ALBANIA HIDDEN GEMS: A Van Life Adventure Beyond The Tourist Trail

ALBANIA HIDDEN GEMS: A Van Life Adventure Beyond The Tourist Trail

Show Video

kështu që për drekën sot po hamë sanduiçe të specialitetit Kurt, ndaluam dhe morëm një pulë rotisserie menjëherë në anë të rrugës, prerë disa domate dhe speca, morëm disa simite të bukura në tregun e vogël lokal që do të hamë në furgon woohoo dhe me pas po nisemi rruges djema eshte koha te largohemi nga bregdeti po nisemi ne brendesi te nje qyteti shume popullor ketu ne shqiperi mendoj se kemi rreth nje ore e gjysem me udhetim ndoshta neper disa male do te shohim por me pare gjërat së pari duhet të hanim këto sanduiçe [Muzike], kështu që u larguam nga kampi ynë kampingu shumë i bukur me makinë rreth 10 minuta përmes qytetit të Geaster në një parking pranë kështjellës që duam të shohim dhe zonën e vogël të Oldtown që duam të shiko që ne filluam herët që të mos luftonim trafikun dhe ia doli që ne patëm një vend të bukur kotelet po ftohen dhe tani që kur filluam kaq herët nuk kam ngrënë ende mëngjes, kështu që para se të shkojmë në turne në këtë qytet bollgur dhe kafe për borë kështu që gjetëm një vend të mrekullueshëm parkimi që mendojmë për të eksploruar qytetin e vjetër të Joc Caster, por për të kaluar në qytet duhet të ecim nëpër një tunel rreth 100 metra të Luftës së Dytë Botërore që do të na çojë fjalë për fjalë nën kështjellë. këtu është tuneli shikoni këtë djema wow oh diçka po lëviz mbi kokën tonë ata po zbresin është një është pak i mërzitur poshtë këtu djema thjesht shkon nga njëra anë e kastit nga tjetra kështu që si të zbresim në qytet unë këtë mënyra [Muzikë] po vrapoj bosh po humbas avullin nuk di çfarë të mendoj për këtë version timin kur të kthehem prapa, dua të ndihem se do ia vlente ta bëja përsëri kokën lart dhe jam nuk jam i befasuar që mësova disa mësime Nuk dua të garoj vetëm një vend i dytë, dua të shijoj jetën time në tokë të sigurt dhe të shëndoshë me kokën lart mbi qiell kështu që merre mirë [Muzikë] Unë shkova në rrugën e gabuar ju e dini se çfarë thonë ata, ana e pasme është 2020 jo viti i mësimeve gjatë rrugës kur shikoj prapa, dua të ndihem sikur ia vlente ta bëja përsëri kokën lart dhe nuk jam i habitur që mësova disa mësime që nuk dua për të garuar vetëm për të ardhur në vendin e dytë, dua ta shijoj jetën time në tokë të sigurt dhe të shëndoshë me kokën lart mbi qiell, kështu që merre atë [Muzikën] siç duhet, kështu që merre atë [Muzikë] siç duhet, kështu që merre [Muzikën] siç duhet kur të shiko mbrapa dua të ndihem sikur ia vlen ta bëj përsëri kokën lart dhe nuk jam i befasuar që mësova disa mësime që nuk dua të garoj vetëm për të ardhur në vendin e dytë, dua ta shijoj jetën time në tokë shëndoshë e mirë me kokën lart mbi qiell për ta bërë mirë, kështu që bëje mirë [Muzikë] gjithçka në rregull këto janë vërtet ëmbëlsira gjigante por bora mori tiram Mishu dhe unë fistikë Tiramisu dhe më duhej të merrja diçka tradicionale kështu që e mora këtë dhe mundem 'Mos e shqipto tani qe nuk po e lexoj, por do te ndahemi sidoqofte dhe do te pime nje kafe dhe thjesht do te ulemi ketu dhe te pushojme dhe te shijojme ambientin ky eshte bizari i vjeter qyteti i vjeter i gasterit qe eshte padyshim nje turist destinacioni tani ne kemi ecur në disa rrugë dhe mendojmë se është diku ku ndoshta nuk do të kalojmë shumë kohë ku do të shkojmë në veri, ne kemi disa aventura interesante për t'u futur në të cilat janë paksa më shumë në natyrë, kështu që ne do të kalojmë pranë dyqanit ushqimor dhe do të nisemi jashtë qytetit, por është një qytet i vogël shumë i lezetshëm dhe nëse do të vini në Shqipëri me pushime si një pushim tipik ku qëndroni në hotele ky është një qytet që do të ishte padyshim për ju, por për jetën e Van nuk është në të vërtetë filxhani ynë i çajit, kështu që le të nisemi në rrugë, shpresoj që të mund të shihni ato male të mbuluara me dëborë në sfond, sa pamje e bukur djema dhe është e mirë të asaj kohe në Shqipëri dhe ne e përjetojmë këtë në shumë vende, por po i afrohet fundit të kohës sonë këtu dhe me kalimin e kohës ne na vjen keq për vendin tjetër dhe mendoj se kjo është diçka që ka ndodhur këtu dhe për fat të keq kjo do të thotë se nuk do të arrijmë të shohim të gjitha gjërat që ka ky qytet i vogël i bukur i geoc Caster, por kjo do të thotë se do t'ju tregojmë më shumë nga aventurat tona në të ardhmen dhe vërtet ndihemi sikur kemi një sens të mirë për të. Shqipëria dhe kultura dhe disa nga historia e tyre dhe disa nga historitë e tyre kështu që ne do të vazhdojmë dhe kemi një vend emocionues për të shkuar, po largohemi nga qyteti i Joc-it dhe po udhëtojmë drejt veriut, GPS na thotë se kemi rreth një orë me makinë që po ngjitemi nëpër male duke ndjekur pergjate nje lumi te bukur si quhet Kurt dryos dryos lumi i Drios dhe eshte ky uje shqiptar nuk ka rendesi ku eshte liqen oqeani apo keta lumenj eshte nje blu si ti thjesht nuk mund ta pershkruash por ne jemi u nisëm deri këtu dhe së shpejti do të shkojmë majtas dhe do të shkojmë në një zonë më rurale ku mendojmë se kemi një shëtitje sekrete në ujëvara për të bërë tani nuk është shumë turistike jo shumë e lehtë për t'u gjetur, por ju na njihni neve na pëlqen të përpiqemi të gjejmë gurët e çmuar të fshehur, kështu që po kalojmë këtë udhëtim të bukur nëpër këto male pranë këtij lumi, por ne kemi atë që mendojmë se është një destinacion edhe më i mirë dhe më i bukur, kështu që le të shkojmë të gjejmë këtë ujëvarë që thjesht bëjnë disa rrugë ju shkoni wow dhe kjo është ajo që ne po zbresim përmes një lugine dhe si shumë rrugë dytësore nëpër këto male në Shqipëri është e ngushtë si një korsi e gjysmë, kështu që nëse takoni një makinë që vjen nga afër në shumicën e vendeve mund të shtrydh nëpër ndonjëherë ju duhet të mbështesni pak shumë qoshe të verbër ka një makinë që vjen atje po uh për fat të mirë në shumë prej këtyre karremave ne mund të shohim larg, por ka një nga ata lumenjtë blu bruz poshtë thjesht i bukur dhe me të gjitha këto duke lulëzuar qofshin ato qershi apo kumbulla, ato janë thjesht një trëndafil i ndezur dhe më pas papritmas ju thjesht shihni një tufë të madhe delesh dhe tani ne po i afrohemi disa dhive dhe uh ka disa fytyra shkëmbi dhe ajo është thjesht e bukur wow është fjala më e mirë dhe ja ku vjen një makinë kështu që ne do të tërhiqemi dhe do të ngadalësojmë mirë, u desh të tërhiqemi në këtë tërheqje të vogël kontrolloni këtë ne mendojmë se është një ujësjellës i vjetër a kemi të drejtë Kurt po duket sikur ka pasur burg të vjetër këtu dhe ka një tunel të shkurtër dhe ky është padyshim një akuifer aku dhe ka një shpellë në rregull a po zbret unë do të zbres nuk duket se është aq i gjatë po kokë më poshtë por unë jam ndoshta do të zbres në mënyrë që ata të kenë këtë shteg të bukur të ndërtuar këtu një rrugë e bukur shëtitjeje nuk duket se është shumë larg poshtë kur shikon nga afër këto gjëra duhet të kujdesesh për poo kjo është një dhi Shtegu ka një tunel të vogël atje lart, nuk e di nëse mund të ecësh në të apo jo, mendoj kështu që mendoj se shtegu shkon pikërisht atje dhe mendoj se në fund ka pak diçka atje, kështu që nëse mund të shihni atje poshtë, ka një Slot Canyon i vogël dhe unë jam këtu për t'ju thënë se edhe pse uji ka pak tendë blu, ai është kristal i pastër dhe i mrekullueshëm dhe kjo rrugë me kalldrëm ka treguar padyshim vitet e konsumimit, por dëgjova një Shepherd të vogël lart këtu duke goditur ndoshta duke bërë një lloj gjilpëre. Unë do të shoh nëse kjo shteg ecën përreth, mendoj se këtu ka një shpellë të vogël, kështu që ne do të shkojmë ta kontrollojmë shumë shpejt, kishte vërtet një Bari këtu dhe ai do të më trego si ta çoj TR në shtegun ah faleminderit Shtetet e Bashkuara gjermane jo Shtetet e Bashkuara Amerikano Amerikane po mirë që u njohëm Canali wow Al mirë II thjesht kam një buzëqeshje të madhe permag në fytyrën time isha shumë i emocionuar se çfarë përvojë autentike ai po kujdesej për një gardh dhe ai gjeti kohën për të më treguar këtë shteg është pak i mbyllur, thashë më trego historinë tënde ai nxori një [Muzikë] të vjetër dhe shkroi diçka për [Muzikën] mua faleminderit uau djema çfarë përvojë autentike është në rregull është [Duartrokitje] në rregull faleminderit ra dhe babi ah shiko se ka disa shpella këtu lart po mirë është në rregull [Muzika] në rregull kapje murin është ajo që ai thotë oh sepse është direkt poshtë këtu dhe shkëmbinjtë po shkojnë kështu që ai po pastron shkëmbinjtë për këmbët e mia që të mos rrëshqis dhe ai është qartazi një dhi plak duke ecur rreth këtyre maleve për një kohë të gjatë nuk është në rregull ne do të hyjmë djema ne jemi në këtë tunel dhe kjo është ajo që është ajo kështu që kthehet prapa këtu kjo wow faleminderit për këtë [Muzikë] uh jo [Muzikë] më shumë jo [Muzikë] në rregull, mirë kjo, unë nëse ju djema mund ta shihni se ajo është e drejtë poshtë pemës pikërisht këtu woo wow mirë djema ju mund të shihni furgonin atje dhe mund të shihni Kanionin e vogël Slot poshtë dhe ka dallëndyshet që ndjekin përreth ah ju mund të pini ujin po shumë i pastër do të doja të të kuptoja, por thjesht nuk mund të të falënderoj kaq shumë WoW [Muzikë] Beau çfarë plaku i ëmbël çfarë është njeriu i ëmbël ah e kuptoj se ai po flet se si shkëmbi sipër është varur një shtegu kështu që për një djalë të gjatë si unë, ju duhet të zbrisni edhe pse nuk jeni në një shpellë ose thjesht do t'ju largojë nga shtegu ky shteg është vetëm rreth një këmbë i gjerë wow kaq i lezetshëm dhe kjo është as kjo nuk është palestra e fshehur, kjo nuk është padyshim palestër e fshehur në të cilën po shkonim, por unë mendoj se është një palestër e fshehur gjithsesi dhe do të doja ta kuptoja atë sepse ai thjesht po lëshon urdhra ose më tregon informacione që nuk e bëj e di wowoo në rregull tier është zotëria tah Barco bar oh faleminderit ndiqni dhe babi [Muzikë] wow wow Snow është këtu ajo është e lumtur gjithashtu ajo është këtu duke marrë disa foto dhe disa selfie çfarë një eksperiencë të mrekullueshme do të vazhdojmë në vendi i planifikuar për në të cilin ishim nisur, por thjesht ju tregon se bëhet fjalë për udhëtimin jo destinacionin Cuzz ky nuk ishte destinacioni ishte e mahnitshme se çfarë udhëtimi magjik mund të kërkoj B Nuk po kërkoj të qetësohem dua te shkoj pak me tej kam frike se mos ngecem aty ku ngec dua te shkoj pak me tutje vazhdoj te shikoj harten e qarkut dhe jam i vetedijshem se ku jam aty ku jam nuk eshte dhe aq keq por Kohët e fundit kam ndjerë se lp ime Ste kur uji është i sheshtë por jashtë Përtej këtij pellgu të vogël shoh ujin e oqeanit duke endur prapa dhe po më tund me dorë, dua të shkoj pak më tej kështu që dua të dua të shkoj pak më larg. dhe unë [Muzika] shkoj Unë do të shkoj pak më larg asgjë të keqe me një apartament komod jetë pishinë një udhëtim të rehatshëm TV kohë të premte në mbrëmje ruajeni atë për diçka të këndshme B gjatë gjithë kohës që zbulova se dua të gjej çfarë ka përtej kësaj Babilonie dua të di se çfarë ka në anën tjetër, zbuloni se si është, gjeni se si është [Muzikë] është në rregull djema, kështu që ne pikërisht këtu është shtegu drejt ecjes që po kërkonim bëje dhe bora ishte shumë e emocionuar për këtë është si një ujëvarë e trefishtë dhe ajo ishte shumë e emocionuar sepse mendoi se kjo ishte një shëtitje që ajo mund ta bënte, por ne duhet ta shikojmë këtë gjë dhe thjesht duket shumë e pjerrët kështu që unë do të shkoj këtu poshtë dhe shikoni nëse mund ta gjej gjurmën dhe sa e pabesë do të jetë të zbres atje dhe përveç kësaj, ndërsa po zbrisnim nga këtu, nuk pamë shumë ujë në lumë, por atje dhe mund të shohim disa pus uji, le të shkojmë të shikojmë këtë gjë dhe të shohim nëse mund të kuptojmë se si të zbresim atje apo jo dhe nëse shikoni në anën tjetër atje poshtë të lumit, mund të shihni njerëz që ecin përgjatë shtegut dhe unë mund të shoh rrugën e tyre poshtë është disi e pjerrët ata po lëvizin përgjatë shkëmbit dhe duket sikur kanë një gjë të vogël Switchback, por në këtë anë të lumit mund të shihni një shigjetë të vogël këtu shigjetën e kuqe në shtyllën e dritës dhe këta shkëmbinj janë pikturuar e kuqe dhe ata e përdorin shumë këtë shenjë të kuqe në Shqipëri për shënuesit e shtigjeve dhe është interesante të shohësh nëse ata djem mund të arrijnë në këtë anë dhe një nga gjërat që dua të bëj është të kontrolloj dhe të shoh nëse kjo është shumë e pjerrët për dëborën deri më tani është goxha e pjerrët, por unë mendoj se ajo mund ta bëjë këtë pikërisht këtu, ajo mund të mos dëshirojë, megjithëse do të shohim se si do të kalojë pjesa tjetër e rrugës këtu poshtë, mendoj se kjo është e mundur, por bora mund të mos dëshirojë ta bëjë këtë dhe një nga sfidat është në shumë nga këto shtigje që kemi përjetuar këtu që unë kam përjetuar këtu në Shqipëri është nëse mund t'i shihni dhe dëgjoni këta shkëmbinj dhe shkëmbinjtë thjesht rrëshqasin nga poshtë këmbëve tuaja dhe kështu bën patjetër është për një shëtitje pak më të ndërlikuar dhe gjithashtu ka shumë shtigje dhie këtu përreth dhe kështu ndonjëherë ju mendoni se jeni në shtegun siç pamë Markën e fundit të Kuqe këtu. Nuk e di nëse kjo është shtegu im apo një shtegu dhie, sepse duket sikur thjesht po largohet, kështu që kjo do të jetë paksa sfidë, por ne patjetër mund ta shohim ujin atje poshtë që do të shkoj. vazhdo dhe drejtohu poshtë dhe kjo është disi

nëse mund të shohësh një lloj zone të rrëshqitshme të Shelly-t dhe ky është lloji i vendit ku nuk dua vërtet borë për shkak të gjurit të saj dhe e gjithë kjo, por dhe duket sikur ujëvara është pikërisht atje, por mendoj se duhet të kaloj këtë lumë për të shkuar në anën tjetër dhe duket se ka disa shkëmbinj që mund t'i kaloj këtu, kështu që do të zbres këtu poshtë, përpiqem të kaloj një lumë, por shiko sa i pastër është ky ujë djema dukeni sa i qartë thjesht hidhni hapat e foshnjës nga këtu wow super i qetë po dhe nëse mund ta shihni këtu ka një shigjetë të kuqe që thotë se kemi kaluar dhe unë patjetër mendoj se ku këta njerëz do të vendosnin gurë këtu do të të jetë potencialisht vendi ynë më i thatë, kështu që ne do të përpiqemi të shohim nëse mund ta bëjmë këtë pa u lagur, ne ia dolëm, kaluam lumin bukur duke kaluar lumin e vogël pikërisht atje ujin e bukur të pastër dhe ngjyrën bruz dhe mund të shohim poshtë në luginë Wow Let's Move Përgjatë kësaj shtegu të qetë të vogël të ngushtë përgjatë anës së lumit dhe kjo është fjalë për fjalë si një shteg i vogël dhie po emocionohem është si një ujëvarë e trefishtë shtegu këtu lart që shkon rrotull këtu dhe kështu ne do të vazhdojmë të ndjekim shtegun dhe shikoni se çfarë ndodh shikoni atë të bukur dhe është drejt poshtë oh shikoni se ka një vrimë të vogël atje poshtë, a mund të shihni se ujëvara në të vërtetë kalon si një shpellë dhe ne po ndjekim shigjetat, por unë në fakt jam duke ecur përgjatë parvaz tani ata njerëz të tjerë po ecnin sipër ku po eci unë tani kjo është një shteg poshtë ku ishin ata, por ne do të zbresim poshtë këtu poshtë shikoni pikën e thepisur të asaj Ujëvare oh djalë djema në rregull oh unë mendoj se është kalimi ynë në rrugën poshtë, kështu që ne do të vazhdojmë të lëvizim përgjatë këtij Edge dhe problemi është pikërisht këtu . të përkulem drejt parvazit poshtë dhe të bëj rosë siç bëra në atë shtegun e fundit, në mënyrë që mali thjesht të mos më rrëzojë nga shkëmbi dhe uh, jo vetëm që ka shigjeta të kuqe që shënojnë shtegun, por shikoni këto lule të bukura vjollce në anën e malit dhe këtu është çelësi mbrapa dhe bëhet pak i skicuar pikërisht këtu, kështu që unë do ta lë kamerën mënjanë dhe do ta kaloj këtë pak dhe besoj se patjetër do të jem në gjendje të zbres këtu dhe të marr një pak më afër unë jam ende duke lëvizur poshtë dhe ajo që është e bukur është kur kthehesh në një hapësirë ​​të vogël si kjo dhe nëse është në hije ndoshta pothuajse gjatë gjithë kohës, kështu që është natyralisht e bukur, e freskët dhe freskuese dhe nuk e përmenda as motin sot por është vapë, ndoshta është 80° sot dhe ne nuk ankohemi se dielli po shkëlqen, ne kemi pritur këtë moment në udhëtimin tonë këtu në Evropë për të filluar të shoh diellin, më lejoni ta kthej këtë kamerë përreth që të mund të shihni të çmendurin gjëja që po bëj pikërisht këtu kjo është parvazi mbi të cilin po eci dhe dhe uh shiko këtë kështu që më duhet të zbres nëpër këtë tunel, por shiko ku mund ta shohim atë ujëvarë që po dilte oh moj zot uaë mirë përsëri unë vërtet duhet ta lë kamerën time larg për këtë, por dua që ju ta shihni, kështu që unë do ta lë aparatin tim jashtë për një minutë më lejoni të shoh a mund të shihni lëvizjet e mia të këmbëve këtu oh hap i madh hap i madh dhe ne po shkojmë të zbres menjëherë poshtë asaj gjëje dhe më pas të shikoj këtë Ujëvarë mahnitëse oh zot dhe uh ajo ende vazhdon të bjerë poshtë pas kësaj, unë duhet të ndaloj së nguluri në ujëvarën duke vështruar ujëvarën dhe të filloj të shikoj këmbët e mia, ne morëm disa ndërrime të tjera dhe duket sikur ka një ujëvarë tjetër edhe poshtë nesh kështu që ne jemi pothuajse atje djema duroni me mua ne jemi pothuajse atje Unë jam duke nxituar Po nxitoj oh moj wow kjo është një ujëvarë mahnitëse dhe ka shumë më shumë ujë që zbret nga këtu sesa Unë do ta kisha imagjinuar ndonjëherë kështu që po mendoj se shtrati i thatë i lumit atje lart duhet të jetë një lloj nëntokësor dhe shiko këtë dhe akoma mund të zbresësh shumë më tej dhe mund të shohësh se ka një pushim tjetër pikërisht atje dhe akoma një pikë tjetër, unë do t'ju them se nuk do të zbres atje poshtë dhe më falni nëse jeni i zhgënjyer, por jam i sigurt që ka pamje më mahnitëse për të pasur më poshtë, por ky djalë është këtu këtu më mbush filxhanin dhe ndoshta bora do të jetë shumë e lumtur . lulet në anën e malit do të ulen këtu dhe do ta shijojnë për disa minuta dhe do të kthehem për t'i thënë borës në rregull . Udhëtimi me ne gjithmonë na mungon kur ju djema nuk jeni këtu për ata prej jush që shfaqin çdo video wow ajo bën një ndryshim të madh në udhëtimin tonë më shumë se sa do ta dini ndonjëherë, kështu që nëse keni humbur një video, kthehuni dhe kapeni gezim djema shihemi ne rradhen

2024-05-25 06:00

Show Video

Other news