Best Beach in Izmir Turkey 2022?! Çeşme

Best Beach in Izmir Turkey 2022?! Çeşme

Show Video

mirë se erdhe përsëri në kanalin sot që po eksplorojmë rreth bukurisë Çeşme dhe duke parë se çfarë ka për të na ofruar kështu që le të shkojmë në një aventurë ndryshe nga qytetet e tjera turistike, Çeşme ka arritur të ruajë shijen lokale dhe vendasit në qytet kështu që askush nuk iku nga qyteti edhe pse është një qytet turistik dhe ky vend është absolutisht madhështore ka një shëtitore të gjatë të gjatë ku mund të bëni një shëtitje të bukur që ka një kështjellë e madhe në qendër të qytetit të cilën mund ta vizitoni dhe padyshim që ka shumë bare lokale kafenetë dhe mundësitë e blerjeve gjithashtu dhe me sa dimë ky qytet është i njohur në të vërtetë të jetë si një ikje fundjave edhe për banorët vendas nga izmiri dhe sepse ky vend është pak pak më pak turistike se alachati, por ende shumë turistike që kur kemi qenë në turqi kemi ishim pak më të kujdesshëm kur bëhet fjalë për dronin tonë sepse nuk ishim 100 të sigurt për rregulloret lokale kur bëhet fjalë për dronët dhe disa vende nuk e pëlqejnë domosdoshmërisht shumë por ishim të sigurt që këtë herë na lejuan të fluturonim dronin dhe jam shumë i emocionuar t'ju tregoj djema fotot tona të para ajrore të kësaj zone kjo është një statujë shumë interesante shumë e madhe prej ari këtu në zonën qendrore të Çeşmes, por ne do t'ju sjellim me vete tani në një shëtitje të shpejtë nëpër zonën e Merkezit, padyshim që është hera e parë që jemi këtu këtu Këtu pikërisht përballë meje është kështjella e Çeşmes dhe besoj se ka një muze në të aty ku mund të hyni dhe të eksploroni dhe padyshim që ju jep një pamje të këndshme mbi ujë e sipër Vetë Çeşmeja, por kjo është disi si zona e Merkezit ose zona kryesore qendrore e Çeşmes është me të vërtetë e bukur  , një qytet i qetë në det, një lloj atmosfere ka pak më shumë njerëz këtu se sa në Alachati, ju e dini se po më pëlqen siç thashë më parë se këtu ka shumë vendas , kështu që nuk janë domosdoshmërisht vetëm turistë ku ne alakati po degjoje disi angleze gjermane frengjisht dhe kështu me radhë këtu i keni edhe ato, por dëgjoni shumë edhe turqisht kështu që duket disi është një ekuilibër i mirë këtu, ju e dini se duket të jetë më shumë një përzierje e përgjithshme edhe pse alachati po ashtu edhe pse kemi dëgjuar shumë anglisht shumë gjermanisht etj ishte nje perzierje e bukur po ashtu e kuptova sapo te dilni nga izmiri ne kete gadishull eshte thjesht asgjë përveç qyteteve të mahnitshme të plazhit dhe ju jeni vërtet të llastuar për zgjedhjen e vendeve për të shkuar dhe ka kaq shumë vende të ndryshme që mund të merrni si ushqim deti të freskët që mund të merrni qebap të mrekullueshëm, natyrisht, ushqim i mrekullueshëm autentik turk, ka shumë kafene, si dhe ju vendos mund të marr çai ose kafe turke nëse kjo është ajo që ju pëlqen ose ndonjë bakllava po unë e dua bakllavanë po, bakllavaja është bërë shpejt e preferuara jonë që kur mbërritëm këtu në turqi ne e kemi ngrënë atë pothuajse pa pushim, këtu është një shembull i disa prej furrave të mrekullueshme hidhini një sy se gjithçka duket thjesht absolutisht e shijshme ne kemi shpenzuar një shumë të madhe të llogarisë sonë bankare për gjëra të ndryshme këtu ne jemi duke eksploruar rreth Turqisë, ajo është ndoshta atje lart me një nga vendet më të mira që mendoj aspektin e ushqimit të përgjithshëm dhe kënaqësinë e stilit të jetesës që ju e dini që shumë njerëzve u pëlqen i kalojnë fundjavat ulur në një kafene të këndshme me disa miq um duke shijuar pak kafe ushqimi gjithashtu më pas është me të vërtetë lloji i përsosur i përzierjes së stilit të jetesës mesdhetare egjean që të gjitha kulmojnë së bashku dhe thjesht bëjnë për përvojën e përsosur pikërisht unë ndihem sikur këtu në turqi keni përzierjen perfekte, kështu që si të keni ngutje dhe nxitoni nëse e kërkoni padyshim, por nëse dëshironi të keni një ditë më të relaksuar një kafene ose buzë ujore që është gjithashtu një opsion , kështu që si ajo është gjithmonë një lloj ekuilibri mes atyre të dyjave pa ngutje bëhet e mërzitshme dhe pa pjesën e relaksuar bëhet dërrmuese kështu që është perfekt këtu shumë e vërtetë hidhini një sy këtij djema, ky është një lloj shembulli tjetër e diçkaje që do të shihni kur të jeni në këto lloje më të vogla qytetesh që do të shihni kjo gjithashtu edhe në qytetet më të mëdha, por ju keni shumë çajra të ndryshëm këtu përzgjedhje çajrash nëse nëse kjo është ajo që ju pëlqen, padyshim që keni gjëra të tjera këtu dhe disa gjëra të thara unë jam Nuk jam i sigurt se çfarë është në të vërtetë kjo ndoshta mund të bëjë një çaj të këndshëm nga ky, si dhe duket se janë feta portokalli, por ju keni shumë përzgjedhje barishtesh dhe erëzash të freskëta, kafe dhe gjithçka dhe këto lloj dyqanesh janë vende ku unë dhe Naomi vazhdojmë të gjejmë veten duke u kthyer sepse do të gjeni kaq shumë çajra lokalë me përbërës të ndryshëm vendas, sido që të jenë dhe oh, hidhi një sy kësaj shtëpie, Naomi sapo më drejtoi për të parë se sa bukur je mori një lloj të vërtetë interesante në kërkim të blinds blackout blinds vjetër shkollës ndërprerje dhe më pas edhe këto janë super interesante se si duket vërtet nga ndërtesa Çeşme e mahnitshme po na fryn, tashmë ju e dini se po e dua këtë stil tradicional arkitektura e shtepive ketu ishte e njejta gje ne alakati ku keshtu keshtu pjesa qe del ne gjermanisht quhet Erker nuk e di cfare eshte thirrur në anglisht për të qenë i sinqertë, por duket se mund të kesh një të mirë stol me jastëkë atje ose ndonjë vend ndenjëse ku mund të shikoni në rrugë Unë do të doja të kisha një shtëpi të tillë, po me siguri, por ja ku jemi djema rruga këtu në thelb shtrihet dhe shtrihet dhe ju keni sasi të pafundme restorantesh kafenetë dhe çdo gjë që mund t'ju nevojitet, kështu që le të shkojmë dhe të vazhdojmë të eksplorojmë Çeşme nëse jeni duke qëndruar përballë kështjellës, ju jeni të vendosur në mënyrë të përkryer direkt në mes të marinës e Çeşme dhe zonës së Merkezit, në mënyrë të llojit të zonës lokale tregtare dhe bar-restorant por ne e vizituam marinën shumë shpejt përpara se të fillonim të xhironim këtë video dhe është kaq mahnitëse që keni një lloj uji bruz/blu dhe ka kafene dhe bare kudo ku thjesht mund të ulesh të pish një kafe në hije dhe të pushosh për pak dhe të shohësh varkat të kalosh aty është kaq e bukur dhe madje në atë zonë ke disa dyqane nëse kërkon të blesh disa artikuj ndoshta si veshje apo diçka të tillë por Çeşme deri tani je e bukur sapo bëmë një ndalesë të shpejtë në gropë dhe patëm disa shake të mahnitshme të akullores me mango vendi i quajtur humor kafene në zonën e Merkezit arritëm të flisnim edhe me pronarin e asaj kafeneje dhe ai sugjeroi që të shkonim dhe të shikonim plazhin e altinkumit, gjoja është plazhi më i mirë që mundeni shkoni rreth zonës së Çeşme majit dhe ne jemi shumë të emocionuar që të shkojmë dhe të kontrollojmë atë plazh, kështu që le të shkojmë arritëm të merrnim një taksi këtu në plazhin e altinkumit që na rekomandohej ne dhe padyshim juve mund të marrë edhe një minibus, por pronari i kafenesë tha se nuk e di sa shpesh vjen dhe ne thjesht donim të shkonim në plazh sa më shpejt që të ishte e mundur sepse ishte paksa e nxehtë në   plazh qendra e qytetit um taksi ishte besoj se ishte 125 lira jo 125 lira po dhe eshte shume e shpejte e mori na pëlqen 10 minuta apo më shumë dhe pamje e bukur nga dritarja gjatë gjithë rrugës dhe tani jemi këtu plazhi po kështu që vetëm ki parasysh nëse je me buxhet ka minibusë që me sa duket nisen drejtpërdrejt përballë kështjellës, por mund të merrni edhe një taksi nëse doni ta dini problemin kur të mbërrini në një plazh dhe të jeni mirë , a do të shkoj majtas apo djathtas ne nuk e di nga të dyja anët duket se ka një klub plazhi dhe ata janë duke luajtur muzikë e cila është e bukur, por mund të mos jetë domosdoshmërisht ajo që ne jemi dhe këtu mund të shihni disa plazhe të tjera klube por ata janë në distancë si rreth e rrotull pas Lukës si atje dhe duket si çadrat përfundojnë atje, kështu që ndoshta ne thjesht do të ecim poshtë dhe të shohim nëse mund të jemi thjesht në plazh pa muzikë dhe pa çadra, mendoj se po i favorizoj plazhet këtu majtas duket se është pak më e ftohtë më pak turistike dhe shoh shumë më pak tenda gjithashtu dhe kjo është pikërisht ajo që ne zakonisht kërkojmë për një plazh të bukur publik që është i mbajtur mirë, le të shkojmë, të shkojmë gjetëm vendin e vogël të përsosur për t'u çlodhur për pak këtu dhe për të bërë një not të shpejtë dhe uji nuk është çmendurisht i ngrohtë, por gjithashtu nuk është jashtëzakonisht i ftohtë, kështu që është si një lloj i tillë diku në mes e butë dhe e këndshme dhe është padyshim freskuese për një ditë të nxehtë si kjo e sotmja dhe uji është thjesht bruz sa është kaq mahnitës kontrolloni këtë saqë mund të shihni fjalë për fjalë gjithçka Unë madje pashë disa peshq më herët që nuk i kam parë ende në plazhet e tjera deri më tani sepse këtu ju keni disa gurë në zonë gjithashtu, kështu që jeta po vazhdon këtu, jam i sigurt nëse jeni në zhytje ose snorkeling, kjo zonë do të ishte diçka për ju gjithashtu dhe është thjesht e bukur, thjesht dua të qëndroj këtu deri në përjetësi dhe thjesht të pushoj dhe të shkoj për të notuar mbase pi si leng portokalli apo dicka me vone eshte shume bukur ky plazhi i Altinkumit i njohur ndryshe si plazhi me rërë të artë mund ta shihni se ku e ka marrë emrin nga vetë rëra është fjalë për fjalë e artë, është tepër i pastër dhe uji është blu bruz kristal, është absolutisht e pabesueshme është ndoshta plazhi më i mirë që kemi vizituar që kur kemi mbërritur në Turqi dhe kjo thotë shumë sepse ne kemi parë disa plazhe mjaft të pabesueshme deri tani nje bravo per Altinkum Plaji ketu ne Çeşme kemi ecur pak me tej thjesht për të qenë në gjendje ta lini dronin të fluturojë për një kohë dhe të mos shqetësojë asnjë popull dhe ne gjetëm këtë vend të mahnitshëm ku pothuajse askush nuk e kontrollon atë atje në distanca më duket sikur keni njerëz me varkat e shpejta që mendoj dhe pastaj keni shumë asgjë ka disa njerëz, por shumë pak nuk e mendoja se do të kishim të jetë në gjendje të gjejë një zonë kaq të zbrazët, sepse i gjithë ky plazh duket të jetë shumë popullor veçanërisht në zonat në fillim lloji ku mbërrin minibusi dhe ka shumë njerëz dhe shumë klube plazhi e kështu me radhë, por nëse ecni pak më tej, do ta gjeni këtë Naomi e mahnitshme dhe unë jemi shumë mirënjohës që jemi këtu në Turqi duke eksploruar gjëra të pabesueshme plazhe të tilla si ky këtu dhe kjo në fakt shërben si një kujtesë për të gjithë neve që mendoj të jesh mirënjohës për gjërat e vogla qoftë ky plazh qoftë ai parkoni nëse jeni duke kaluar kohë me familjen tuaj për ndonjë gjë, jini mirënjohës çfarë keni sepse jeta është tepër e shkurtër dhe ne duhet të shijojmë momente si këto kështu që ne po kthehemi tani drejt minibusit për t'u kthyer në drejtim të qendrës së Çeşmes ne shpresojmë se mund të gjejmë minibus të përmendur se ishte një i parkuar këtu ku jemi në këtë moment jo shumë kohë më parë dhe një histori qesharake si dhe ne po ecnim përsëri këtu drejt minibusit Naomi më tha se po ecni tepër ngadalë, unë isha sikur po nuk dua të largohem ai plazh ishte absolutisht 10 nga 10. i bukur e shijova çdo sekondë të tij, padyshim shpresoj të jetë kthehu këtu për tani le të shkojmë në qendër të Çeşme hajde oh ka një stacion autobusi edhe këtu Ne e pritëm autobusin vetëm për rreth 10 minuta dhe në fund u kthyem në rrugë Zona e qendrës Çeşme dhe ishte 15 lira turke për person kështu që ne paguanim 30 lira gjithsej për t'u kthyer. këtu, por ne të dy jemi jashtëzakonisht të uritur, ne jemi përpjekur të ushqehemi shumë shëndetshëm dhe të pastër për javët e fundit sepse ne kemi nevojë për trupat tanë të plazhit, por jemi kaq të uritur sa po shkojmë të hedhim një sy këtu në zonën e marinës vetëm për të parë nëse mund të organizojmë diçka për të ngrënë ne pamë disa vende qebapësh dhe vende Dürüm kështu që ndoshta do të marrim diçka për të ngrënë le të shohim se çfarë kanë për të ofruar gjetëm vendin tonë dhe këtu do të hamë vaktin tonë ata kanë gjithçka në meny që mund t'ju duhet, ata kishin pica lamacun Dürüm et cetera et cetera kështu që ne vendosëm të shkojmë për dy Dürüm sepse ato janë të këndshme dhe të lira dhe zakonisht janë goxha mbushëse si dhe shumë e emocionuar mora köfte Dürüm dhe naomi shkoi për adana Dürüm ne kemi pasur pjesën tonë të drejtë të adana Dürüm që kur kemi filluar të udhëtojmë nëpër Turqi dhe ata kurrë nuk dështojnë të na zhgënjejnë më vjen keq që nuk dështojnë kurrë të na befasojnë ata janë gjithmonë shumë të mirë ata nuk janë aspak zhgënjyes, e thashë krejtësisht gabim, por ata janë vërtet shumë të mirë ata janë ndoshta atje lart me ushqimin tonë të preferuar që mund ta merrni në turqi pak në anën më pikante um me adana Dürüm por megjithatë ne të dy morën dy shishe ujë me ushqimin dhe nuk mund ta presim përsëri sepse shpenzuam kaloi disa orë të mira duke eksploruar rreth plazheve dhe wow çfarë dite ishte Çeşme i mrekullueshëm në rregull djema, kështu që unë shkova për Köfte Dürüm që në thelb është i mbushur me këto hamburgerë të vegjël Köfte, edhe shumë gjëra të tjera atje mezi pres të kafshoj dhe këtë do të bëj tani wow mish i   bukur shume shume me leng  eshte i aromatizuar perfekt dhe kanë disa qepë të bukura të papërpunuara këtu me pak domate dhe ka shumë erëza që po ndodhin këtu gjithashtu, kjo është pikërisht ajo që na duhet tani Unë shkova me adana Dürüm le ta provojmë këtë djalë të keq, duke shpresuar se është pikant oh ka një kafshë shtëpiake në çati shumë pikante super e shijshme, aty ka pak sallatë dhe qepë, si dhe një lloj sallate me raketë kjo është ajo që quhet raketa po dhe është shumë pikante, e dua në fakt kjo është e mahnitshme që ishte super super e shijshme dhe padyshim ia vlente paratë dhe besoj se mbështjellja e adanas ishte 70 lira turke dhe mbështjellja e qofteve ishte 60 që mori Luke kështu që nëse jeni të interesuar të vini këtu shikoni Ômür Pide dhe Kebap Unë thjesht i dua ato lecka të lagura që i gjeni kudo po bëhet temë tani në videot tona këtu në Turqi, më duhet të them nga të gjitha gjërat në të gjelin e detit që kemi përjetuar deri tani gjëja numër një që na bën të dashurohemi me gjelin e detit eshte njerezit dhe mikpritja e kamariereve ketu ne kete restorant teper te ngrohte dhe mikpritës dhe kjo ka ndodhur pothuajse kudo që kemi shkuar deri tani në këtë vend dhe kjo thjesht krijon një përvojë vërtet të mahnitshme kudo që shkoni, mund të jetë e rastësishme restoranti në të cilin hyni dhe gjithmonë do të përshëndeteni me një buzëqeshje të ngrohtë dhe komode po, thjesht po mendoja nëse kishim ndonjë përvojë negative në Turqi deri tani dhe do të ishim i sinqertë, nuk mund të kujtoja një të vetme kur bëhet fjalë për restorante, thjesht lloj njerëzish ju ndërveproni me njerëz që punojnë në turizëm e kështu me radhë, kështu që nuk ka asgjë negative që mund të themi dhe ne me të vërtetë i duam njerëzit e turqisë dhe ngadalë po biem në dashuri me këtë vend dhe tashmë po mendojmë nëse mund të blejmë një pronë diku këtu dhe tërhiqe diku afër ujit, po mundohem t'ia fus mendimin në kokën e Lukës ngadalë kështu ne mund të tërhiqemi këtu, po, të jem i sinqertë , nuk do të isha kundër kësaj për momentin sidomos këtu përgjatë bregut të Egjeut është një parajsë me të vërtetë ashtu si ajo titulli i videos sonë të fundit, por po djema gjeldeti, shikoni nëse nuk e keni bërë tashmë nëse ju djema po pyesni se si ta shqiptoni saktësisht se ku hëngrëm këtu ju shkoni, është shumë afër në zonën e marinës së Çeşme tani e di se çfarë duhet të mendoni ju djema, o zot çdo gjë duket e mahnitshme dhe nuk e keni gabim sot ishte një përvojë absolutisht e pabesueshme dhe ne duam të themi një falenderim masiv për të gjithë ata me të cilët folëm sepse u përplasëm me të dhe foli me shumë vendas turq, djemtë në restorantin Pide madje i pyetën a po filmojmë youtube dhe ne sigurisht thamë po dhe u dhamë atyre kanalin tonë, kështu që hej djema nëse po e shikoni këtë video faleminderit shumë për ushqimin dhe mikpritjen e mrekullueshme, ju jeni të mrekullueshëm dhe nëse jeni duke pyetur veten se sa na kushtoi e gjithë ajo që bëmë në këtë video, ja ku ju shkoni, është në ekran ju djema ne duam të përpiqemi të jemi pak më transparent dhe t'ju tregojmë saktësisht se çfarë është jeta këtu në turqi dhe kudo tjetër që shkojmë është si dhe sa para po shpenzojmë gjithashtu nëse doni një pasqyrë më të detajuar të asaj që po shpenzojmë, sigurohuni që të shikoni përshkrim ne do të përfshijmë çdo artikull të vetëm për çdo ditë të vetme filmimi tani e tutje përpara në përshkrimin e mëposhtëm djema ka qenë një ditë tepër e gjatë për të eksploruar rreth Çeşme ne patëm një ditë të pabesueshme wow ne të dy jemi absolutisht të rraskapitur tani dhe kemi bërë rrugën tonë kthimi në izmir u deshën rreth një orë e gjysmë për t'u kthyer këtu falë fantastikes Sistemi i transportit të Turqisë nuk është vërtet aq e vështirë të bësh udhëtime të vogla ditore në këto vende të mahnitshme për t'u rikthyer në Izmir ishte shumë e lehtë përsëri, ne thjesht morëm autobusin për në Izmir stacion dhe më pas një taksi këtu në parkun Kültürpark ne jetojmë relativisht afër parkut të kulturës ne thjesht do të ecim pjesën tjetër dhe dua të shtoj se jemi të rraskapitur pozitivisht të rraskapitur gjithmonë tingëllon paksa negative, por në këtë rast ne jemi thjesht të lumtur dhe na pëlqen vërtet të qetë dhe të kënaqur me mënyrën si ishte dita dhe super super e emocionuar për aventurat tona të radhës këtu në turqi absolutisht djema por tani për tani emri im është luke emri im është naomi ne jemi dy eksploruesit e çmendur dhe kjo është kujtesa juaj për të vazhduar eksplorimin, do t'ju shohim në videon tjetër görüşürüz bye

2022-09-01 14:22

Show Video

Other news