BEAUTIFUL ALBANIA! KSAMIL, BLUE EYE & GJIROKASTER

BEAUTIFUL ALBANIA!  KSAMIL, BLUE EYE & GJIROKASTER

Show Video

mirmengjes te gjitheve edhe nje here ketu nga shqiperia keshtu qe kjo do te jete videoja e trete dhe e fundit ketu nga shqiperia dhe sapo kemi udhetuar rreth 30 minuta nga dorzimi ku po qendrojme dhe kemi ardhur ne nje vend qe quhet syte blu më parë në videon tonë të parë këtu në Shqipëri shkuam në një vend të quajtur syri blu në tef, kështu që ky është një sy blu krejtësisht i ndryshëm dhe po, do të shohim nëse është i ngjashëm apo nuk kemi parë as foto të këtij vendi, kështu që po nuk e di se si duket dhe ne thjesht duhej të paguanim njëqind atje, ishte 50 si secili për të hyrë dhe na u desh të parkonim këtu dhe tani duhet të ecim rreth 70 minuta, kjo është arsyeja pse në google maps shfaqet me syrin blu. nuk ka parkim pranë syrit të kaltër, po kështu që këtu thotë shtegu natyror i parkut me sy blu, oh kështu që ka një shteg këtu, nuk e di nëse kjo është vetëm shtegu që do të bëjmë për syrin blu nëse është diçka ndryshe, jo mos mendo kështu jo kjo është vetëm kështu atje oh është një shteg tjetër po, por ne po shkojmë në këtë mënyrë po shumë nxehtë për këtë mirë se erdhët mirë për syrin e kaltër kështu që ka disa informacione rreth vendit këtu temperaturë konstante e ujit 12 gradë celsius po kjo do të jetë thellësi shtesë e ftohtë më shumë se 50 metra gati për një pus ekstra të ftohtë noti mendoj diçka kaq e nxehtë mendoj se në një provë mendoj se ishte shumë më ftohtë se 12 gradë ndoshta sepse atje po vinte nga malet me akull dhe gjëra të tjera ndoshta nuk do të jemi aq keq këtu po ne notuam atje që të mund të notojmë këtu tashmë duket shumë bukur këtu edhe pse më pëlqen bimësia po kjo është ajo që do të thosha bimët atje po këto nuk i kam parë vërtet këto rreth e rrotull uh shqipëri por gjethet e mëdha po kjo është një gjë që po na merr mendjen me të vërtetë për Shqipërinë vetëm natyrën natyra është aq mbresëlënëse kudo kudo që ne kemi qenë mirë, kështu që ky është syri blu ende në hije këtu, kështu që ndoshta dukeni pak më mirë më vonë, mund të shihni se është një ngjyrë bruz shumë e bukur, por nga ajo ne sapo lexuam nuk di te notosh a mundesh jo atje disa kohe duke thene se ne mundemi ne nuk mund te notojme dhe po vdes drejte po doja te notoja pas atij treni duket bukur sikur me pelqen shume gjelberi hije dhe blu bruz, kështu që është bukur ta shikosh, por po, do të doja të mund të rrokullisja, mendoj se mund të zhytesh këmbët, megjithëse shoh njerëz që zhytin këmbët e tyre atje , kështu që ne thjesht shohim disa njerëz që shkojnë për një zhytje të shpejtë ata' thjesht nuk po notojnë, por po ata po rriten plotësisht me trupat e tyre, kështu që po, me siguri do ta bëjmë atë që ka një shteg që vazhdon edhe pse kështu po, ne thjesht po përpiqemi të shohim nëse ka një vend tjetër noti apo diçka që unë nuk e di nëse kjo është një shteg ecjeje këtu, nuk mund të them vërtet se kam disa vrima të tjera të vogla në këtë pjesë, fluturat janë të bukura flutur portokalli po kështu që ne mendojmë se kjo është vetëm një shteg që zbret këtu dhe pastaj gjatë gjithë rrugës kthehu atje kështu që po ne nuk do të vazhdojmë të ecim, nuk mendoj se shkon në ndonjë not pikat ne kemi një këndvështrim të këndshëm këtu, kështu që kjo është një pjesë tjetër e ujit të bukur të syve blu edhe një herë duket sikur ka një restorant të vogël atje një vend i mirë për të pirë një pije, kështu që gjetëm këtë vend më të qetë këtu pranë atij restoranti që sapo tregova nga këndvështrimi thotë këtu se është uh 10 gradë celsius jo 12. paralajmërim po ka ngrirje siç pritej po nuk mendoj se është si ai i ftohti i dhimbshëm i lidhjes jo megjithëse po fillon të dhemb pak tani po, por nuk është aq i mirë siç ishte në fakt, këtu është si një vend i vogël, më pëlqen restoranti, megjithëse do të më lejoj të filloj me dhimbje, ndoshta kjo është arsyeja pse ne nuk do të jemi këtu, po kështu që sapo fola me një nga zonjat në dyqane dhe ajo tha se rreth dy vjet më parë ju mund të notoni këtu, kështu që po, është shumë e fundit që ata po notonin nuk janë të sigurt nëse diçka ka ndodhur një aksident, nuk e di djema, është një punë e mirë që arritëm këtu më herët rreth nëntë sepse parkimi këtu është absolut kaos tani sepse meqenëse njerëzit parkojnë këtu në rrugë, nuk ka më as dy korsi, kështu që ju keni njerëz që lëvizin mbrapa , kjo është evropa e çmendur gjatë verës, kështu që të gjithë po bëjnë të kundërtën, a nuk janë po, por aty ku dua të them se makinat janë thjesht duke u grumbulluar po, në fakt lexova një përmbledhje në hartat e Google të një zonje duke thënë se ajo duhej të priste këtu për një orë për të dalë, po për të dalë, ajo në fakt nuk hyri, por ajo duhej të priste të dilte sepse ajo po vinte kështu dhe më pas duhej të kthehesha mbrapa, por më pas duhej të prisja që të gjithë të tjerët të ktheheshin mbrapsht, në mënyrë që ajo të mund të shkonte, kështu që ishte si një makth, po , duhet të mbërrini këtu herët, unë do të marr një nga këto skuterë që është ndoshta ideja më e mirë ne fakt ne shqiperi komplet nese mund te besh nje skuter do te jete shume me mire po po ne vere po nuk po levizim fare dhe makinat po grumbullohen oh keshtu qe tani kemi ardhur ne nje qytet qe quhet gyrocaster mendoj kështu e shqipton dhe kjo supozohet të jetë një nga më të bukurat qytetet e vjetra ne shqiperi keshtu qe eshte rreth 50 minuta me makine nga pika e majte ne sapo parkuam ketu dhe per momentin jemi fare prane keshtjelles keshtu qe ka nje keshtjelle te madhe ketu ne mund ta shohim teksa po vozisnim mendoj se jemi do të shkojmë atje fillimisht dhe më pas do të kontrollojmë qytetin e vjetër më poshtë, është një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, kështu që supozohet të jetë vërtet i mahnitshëm dhe i lodhur po, duhet të bëni shumë ecje në kështjellë, po kështu që këtu lart kështjella merr disa pamje mahnitëse të të gjithë qytetit, në fakt është mjaft e madhe, nuk e kuptoja se do të ishte kaq i madh qyteti, kështu që kjo kështjellë daton rreth shekullit të 12- të të periudhës bizantine, por me sa duket shumica e gjërave që ne po shohim tani janë nga perandoria osmane po kështu që shumica e strukturave këtu që po shohim tani janë bërë nga osmanët, kështu që shikoni këtu ky tank i vogël është një tank italian i vitit 1940 nga lufta e dytë botërore dhe është një nga vetëm tre që kanë mbetur ende deri më tani e di që keni parë një tank nga brenda po, dua një dritë për të luftuar në një nga ato gjëra, po dhe më pas është një statujë e madhe këtu që përfaqëson luftën e Shqipërisë kundër nazistëve dhe italianëve në monumentin e luftës botërore të popullit pushteti 1964. kështu që është ndoshta një nga kështjellat më mbresëlënëse që kemi qenë vetëm sepse është kaq e madhe, është një nga më të mëdhatë në Ballkan në këtë rajon, ata kanë shumë tunele të mëdhenj si ky dhe ky është një nga pjesët më të bukura që kemi parë deri më tani është kjo kullë e vjetër e sahatit që është nga shekulli i 19-të, pra ende shumë më e re se shumë gjëra këtu përreth, por po thjesht vërtet mbresëlënëse, prandaj shikoni këtë ky është një aeroplan luftarak i SHBA-së dhe me sa duket ka dy histori pas saj ne varesi se kujt besoni, pra versioni amerikan eshte qe nje pilot po fluturonte nga franca ne itali ai humbi ne mjegull te dendur, doli nga kursi dhe u desh te ulej ne shqiperi dhe me pas versioni komunist shqiptar ishte se ishte një spiun i SHBA-së që u ndërhy Epted kujt t'i besojmë kështu që ne do të kontrollojmë qytetin e vjetër tani thjesht ecni nga kalaja ata kanë qilima që duken të ngjashme me ato që pamë në turqi këtu, gjithashtu duket si lloji i dyqaneve që ne do të shihja rreth Turqisë, kështu që nga ajo që lexova ky vend është një shembull i rrallë i një qyteti të ruajtur osman, kështu që këto janë ndërtesat e stilit osman këtu me të vërtetë të bukura vërtet të ndryshme, nuk mendoj se kemi parë ndonjë të tillë në turqi, a nuk kemi ndonjë vend si kjo arkitekturë po po, unë e dua këtë vend, kështu që i ka të gjitha ndërtesat e bukura , kështjellën atje lart dhe më pas në këtë anë keni shtëpitë e stilit otoman që ngjiten në kodër si dhe të gjithë anën e malit dhe dyqanet dhe kafenetë e vogla të bukura mund ta shihni pse është një nga qytetet më të bukura po e dua, mendoj se është qyteti im i preferuar në Shqipëri deri më tani po deri më tani nuk kemi qenë në kaq shumë por po ky është padyshim më i bukuri kështu që kemi ardhur në një restorant në kohën e duhur sepse është absolutisht po duke e ulur atë tani, ai tha që në parashikim nuk ishte po, ai tha në orën 14:00 14:00 si i mprehtë filloi të bjerë shi po si në minutën e saktë që ra në orën 14:00 ra shi hera e parë që një parashikim i motit është kaq i saktë, kështu që porositëm disa ushqime tradicionale shqiptare, e mora këtu që quhet sama, e cila është gjethe rrushi oriz me lakër dhe erëza që ka si një kos me kos, mora edhe disa qofte shumë lloj i stilit të ndryshëm qoftesh ka erë të mirë edhe pse sapo morët një përzierje. 't ju po unë kam gjithashtu një gjë të ngjashme që ju keni një version vegjetarian dhe unë gjithashtu kam këtë që quhet pesëdhjetë dhe mendoj se kjo quhet kaffikahi ose diçka po është e ngatërruar me emrat e tyre, por po, është i gjithi ushqim tradicional shqiptar nga vegjetarianët version kështu që ishte 700 kjo ishte 300 dhe ajo ishte 250.

kështu që është mëngjesi tjetër tani dhe ne do të kontrollojmë disa plazhe kështu që ne kemi zbritur pak në jug nga Surranda duke shkuar drejt një zone të quajtur samil e cila është një destinacion shumë i njohur plazhi ne po e fillojmë shumë herët, jemi këtu rreth orës 8 të mëngjesit për parkimin që duhej të paguanim vetëm 300 dhe tani thjesht po ecim në plazh këtu, kështu që ky rajon supozohet të ketë ujin me ngjyrën më të bukur ende në llojin e tij. hije, por po, ju tashmë mund ta shihni se sa bukur duket po, ne padyshim erdhëm këtu shumë herët sepse shikoni atje poshtë nuk ka njeri fare këtu po, duket bukur edhe nëse jeni ju në hije po me eklipsin rrethues ku nuk kemi qenë vërtet nje plazh si ky por ne shqiperi mu ne buze te shkembit po keshtu qe kemi pjesen kryesore ketu por ka nje plazh tjeter te vogel rreth kesaj ane dhe mendoj se mund te qendrojme aty keshtu qe mbase do te jete me e qete me vone kur ky vend te mbushet. edhe qëndroni në një shpellë, po kjo është qesharake në rregull, kështu që kjo është si zona e dytë e vogël shumë më e bukur, kështu që ne përfunduam duke marrë dy karrige dhe një çadër për 1 500 të mbetura ose mund të shkoni në kuvertë atje lart që është 2 000.

kështu që nëse keni parë videon e fundit do të kuptoni se ne po ankoheshim shumë për plazhet këtu në Shqipërinë e Jugut se janë marrë të gjitha nga kompanitë dhe janë privatizuar po dhe ky gjithashtu, kështu që ne lexuam komente për këtë vend vetëm javën e kaluar dhe shumë njerëz thanë se pjesa kryesore ishte private, por që mund të ecje majtas ku jemi tani dhe ishte ende një plazh publik, por jo më vetëm brenda një jave ai tashmë ka ndryshuar kështu që po, mendoj se javën e kaluar mund të kishe qëndruar këtu me ombrellën tënde dhe gjëra të tjera dhe ka edhe një pjesë tjetër të tretë këtu, shikoni këtë, por po, vendi ka marrë përsipër edhe këtu, kështu që kjo është çështja kryesore me Shqipërinë jugore . kështu që ne në thelb nuk kemi asnjë mundësi nëse duam të shkojmë në plazhet këtu përreth, ato janë pothuajse të gjitha private, kështu që mendoj se të vetmet publike janë në qendër të Surrandës dhe në qendër të imarës po kështu siç thamë në videon e fundit nuk e kemi kam një problem me të qenit si klube plazhi dhe disa plazhe private sepse e ke atë në çdo destinacion turistik, por mendoj se është problem kur çdo plazh i vetëm është i njëjtë, mendoj se është vendi i parë që kemi ardhur ndonjëherë në atë çdo vend. plazhi është privatizuar shumë , kështu që dielli është plotësisht jashtë tani, kështu që ky vend duket shumë i bukur ujë shumë i bukur, në fakt është mjaft i valëzuar, por sapo të kaloni valët është në rregull , bëhet shumë i thellë shpejt apo jo po temperatura është perfekte po është super bukur dua të them shiko sa afër jemi dhe ne jemi tashmë këtu si qift rrjetë kështu që në thelb nuk ka ende askush këtu në këtë zonë, kështu që nuk na duhej të arrinim kaq herët këtu, mendoj se vetëm plazhi kryesor atje bëhet me të vërtetë i zënë kështu që po, ne mund të kishim ardhur shumë më vonë, tani është rreth 11, kështu që po, nuk na duhej të shkonim këtu në orën tetë fare, kështu që atje në distancë është sadanda ndoshta rreth 20 minuta larg dhe pastaj pikërisht këtu asht kofu se toka aty t ai ishull është si e njëjta distancë me dorëzimin shumë afër jam kështu që kemi ardhur në qendrën kryesore të Samuelit tani bllokim i madh trafiku atje dhe dyshoj se do të gjejmë parkim afër plazheve kështu që vijmë në këtë rrugë anësore këtu është parkuar në anë të rrugës duket sikur është në rregull, në fakt po tregon të njëjtën kohë për të vozitur dhe për të ecur, por padyshim që problemi do të jetë gjetja e parkimit, ne jemi këtu në gusht që është sezoni më i ngarkuar, prandaj është si kjo kështu që duket si qyteti ose qyteza juaj tipike moderne turistike evropiane deri më tani vetëm dyqane suveniresh kudo që duket si e re edhe pse pak më e re se e rrethuar ku po qëndrojmë mirë dhe kjo është zona e plazhit pikërisht këtu kështu që këto janë të gjitha plazhe private të mbushura plot, pasi mund ta shihni se ne nuk do të vijmë për plazh sidoqoftë, ne thjesht donim të vinim këtu për ta kontrolluar, kështu që mendoj se këto plazhe këtu janë të gjitha të krijuara nga njeriu, nuk mendoj ato janë plazhe natyrore, por këtu shumica e njerëzve vijnë këtu, padyshim që mund të shihni se është bukur, megjithëse uji me ngjyra të këndshme, ne kemi plot bare dhe restorante të gjitha në breg të detit dhe këtu është një tjetër nga plazhet private, ky është padyshim zona më e madhe që kemi parë në uh shqiperia a nuk eshte po eshte shume shume e bukur nuk eshte fundjave por thjesht dukej si copacabana ne nje fundjave po shume shpejt keshtu qe ecem pak me tej ne bregdet dhe jane thjesht plazhe pa ndalese ketu por jane gjithmone keto plazhe te vogla te vogla ata i pëlqejnë ndarjet sepse i përkasin restoranteve të ndryshme klube të ndryshme plazhi, por nga këtu mund të keni vërtet një pamje të mirë të ishujve që janë këtu, kështu që mund të notoni në këtë ishull dhe madje të qëndroni në atë ishull ndoshta më të relaksuar në atë anë por ka edhe disa të tjera gjatë gjithë rrugës atje, mendoj se ju mund të merrni një varkë në atë dhe në përgjithësi janë katër ishujt e Samuelit dhe kjo pjesë këtu në fakt duket pak më e relaksuar, atje ishte e çmendur sasia e p. njerëz nuk e di nëse është më e shtrenjtë apo diçka tjetër apo nëse është thjesht më larg, jo aq shumë njerëz këtu nuk ka në rërë këtu duket më bukur, mendoj se po është më shumë si rërë pluhur atje, ishte ende pak uh me guralecë , kështu që do të jetë nga Shqipëria që do të largohemi nesër, padyshim që kemi disa ndjenja të përziera për vendin që e duam vërtet vendet e natyrës këtu dhe qytetin e vjetër që vizituam sot, teff ishte më i miri deri tani sepse ai vend ishte absolutisht spektakolare një nga zonat më të mira malore që kemi qenë ndonjëherë në të gjitha udhëtimet tona, kështu që ishte padyshim kulmi dhe më pas po, thjesht nuk na pëlqyen aq shumë plazhet sepse nuk jemi të interesuar në klubet e plazhit dhe plazhet private mund të jetë sepse jemi në verë po ashtu jemi në sezonin e pikut, ndoshta nëse vini në stinët e shpatullave nuk është njësoj, nuk mund t'i imagjinoj ata të vendosin shezlongë në çdo pëllëmbë të plazhit në të gjitha plazhet nëse nuk ka aq shumë njerëz ound kështu që ndoshta është vetëm diçka në verë kështu që nëse ju pëlqen video thuaj nga shqipëria thjesht bëni një like për të na mbështetur abonohuni nëse ju pëlqen shikoni më shumë video si kjo na ndiqni në facebook dhe instagram dhe do të shohim në një tjetër

2022-08-30 08:29

Show Video

Other news