furgonit është më i lirë në Mal të Zi sesa në Shqipëri me fare pak 30 cent për litër, bazuar në hulumtimet që duket se do të kthehet në Itali dhe Francë çmimet e si një kukull 8 90 ose 80 ose 90 një litër, kështu që 7 dollarë 8 dollarë për gallon, kështu që u mbushëm me karburant para se të largoheshim nga Mali i Zi , kështu që ende nuk kemi zbritur nga makina jonë, po lëviznim drejt kabinave ku ndodhen agjentët e kufirit. brenda, por një agjent kufitar del dhe merr dy ose tre dokumente automjetesh me vete në këto ndërtesa të vogla dhe më pas ju thjesht prisni, kështu që është e çuditshme që t'i dorëzoni të gjitha dokumentet tuaja dhe më pas ato enden dhe ju nuk e dini vërtet se ku ata janë që ne kurrë nuk ndihemi rehat për t'i lënë dokumentet tona origjinale nga faqja jonë ai kishte sikur shkoi si shtatë ose tetë makina po kështu që ai merr një bandë prej tyre dhe uh kështu që unë mendoj se do të kontrollojmë dhe të sigurohemi se kemi të gjitha dokumente para se të tërhiqemi nga këtu dhe kjo është pika kufitare për t'u larguar nga Mali i Zi dhe është një ngjyrë vjollcë e çuditshme livando e gjithë ndërtesa Kurt mendon se duhet të jetë qetësuese nuk po funksionon nuk po funksionon por ne jemi në procesin e largimit Mali i Zi ndoshta e filluam këtë proces rreth orës 11:20 11:31 ne kemi të gjitha dokumentet tona origjinale mbrapa jemi jashtë Malit të Zi tani jemi duke ecur në distancën e shkurtër deri në pikën e kontrollit në Shqipëri, kështu që deri tani gjithçka është mirë vazhdoni drejt ne jemi mjaft të hutuar, nuk kemi parë askund ku të bëjmë kontroll zyrtar në Shqipëri dhe jemi disa milje më poshtë rrugës tashmë po mendojmë se ndoshta ai postblloku ishte një kontroll në kontroll, ku të dy vendet punojnë së bashku um sepse jemi në Shqipëria dhe ne nuk ndihemi sikur kemi kaluar nëpër një pikë kontrolli kufitar, kështu që ne kontrolluam, u dorëzuam atyre dokumentet tona, ishte padyshim policia e Malit të Zi dhe ne kaluam ngadalë me makinë, nuk kishte asgjë tjetër, kështu që ne do të shkojmë në kampingu ynë që kemi këtu dhe bëni një kërkim të vogël dhe sigurohuni që jemi mirë sepse nuk do të jetë larg nëse mendojmë se duhet të kthehemi, por nuk morëm sigurim po ishte vërtet e çuditshme ishte një gjë shumë e pazakontë dhe ishte sikur asnjë pikë kontrolli kufitar, po, ata duhet të ndajnë Malin e Zi dhe Shqipërinë duhet të ndajnë pikërisht atje, por ndoshta dikush në kampingu do të jetë në gjendje të na ndihmojë h interesant por ne jemi në Shqipëri nëse është apo jo zyrtare nuk e di djema nuk e di por me siguri ne jemi ju nuk mund të shkoni me makinë në një vend tjetër dhe ne e bëmë dorën tonë Dokumentet i dhanë dhe i kthyen, kështu që mendoj se jemi zyrtarisht në Shqipëri, do të bëjmë disa kontrolle për këtë, por kjo do të thotë vendi i dytë për furgonin 21 vendi për Vana dhe G para 32 në total për të gjithë jetën për mua dhe Kurtin. ja ne shkojme Shqiperia ne rregull duket sikur nafta eshte 186 qe eshte Italia me cmime pikerisht atje Italia France qmime ne berem mire duke e mbushur rezervuarin sepse ishte ajo 149 si 147 15 po ne Mal te Zi [Muzike] a bejne sigurime ketu Kurt I' po pyeta dhe ai tha se ishte një porosi, oh mirë, ky është një lajm i mirë në rregull, kështu që ne jemi ndalur që Kurt të marrë një kartë SIM për telefonin e tij. do t'i përmbahemi kësaj dhe do të shohim se si krahasohet me kartën SIM të telefonit SIM të Kurtit këtu, kështu që ne u larguam dhe hymë me të njëjtët agjentë të vegjël doganor dhe ne jemi zyrtarisht të gatshëm të shkojmë, por duhet të marrim sigurimin për furgonin që ne mund të marrim këtu dhe gjithashtu një kartë SIM do të jetë 25 € për 30 koncerte për një muaj të dhënash dhe sigurimi për 30 ditë do të jetë 69 €, kështu që sapo të mbarojmë këtu, jemi gati të shkojmë mirë. sikur të dëgjojmë atë [Muzikë] duke kënduar, na kanë thënë se një tingull që do ta dëgjojmë shumë tani që kemi kaluar në Shqipëri, kaluam një xhami rreth gjysmë milje mbrapa dhe është koha e lutjes tani Shqipëria njihet dhe I famshëm për të qenë një komb shumë tolerant fetar me dy tre dhe katër lloje të ndryshme fesh që ngrenë kisha në të njëjtin bllok dhe duke qenë miqësorë dhe njëkohësisht duke praktikuar fetë e tyre specifike krah për krah për shekuj, kështu që ndoshta jo me shekuj, por brenda viteve 1900 mendoj se është e sigurt, por është një vend i rëndë mysliman dhe lutjet e përditshme janë një gjë që bëhet dhe unë jam ende ulur këtu në parking ndërsa Kurt po merr kartën SIM dhe po mbyll hyrjen për furgonin dhe ne jemi duke përjetuar kohën e parë të namazit mysliman për ne këtu në Shqipëri a e dëgjuat lutjen po ezanin që ishte i lezetshëm ata thanë se e bëjnë atë pesë herë në ditë pesë herë në ditë pesë herë shumë duke u falur deri sa ishte 94 gjithsej, unë duhet të tërhiqja kartën time SIM falas Mora 30 Mora 10 koncerte falas me të dhëna kështu që mora 40 në fakt mora 11 falas, kështu që mora 41 për 25 € kështu që është shumë mirë për një muaj. duhet

të gjejmë mbajtësin e kartës SIM për ju, mirë djema jemi në Shqipëri, po shkojmë, jemi zyrtarisht në Shqipëri dhe jemi gati të shkojmë dhe kjo e bën atë kalimin më të shpejtë të kufirit që kemi bërë ndonjëherë që u larguam nga Mali i Zi dhe hyri ne shqiperi me ne dhe furgon per 8 minuta eshte nje mrekulli eshte nje rekord me siguri normalisht pasi kalojme nje kufi jemi te lodhur dhe te stresuar prandaj zakonisht planifikojme te qendrojme ne nje kamping te bukur naten e pare ne vend dhe kjo eshte ku sapo kemi mbërritur jemi jashtë qytetit të schoder Albania dhe do të vendosemi në kampingun tonë ku duhej të pushonim nga një kalim kufitar stresues, por tani thjesht do të pushojmë nga kalimi kufitar më i shpejtë dhe më i lehtë. për datën mirëmëngjes dhe mirë se erdhe në Shqipëri mund t'ju them se çfarë gjetëm në vendin e kampit që macet si ato kanë qenë në disa shëtitje këtu, ne jemi vetëm jashtë schroer-it dhe nëse ju kujtohet përsëri në Mal të Zi, ne shkuam në një shëtitje me varkë në liqenin Schroeder dhe kështu ky është liqeni që jemi në anën tjetër, patëm pamje të Shqipërisë, hamendësojmë se çfarë jemi këtu, ky vend kampingu ndodhet në bazën e një fortese mjaft të lezetshme dhe ne do të shkojmë hidhini një sy më vonë përpara se të shkojmë në kampin tonë në liqen dhe do të luajmë atje, por doja të merrja një minutë dhe t'ju tregoja këtë kamping sepse është shumë i lezetshëm dhe është disi unik dhe shqiptar stili ajo ka një pishinë të madhe në mes, pishina është e kulluar, nuk ka njeri këtu, sigurisht që është koha e dimrit dhe kështu ne e kemi parë këtë gjatë gjithë bregut të detit Adriatik, ku sikur të jemi të vetmit njerëz atje, është disi e çuditshme, por në çdo rast që kanë një linjë e plotë e banjove dhe dusheve ky vend është goxha i madh, ju siguroj se ky vend është i mbushur me njerëz që duan të kenë aventura në liqen të shohin kështjellën, qytetin historik të schroer dhe thjesht të largoheni, është gjithashtu një lloj hotel nje hapesire e madhe eventesh dhe keto te vogla mendoj se i quajne kasolle i quaj kabina me disa vepra arti unike kane nje restorant me nje Kopsht shume te madh uh ne nuk hanim ne restorant perseri cdo gje ketu eshte e mbyllur ne kemi streh as pronaret i kam pare vetem punetoret e mirembajtjes as nuk e di si e paguajme kete vend por gjithsesi mire se erdhe ne shqiperi do te dalim dhe do te kemi nje qilar uh do te dalim dhe do te kemi disa aventura në mënyrë të shkurtër, por ne do t'ju shohim së shpejti këta djem si ky kamping plani ynë fillestar ishte të largoheshim nga kampi sot duke ecur përmes asaj që mendonim se ishte një qytet i vogël i vogël schoder, të shihnim një liqen dhe më pas të fillonim të shkonim në jug, por kur Kurt shkoi deri në pagesën në zyrën e pritjes së kampingut ai mësoi disa gjëra mjaft tërheqëse së pari, ne thjesht nuk mund t'i lëmë sot dhe ne do t'ju tregojmë pse pas pak kohësh, por së dyti, vendosëm të shkojmë në atë që mendonim se ishte qyteti i vogël dhe thjesht zgjidhe këtë nuk është i vogël qyteti schoder është i madh dhe është i ethshëm dhe në mes të një dite të dobët ka njerëz që gumëzhinin kudo dhe një nga përshtypjet e mia kryesore të para për Shqipërinë kultura e vozitjes2 është shumë e ndryshme rrugët njerëzit vendkalimet e këmbësorëve biçikletat parkimi i dyfishtë është një aventurë a nuk është ajo Kurt po me të vërtetë ata pastruan janë shoferë shumë të sjellshëm. ju mund të thoni se ata thjesht e dinë se automjetet po ndalojnë, kështu që padyshim një kulturë e tillë, por Snow ka të drejtë, është një qytet i vogël i gjallë, po tani ne kaluam me makinë sepse zonja në kamp na kishte thënë se do të ishim në gjendje t'i çonim skuterët tanë këtu poshtë dhe ne mendojmë se mundemi, do të jetë një aventurë e madhe, por ne mendojmë se mundemi dhe mund të jetë e vetmja mënyrë për të parë vërtet këtë qytet, tani po largohemi nga qyteti dhe po udhëtojmë me makinë vetëm disa minuta për të bregu jugor i liqenit ky është i njëjti liqen ku bëmë një xhiro me varkë në Mal të Zi gjysma e liqenit ishte në Mal të Zi gjysma e liqenit është në Shqipëri, kështu që ne do të hipim atje lart dhe do t'i hedhim një sy, por çfarë duhet të dini a do të bëjmë një turne në këtë zonë sa më mirë që mundemi, ka disa gjëra interesante këtu për të parë këtu disa lumenj disa ura disa male të bukura në sfond që janë të mbuluara me borë dhe me akull dhe nuk mund të arrish as në to tani, por pas pak ditësh ky qytet është vendi për të qenë për një Festival shumë të veçantë, kështu që ne kemi vendosur të qëndrojmë në kampin, kështu që ne do të jemi në gjendje t'ju çojmë në atë Festival që është scoop kështu që ne do të jemi këtu për një Karnaval i vogël ndalesa tjetër liqeni që Destinimi juaj është në të djathtë, ne gjetëm një vend për të futur furgonin këtu poshtë në një zonë të vogël parku të bukur përgjatë këtij ujore dukej sikur kishte shumë vende të vogla të llojit restoranti ku do të shkojmë për të bërë një shëtitje dhe për të parë se çfarë mund të gjejmë ju djema e dini se unë e dua një kulturë peshkimi dhe megjithëse nuk ka shumë aktivitet që po ndodh këtu, unë mund të shoh patjetër disa rrjeta dhe duket se këto janë si rrjeta rrethore pothuajse si kurthe peshku dhe kështu ata do të duan të shtrihen për një kohë të gjatë, peshqit notojnë atje nganjëherë ata i karrem ato lloj gjërash gjithashtu duket se mund të kenë disa rrjeta gjilpërash këtu nëse shihni barkat këtu të gjitha të lyera me ngjyrë të verdhë dhe ato janë bërë prej metali, kështu që ato janë varka metalike dhe nuk duket se ky është sezoni i peshkimit, por ky është padyshim një liqen me ujë të ëmbël dhe ata bëjnë disa peshkim atje kaq interesant, kështu që duket si një lloj kungull i njomë i pjekur në skarë kjo është si gjërat wo si zakonisht muzika po luante gjatë drekës, por nuk e hiqte nga ushqimi ishte i shijshëm, por nuk mundëm të bënim Vlog po, kështu që porositëm atë pjatën e parë të meze vetëm për të marrë një ishte një mostër që ai e quajti meze shqiptare dhe më pas na pëlqyen dy prej tyre aq shumë sa porositëm një pjatë tjetër me vetëm ato dy mbi to kishim një sallatë greke ushqimi ishte i shijshëm cili ishte pusi yt i preferuar me pelqejne ato gjerat e vogla me patellxhan qe ishin mendoj se ai tha qe kishte djathe aty si gishtat e vegjel dhe me pas kishin keto topa te tjere te skuqur po kroat i vogel gjera te vogla kroate nuk e di cfare kishte ne to por nuk e di, por ato ishin të mira dhe salca e zhytjes në mes kur e shikon po mendon se do të jetë si ajo salca greke e kastravecit, por jo ishte më shumë si një salcë franceze me shije qepësh, ishte thjesht shumë e mirë. ishim vërtet të sjellshëm atje ishte një vend i mirë për të ndaluar dhe për të marrë ushqim të bollshëm për të ngrënë dhe ishte 15 € dhe ne kemi mbushur dy pije, dy porosi gjigante meze dhe një sallatë greke mjaftueshëm e madhe për dy persona që kemi dëgjuar Çmimet e ushqimeve në restorantet në Shqipëri do të jenë pak më miqësore me buxhetin dhe mendoj se ne kemi filluar një fillim të mirë do të shohim dhe ishte një skenë e bukur nga dritarja me këtë liqen ku kemi dalë këtu tani zogjtë rreth nesh do t'i shihni këtu pas nesh ata që janë ah, mendoj se ne i quajmë Alpet e Shqipërisë në sfond, pak përtej këtyre janë disa shtigje të famshme ecjeje, por ne nuk mund të arrijmë tek ato tani. as mos hap deri në qershor sepse malet janë aq të mëdha atje sa gjithçka është ngrirë, por Kurti i ka sytë nga ajo shëtitje sa herë që kthehemi një herë në verë, apo jo, vërtet në rregull po shkojmë të shkojmë të bëjmë më shumë vozitje dhe disa më shumë aventurë për atë që Shqipëria ka një fillim të mbarë, mendoj se duhet të bëjmë pak Google sepse mendoj se kjo shenjë po na tregon se lloji i jetës detare që është në këtë liqen duket si jeta detare me ujë të kripur, ka tre. ose katër lloje të ndryshme oktapodësh dhe ka karkaleca dhe lloj-lloj gjërash me pamje të bukur, por ky është një liqen dhe mendoj se është ujë i ëmbël, kështu që djema duhet ta kuptojnë pak konfuzionin që dalja e sotme do të jetë e shkurtër që hëngrëm shumë tani jemi në koma ushqimore dhe duhet të kthehemi në kamp, ​​mos u shqetësoni, ne do të eksplorojmë këtë zonë më shumë, ndoshta nesër në kohën e gjumit, në kohën e gjumit të Kurt, kështu që bora po thotë se ka pasur një ndryshim të madh planesh dhe ne do të qëndrojmë në këtë qytet për disa ditë shtesë, sepse Karnavali është në qytet, do të jetë një festival i madh dhe ne jemi të emocionuar të bashkohemi, por nuk ka asnjë mënyrë që ta mbulojmë të gjithë këtë në një video kështu që ne do të kthehemi nesër aktivizoni njoftimet tuaja sigurohuni që të abonoheni sepse ne kemi një festë të plotë në qendër të qytetit dhe kemi një ftesë speciale për një darkë me kostume të plota maska ​​të gjithë marrëveshjen ushqim muzika tradicionale e Festivalit Shqiptar djema dhe ne mezi presim të shikojeni dhe ne mezi presim t'ju tregojmë, kështu që ju lutemi bashkohuni me ne nesër, do t'ju shohim së shpejti djema [Muzikë] brohoritje nëse ju pëlqen kjo video, sigurohuni që të abonoheni në kanalin tonë dhe goditni zilen e njoftimit që të dini se kur nxirrni video të reja dhe mos harroni se mund të na ndiqni gjithmonë në Instagram për të parë se çfarë po ndodh në mes të videove përshëndetje djema

2024-03-29 00:18

Show Video

Other news